Multitool – gadżet wielofunkcyjny
Multitool - wielofunkcyjne narzędzie
Porady

Multitool – gadżet wielofunkcyjny

Redakcja skalnik.pl / 23 listopada 2019

Multitool – czyli narzędzie wielofunkcyjne – to jeden z tych przedmiotów, którego nazwa wynika wprost z przeznaczenia. Multitoole są powszechnie wykorzystywane w turystyce, survivalu czy nawet w pracach domowych. Bardzo często stanowią również element EDC (Every Day Carry), czyli tak zwanego ekwipunku dźwiganego codziennie.

Istnieje wiele rodzajów narzędzi wielofunkcyjnych. Różni je przede wszystkim zestaw funkcji, w które dany model został wyposażony. W pierwszej chwili może się wydawać, że im więcej funkcji ma narzędzie, tym lepiej. Warto jednak pamiętać, że rozbudowane modele są cięższe i droższe w zakupie od wersji prostych.

 

Multitool – narzędzie wielofunkcyjne

Multitoole z reguły cechuje masywna konstrukcja oparta na kombinerkach, wokół których dodawane są kolejne narzędzia. Funkcje, w które wyposażony został multitool będą się różnić w zależności od modelu i rozmiaru toola. W prostych modelach, oprócz kombinerek, często znajdziemy niewielki nóż, nożyczki, piłę, otwieracz do butelek czy śrubokręt. Bardziej rozbudowane toole mogą mieć także przecinak do drutu, przyrząd do ściągania izolacji, miarkę, gwizdek ratunkowy, młotek, czy nawet wbudowane krzesiwo, pozwalające na rozpalenie ognia lub uruchomienie kuchenki turystycznej.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

#Victorinox ?: @swiss_best_official Beautiful shot, thank you for sharing ? Your link to product info: http://s.vx.ag/vP7O30hMeVJ #MyVictorinox #swissarmyknife #swisstool #edc

Post udostępniony przez Victorinox AG (@victorinox)


Multitool to produkt, który często wytworzony jest w całości ze stali. Taka konstrukcja jest bardzo trwała, ale i ciężka. Waga większości modeli mieści się z reguły w przedziale 200-300 gramów, ale w przypadku dużej ilości funkcji, multitool może ważyć jeszcze więcej. Przykładowo Victorinox multitool Swisstool waży 336 gram. Wysoka waga wynika z jego bardzo dużych możliwość. Swisstool wyposażono w ponad 20 narzędzi, w tym: kombinerki, ostrze, pilnik, piłkę i śrubokręty.

Narzędzie wielofunkcyjne typu multitool to produkt bardzo uniwersalny. Można je zabrać na biwak do lasu, w długą podróż, czy też używać w domu albo samochodzie. Dobry multitool jest w stanie zastąpić naprawę wiele narzędzi. Warto jednak wiedzieć, że większość funkcji raczej nie przyda się w trakcie zwykłego trekkingu, chyba że planujesz biwakować na dziko w lesie. W przypadku tradycyjnych trekkingów, a tym bardziej jednodniowych wypadów w góry i wędrówek od schroniskach do schroniska, wystarczającym wyborem z reguły będzie lekki scyzoryk wielofunkcyjny lub nawet zwykły nóż.

 

Scyzoryk wielofunkcyjny

Scyzoryk wielofunkcyjny to narzędzie wielofunkcyjne o mniejszym kalibrze od multitoola. W wielu sytuacjach scyzoryk wielofunkcyjny sprawdzi się jednak lepiej od swojego większego kuzyna, bo jest mniejszy i lżejszy. W zależności od modelu, a konkretnie ilości i rodzaju narzędzi waga scyzoryka może się wahać pomiędzy 50, a 150 gramów. Jest to także produkt bardzo kompaktowy. Bez trudu zmieści się nie tylko w plecaku, ale nawet w kieszeni spodni.

 

scyzoryki victorinox

Wybór scyzoryków jest naprawdę duży (fot. Victorinox)

 

W najprostszych modelach znajdziemy takie narzędzia jak ostrze, korkociąg czy pęsetę. Istnieją również wersje wyposażone w znacznie więcej funkcji, takich choćby jak piłka do drewna, śrubokręt, kombinerki czy nożyczki. Im większa liczba narzędzi, tym większa waga i cena scyzoryka. Warto więc zdecydować się na wersję z takimi funkcjami, które faktycznie przydadzą się w terenie.

Najsłynniejsze scyzoryki tworzy szwajcarska firma Victorinox. Modele od tego producenta nazywane są także Szwajcarskimi Nożami Oficerskimi. Ze scyzoryków Victorinox korzysta szwajcarska armia i NASA. Najsłynniejszym użytkownikiem scyzoryka Victorinox był natomiast… MacGyver. Victorinox produkuje nie tylko scyzoryki, ale także innego rodzaju narzędzia takie jak multitoole.

 

Nóż składany lub ze stałą głownią

Multitool czy scyzoryk wielofunkcyjny to bardzo praktycznie i przydatne narzędzia. Z doświadczenia jednak wiem, że w wielu sytuacjach wystarczającym produktem jest tradycyjny nóż. Mam na myśli chociażby zwykłą turystykę. Nóż przyda się w tak prozaicznych czynnościach jak otwarcie opakowania z jedzeniem czy przygotowanie kanapki. W sklepach Skalnik znajdziesz zarówno noże składane, jak i te z głownią stałą. Noże składane są mniejsze i łatwiejsze w przenoszeniu. Z kolei noże z głownią stała są z reguły bardziej wytrzymałe i łatwiejsze w czyszczeniu.

 

Nóż opinel

Często wystarczającym rozwiązaniem jest sam nóż (fot. Opinel)

 

Nóż bardzo często zabierają ze sobą w teren miłośnicy survivalu. W tym wypadku są to jednak najczęściej masywne i wytrzymałe noże z głownią stałą, które można wykorzystać np. do rąbania drewna. W zwykłej turystyce tego typu modele nie sprawdzają się najlepiej, ponieważ są duże i nieporęczne. Na całodzienny wypad w góry polecam raczej mały i lekki nóż turystyczny.

Kupując nóż turystyczny warto zwrócić uwagę na stal, z której wykonano głownię. Nie polecam stali węglowej, bo pomimo wielu zalet ma jedną dużą wadę – wymaga częstej konserwacji i szybko pojawia się na niej rdza. Szukając noża do turystyki z reguły zależy nam, aby jego użytkowanie było możliwie jak najbardziej bezproblemowe. W mojej opinii lepiej więc zdecydować się na nóż ze stali nierdzewnej.

 

Przykładowe produkty

Na koniec artykułu chciałbym pokazać ci trzy ciekawe produkty. Wszystkie wymienione niżej modele (i wiele innych) znajdziesz w dobrych cenach w sklepie Skalnik.pl.

 

Multitool Victorinox Swisstool 30323L

Ciężki, ale solidny szwajcarski multitool wykonany ze stali nierdzewnej. Wyposażono go w ponad 20 funkcji, w tym kombinerki, kilka różnych śrubokrętów, przecinak do drutu, otwieracz butelek, ostrze klasyczne, ostrze ząbkowane, pilnik do metalu, piłkę do drewna, przyrząd do zdejmowania izolacji, miarkę i wiele innych. Swisstool to bardzo rozbudowany model, który sprawdzi się w wielu sytuacjach. Victorinox multitool objęty jest dożywotnią gwarancją.

Victorinox Swisstool 30323L

Multitool Victorinox Swisstool 30323L

 

Scyzoryk Victorinox Hunter

Scyzoryk dla miłośnika outdooru. Wyposażono go między innymi w ostrze, które jest blokowane, więc nie ma ryzyka, że przypadkowo zamknie się w trakcie pracy. Model ma także piłkę do drewna, dzięki której łatwo przygotujemy patyki na opał. Model cechuje ciekawy wygląd i dożywotnia gwarancja.

Scyzoryk Victorinox Hunter

Scyzoryk Victorinox 0.8341.MC9 Hunter HT

 

Nóż składany Opinel Inox

Prosty nóż składany z głownią ze stali nierdzewnej i drewnianą rękojeścią. Głownia jest blokowana, więc nie złoży się przypadkowo w trakcie używania noża. Model charakteryzuje bardzo mały rozmiar po złożeniu, co pozwala na łatwy transport. Można go przenosić w plecaku lub po prostu włożyć do kieszeni. Opinel Inox jest przy tym bardzo lekki i tani w zakupie. Przyda się zarówno w turystyce, jak i na co dzień. Nóż oferowany jest w różnych długościach.

Opinel Inox

Opinel Inox 08

 

Multitool, scyzoryk wielofunkcyjny czy nóż?

Warto jasno określić do czego i w jakich sytuacjach masz zamiar korzystać z narzędzia. Jeśli wystarczą ci możliwości, które oferuje prosty scyzoryk, to bez sensu kupować multitool, tylko dlatego, że ma szereg innych dodatkowych funkcji. Funkcji, których w praktyce zapewne nie użyjesz. Najlepszy wybór to taki, który dokładnie spełnia nasze wymagania.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.