Himalaje. Wizyta w szerpańskim domu
Spotkania z górami

Himalaje. Wizyta w szerpańskim domu

10 lutego 2020

TEMAT:
Himalaje. Wizyta w szerpańskim domu.

PRELEGENT:
Magdalena Jończyk

MIEJSCE:
Wybrzeże Wyspiańskiego 27, Politechnika Wrocławska, budynek A1, sala 329

DATA:
19.02.2020 (środa), godz. 19:00

O prelekcji

Nadchodzi drugie w tym roku wydarzenie z cyklu Spotkania z Górami. Pozostajemy w Himalajach. Tym razem przyjrzymy się im z nieco innej perspektywy. Nie będziemy patrzeć na panoramę najwyższych gór świata z wybranego ośmiotysięcznika. Zatrzymamy się nieco niżej i zajrzymy w samo serce Himalajów.

Szerpowie – słynący z siły i odwagi himalajscy przewodnicy, wspinacze, porterzy. Mieszkają w Nepalu u podnóża Mt. Everestu. Ich praca na wysokościach ponad 8000 m n.p.m. oraz ryzyko, jakiego się podejmują, przynoszą sławę, o której marzy wielu. Przez to o Szerpach i ich poświęceniu mówi się na całym świecie. Wielu ludzi mylnie kojarzy Szerpę z profesją. Jednak to nie zawód. Szerpowie to grupa etniczna. Ludzie, którzy wędrowali ze wschodniego Tybetu na zachód w poszukiwaniu lepszego życia. W XIV wieku osiedlili się w Nepalu i mieszkają tam do dziś.

Jak żyją Ci ludzie, których imię jest nierozłącznie związane z wysokobudżetowymi ekspedycjami wysokogórskimi? Jak wygląda legendarne miejsce położone u stóp Mt. Everestu, które Szerpowie wybrali sobie na swój dom? Jak wygląda ich codzienność na tak dużych wysokościach, z dala od cywilizacji?

Szerpowie otworzyli drzwi swoich domów przed podróżniczką Magdaleną Jończyk, a ona zaprasza nas do wspólnego wysłuchania historii o tym, jak żyje ludność Himalajów. Udamy się w niezwykłą podróż do Solukhumbu – regionu w Nepalu, który zamieszkują Szerpowie. Opowieść ilustrowana autorskimi fotografiami niech będzie zachętą dla wszystkich tych, co planują się udać w najwyższe góry świata oraz płaszczyzną do rozmów z tymi, którzy już doświadczyli magii Himalajów.

Magda Jończyk

Podróżniczka, fotografka, przewodniczka i organizatorka trekkingów w Himalajach i w Karakorum. W 2014 r. za fotoreportaż z Kaszgaru (Sinciang, Chiny) dokumentujący tradycje rdzennych mieszkańców Ujgurów, otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie fotograficznym HumanDOC Świat Różnorodnych Szerokości. Wystawa jej fotografii z rejonu Everestu rozpoczynała 9. przegląd filmów o górach im. Tadeusza Piotrowskiego w Szczecinie.

Z wyboru Gdańszczanka, z wykształcenia muzyk. Pracowała w firmie programistycznej przy tworzeniu najlepszego na świecie syntezatora mowy oraz w sektorze finansowym, w bankowości internetowej jednego z największych banków w Polsce.

Od 2010 r. przemierza Himalaje Nepalskie. Wędrowała po Małym Tybecie, Sikkimie. Ma za sobą marsze w górach skalistych Kanady, w Pirenejach, Alpach, Dolomitach, górach Kaukazu, w Atlasie, w Himalajach Garhwalu, Karakorum. Każdego roku spędza w Nepalu blisko 6 miesięcy, m.in. realizując swoje wysokogórskie marzenia. Szczególnie zżyta jest z Szerpami z Khumbu – rejonu Everestu, który stał się jej drugim domem. Spędza z nimi lato i zimę. Pije słoną herbatę i domowy bimber. Tańczy. Przytula. Słucha. Fotografuje. Gdy wraca do Polski, opowiada o swoich doświadczeniach. Przybliża kulturę Szerpów. Propaguje bezpieczną wędrówkę w górach wysokich

Sponsorzy

Dołącz do wydarzenia na Facebooku, aby nie przegapić spotkania!

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.