Rowerem w góry! Jak się przygotować?
Porady

Rowerem w góry! Jak się przygotować?

Natalia Tkacz / 26 sierpnia 2022

Masz chrapkę na rowerowe przygody w górach, ale nie wiesz, jak przygotować się na takie wyjazdy? Kondycja i dobra technika jazdy w trudnym terenie to podstawowe tematy, które dobrze ogarnąć przed poruszaniem się wśród kamieni, korzeni, a nierzadko również w potokach śliskiego błota. Niemniej ważne jest jednak skompletowanie odpowiedniego wyposażenia – wtedy niespodzianki takie jak nagłe załamanie pogody czy denka przebita gdzieś pośrodku szlaku zawsze będą miały swój happy end, bez niepotrzebnego stresu.

Jakie akcesoria rowerowe zabrać na górskie drogi i bezdroża? W co się ubrać, aby było wygodnie, przewiewnie i bezpiecznie, nawet w trudnym terenie? Jeśli chcesz jeździć rowerem po górach w tym wpisie doradzam, jak się przygotować pod kątem wyposażenia.

Wszystko czego potrzebujesz do jazdy w górach, znajdziesz w kategorii rower!

Rowerem po górach z głową – kask rowerowy to podstawa!

Może dla niektórych truizm i gadżet, który psuje fryzurę i źle wygląda na pamiątkowych zdjęciach, jednak jazda na rowerze w kasku to podstawa bezpieczeństwa. Sama byłam świadkiem wypadku, w którym kask rowerowy uratował życie Jankowi, mojemu koledze z rajdu rowerowego. W Szwajcarii, podczas stromego zjazdu z alpejskiej przełęczy stracił panowanie nad kierownicą i na zakręcie wypadł za barierkę… Jego kask pękł na pół, głowa jednak nie ucierpiała. Po wszystkim zgodnie stwierdziliśmy, że kask rowerowy ocalił mu życie. Bądź mądry jak Janek i dla bezpieczeństwa zawsze zabieraj ze sobą kask. Kaski dziś są lekkie niczym piórko, a przemyślane systemy wentylacji sprawiają, że nie jest w nich gorąco. Pamiętaj, że skuteczne i bezpieczne kaski rowerowe powinny posiadać odpowiednie certyfikaty. Ja od lat jestem wierna lekkim i wygodnym kaskom UVEX. Marka ma w ofercie ogromny wybór modeli w różnych przedziałach cenowych i każdy znajdzie tu z pewnością coś dla siebie.

Zobacz nasze kaski rowerowe.

kaski rowerowe skalnik
Kask to podstawa, ale na rower w górach przyda się więcej akcesoriów. (fot. Deuter)

Jakie spodnie są najlepsze na rower?

Teoretycznie podczas jazdy na rowerze nie potrzebujemy wymyślnego stroju, jednak jeśli planujesz dłuższą wycieczkę rowerową szybko przekonasz się, że warto wyposażyć się w nieco bardziej specjalistyczną odzież.

Spodnie rowerowe długie męskie z wkładką (pieszczotliwie nazywaną ,,pampersem”) to moim zdaniem podstawa, jeśli masz ograniczony budżet i chcesz kupić coś, co naprawdę przyda się na rowerze. Wkładka zapewni komfort i dodatkową amortyzację podczas długich godzin spędzonych na siodełku – ręczę, że faktycznie pupa na koniec dnia boli znacznie mniej! Oczywiście są również modele spodenek rowerowych dedykowane paniom – wkładka ma w nich nieco inny kształt, dopasowany do kobiecej anatomii. Możesz wybrać model z szelkami (spodenki na pewno się nie zsuną), z krótkimi lub długimi nogawkami, a nawet z wyjmowaną wkładką (dzięki temu spodenki rowerowe można też nosić na co dzień).

Pozostaje jeszcze jeden temat. Jakie spodnie rowerowe na zimę? Zdecydowanie polecam spodnie rowerowe długie męskie z wkładką i dodatkową ociepliną, jeden z modeli damskich lub mój patent: spodenki rowerowe z krótkimi nogawkami pod spód, a na wierzch ulubione spodnie softshellowe (warto wtedy odpowiednio zabezpieczyć nogawki ściągaczem lub specjalnymi klamrami, aby nie wkręciły się w łańcuch czy wystające gałęzie).

plecaki na rower plecaki rowerowe
Ubiór na rower zależy od celu rowerowej wycieczki, pogody, wreszcie pory roku. (fot. Deuter)

Jak się ubrać na górską wycieczkę rowerową?

Oprócz spodni rowerowych z wkładką, na rower polecam zaopatrzyć się w kilka dodatkowych akcesoriów.

Koszulka rowerowa

Wykonana z oddychającego, technicznego materiału. Modele typowo rowerowe często posiadają na plecach specjalne kieszonki, w których można schować okulary przeciwsłoneczne, chusteczki czy przekąskę, czyli wszystko, co chcemy mieć zawsze pod ręką, bez potrzeby zatrzymywania się. Jeśli masz na plecach plecak rowerowy z bukłakiem kieszonki nie będą potrzebne – wtedy możesz założyć swoją ulubioną górską koszulkę techniczną.

Poznaj z bliska nasze koszulki rowerowe.

Rękawiczki rowerowe

W góry polecam modele pełne rękawiczki na rower, z zakrytymi palcami, dzięki czemu klamka hamulca nie wyślizgnie się z ręki, nawet podczas niespodziewanego deszczu czy podbicia kierownicy na korzeniu lub kamieniu. Takie akcesoria rowerowe, jak rękawiczki, znacząco poprawiają zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo jazdy w trudnym terenie.

Czapka rowerowa lub buff

W chłodniejsze dni czapki i buffy zapewnią dodatkową ochronę głowy przed chłodem, w upał zapobiegną spływaniu potu do oczu i ochronią głowę przed słońcem.

Skarpetki na rower

Najlepiej gdy są dość długie, zakrywające kostki w całości – wiwat rowerowa opalenizna! Dzięki temu lepiej ochronisz także wrażliwe miejsca na nogach przed przypadkowym uderzeniem o pedał albo korbę.

Buty na rower

Jeśli nie są to buty rowerowe wpinane w pedały, to przynajmniej takie z dobrym bieżnikiem i dość sztywną podeszwą, która zapewni komfort podczas długotrwałego pedałowania.

Dodatkowo polecam spakować do plecaka lub sakwy kurtkę przeciwdeszczową, która ochroni nie tylko od deszczu i wiatru, ale zapewni również ciepło podczas dłuższych zjazdów, na których organizm zawsze nieco się wychładza. Gdy sezon na rower trwa dla ciebie cały rok, pojawia się pytanie jaka kurtka rowerowa na zimę na rowerze będzie odpowiednia? Ja jestem zwolenniczką dobrego hardshella, pod który zależnie od pory roku dobieram odpowiednią ilość i grubość warstw docieplających. Przy takim ubieraniu się na dłuższym podjeździe mogę z siebie szybko zdjąć warstwę, a wskoczyć w nią już na zjazdach.

Plecak rowerowy czy sakwa – w co się spakować na rower

Rowerzysta nie wielbłąd – pić i jeść musi i to bardzo regularnie, gdyż intensywny wysiłek na dwóch kółkach potrafi solidnie wycisnąć z człowieka nadprogramowe kalorie. Bidon rowerowy można przymocować do ramy roweru, jednak w górach jest to na tyle ryzykowne, że podczas jazdy w bardzo trudnym terenie bidon może wypaść i…szybko poszybować w przepaść. Dlatego niektórzy rowerzyści górscy akcesoria rowerowe montowane na rowerze np. bidon czy sakwy, wolą zamienić na lekki i wygodny plecak.

Do plecaka rowerowego można schować nie tylko wysokokaloryczne przekąski i kurtkę od deszczu, lecz także zapas napojów. Ciekawym rozwiązaniem jest plecak rowerowy z bukłakiem, dzięki któremu możemy regularnie popijać wodę lub izotonik, bez potrzeby zatrzymywania się i zdejmowania plecaka.

Odwiedź kategorię plecaki rowerowe i znajdź model dla siebie!

Spora część rowerzystów nie lubi plecaków – na mniej ekstremalnych, górskich szlakach faktycznie można zdecydować się na inny sposób przewożenia rzeczy. Torba na rower tzw. sakwa pozwala wygodnie przewozić wszystkie, niezbędne akcesoria i prowiant. Niektóre modele można zamontować nawet wtedy, gdy nie posiadasz bagażnika rowerowego pod siodełkiem lub na ramie.

Dodatkowe akcesoria rowerowe niezbędne na szlaku

W sakwie lub plecaku oprócz przekąsek, napojów, okularów przeciwsłonecznych i kurtki warto mieć ze sobą jeszcze takie niezbędniki.

  • Podstawowy zestaw naprawczy: w górach ostrych kamieni i roślin bez liku, a do najbliższego serwisu rowerowego zwykle jest naprawdę daleko. Dlatego zestaw do łatania dziur (lub zapasowa dętka), łyżki do opon i podstawowy zestaw imbusów to absolutne must have.
  • Oświetlenie: zarówno przednie (pozwoli nie stracić zębów, kiedy na rowerowym szlaku zastanie Cię zmierzch) oraz oświetlenie tylne
  • Błotniki: opcjonalne. Dla wielu stanowią zbędne obciążenie roweru, dla niektórych (w tym dla mnie) przyjemnie chronią plecy i twarz przed maseczką z błota, żwiru i innych, leśnych dobrodziejstw.
  • Naładowany telefon komórkowy z GPS oraz mały zapas gotówki (na wszelki wypadek)

Góry i rower to dla mnie najlepsze połączenie. Takich odległości i tylu wspaniałych widoków nie jestem nigdy w stanie zobaczyć pokonując szlak na piechotę. Każda udana wycieczka to także dobrze zaplanowane wyposażenie, dlatego mam nadzieję, że ten wpis pomoże wszystkim początkującym rowerzystom lepiej przygotować się do wyruszenia na podbój gór na dwóch kółkach.

Zobacz wszystkie nasze teksty o rowerowych przygodach w górach – kliknij tutaj!

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.