Plecaki Salewa – przegląd kolekcji
Branża

Plecaki Salewa – przegląd kolekcji

Anna Śliwa / 10 marca 2023

Salewa to jedna z najbardziej rozpoznawalnych outdoorowych marek na świecie. Góry są wpisane w jej DNA, a sama nazwa jest synonimem funkcjonalności i solidności. W szerokiej ofercie marki od ponad pół wieku niezwykle ważne miejsce zajmują plecaki. Są przeznaczone do różnorodnych aktywności górskich, od alpinizmu i skituringu przez wspinaczkę, trekkingi, speed hiking po niewymagające górskie spacery. Przejrzyj ofertę Salewa na wiosnę i lato 2023 i znajdź plecak odpowiedni do Twoich potrzeb.

System nośny- tajna broń plecaków Salewa

System nośny to jeden z najważniejszych elementów każdego plecaka, niezależnie od tego, do jakich zadań chcesz go używać. Musi optymalnie rozprowadzać ciężar oraz przenosić go na biodra. Obecnie projektanci Salewa stosują 3 rodzaje systemów nośnych. Poznaj je i sprawdź do jakich aktywności są dedykowane.

Systemy nośne Dry Back zapewniają wentylację pleców i komfort podczas różnorodnych aktywności górskich (fot. Salewa)
 • Dry Back Contact – to system, którego zadaniem poza przenoszeniem ciężaru jest także zapewnianie plecom suchości i komfortu. Tylny panel wykonany z pianki EVA posiada kanaliki wentylacyjne 3D, dzięki którym powietrze może krążyć i chłodzić plecy podczas wysiłku. Używany jest w plecakach alpinistycznych, wspinaczkowych oraz części plecaków trekkingowych i do speed hikingu.
 • Dry Back Custom – podobnie do systemu Dry Back Contact posiada kanaliki 3D oraz wykonany z pianki panel tylny. Odróżnia go jednak możliwość regulacji systemu na wysokość, co przekłada się na perfekcyjne dopasowanie do wzrostu użytkownika. System ten znajdziesz w części plecaków trekkingowych.
 • Dry Back Air – to system, w którym dzięki badaniom konstrukcyjnym i optymalnemu wygięciu udało się o 26% zmniejszyć powierzchnię styku pleców z panelem tylnym. Dlatego wentylacja jest tu jeszcze bardziej efektywna. Oprócz kanalików w tylnym panelu system ten ma też wycięte szelki i pas biodrowy, które zmniejszają pocenie się podczas wysiłku. Wykorzystywane są w części plecaków trekkingowych (szczególnie mniejszych) oraz w plecakach do speed hikingu.

Zastosowane przez Salewa systemy Dry Back (we wszystkich wersjach) pozwalają na obniżenie temperatury między plecami, a plecakiem o 1,5°C, co przekłada się na większy komfort oraz lepszą wydolność przy intensywnym wysiłku i w wyższych temperaturach.

Salewa to marka z długą historią i własną filozofią. Możesz je poznać 9040.

Plecaki alpinistyczne Salewa

Do najbardziej wymagających zadań wysokogórskich projektanci Salewa przygotowali dwa modele plecaków alpinistycznych. Są one wyposażone w system nośny Dry Back Contact oraz wycięte szelki z pianki EVA, które zmniejszają pocenie się podczas wysiłku. Pasy biodrowe mają zdejmowaną wyściółkę, co pomaga w ograniczeniu wagi plecaka oraz pozwala na lepszą koordynację z uprzężą wspinaczkową. Plecaki mają też specjalną wkładkę stabilizującą ISB Bar, którą można w razie potrzeby zdemontować dla obniżenia wagi. Są to modele jednokomorowe, z dostępem od góry i bezpośrednio z boku plecaka, co pozwala szybko sięgnąć do głębiej umieszczonych przedmiotów. Mają też wydzieloną osobną kieszeń na przednim panelu. Można do nich troczyć czekany i kije trekkingowe, a także linę wspinaczkową, a miejsce na bukłak oraz specjalny tunel dają możliwość łatwej instalacji systemu nawadniającego.

Wśród plecaków alpinistycznych znajdziesz modele unisex:

 • Ortles Guide 45 i 35 (liczba oznacza pojemność w litrach) posiadające klapę zapinaną na klamry
 • Ortles Wall 38 i 32 z górnym zamknięciem typu roll top, które pozwala łatwo dopasować objętość plecaka do niesionego bagażu

Plecaki wspinaczkowe Salewa

W linii wspinaczkowej Salewa oferuje plecaki o pojemności 18 i 25 l przeznaczone na jedno- i dwudniowe wspinaczki. Mają one zwężany ku dołowi kształt, który zmniejsza ryzyko zaklinowania w ciasnym kominku oraz zahaczania o skały. Wykorzystano w nich system nośny Dry Back Contact oraz mocno wycięte szelki  i lekkie paski biodrowe bez wyściółki. Dzięki temu lepiej współpracują z uprzężą wspinaczkową. Plecaki wspinaczkowe Salewa zamykane są od góry w systemie roll top. Do plecaków można troczyć linę, czekany oraz kije trekkingowe. Są też kompatybilne z systemami nawadniającymi – mają miejsce na bukłak oraz tunel do wyprowadzenia rurki.

Plecaki wspinaczkowe Salewa pozwalają na troczenie sprzętu i mają zamknięcia typu roll top (fot. Salewa)

Plecaki wspinaczkowe Salewa dostępne są w wersji unisex:

 • Ortles Climb 25 i 18 – oprócz wymienionych wyżej funkcjonalności mają także dodatkowy dostęp bezpośrednio do komory przez umieszczony na boku zamek.
 • Climb Mate 25 – to najprostszy, a jednocześnie bardzo funkcjonalny i lekki plecak wspinaczkowy, który świetnie sprawdzi się podczas jednodniowych wypadów.

Plecaki trekkingowe Salewa

Linia trekkingowa jest najbardziej rozbudowaną pośród całej oferty Salewa. Obejmuje plecaki o pojemności od 20-25 l po 65+10 l. Oznacza to, że wybierzesz z nich zarówno plecak na kilkugodzinny, krótki trekking, jak i na wielodniową wędrówkę z dużą ilością wyposażenia.

Plecaki trekkingowe to najbardziej rozbudowana linia Salewa (fot. Salewa)

Ponieważ plecaki trekkingowe tworzą bardzo zróżnicowaną linię przedstawię Ci krótko każdy z modeli. Mają one kilka wspólnych cech, jak kompatybilność z systemem nawadniającym, liczne możliwości troczenia sprzętu, dołączony pokrowiec przeciwdeszczowy oraz dodatkowy dostęp do wnętrza.

 • Alptrek 65+10 Pro – to największy z trekkingowych plecaków Salewa. Dwukomorowy plecak na wielodniowe trekkingi może też służyć jako plecak podróżny i transportowy np. podczas długich wypraw backpackerskich. Składa się tak naprawdę z dwóch plecaków – dużego oraz małego, dopinanego na przedzie, który można wykorzystać np. jako bagaż podręczny w samolocie czy podczas zwiedzania, a w czasie wędrówki jako dodatkową kieszeń. Alptrek 65+10 ma wszystko to, czego można oczekiwać od zaawansowanego plecaka trekkingowego: dodatkowy dostęp z boku, zdejmowaną pokrywę z kieszeniami, miejsce na system nawadniający, liczne możliwości troczenia kijów, czekanów, liny i sprzętu turystycznego oraz pokrowiec przeciwdeszczowy. System nośny Dry Back Custom pozwala na jego dopasowanie do własnego wzrostu.
 • Alptrek 55+10 (męski) i 50+ 10 (damski) – to dwukomorowe plecaki na wielodniowe trekkingi wyposażone w regulowany system nośny Dry Back Custom. Mają odpinane klapy, których wysokość można regulować, elastyczne kieszenie na przedzie i na bokach oraz kieszenie na pasie biodrowym.

Kliknij i zobacz wszystkie plecaki turystyczne Salewa.

Plecaki trekkingowe dostępne są w wersji męskiej i damskiej (fot. Salewa)
 • Alptrek 42+5 (męski) i 38+5 (damski) – to modele bardzo zbliżone do poprzedniego, ale zamiast przedniej kieszeni elastycznej mają siatkę bungee pozwalającą zamocować np. kurtkę przeciwdeszczową czy dodatkową bluzę. Ich objętość sprawia, że będą odpowiednie na dwu lub kilkudniowe trekkingi.
 • Trek Mate 65+5 i 55+5 (męskie) oraz 60+5 i 50+5 (damskie) – duże, dwukomorowe plecaki na wielodniowe trekkingi z regulowanym systemem nośnym Dry Back Custom i dodatkowym dostępem do wnętrza od boku i przez przedni panel.
 • MTN Trainer 2 28 i 25 (męskie) oraz 22 (damski) – małe, jednokomorowe plecaki na jednodniowe wędrówki. Posiadają system nośny Dry Back Contact, który świetnie chłodzi plecy. Wersja 28 ma pokrywę górną, zaś dwa pozostałe zamykane są w systemie roll top.
 • Alp Trainer 35+3 (męski) i 30+3 (damski) – plecaki dwukomorowe na dwu i kilkudniowe trekkingi, zamykane klapą i posiadające siatkę bungee na przednim panelu. Wyposażone są w system nośny Dry Back Air.
Plecaki trekkingowe Salewa na krótkie i wielodniowe wędrówki (fot. Salewa)
 • Alp Trainer 25 (męski) i 20 (damski) – małe, jednokomorowe plecaki na jednodniowe wędrówki z systemem Dry Back Air. Mają przednią elastyczną kieszeń i dwie kieszenie boczne, a zamykane są na zasuwaną na zamek klapę, która daje szeroki dostęp do wnętrza.
 • Alp Mate 36 i 26 (męskie) oraz 30 i 24 (damskie)- to proste, funkcjonalne plecaki na jedno- dwudniowe wycieczki z systemem Dry Back Air. Wyposażone są zapinaną na 1 klamrę pokrywę oraz elastyczne boczne kieszenie.

Plecaki do speed hikingu

W ofercie Salewa znajdują się też plecaki do szybkich intensywnych wyjść hikingowych. Są lekkie, mają niewielką objętość od 16 do 22 l i wyposażone są w system nośny Dry Back Contact z wyciętymi szelkami z pianki EVA. Są kompatybilne z systemem nawadniającym, mają klamry, które można obsługiwać w rękawiczkach i można do nich troczyć kije. Znajdziesz tu takie modele jak:

Lekkie plecaki do speed hikingu zapewniają świetną wentylację pleców (fot. Salewa)
 • Ultra Train 22, 18 i 14 to ultralekkie plecaki zamykane na zamek i miękką klapę z klamrą. Nie mają pasa biodrowego, ale dla lepszej stabilizacji wyposażone je w dwa paski z przodu – na piersi i na wysokości brzucha. Mają boczne kieszenie elastyczne oraz kieszenie z łatwym dostępem podczas wędrówki.
 • Pedroc Pro 22 (męski) i 20 (damski) – to plecaki z podwójnym dostępem – przez górną, miękką klapę z klamrami oraz przez przedni panel. Ich konstrukcja sprawia, że znajdują się blisko ciała, a jednocześnie zapewniają wentylację pleców. Wyposażone są w składany pasek biodrowy, kieszeń z łatwym dostępem podczas marszu i kieszenie boczne.
 • Pedroc 16 – to uproszczona wersja poprzedniego modelu, która nie ma paska biodrowego. Będzie doskonałym rozwiązaniem dla miłośników szybkości i minimalizmu, którzy cenią jednocześnie komfort podczas intensywnej wędrówki.

Jak widzisz przekrój oferty plecaków Salewa jest niezwykle bogaty i każdy, niezależnie od uprawianych górskich aktywności może znaleźć model, który odpowiada jego potrzebom. Góry to DNA marki Salewa, a z jej plecakami pokonasz każde górskie wyzwanie.

Kliknij w nazwę marki, poznaj więcej produktów, a poznasz lepiej samą markę Salewa.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.