Nowe oblicza himalaizmu
Spotkania z górami

Nowe oblicza himalaizmu

151122240021 listopada 2017

Denis UrubkoTEMAT:

Nowe oblicza himalaizmu

PRELEGENT:

Denis Urubko

MIEJSCE:

Wybrzeże Wyspiańskiego 27, Budynek A1 PWR, sala Aula, Wrocław

DATA:

21.11.2017 19:00

Gościem listopadowych Spotkań z Górami będzie znany himalaista rosyjskiego pochodzenia – Denis Urubko. Zdobywca Korony Himalajów i Karakorum, który od 2015 r. ma polskie obywatelstwo, wyrusza już za miesiąc na Narodową Zimową Wyprawę na K2, której celem jest wejście na jedyny niezdobyty dotąd w zimie ośmiotysięcznik. W swojej prelekcji Urubko skupi się na nowych obliczach himalaizmu.

Na spotkanie z Denisem Urubko zapraszamy 21 listopada 2017 r. o godz. 19.00 nietypowo do Auli Politechniki Wrocławskiej w budynku A1.

O prelekcji

Denis przygotował na spotkanie prezentację, w której nie zabraknie opisów jego dotychczasowych osiągnięć obejmujących wspinaczkę w najwyższych górach świata. Jak zwykle na Spotkaniach z Górami opowieściom prelegenta towarzyszyć będą fotografie i filmy. Przeniosą one publiczność do – niedostępnego dla większości z nas – świata gór: Himalajów, Karakorum, Pamiru, Tien-Szanu i Kaukazu. W miejscach tych wciąż czeka wiele wyzwań: wytyczanie nowych dróg, zdobywanie gór zimą czy szybkie wspinanie. Nasz prelegent sam ma na koncie wiele podobnych sukcesów. Oprócz wspomnień z minionych wypraw, podzieli się z uczestnikami Spotkań z Górami swoimi “patentami” treningowymi, opowie także o pracy z młodzieżą.

Denis Urubko był już gościem Spotkań z Górami. Podczas ubiegłorocznego spotkania Aula Politechniki Wrocławskiej dosłownie pękała w szwach. Tradycją Spotkań jest oczywiście konkurs z nagrodami – pilni słuchacze zazwyczaj bez problemów odpowiadają na zadawane przez gościa pytania. Ponadto po prelekcji jest czas, by zrobić pamiątkowe zdjęcie czy zdobyć autograf prelegenta.

Denis Urubko

Denis Urubko to jeden z najbardziej znanych wspinaczy i himalaistów. Ma podwójne rosyjsko-polskie obywatelstwo, a mieszka najczęściej we Włoszech lub Rosji, choć często przebywa także w Polsce. Do jego najważniejszych osiągnięć należy zdobycie 14 najwyższych szczytów świata zwanych Koroną Himalajów i Karakorum. Dokonał tego jako 15 człowiek i jednocześnie jako ósma osoba bez użycia tlenu. Jest pierwszym zimowym zdobywcą dwóch ośmiotysięczników: Makalu (w 2009 r. z Simone Moro) oraz Gaszerbruma II (w 2011 r. z Simone Moro i Cory Richardsem). Ponadto zdobył pięć siedmiotysięczników byłego ZSRR uzyskując tytuł Śnieżnej Pantery. Wielokrotnie otrzymywał także inne międzynarodowe nagrody i odznaczenia. Jest autorem filmów i książek, które tematyką oscylują wokół jego górskiej pasji. Denis Urubko na całym świecie promuje himalaizm oraz szeroko pojętą kulturę górską. Bierze udział w licznych festiwalach czy spotkaniach o tematyce górskiej. Jest inicjatorem projektu o charakterze non-profit “Urubko-Camp”, którego celem jest wspinaczkowe i górskie szkolenie młodzieży, wspólne treningi w górach, dzielenie się wiedzą i doświadczeniem. Działalność ta jest możliwa dzięki wsparciu jego przyjaciół i partnerów.

O spotkaniach

Spotkania z Górami to bezpłatne, cykliczne spotkania z ciekawymi ludźmi, których łączy miłość do gór, podróży i przygód. Odbywają się raz w miesiącu przez cały rok akademicki (październik-czerwiec). Zapraszani goście podczas tematycznej prelekcji opowiadają o swoich pasjach, realizowanych projektach, osiągnięciach. Spotkania z górami mają luźny charakter. Pod koniec prelekcji prelegenci zadają pytania publiczności – na najszybszych czekają drobne upominki.Spotkania z Górami dają możliwość bezpośredniego kontaktu z pasjonatami, którzy chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami.

Sponsorzy

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.