Okulary przeciwsłoneczne w góry
Porady

Okulary przeciwsłoneczne w góry

Natalia Tkacz / 15 września 2022

Okulary przeciwsłoneczne w góry to modny dodatek z kategorii ,,zbędny balast w plecaku” czy może ważny element wyposażenia każdego wielbiciela górskich wojaży? Po co nosić okulary przeciwsłoneczne i czy warto mieć je na nosie tylko latem? W tym wpisie wyjaśniam, dlaczego warto chronić oczy przed słońcem i podpowiadam, jakie okulary przeciwsłoneczne w góry wybrać, aby były dla Ciebie maksymalnie wygodne i funkcjonalne.

Po co zabierać w góry okulary turystyczne?

W górach wraz ze wzrostem wysokości natężenie promieniowania UV wzrasta o ok. 6-8% na każde 1000 m przewyższenia. W wyższych partiach górskich trudniej też o cień, dlatego nasza skóra oraz oczy często są narażone na słońce niemal bez przerwy.

Dlaczego warto chronić wzrok w górach? Skały, śnieg oraz woda (a także wszelkie, mokre powierzchnie) dodatkowo odbijają światło, znacznie zwiększając dawkę promieniowania, która dociera do naszych oczu. Długotrwałe przebywanie na słońcu nie tylko zmusza do uciążliwego mrużenia oczu i uprzykrza podziwianie pięknych, górskich widoków. Wielogodzinna ekspozycja na promieniowanie UV może doprowadzić do mniej lub bardziej poważnych przypadłości, takich jak:

  • podrażnienie i uczucie pieczenia oczu
  • stany zapalne spojówki i rogówki
  • nowotwory gałki ocznej i skóry wokół oczu
  • retinopatia słoneczna
  • zaćma
  • przejściowa lub trwała ślepota (w górach ślepota śnieżna może wystąpić po długotrwałym przebywaniu na zaśnieżonym terenie w słoneczny dzień, kiedy nasze oczy nie są chronione).

Jak widzisz okulary turystyczne warto zabrać ze sobą na trekking nie tylko latem, ale również zimą – śnieg może odbijać nawet do 80% promieniowania UV! Dlatego w pochmurny dzień nie zaszkodzi wrzucić okulary do plecaka, ponieważ ważą niewiele, a w razie polepszenia pogody bardzo się przydadzą. Dodatkowo, okulary przeciwsłoneczne świetnie chronią oczy przed wiatrem, odpryskami błota, pyłkami i owadami.

Czy każde okulary przeciwsłoneczne damskie w góry będą bezpieczne? Także w przypadku modeli męskich i unisex, sportowy design nie zawsze oznacza skutecznej i bezpiecznej ochrony przed szkodliwym promieniowaniem. Jak nie naciąć się na ,,okularowego bubla”?

Zobacz dopracowane w każdym calu okulary Julbo.

Używanie okularów w górach jest bardzo ważne i nie dotyczy tylko najcieplejszych miesięcy roku. (fot. Julbo)

Okulary przeciwsłoneczne mogą być niebezpieczne!

Najważniejszą ochronę oczu zapewnia dobrej jakości filtr UV zastosowany w szkłach okularów (najbardziej polecany jest filtr UV400). Przyciemnienie szkieł ma dodatkowo za zadanie zapewnić Ci maksymalny poziom komfortu i widoczności, minimalizując ilość światła docierającego do oczu. Tanie okulary z supermarketu lub bazarku często posiadają filtry UV wątpliwej jakości, dlatego mogą wyrządzić dla wzroku więcej szkody, niż pożytku. Samo przyciemnienie szkieł, bez zastosowania ochrony UV powoduje bowiem rozszerzenie źrenic, do których zaczyna wpadać jeszcze więcej szkodliwego promieniowania.

To dlatego tak ważne jest kupowanie wyłącznie dobrej jakości okularów, które posiadają szkła ze skutecznymi filtrami anty-UV i atesty, takie jak m.in.: ISO 9001:2000 lub 89/686/EWG. Okulary Julbo czy modele od marki Arctica to sprawdzona ochrona przeciwsłoneczna i gwarancja ostrego niczym brzytwa obrazu w pięknej, górskiej scenerii..

Okulary przeciwsłoneczne w góry

W zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybierając się na trekking zabrać ze sobą swoje ulubione okulary od słońca, noszone na co dzień. Dlaczego jednak to okulary Arctica czy Julbo są tak chętnie wybierane przez wszystkich górołazów? W zasadzie sięgają po nie nie tylko miłośnicy górskich trekkingów, ale również wspinacze, rowerzyści, biegacze i amatorzy wszelkich, outdoorowych sportów. Co takiego mają w sobie okulary górskie, że warto zabrać je ze sobą w teren?

  1. Wyjątkowe oprawki: wykonane z lekkich niczym piórko, odpornych na uszkodzenia materiałów. Niektóre modele okularów Julbo czy Arctica posiadają oprawki bez dolnego obramowania szkieł, dzięki czemu wentylacja jest jeszcze lepsza. Docenią to szczególnie biegacze, rowerzyści oraz miłośnicy trekkingów w stylu fast&light. Większość okularów górskich posiada oprawki o specjalnie wyprofilowanym kształcie, które chronią oczy także wtedy, gdy słońce oświetla twarz z boku. Okulary lodowcowe dodatkowo posiadają szczelne (zwykle odczepiane) osłony boczne plus często dodatkową patkę chroniącą częściowo nos i przyśrodkową część oczu. Mniejszą wersję osłon bocznych mają także okulary przeciwsłoneczne damskie w góry, modele unisex oraz modele dedykowane dla mężczyzn. O tym, jaką wersję okularów wybrać dla siebie, przeczytasz w dalszej części tego artykułu.
  2. Świetnie wyprofilowane, często antypoślizgowe noski i zauszniki, które zapobiegają zsuwaniu się okularów nawet podczas intensywnych działań górskich. Zauszniki w niektórych modelach posiadają specjalne sloty na sznureczek, który pomoże zapobiec utracie okularów choćby w trakcie działań w skale.
  3. Szkła do zadań specjalnych: wykonane z odpornych na uszkodzenia komponentów, są wyposażone w najlepszej jakości filtry UV400. Często posiadają także dodatkowe powłoki m.in.: antifog (zapobiegającą parowaniu szkieł) czy lustrzaną (zmniejszającą refleksy). Niektóre okulary turystyczne mają szkła wyposażone w filtr polaryzacyjny, który eliminuje odblaski powstające na przykład na powierzchni wody czy mokrych skał.
  4. Nie bez znaczenia jest także kolor szkieł:
  • szare oraz zielone szkła sprawiają, że barwy otoczenia są najbardziej naturalne
  • żółte szkła zwiększają kontrast, dlatego są szczególnie polecane w pochmurne dni
  • brązowe zabarwienie szkieł najbardziej zaciemnia obraz i jest polecane do wysokogórskich działań w bardzo silnym nasłonecznieniu

Sprawdź okulary Majesty – polskiej marki, która oprócz doskonałych nart tworzy okulary i gogle na narty.

Górskie okulary – kategorie przyciemnienia szkieł

Równie ważne, co dobrej jakości filtry UV i atesty, są kategorie przyciemnienia szkieł okularów przeciwsłonecznych. Im ciemniejsze, tym mniej światła przepuszczają i lepiej chronią nasze oczy w warunkach bardzo dużego nasłonecznienia. Jednak najciemniejsze, nie zawsze oznaczają najlepsze dla ciebie okulary – kategorie przyciemnienia szkieł dużo mówią bowiem o przeznaczeniu poszczególnych modeli:

  • kategoria przyciemnienia szkieł 0-2: przepuszczają dużą ilość światła, na poziomie 80-43%. Polecane w pochmurne dni dla ochrony oczu przed promieniowaniem UV, wiatrem, pyłem i owadami.
  • kategoria przyciemnienia szkieł 3: najbardziej uniwersalne okulary, przeznaczone do warunków średniego oraz intensywnego nasłonecznienia. Przepuszczają ok. 8-18% promieni świetlnych. Polecane nie tylko w góry, ale także do prowadzenia samochodu (za kierownicą super sprawdza się również dodatkowy filtr polaryzacyjny)
  • kategoria przyciemnienia szkieł 4: okulary przepuszczające jedynie 3-8% światła, rekomendowane do warunków bardzo silnego nasłonecznienia.

Najczęściej używane przez alpinistów poruszających się po śniegu i lodowcach, gdzie światło słoneczne jest silnie odbijane od powierzchni lodu i białego puchu. Okulary z kategorii 4 nie nadają się do prowadzenia samochodu czy jazdy rowerem.

W góry najbardziej polecane są okulary uniwersalnej kategorii 3. W ofercie marki Julbo oraz Arctica znajdziesz również modele o szkłach fotochromatycznych, których stopień zaciemnienia zmienia się wraz ze stopniem natężenia światła. Gdy jest pochmurno szkła takich okularów są bardziej przejrzyste, natomiast gdy słońce wyjdzie zza chmur barwa soczewek samoczynnie zmienia się na ciemniejszą. Fotochromatyczne okulary turystyczne najczęściej spotykane są w kategoriach przyciemnienia 1-3. Naprawdę fajnie sprawdzają się w górach, jednak nie poleca się używania ich za kierownicą. Szyba samochodu pochłania część promieniowania UV, co zwykle zaburza prawidłowy mechanizm działania szkieł fotochromatycznych.

Poznaj okulary GOG – świetne okulary w góry!

Nawet kształt i rodzaj oprawek w okularach górskich jest ważny. (fot. Julbo)

Jak dobrać dla siebie okulary w góry?

Wybór jest ogromny dlatego nic dziwnego, że czasem trudno zdecydować jakie okulary przeciwsłoneczne w góry będą dla Ciebie najlepsze. Polecam zwrócić uwagę na kilka podstawowych niuansów.

Przeznaczenie. Chcesz używać okularów zarówno w górach, jak i do prowadzenia samochodu? Postaw na szkła kategorii 3 z filtrem polaryzacyjnym. Żeglujesz, pływasz kajakiem w górskich strumieniach? Okulary z kategorii 4 z polaryzacją i powłoką lustrzaną będą dla Ciebie jak znalazł (dodatkowo modele dedykowane do sportów wodnych często posiadają niezatapialne oprawki). A może dziarsko przemierzasz single-tracki, na których słońce i cień mieszają się ze sobą niczym najlepszy koktajl ekstremalnych wrażeń? Fotochromy mogą okazać się wręcz stworzone dla Ciebie. Do zimowych działań wysokogórskich najbardziej polecane są z kolei gogle wysokogórskie lub specjalne okulary na lodowiec, ze szkłami kategorii 4 i ochronnymi osłonami bocznymi.

Kształt oprawek. Okulary powinny być przede wszystkim wygodne i dość dobrze przylegające do twarzy. Dzięki temu zapewnią najlepszą, wielowymiarową ochronę przed promieniowaniem UV i nie będą zsuwać się z nosa przy każdym, bardziej intensywnym ruchu. A co z designem?
Drogie góro-maniaczki, pamiętajcie: okulary przeciwsłoneczne damskie w góry mogą być naprawdę stylowe, mimo sportowego sznytu! Wystarczy wybrać ulubiony odcień oprawek i kształt dobrze dopasowany do rysów twarzy. Nie trzeba koniecznie kierować się tym, czy dany model okularów jest damski, czy męski. Lepiej zwrócić uwagę, czy konkretne okulary dobrze leżą na Twojej twarzy i czujesz (a tak naprawdę niemal nie czujesz) że wygodnie leżą. Okulary przeciwsłoneczne męskie w góry mogą świetnie pasować niejednej miłośniczce górskich przygód i na odwrót.

Dodatkowe funkcjonalności. Niektóre modele okularów górskich posiadają opcję wymiennych szkieł, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w dni, w które słońce często chowa się za chmurką. Jeśli masz wadę wzroku, ale chcesz skorzystać z dobrodziejstw, jakie dają okulary turystyczne – nic straconego! Istnieją okulary z dodatkowymi ramkami wewnętrznymi, do których można wstawić szkła korekcyjne.
Dalej nie możesz zdecydować, jakie okulary przeciwsłoneczne w góry wybrać?

Zobacz popularne wśród turystów okulary Arctica.

Okulary w góry są starannie zaprojektowane, bowiem w górach mają ważne zadanie do wykonania. (fot. Julbo)

Zakup okularów to często nie jest łatwa decyzja. Chcemy wyglądać w nich dobrze, czuć się komfortowo (uciskające noski, czy zsuwające się oprawki to największa zmora!) i nie martwić się o skuteczną ochronę oczu. Kluczowy jest tutaj odpowiedni dobór szkieł i oprawek pod kątem tego, co dokładnie chcesz w górach robić. Udało się? Kolejnym ważnym krokiem jest przymierzenie kilku, a niekiedy nawet kilkunastu par okularów z danej kategorii. Dzięki temu masz porównanie jak leżą na Twoim nosie poszczególne modele i w których będziesz się czuć najlepiej. Masz już swoje wymarzone bryle? Zafunduj im porządny pokrowiec ochronny, postaraj się na nich nie siadać (sprawdziłam – okulary turystyczne wytrzymają wiele, ale nie wszystko i nie zapominaj pakować ich do górskiego plecaka przed każdym wyjazdem. Gwarantuję, że Twoje oczy będą Ci wdzięczne!

Wiesz już na co zwrócić uwagę. Skocz do kategorii okulary turystyczne i znajdź model dla siebie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.