Plecak turystyczny – jak dobrać litraż
Porady

Plecak turystyczny – jak dobrać litraż

Marcin Nowak / 30 stycznia 2020

Z uprawianiem turystyki pieszej ściśle powiązane jest noszenie swojego ekwipunku na plecach. Najczęstszym problemem jest jednak problem, z którym zmierzyć się musi każdy z nas – pojemność plecaka. Litraż plecaka turystycznego jest zależny od rodzaju turystyki, jaki uprawiasz lub masz zamiar uprawiać.

Wybór odpowiedniej pojemności plecaka w góry nie zawsze jest jasny i oczywisty. Doświadczenie w przebywaniu na szlaku zazwyczaj ułatwia ten wybór. Im bardziej zaawansowanym turystą lub turystką jesteś, tym łatwiej podjąć ci pewne decyzje związane z selekcją sprzętu, który zabierzesz z sobą. Mimo doświadczenia wielu z nas ma problem z dobraniem odpowiedniej pojemności plecaka.

Błędy w wyborze i pakowaniu plecaka

Na szlaku często widuję plecaki wypchane do granic możliwości. Jakby się skupić, to usłyszeć można pękające szwy. Plecak lata na użytkowniku jak beczka przymocowana na pasach i wpływa na utrzymanie równowagi na technicznych szlakach. Pamiętaj, że plecak przed wycieczką zawsze możesz wyregulować, by uniknąć takich sytuacji.

Za duży plecak też nie jest tym, co sprawi, że będziesz czuć się na szlaku komfortowo. Ciężar rozkłada się nierównomiernie, często na samym spodzie plecaka, tuż przy pasie biodrowym. Czasami zdarza się, że twój sprzęt lata w środku głównej komory. Środek ciężkości nie jest ustabilizowany i utrudni sprawne poruszanie się między wyciągami lub na technicznej grani.

W swoim wpisie chciałbym przedstawić podział plecaków ze względu na litraż. Bardzo ważnym kryterium wyboru plecaka jest czas, który spędzasz na szlaku. Na wybór odpowiedniego plecaka turystycznego wpłynie styl, w którym poruszasz się w górach. Minimaliści i backpackerzy wybierając się w góry na taki sam czas spakują się w plecaki o różnych pojemnościach. Ważna jest również pora roku. Zimą zabierzesz na pewno do plecaka więcej ciepłych rzeczy, które zajmują trochę miejsca. Jakiej pojemności plecak w góry będzie potrzebny tobie? Mam nadzieję, że w tym tekście znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Plecak turystyczny do 15 litrów

Jest środek tygodnia. Za oknem świeci słońce i wiesz, że po pracy musisz zaliczyć szybki wypad w góry. Wybija godzina 15.00, przebierasz się i wskakujesz do auta. Na miejscu będziesz za trochę ponad godzinę. Dojeżdżasz i parkujesz auto. Masz zamiar dostać się na szczyt i szybko z niego wrócić. Do swojego małego plecaka pakujesz kilka żeli energetycznych, wodę w butelce lub w bukłaku i lekki hardshell.

Jeżeli taka projekcja pokrywa się z typem uprawianej przez ciebie aktywności, to plecak do 15 litrów powinien w zupełności zaspokoić twoje potrzeby. Do plecaka turystycznego w takim litrażu spakujesz najbardziej potrzebne rzeczy. Poza główną komorą (zazwyczaj) będziesz mieć do dyspozycji kieszenie zewnętrzne, do których schowasz portfel i klucze. Najciekawszymi propozycjami w tej kategorii będą plecaki Gregory Nano 14 i Osprey Daylite 13.

plecaki Salewa
Wielu producentów ma w ofercie plecaki na szybkie i krótkie wyjścia w góry. Przykładem może być też plecak Salewa Lite Train 14 do speed hikingu. (fot. Salewa/Daniele Molineris/Storyteller-Labs)

Plecaki 20-30 litrów

Budzik dzwoni o szóstej rano. Wstajesz z łóżka, szybkie śniadanie, zęby, prysznic. Do swojego plecaka pakujesz, to co na jednodniowym wyjściu w góry jest niezbędne. Wypełniony wodą bukłak, prowiant, awaryjny hardshell i lekki stretch idealnie mieszczą się do twojego plecaka turystycznego. Nie zapominasz o czołówce i małej apteczce. Jeszcze składana miska i woda dla psa i jesteś gotowy na cały dzień na szlaku. Ahoj przygodo!

Jednodniowe wypady bez noclegu zapełniają wolne dni w moim kalendarzu. Plecak turystyczny o pojemności około 20 litrów jest absolutnie wystarczający, kiedy zamiast wielkich wypraw wybierasz mikroprzygody. Plecaki turystyczne w takiej pojemności będą mieć lepiej zaprojektowaną przestrzeń ładunkową, a ty będziesz mógł nią lepiej dysponować. Ciekawą propozycję stanowią plecaki Gregory z serii Salvo (18 i 28 litrów), Osprey Talon 22 (lub damski odpowiednik Tempest 20) i Deuter Trail 22.

plecaki Gregory
Na jednodniowych wycieczkach sprawdzają się plecaki o pojemności 20-30 litrów. Zmieszczą dość ekwipunku na cały dzień spędzony w górach. (fot. Gregory)

Plecaki 30-50 litrów

Na weekend czekasz z niecierpliwością. Odliczasz dosłownie każdą sekundę, która zbliża cię do tej upragnionej chwili wolności. Jest i on – weekend. Planujesz zrobić kilkanaście kilometrów w terenie i nie ma mowy o spaniu w schronisku. Pakujesz więc hamak, lekki śpiwór i tarp – twój trzygwiazdkowy hotel. Podczas takiego wyjścia szansa zmierzenia się z kaprysami górskiej pogody jest znacząco większa. Masz ze sobą trochę więcej ciuchów, które ochronią cię przed niespodziankami aury. Pakujesz palnik turystyczny, menażkę i kilka lifoilizatów, bo nikt nie lubi być głodny na szlaku. Szybki check i dorzucasz mapę, czołówkę i apteczkę. Weekend będzie twój!

To, na jaką pojemność weekendowego plecaka turystycznego zdecydujesz się będzie zależne od kilku czynników. Biwak na dziko czy gleba w schronisku? Jakie warunki panują w górach? Wybierasz się zimą czy latem? Zimą powinieneś mieć ze sobą cieplejszy śpiwór, który zajmie więcej miejsca w twoim plecaku. Dodatkowa odzież (skarpetki, bielizna, lekki sweter puchowy) skutecznie wypełni plecak turystyczny 40 l. Na zewnątrz powinny znaleźć się uchwyty na kije trekkingowe lub czekan. Oczywiście, nie zawsze taki litraż będzie tobie potrzebny. Latem i wiosną możesz myśleć o plecaku turystycznym 30 l. Taki plecak turystyczny nie powinien stracić na swojej funkcjonalności wciąż będąc pakownym towarzyszem weekendowych wędrówek. Topowymi plecakami w tej kategorii będą Gregory Zulu 40/Jade 38, Osprey Kyte 36/Kestrel 38 oraz Deuter Futura Pro 40.

Plecaki 50-70 lirów

Przed tobą naprawdę długi wyjazd. Być może trekking w Alpach lub Pirenejach. Wiesz, że będziesz z dala od domu i plecak będzie twoją tymczasową szafą. Szafą, w której musisz mieć wszystko, co pozwoli ci komfortowo pokonywać kolejne wymagające kilometry. Ciuchy, liofilizaty i druga para butów będą stanowić główną cześć ładunku, który ostatecznie wyląduje na twoich plecach. Plecak musi mieć możliwość przytroczenia różnych części twojego ekwipunku. W środku nie masz już tyle miejsca więc trokami przytwierdzasz namiot, a z boku ląduje karimata. Lista sprzętu jest długa, ale wiesz, że miejsca w plecaku ci wystarczy.

Od czasu trwania trekkingu i warunków, w jakich ma się on odbyć, zależny będzie litraż plecaka. Wybór plecaka turystycznego w tym przedziale litrażu uzależniłbym od tych samych czynników, jak w przypadku plecaków 30-40 litrów. Na pewno zwróciłbym uwagę na możliwość troczenia pod spodem plecaka, jak również i po bokach. Dużym atutem plecaka przeznaczonego do wielodniowego trekkingu są dodatkowe kieszonki. Często umiejscowione po bokach plecaka i na pasie biodrowym są bardzo poręcznymi skrytkami. Pomieszczą one wszystkie drobiazgi, które mogłyby zgubić się w głównej komorze plecaka. Możliwość przedzielenia głównej komory pozwoli ci umiejscowić ci w niej śpiwór lub drugą parę butów. Jeżeli potrzebujesz plecaka na długi wypad, to warto zainteresować się plecakami Gregory Baltoro/Deva, Deuter Air Contact i Osprey Aether/Aura. Ciekawą, przystępną cenową propozycją jest plecak The North Face Terra, który również występuje w wersji damskiej i męskiej.

plecak turystyczny Gregory
Plecak o pojemności ponad 50 litrów to już sporo miejsca na wszystko, czego potrzebujesz podczas kilkudniowej wędrówki. Na zdjęciu plecak Gregory Maven 55. (fot. Gregory)

Plecaki powyżej 70 litrów

Przed tobą prawdziwa wyrypa. Cały miesiąc w terenie. Tutaj nie ma miejsca na kompromisy. Odzież i buty stanowią zaledwie ułamek zawartości twojego plecaka. Chociaż byś chciał, to z wielu rzeczy nie możesz zrezygnować. Nawet apteczka zaczyna przypominać małe ambulatorium. Dochodzi jeszcze namiot, karimata i kije, a gdzieś to trzeba zmieścić. O tym ile miejsca zajmuje twój śpiwór nawet nie chcesz słyszeć. Gdyby była taka możliwość, na szlak – nie tylko do towarzystwa – zabrałoby się tragarza. Dasz radę wziąć wszystko na siebie, a twój wielki, prawie stulitrowy plecak ułatwi ci drogę do obranego wcześniej celu.

Grupa plecaków transportowych o pojemności 70-80-90-100 litrów dedykowana będzie turystom, który na szlaku zamierzają spędzić zdecydowanie więcej czasu. Jeżeli wybierasz się na miesięczny trekking lub twoim celem jest base camp pod Mt. Everestem to twoje oczy powinny zwrócić się w tę stronę. Plecaki o takiej pojemności cechują się wyjątkowo dopracowanymi systemami nośnymi. Masywne i stabilne konstrukcje gwarantują maksymalny komfort, kiedy będziesz przemierzać techniczny fragment lodowca. Do takiego plecaka turystycznego będziesz mógł przytroczyć namiot, karimatę czy też kijki trekkingowe. Dodatkowe kieszenie po bokach plecaka i na pasie biodrowym czynią tego rodzaju konstrukcje jeszcze bardziej praktycznymi. W kilku modelach producenci postarali się o jeszcze jeden ważny element. Tym elementem jest dodatkowy, mocowany wewnątrz mniejszy plecak. Takie rozwiązanie pozwala pozostawić swój główny plecak w miejscu biwakowania i ruszyć na mały rekonesans z niezbędnym ekwipunkiem. Takie rozwiązanie spotkasz w plecakach Gregory Baltoro / Deva oraz Deuter Air Contact Pro.

plecaki trekkingowe Deuter
Plecaki Air Contact Pro marki Deuter to nawet ponad 70 litrów przestrzeni na odzież i ekwipunek. (fot. Deuter)

Plecaki turystyczne – czy musisz mieć kilka?

Tak byłoby najlepiej. Jednak idealny świat, w którym mamy do swojej dyspozycji każdy typ plecaka nie istnieje. Sam w swojej kolekcji posiadam plecaki o kilku pojemnościach. Sześciolitrowy plecak służył mi jako plecak biegowy, a aktualnie stał się moim głównym plecakiem na szybkie kilkugodzinne strzały. Na poranny wypad na Ślężę jak znalazł. Plecak o pojemności 35 litrów jest moim bagażem podręcznym i typową wiosenną weekendówką. Jest dla mnie plecakiem jednodniowym, kiedy na szlaku towarzyszy mi mój kundelek. Z kolei moja siedemdziesiątka od dawna leży w szafie i kurzy się. Nie żeby mi nigdy nie służyła, ale z biegiem czasu moje turystyczne sympatie uległy znacznej zmianie. Na ten moment wiem, że dwa plecaki są w stanie zaspokoić potrzeby każdego, najbardziej wybrednego turysty.

Przy wyborze plecaka postaraj się poczynić możliwie najgłębsza analizę swoich turystycznych planów i potrzeb. Dobrze dobrany plecak będzie twoim kompanem na szlaku dając ulgę tobie, twoim plecom i górskim towarzyszom. Z własnego doświadczenia wiem, że nikt nie lubi słuchać narzekania, kiedy mógłby cieszyć się górskimi pejzażami. Odpowiedni litraż plecaka jest tak samo istotny jak odpowiedni rozmiar buta. Jeżeli wciąż masz wątpliwości jaki litraż plecaka jest tobie potrzebny, to zachęcam cię do skorzystania z pomocy naszych sprzedawców. Mimo wszystko żywię nadzieję, że mój wpis pomoże ci w podjęciu właściwej decyzji. Do zobaczenia na szlaku!

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.