Wielki Szlak Himalajski 2015-2019 – II etap Kaszmir i Indie
Wielki Szlak Himalajski
Spotkania z górami

Wielki Szlak Himalajski 2015-2019 – II etap Kaszmir i Indie

152150400020 marca 2018

Joanna Lipowczan i Bartosz MalinowskiTEMAT:

Wielki Szlak Himalajski 2015-2019 – II etap Kaszmir i Indie

PRELEGENCI:

Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski

MIEJSCE:

Wybrzeże Wyspiańskiego 27, Budynek A1 PWR, Sala 329, Wrocław

DATA:

20.03.2018 19:00

Asia i Bartosz po raz kolejny wybrali się na trekking w najwyższe góry świata. Nie przemierzali jednak popularnych tras, takich choćby jak droga do bazy pod Everestem, czy wędrówka do Sanktuarium Annapurny. Druga część projektu Wielki Szlak Himalajski była wędrówką po rejonach, w których nie tylko nie ma turystów, lecz także ludzi nie ma prawie miejscowej ludności.

Kolejne spotkanie dotyczyć będzie trawersu Himalajów indyjskich, który nasi goście odbyli między czerwcem a wrześniem 2017 r. Pełna przygód i zwrotów akcji wędrówka obfitowała w piękne krajobrazy, które podczas prezentacji będzie można obejrzeć. Ale pomyli się ten, kto pomyśli, że w górach rozciągniętych od Kaszmiru na zachodzie, aż po granicę Nepalu na wschodzie, wędrowcom towarzyszyły tylko zachwyty. Codzienność stanowiły również zagrożenia i trudności związane z wyznaczaniem dalszej drogi.

Trawers indyjskich Himalajów był autorskim projektem podróżników. Trzeba wiedzieć, że teren, przez który Polacy przeszli, jest pozbawiony jakiejkolwiek infrastruktury turystycznej. Nie istnieją w tym miejscu żadne szlaki, a nawigowanie do osad ludzkich wiąże się czasem z tropieniem śladów karawan i odszukiwaniem słabo widocznych ścieżek. Nawet dokładne mapy Himalajów położonych między Kaszmirem a Nepalem to rzadkość. Przeprawy rwących i lodowatych rzek w bród (bo mosty nie istnieją), przejścia przez pełne szczelin lodowce (które trudno jest obejść), brak łączności ze światem (ze względu na zakaz używania w Indiach telefonów satelitarnych) i myśl, że w razie wypadku nie ma nikogo, kto może nieść pomoc (brak służb ratowniczych) już przed wyruszeniem musiały zostać wkalkulowane w ryzyko związane z tym przedsięwzięciem.

Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski to dwoje podróżników, których szlaki spotkały się w 2008 r. w Patagonii. Od tego czasu realizują wspólnie ambitne wyprawy, w których nie tyle liczy się zdobywanie szczytów, co samo obcowanie blisko gór i przyrody. Dotychczas wyprawiali się w Himalaje, przemierzali obszary pustyni Thar w Radżastanie, przedzierali się przez malezyjską dżunglę i wędrowali po Laosie i Wietnamie. Na przełomie lat 2015-2016 zrealizowali ambitny projekt Wielki Szlak Himalajski podczas którego przeszli setki kilometrów trudnych do przebycia gór Nepalu. Przez 120 dni pokonali liczący ok. 1700 km szlak, nie korzystając przy tym z pomocy tragarzy, kucharzy i przewodników. W 2017 r. zrealizowali kolejny etap niesamowicie wymagającej himalajskiej wędrówki, który polegał na przetrawersowaniu Himalajów indyjskich. Dzięki swym wyprawom stali się specjalistami od trekkingów w odludne miejsca i wymagające tereny. W 2017 r. wydawnictwo Bezdroża opublikowało ich książkę “Wielki Szlak Himalajski”, która opowiada historię pierwszych Polaków na ścieżkach Wielkiego Szlaku Himalajskiego.

Przyjdź na kolejne Spotkania z Górami, zobacz krainę Wielkich Kaszmirskich Jezior, rwące rzeki schodzące z lodowców, piękne szczyty Himalajów i posłuchaj jak przygotować się do tak ambitnego trekkingu. Na spotkanie zapraszają Sklepy Górskie Skalnik, Dyskusyjny Klub Filmowy DKF Politechnika , Politechnika Wrocławska, wspinanie.pl, Silver Rock, Volven, VI.6+.

Transmisję live ze Spotkań z Górami będzie można obejrzeć na fanpage’u Sklepów Górskich Skalnik oraz na stronie https://skalnik.pl/spotkania-live-a. Transmisja będzie dostępna jedynie podczas wydarzenia.

Sponsorzy

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.