Plecak Gregory Jade na krótsze i dłuższe włóczęgi – test
Testy

Plecak Gregory Jade na krótsze i dłuższe włóczęgi – test

Marta Sokołowska / 07 sierpnia 2019

Plecak jest nieodzownym elementem ekwipunku górskiego łazika, turysty, wspinacza… Każdego, kto spędza aktywnie czas w górach. W zależności od rodzaju wykonywanej aktywności potrzebujemy różnych plecaków, spełniających specyficzne funkcje, poza tą jedną najważniejszą, wspólną wszystkim plecakom – chcemy móc przenieść w nich potrzebny nam ekwipunek. I to przenieść go w jak najbardziej komfortowy sposób.

W ciągu ostatniego miesiąca testowałam turystyczny plecak Jade amerykańskiej marki Gregory. Jest to damska wersja plecaka dostępnego w pięciu wercjach pojemności. Testowany przeze mnie plecak jest plecakiem 38-litrowym. Dostępne są również wersje: 28 l, 33 l, 53 l oraz 63 l. Model Jade 38 był ze mną zarówno w Dolomitach, jak i w Alpach Retyckich. I jeśli chodzi o ogólną funkcjonalność i wygodę, to sprawdził się wzorowo. Jak natomiast sprawdziły się w praktyce poszczególne rozwiązania zastosowane przez producenta? Przeczytajcie.

gregory jade test

W stronę Torre Trieste z plecakiem Gregory (fot. Bart Bazior)

Waga plecaka

Stosunek wagi plecaka do jego pojemności jest według mnie bardzo dobry. Pusty plecak, który według producenta może zostać obciążony maksymalnie 16 kg zawartości, waży zaledwie 1,26 kg. Czyli jak na plecak turystyczny, 38-litrowy plecak, z dużą ilością troków, kieszeni i dodatkowych mocowań, jest to niewiele.

System nośny

System nośny plecaka posiada pełną możliwość regulacji, w celu uzyskania jak najlepszego dopasowania i wygody podczas użytkowania w terenie. Opiera się on na lekkiej, wewnętrznej ramie, dzięki której ciężar zawartości placaka rozkłada się w nim równomiernie. Podbite miękką pianką szelki oraz pas biodrowy zapewniaja komfort noszenia, natomiast świetny system wentylacyjny zastosowany w tym plecaku rzeczywiście pozwala na uniknięcie efektu kompletnie mokrych pleców po kilkugodzinnym marszu ostro pod górę.

Regulowany pas piersiowy zapewnia lepsze dopasowanie, a poza tym w jego zapięciu znajduje się gwizdek ratunkowy. Plecak jest dostępny w dwóch rozmairach XS/S oraz M/L, umożliwiających dobranie odpowiedniego egzemplarza do wzrostu osoby. Każdy z rozmiarów można dodatkowo, manualnie jeszcze lepiej dopasować do wzrostu użytkownika, w idealny wręcz sposób.

system nośny Jade 38

Regulowany, dopasowany i świetnie wentyowany system nośny plecaka to duży jego atut. (fot. Bart Bazior)

 

Komora główna

Obszerna i pojemna komora główna pomieści naprawdę wiele. I co jest jej ogromną zaletą – posiada U-kształtny zamek, pozwalający na szybki dostęp do rzeczy znajdujących się na dnie plecaka, bez konieczności wypakowywania z niego całej zawartości. Dla mnie jest to niezwykle istotne i funkcjonalne rozwiązanie, którego często brakuje mi w innych modelach.

Boczne troki, poza mozliwością przytroczenia dodatkowego ekwipunku, stanowią dobry system kompresyjny, regulujący pojemność komory w zależności od zapotrzebowania. Można zatem dopasować wielkość plecaka wedle naszych potrzeb w wygodny sposób. Producent zastosował również ciekawy system zamykania komina komory, z jakim nigdy dotąd się nie spotkałam. A mianowicie plecak można z łatwością otworzyć jedną ręką, poprzez pociągnięcie za sznureczek systemu zaciskowego.

Co jeszcze bardzo istotne, wewnątrz komory głównej (w jej tylnej części) znajduje się kieszeń przeznaczona na camelback, dodatkowo zaopatrzona w uchwyt pozwalający na zawieszenie bukłaka i utrzymanie go w odpowiedniej pozycji podczas trekkingu. Niestety, nie wszystkie rodzaje camelback’ów maja ten sam system mocowania, przez co uchwyt zastosowany w plecaku nie do każdego będzie pasował.

 

Dodatkowe kieszenie

Poza komorą główną plecak zaopatrzony jest w dość dużą, zewnętrzną kieszeń wykonanją z cienkiej i lekkiej, a jednocześnie trwałej siatki. Dwie głębokie, boczne kieszenie (również siatkowe), oraz dwie duże, zapinane zipperami kieszenie umiejscowione symetrycznie po bokach pasa biodrowego. Sa one naprawdę pojemne i niezwykle przydatne. Można w nich trzymać drobiazgi, po które często sięgamy, i mieć do nich dostęp bez konieczności zatrzymywania się i ściągania plecaka. Kolejne dwie zamykane kieszenie znajdują się po wewnętrznej i zewnętrznej stronie klapy plecaka.

 

Klapa plecaka

Poza dwiema kieszeniami, które znajdują się po wewnętrznej i zewnętrznej stronie klapy plecaka, znajdziemy w niej również (w jednej z kieszeni) pokrowiec przeciwdeszczowy na plecak. Waga pokrowca to 68 gramów. Klapa zamyka wlot do komory głównej przy pomocy dwóch zatrzasków (klamer) i o dziwo, mimo swojego dość dużego rozmiaru, nie przeszkadza nawet wtedy, gdy plecak nie jest całkowicie wypełniony, a mocno skompresowany. Wówczas wcale nie lata ona w prawo i w lewo podczas wędrówki.

 

System mocowania akcesoriów

Plecak posiada zewnętrzne pętelki, przy pomocy których można bez problemu przytroczyć do niego kije trekkingowe czy czekan oraz kask. Troki, będące jednocześnie paskami kompresyjnymi (regulującymi pojemnośc plecaka), pozwalają na dodatkowe przymocowanie karimaty czy skompresowanego śpiwora na zewnatrz plecaka. Dodatkowe, płaskie tasiemki znajdujące się z przodu na szelkach, pozwalają na chwilowe przyczepienie do nich okularów przeciwsłonecznych bez potrzeby zdejmowania plecaka, czy też świetnie nadają się do przymocowania aparatu fotograficznego za pomocą cienkiego repsznura. Dzięki temu mamy pewność, że nawet jeśli wypadnie nam on z ręki, nie runie w przepaść.

plecak trekkingowy Gregory

Plecak Gregory Jade 38 podczas wędrówki w Dolomitach. (fot. Bart Bazior)

 

Jakość wykonania

Plecak jest wykonany z niezwykłą dbałością o szczegóły i moim zdaniem jest dopracowany w najmniejszym detalu. Przemyślane rozwiązania, mające zapewnić funkcjonalnośc i wygodę użytkowania w każdym terenie, są naprawdę dobrze wkomponowane w całość. Plecak jest estetyczny i mimo wielu troków i kieszeni zewnętrznych, jest on zwarty i wręcz można by rzec – elegancki. Wykonany jest z odpornego na przetarcia nylonu w żywych kolorach.

Plecak Gregory – opinia ogólna modelu Jade

Świetnie wykonany, estetyczny i dopracowany plecak turystyczny na krótsze i dłuższe wędrówki po górach. Odporny na przetarcia i rozdarcia. Bardzo funkcjonalny i wygodny. Dobrze dopasowuje się do kobiecej sylwetki i pozwala na optymalne rozmieszczenie ciężaru zawartości na ramionach i biodrach. Pozwala na przyjemne wędrowanie z pakunkiem na plecach. Organizacja plecaka daje możliwość na dobrą organizację i rozmieszczenie przenoszonego w nim ekwipunku.

 

Marka Gregory, specjalizująca się w produkcji plecaków, wie w jaki sposób zadbać o detale i ma niezbędne, wieloletnie doświadczenie potrzebne do projektowania dobrych jakościowo plecaków. To, co teraz powiem, jest moim osobistym przekonaniem, więc rozumiem, że każdy może mieć inne. Według mnie firma, która specjalizuje się w wykonywaniu jednego rodzaju sprzętu, np. tylko plecaków, bądź tylko lin wspinaczkowych, jest lepszym specjalistą w swojej dziedzinie, niż firma tak zwana “od wszystkiego”. Wąska dziedzina w tym przypadku owocuje dużym zasobem informacji i spostrzeżeń na temat tego, w jaki sposób udoskonalać sprzęt. Lata poświęcone na dopracowywanie szczegółów i opracowywanie nowych patentów pozwalają na stworzenie sprzętu, który spełni wysokie wymagania użytkowników. I to właśnie można zaobserwować w plecakach marki Gregory.

plecak turystyczny

Plecak Gregory Jade to całkiem sporo miejca na ekwipunek i bardzo dużo wygody przy jego transportowaniu. (fot. Bart Bazior)

 

Dla kogo przeznaczony jest plecak Gregory Jade 38

  • dla kobiet wybierających się na dwudniowe, bądź dłuższe wędrówki w góry
  • dla kobiet ceniących sobie wygodę w górskich warunkach
  • zarówno dla osób planujacych noclegi w schroniskach i zabierających ze sobą umiarkowaną ilość bagażu, jak i dla tych, którzy planują spanie w namiocie czy pod chmurką i potrzebują sporej przestrzeni, aby przetransportować na plecach większe ilości ekwipunku
  • dla osób szukających wygodnego i dobrze wentylowanego plecaka, który sprawdzi się w górach zarówno w zimowych, jak i gorących, letnich warunkach
  • dla turystów górskich, osób wybierających się na via ferraty, czy też na alpejskie wędrówki
  • dla osób ceniących sobie trwałość i jakość wykonania sprzętu outdoorowego
  • dla osób wybierających się na długie, backpackowe wyjazdy, nie tylko górskie (ze względu na świetny system wentylowania pleców, plecak sprawdzi sie na pewno bardzo dobrze również w gorącym, tropikalnym klimacie)
Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.