Rękawiczki do smartfona
Rękawiczki do smartfona
Porady

Rękawiczki do smartfona

Redakcja skalnik.pl / 12 listopada 2021

W trakcie zimowej wycieczki chcesz sprawdzić pozycję na mapie. Wyciągasz smartfon, klikasz i… nic się nie dzieje. Rękawiczki, cudownie grzejące twoje dłonie, skutecznie uniemożliwiły skorzystanie z telefonu. Czy jedynym wyjściem jest ściągnięcie rękawiczek i narażenie rąk na szczypiące, zimne powietrze? Na szczęście nie. Poznaj specjalne rękawiczki do smartfona.

Rękawiczki do telefonu przybywają na ratunek

Dłonie są bardzo wrażliwe na niskie temperatury, podmuchy wiatru, wilgoć. Nawet jeśli nie jest jeszcze bardzo zimno, twoje ręce mogą krzyczeć, że chcą się natychmiast schować w ciepłych kieszeniach czy rękawiczkach. I lepiej zrobisz, jeśli się ich posłuchasz. Zimą nie trzeba bowiem wiele, by skóra na dłoni wysuszyła się i zaczęła pękać. Jeżeli nie chcesz potem przez wiele dni męczyć się z drobnymi rankami na rękach, zabieraj rękawiczki na górskie wyprawy.

Rękawiczki Black Diamond
Zimą rękawiczki to niezbędny element wyposażenia (fot. Black Diamond)

We współczesnych czasach używanie rękawiczek wiąże się jednak z pewnym problemem. Dla jednych jest to stosunkowo drobna trudność, dla innych poważny kłopot. Rękawiczki, zwłaszcza grubsze, skutecznie uniemożliwiają bowiem korzystanie z telefonu dotykowego. A przecież smartfon daje dostęp nie tylko do mediów społecznościowych, od których akurat w górach lepiej się na chwilę odłączyć. Współczesny telefon to również mapa, GPS, aparat fotograficzny czy wreszcie aplikacja ratunkowa. Życie jest o wiele wygodniejsze, jeśli z tych wszystkich możliwości można skorzystać w dowolnym momencie.

Czy można jednak mieć ciastko i jednocześnie je zjeść? Czy jest możliwe korzystanie z telefonu bez wystawiania rąk na zimne podmuchy wiatru? Potrzeba jest na szczęście matką wynalazku. Niedługo po rozpowszechnieniu się urządzeń dotykowych, pojawiły się również specjalne rękawiczki do telefonu. Outdoorowe marki także mają takie rękawiczki w swojej ofercie. Pozwolą ci one cieszyć się pełną swobodą działania niezależnie od pogody.

Jakie są rękawiczki do telefonu dotykowego? Powinny być:

  • cienkie
  • elastyczne
  • szybkoschnące.
Rękawiczki i smartfon
Rękawiczki i smartfon? To połączenie nie musi wywoływać konfliktów (fot. Jef Pawlikowski, Unsplash)

Jeśli obawiasz się, że cienkie rękawiczki nie zapewnią ci wystarczającego komfortu, ubierz je pod grubsze rękawice. Kiedy będziesz potrzebować obsłużyć telefon lub też wykonać jakieś precyzyjne manewry, ściągniesz tylko wierzchnie rękawice. Cienkie rękawiczki do smartfona ochronią przez ten moment dłonie, zapewniając jednocześnie pełną swobodę ruchów.

Jak działają rękawiczki do smartfona?

„Rękawiczki smartfon” – kiedy outdoorowi producenci słyszą to hasło, jako pierwsze rozwiązanie proponują zwykle rękawiczki ze specjalnymi panelami z elastycznego materiału. Jest on zazwyczaj umieszczany na palcu wskazującym oraz kciuku. Takie panele sprawiają, że dana para może służyć jako rękawiczki do telefonu dotykowego.

Poniżej przedstawiam kilka modeli rękawiczek wykorzystujących ten patent:

  • rękawiczki do smartfona Midweight Screentap od Black Diamond – to model średniej grubości nadający się na pierwsze zimowe chłody. Po wewnętrznej stronie dłoni producent umieścił materiał z przewodzącą technologią UR, który pozwala korzystać z ekranów dotykowych. Jeśli twoje dłonie łatwo marzną lub na dworze panują już niższe temperatury, zwróć uwagę na model z tej samej rodziny: Heavyweight Screentap wykonany z grubszego polaru.
  • softshellowe rękawiczki do telefonu GL05 Naturehike – te rękawiczki z softshellu dzielnie stawią czoła nawet silnym podmuchom wiatru. Na kciuku i palcu wskazującym znajdziesz natomiast specjalne panele do obsługi urządzeń dotykowych. Korzystanie z delikatnego sprzętu ułatwią dodatkowo antypoślizgowe wstawki.
  • rękawice Power Stretch Contact od marki Rab – rękawiczki do smartfona z elastycznego i lekkiego PowerStretchu mogą być noszone samodzielnie lub jako warstwa docieplająca pod grube rękawice. Specjalne dotykowe panele znajdują się na końcówkach kciuków i palców wskazujących. Te rękawiczki męskie do smartfona są dostępne również w wersji damskiej dopasowanej do kształtu kobiecych dłoni.
  • rękawiczki do telefonu dotykowego Sierra marki Icebreaker – miłośnicy wełny merino również mogą cieszyć się swobodnym korzystaniem z telefonów dotykowych.
Smartfon zimą i rękawiczki
Z odpowiednimi rękawiczkami unikniesz konieczności kłopotliwego ściągania jednej z nich, kiedy chcesz skorzystać ze smartfona (fot. Tookapic, Pixabay)

A może rękawiczki bez palców?

Czasami nie trzeba komplikować sobie życia panelami ze specjalnego materiału. Łatwiej po prostu usunąć część materiału i pozostawić palcom pełną swobodę ruchów. Rękawiczki zupełnie pozbawione osłony na palce to jednak późną jesienią i zimą niezbyt dobre rozwiązanie. Dlatego producenci proponują rozwiązanie 2 w 1: rękawiczki bezpalcowe z doszytą klapką.

W takich rękawiczkach pięciopalcowa konstrukcja kończy się zwykle mniej więcej w połowie paliczków. Końce palców są nieosłonięte, więc w razie potrzeby bez problemu skorzystasz z telefonu. Jeśli jednak zacznie ci dokuczać mróz, możesz nakryć palce klapką.

Tego typu rękawiczki do smartfona np.:

  • rękawice Sesvenna Fold Back WS zaprojektowane przez Salewa
  • rękawiczki bezpalcowe Ice Pro NW od marki Kanfor
  • rękawiczki bez palców Hadar marki Viking
Rękawiczki Salewa
Rękawiczki z odkrywaną klapką, takie jak ten model marki Salewa, również pozwolą ci wygodnie korzystać z telefonu

Rękawiczki bez palców damskie i męskie służące jako rękawiczki do telefonu to dobre rozwiązanie, kiedy zależy ci na pełnej swobodzie i kontroli nad urządzeniem. Mimo że panele dotykowe zazwyczaj działają dość dobrze, to jednak zawsze odrobinkę utrudniają korzystanie z telefonu.

 

Rękawiczki do telefonu – czy to rękawiczki z panelami dotykowymi czy rękawiczki bezpalcowe – nie są zbędnym gadżetem, lecz przydatnym dodatkiem do górskiej garderoby. Pozwolą ci swobodnie korzystać ze wszystkich możliwości urządzenia, sprawdzać trasę, uwieczniać piękne widoki, a wszystko to bez narażania rąk na spotkanie z zimnym powietrzem.

Katarzyna Hałupka

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.