Najsilniejsze czołówki w ofercie – ranking 2022
sine czolowki biegania
Rankingi

Najsilniejsze czołówki w ofercie – ranking 2022

Dominik Marzec / 05 sierpnia 2022

W szufladzie każdego outdoorowego zapaleńca znajdziemy jakąś czołówkę, a często nawet niejedną. O ile do wieczornego treningu biegowego, pokonywania łatwiejszych szlaków po zmroku, czy biesiadowania na wieczornym biwaku wystarczy już podstawowa lampka czołowa o natężeniu światła 100-200 lumenów, tak do bardziej ambitnych przedsięwzięć taka moc może okazać się niewystarczająca. W takich sytuacjach potrzeba więcej światła i większego zasięgu.

Im więcej czasu spędzamy w górach, tym mocniej rosną nasze potrzeby. Długotrwałe czy ambitne działania zwiększają szansę na pojawienie się niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak gęsta mgła, deszcz i śnieg, które potrafią stworzyć barierę nie do przebicia dla światła latarki czołówki.

Zapraszam zatem na mały przegląd najmocniejszych czołówek w ofercie Skalnik.pl. Kolejność jest przypadkowa, ale kluczem było dobranie reprezentantów od różnych producentów oraz moc minimum 500 lumenów, co można uznać za umowną granicę mocnej czołówki (bo latarka czołowa 1000 lumenów i więcej to już istne reflektory).

Kliknij link i poznaj wszystkie czołówki z naszej oferty

Kiedy przyda się czołówka z mocnym światłem

Nie zawsze potrzebne nam są silne czołówki. Są jednak sytuacje, w których przyda nam się naprawdę mocna czołówka. Należą do nich na pewno takie aktywności jak:

  • biegi ultra po górach, gdy start odbywa się w środku nocy albo spędza się na trasie jedną lub więcej nocy
  • wspinaczka nocą na wielowyciągowych drogach, alpinizm
  • skituring
  • techniczne trasy rowerowe pokonywane po zmroku oraz wielodniowe wyprawy
  • wszelkie inne ambitne projekty w górach, które wymagają poruszania się i nawigowania w ciemności
czołówka do wspinaczki
Ambitne działania wymagają niezawodnego oświetlenia. W akcji czołówka Biolite. (fot. Biolite)

Ile lumenów powinna mieć czołówka

Pogoń za „cyfrą” to zmora wielu dziedzin życia, która dotyka też rynek latarek. Trzeba jednak uważać, bo tak jak pogoń za liczbą megapikseli w aparatach fotograficznych, tak ślepa gonitwa za lumenami może nas zaprowadzić w ślepy zaułek.

Na rynku jest modeli czołówek szokujących tysiącami lumenów, ale cóż z tego, że w specyfikacji widzimy 10 000 lumenów, skoro kuleje elektronika, snop światła jest krzywy przez niskiej jakości soczewkę, a na koniec latarka nagrzewa się i gotuje szybciej niż litr wody w Jetboilu. Dlatego warto zaufać sprawdzonym producentom, którzy dbają nie tylko o upakowanie jak najmocniejszej diody, ale też o jakość innych podzespołów, ergonomię, aż po przemyślany design. Możecie się zgodzić lub nie, ale outdoorowa czołówka mimo wszystko powinna po prostu też ładnie wyglądać. Zacznijmy więc zestawienie, które otwiera…

​Ledlenser H19R Signature

Latarka czołowa Ledlenser H19, to sprzęt producenta zdobywającego u nas coraz większą popularność wśród miłośników aktywnego spędzania czasu w terenie. Model ten należy do najwyższej linii produktowej Signature, w której znalazło się oświetlenie dla najbardziej wymagających użytkowników – osób uprawiających sporty ekstremalne, pracowników przemysłu, czy ratowników. W trybie Boost mamy tutaj aż 4000 lumenów, więc możemy za jednym przyciśnięciem włącznika zmienić noc w dzień pośrodku dziczy.

Czołówka posiada dwie diody LED, z których jedna odpowiada za światło rozproszone o krótszym zasięgu, a druga za skupione o zasięgu dłuższym (nawet do 330 metrów). Ta czołówka Ledlenser pozwala również na zdalne sterowanie światłem poprzez noszoną na ręku opaskę i zastosowaną technologię Bluetooth 5.0.

Znajdź czołówkę Ledlenser H19R Signature w naszym sklepie.

mocna czołówka ledlencer
Zaufaj czołówkom Ledlencer, jak zrobili to inni fani outdooru na całym świecie. (fot. Ledlencer)

​Armytek Wizard C2 Pro Max

Armytek słynie w środowisku outdoorowo-militarnym ze znakomitych latarek kątowych/hybrydowych i takiej też konstrukcji jest model C2 Pro Max. Lampkę możemy nosić na głowie jak czołówkę, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby odpiąć paski nośne i przytwierdzić latarkę do kierownicy roweru, szelki plecaka, czy krawędzi kieszeni przy użyciu klipsa. Ponad 3700 lumenów budzi respekt, a trybów świecenia mamy tu w sumie aż 16. Pojemny akumulator Li-Ion ma pojemność 5000 mAh, więc wytrzyma naprawdę długo, a aluminiowa obudowa spełnia normę ochrony przed wodą i pyłami na poziomie IP68. Czołówki Armytek to niezniszczalny sprzęt do prawdziwych zadań specjalnych.

Przejdź do sklepu i znajdź czołówkę ​Armytek Wizard C2 Pro Max.

​Petzl Swift RL

Petzl to prawdziwi fachowcy w dziedzinie oświetlenia dla pasjonatów outdooru, nie mogło tu więc zabraknąć reprezentantów tej marki. Latarka czołowa Petzl Swift RL oferuje aż 900 lumenów i 150 metrów zasięgu, co spełni potrzeby alpinistów, narciarzy i biegaczy górskich. Swift RL zachwyca swoimi parametrami w stosunku do gabarytów, ponieważ jest naprawdę nieduża i waży zaledwie 100 gramów, za co pokochają ją wyznawcy filozofii fast&light. Zastosowana tu technologia Reactive Lighting pozwala skupić się na pokonywanej trasie, a nie na przełączaniu trybów, ponieważ sama analizuje otoczenie i miejsce, na które kierujemy światło, aby jak najlepiej dostosować wiązkę światła do aktualnych warunków.

Tutaj znajdziesz czołówkę ​Petzl Swift RL.

​Black Diamond Icon 700

Jak sama nazwa sugeruje, jest to czołówka Black Diamond wręcz ikoniczna. Od lat pozostaje najmocniejszą lampką w katalogu BD, chętnie wybieraną między innymi przez wspinaczy i skiturowców, regularnie doczekując się nowych wersji. Ta najnowsza oferuje strumień 700 lumenów światła, zasięg 140 metrów, a także posiada szczelną obudowę na poziomie IP67. Czołówka Black Diamond zapamiętuje ostatni tryb i posiada dodatkowe diody w kolorze czerwonym, zielonym i niebieskim plus tryb SOS. Znana z innych modeli tego producenta funkcja PowerTap™ umożliwia szybkie odpalenie najmocniejszego światła jednym ruchem, gdy zajdzie potrzeba chwilowego doświetlenia kluczowego punktu w terenie.

Kliknij i znajdź czołówkę ​Black Diamond Icon 700.

czołówka black diamond wspinaczka
Czołówki Black Diamond zapewniają światło na wielu ambitnych wyzwaniach. (fot. Black Diamond)

Biolite HeadLamp 750

Amerykański BioLite to marka, którą znałem przede wszystkim z produkcji oryginalnych kuchenek turystycznych z funkcją generatora prądu. Jeśli przyjrzeć się mocniej marce, to okaże się jednak, że również czołówki tej marki, to naprawdę ciekawe produkty. HeadLamp 750m została zaprojektowana w autorskim systemie 3D SlimFit, w którym głowica i elektronika latarki jest częściowo zintegrowana z opaską. Dzięki takiej konstrukcji lampa nie odstaje od głowy i waży jedyne 150 gramów, co jest świetnym wynikiem dla tak mocnej lampy z zewnętrznym akumulatorem 3000 mAh.

Czołówka oferuje solidne 750 lumenów światła o zasięgu 130 metrów. Ultrasi startujący w najbardziej hardkorowych i długich zawodach docenią funkcję Run Forever, która pozwala na ładowanie czołówki z powerbanka bez przerywania świecenia.

Czołówkę Biolite znajdziesz tutaj.

czołówki biolite
Czołówka Biolite HeadLamp750 we wspinaczkowej akcji. (fot. Biolite)

​Mactronic Vizo RC

Zestawienie zamyka polski akcent, czyli lampka wrocławskiej firmy Mactronic. Stałego światła mamy tu 400 lumenów, ale dzięki opcji Boost -czyli możliwości chwilowego turbodoładowania do 735 lumenów – udało jej się załapać do naszej listy. Vizo RC oferuje 100 metrów zasięgu, wysoki stopień ochrony (IP64) i wyróżnia się małą głowicą z możliwością regulacji kąta świecenia. Z tyłu umieszczono czerwoną diodę sygnalizacyjną, często będącą obowiązkowym elementem wyposażenia np. podczas biegów ultra. W zestawie znajdziemy kabel przedłużający do zasilania, który pozwoli schować akumulator w plecaku lub za pazuchą kurtki, co przyda się w chwili, gdy będziemy chcieli chronić akumulator przed niską temperaturą lub podładować akumulator czołówki.

Przejdź do sklepu i znajdź czołówkę ​Mactronic Vizo RC.


Niezależnie od tego, którego z wyżej wymienionych zawodników wybierzecie, z takim kompanem na pewno nie zabraknie wam światła w trudnym momencie. Każda z tych czołówek sprawdzi się niezależnie od tego czy właśnie stoicie pod ścianą w środku nocy, jesteście na szlaku epickiej wyprawy rowerowej, czy spędzacie drugą noc na trasie 240 kilometrowego ultramaratonu w górach. Dobra czołówka to podstawa wyposażenia i warto tu wybierać mądrze.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.