Rowerami na Krańce Świata
Spotkania z górami

Rowerami na Krańce Świata

154811520011 stycznia 2019

TEMAT:

Rowerami na Krańce Świata

PRELEGENT:

Mateusz Waligóra

MIEJSCE:

Wybrzeże Wyspiańskiego 27, Politechnika Wrocławska, budynek A1, sala 329

DATA:

22.01.2018, godz. 19:00

O prelekcji:

“Rowerami na Krańce Świata” – to temat najbliższych Spotkań z Górami, które odbędą się już 22 stycznia! Tym razem zarówno coś dla podróżników, jak i dla zdeklarowanych górołazów. O rowerowej podróży we dwoje po Andach i Australii opowie Mateusz Waligóra.

Tak to wygląda w liczbach: 2 ludzi, 2 lata, 2 kontynenty, 16 000 km, 7 wysokich gór. Ale liczby nie oddają dokładnie tego, doświadczyli Aga i Mateusz. Podróżując na rowerach przeżyli miliony przygód, o których teraz Mateusz opowie we Wrocławiu.

Podróż przez Amerykę Południową i Australię była spełnieniem ich marzeń. Wyruszyli z zamiarem podróżowania przez Andy, bo w górach wysokich czują się najlepiej. W rowerowych sakwach mieli sprzęt wspinaczkowy, dzięki któremu udało im się zdobyć kilka pięknych i wysokich szczytów. Wśród nich była najwyższa w Ameryce Południowej Aconcagua oraz jeden z najwyższych i wciąż czynnych wulkanów Cotopaxi. Rowerowy trawers Andów to jednak nie tylko wejścia na wysokie szczyty, zaglądanie pod słynne skalne ściany Fitz Roy czy Cerro Torre. To także masa doświadczeń i niekonwencjonalnych rozwiązań, o których warto usłyszeć. Na prelekcji możesz dowiedzieć się jak wyleczyć przeziębienie miksturą z pancerników i jak przygotować się, by dojechać na krańce świata na dwóch kółkach. Po przejechaniu Ameryki Południowej, Aga i Mateusz wyruszyli w dalszą podróż po Australii. Było to możliwe, ponieważ jako pierwsi Polacy zostali laureatami grantu eksploracyjnego Polartec Challenge. Dzięki niemu mogli kontynuować swą przygodę, o której opowiedzą wkrótce we Wrocławiu.

Przyjdź na prelekcję, zobacz prezentację i wsłuchaj się w opowieści. Czy wiesz, że na ekwadorskim pustkowiu można usłyszeć: „krzoszcz przmi w czinie”, a w argentyńskiej prowincji Misiones można szukać śladów Polaków? Znajdź chwilę i przyjdź. Bądź przez moment jak mieszkańcy andyjskich wiosek, którzy nie mają zegarków, ale zawsze mają czas na wszystko!

Mateusz Waligóra

jest podróżnikiem, fotografem i przewodnikiem, który od wielu lat podejmuje się realizowania ambitnych wypraw w najbardziej odludne miejsca na świecie. W takich wyprawach stał się specjalistą. W ostatniej ze swych wypraw, jako pierwszy człowiek przeszedł samotnie przez pustynię Gobi. Przez 58 dni pokonał pieszo największą pustynię Azji ciągnąc za sobą wózek z ekwipunkiem, który ważył przeszło 200 kg. To ostatni, ale nie jedyny z jego wyczynów.

Na koncie ma rowerowy trawers Andów (o którym opowie), samotny przejazd rowerem przez Canning Stock Route w Australii Zachodniej – drogę, która uchodzi za najtrudniejszą drogę do przebycia na świecie, czy samotny trawers największej pustyni solnej świata Salar de Uyuni w Boliwii.

Mateusz zapraszany jest na najważniejsze festiwale podróżnicze i górskie. Za realizację swych ambitnych projektów został wyróżniony wieloma nagrodami i nominacjami. Był współlaureatem grantu Polartec Challenge, kilkukrotnie nominowano go i wyróżniano na festiwalu Kolosy w kategorii “Wyczyn Roku”. W 2017 r. otrzymał nagrodę “Książki Górskiej Roku” w kategorii “Przewodniki i poradniki górskie” na Festiwalu Górskim w Lądku Zdroju za książkę “TREK”. Podróżowanie to dla niego również spotkania z ludźmi i ich problemami, a także poznawanie zwyczajów i kultury. Może o tym świadczyć projekt, który wymyślił wraz z Michałem Dzikowskim. W ramach projektu „Befeore It Is Gone” podróżnicy odwiedzają miejsca miejsca, które szybko zmieniają się lub giną na skutek degradacji środowiska i ekspansji cywilizacji. Mateusz jest ambasadorem marek Fjällräven i Primus.

Sponsorzy

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.