Tajemnice Wschodniego Kaukazu
Spotkania z górami

Tajemnice Wschodniego Kaukazu

151908480027 lutego 2018

TEMAT:

Tajemnice Wschodniego Kaukazu

PRELEGENT:

Magdalena Konik

MIEJSCE:

Wybrzeże Wyspiańskiego 27, Budynek A1 PWR, Sala 329, Wrocław

DATA:

20.02.2018 19:00

Prelegentką lutowych „Spotkań z górami” będzie Magdalena Konik, która zabierze nas w niesamowitą podróż po górach Gruzji. Pokaz zatytułowany „Tajemnice Wschodniego Kaukazu” odkryje przed nami niesamowite miejsca, nad którymi królują majestatyczne kaukaskie szczyty.

Magdalena od kilku lat mieszka w Gruzji. Szczególnie upodobała sobie północno-wschodni region tego kraju – Tuszetię – gdzie realizuje projekt fotograficzny dokumentujący zwyczajne życie i bogate tradycje tamtejszej ludności oraz uwiecznia na zdjęciach piękno przyrody. Tuszetia to niemal wyludniona część Gruzji, jednocześnie urzeka swoją dzikością i zapierającymi dech krajobrazami. Miejscowa ludność tworzy patriarchalne społeczeństwo. Magdalena postanowiła towarzyszyć mężczyznom w wiosennej wędrówce na górskie hale, gdzie pozostają przez całe lato wypasając stada owiec. Mimo początkowych uprzedzeń oraz trudów drogi, udało się jej zyskać szacunek pasterzy. Jednocześnie zyskała sympatię Tuszetek, mimo że nie rozumiały one powodów, dla których Magdalena towarzyszyła ich mężom i synom. Podczas prelekcji usłyszymy opowieści o tym niezwykłym miejscu oraz o twardych ludziach, którzy stali się dla niej najlepszymi przyjaciółmi i rodziną.

Wielki Kaukaz, w skład którego wchodzi Tuszetia, to miejsce, w którym przez wieki toczono wiele bitew i wojen, tutaj krzyżowały się, spotykały i zmieniały linie frontu. Mieszkańcy tego regionu przez wieki walczyli o swoją mała ojczyznę, jej tradycje i własną tożsamość. Honor to dla nich sprawa najważniejsza. Po dziś dzień codziennemu życiu w Tuszetii towarzyszą niesamowite wierzenia, w których splatają się wątki chrześcijańskie i pogańskie, a bogate tradycje i rytuały towarzyszą mieszkańcom na co dzień.

Magdalena Konik jest podróżniczką, fotografką i pilotką wycieczek. Od 3 lat mieszka w Gruzji, ale pracuje w różnych rejonach świata. Pasjonuje się jeździectwem i ginącymi kulturami. Na stałe współpracuje z gruzińskim tygodnikiem Georgian Journal, a w Institute for War and Peace Reporting pracuje jako fotoreporterka. Współpracuje także z polskimi tytułami prasowymi (KONTYNENTY, Nowa Europa Wschodnia). Przemiesza, podziwia i fotografuje Tuszetię przede wszystkim z konnego grzbietu lub podczas pieszych wędrówek. Została dwukrotnie wyróżniona w galerii Daily Dozen National Geographic. Była laureatką konkursu na stypendium fotograficzne Timothy’iego Allena w ramach Festiwalu Xposure w Emiratach Arabskich. Pisze bloga migawkizpodrozy.com, jest aktywna także w mediach społecznościowych: facebook.com/migawkizpodrozyinstagram.com/migawkizpodrozy

Na spotkanie „Tajemnice Wschodniego Kaukazu” zapraszają Sklepy Górskie Skalnik, Dyskusyjny Klub Filmowy DKF Politechnika, Politechnika Wrocławska, wspinanie.pl, Silver Rock, Volven, VI.6+.

Transmisję live ze Spotkań z Górami będzie można obejrzeć na fanpage’u Sklepów Górskich Skalnik oraz na stronie https://skalnik.pl/spotkania-live-a. Transmisja będzie dostępna jedynie podczas wydarzenia.

Sponsorzy

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.