Skalne Miasto Adršpach
Pasja

Skalne Miasto Adršpach

Ola i Mariusz Robak / 19 lutego 2020

Skalne miasto w Czechach (Skalne město, Adršpašsko-teplické skály) to olbrzymi kamienny labirynt wyrzeźbiony siłami natury. Natkniecie się w nim na przepiękne, monumentalne formacje skalne. Miejsce to nie bez powodu zostało wybrane przez twórców Opowieści z Narnii na plan filmowy. Wchodząc do Skalnego Miasta można poczuć się fantastycznie, wręcz jak w baśni. Miejsce to robi naprawdę ogromne wrażenie.

Skalne miasto to tak naprawdę dwa rejony – Adršpašské skály i Teplické skály, które połączone są trasą turystyczną. W skład Skalnego Miasta wchodzi również kilka innych atrakcji znajdujących się na obrzeżach rezerwatu, na przykład pozostałości zamku Adršpach. Większość turystów odwiedza najpopularniejszą i najpiękniejszą część Skalnego Miasta, czyli Adršpašské skály. Jednak zdecydowanie polecam zapuścić się również w inne rejony tego pięknego miejsca.

Skalne Miasto Adrspach
Niedaleko za wejściem do rezerwatu znajduje się tzw. Brama Gotycka. Przez nią wchodzi się do labiryntu skalnych ścian. (fot. Mateusz Malinowski)

Skalne miasto Adršpach Czechy – jak dojechać?

Najlepszą według nas opcją dojazdu jest trasa Wrocław-Świdnica-Wałbrzych-Mieroszów. Stąd możemy kontynuować na dwa sposoby. Skierować się na przejście graniczne Golińsk-Starostin, a następnie ruszyć w stronę miejscowości Teplice nad Metuji lub skierować się bezpośrednio na Adršpach przez małe i wąskie przejście graniczne Mieroszów-Zdonov. Drugiej opcji nie polecamy przy większych pojazdach, bo samochód osobowy mieści się tam na styk. Pierwsza opcja trasy to około 2h z Wrocławia, druga opcja jest o około 20 minut krótsza.

Parking znajduje się bardzo blisko wejścia do parku. Jest duży i dobrze oznakowany. Zwykle kosztuje 50 koron od auta, ale chodzą słuchy, że w zależności od ruchu można trafić na wyższe ceny. Tutaj zostawcie samochód i udajcie się w dalszą trasę pieszo.

Adršpach skalne miasto – informacje praktyczne

Wejście do parku oraz kasa biletowa mieszczą się przy stacji kolejowej Adršpach, naprzeciwko parkingu.

W sezonie (1 kwietnia-31 października) wstęp do parku kosztuje 120 koron za osobę dorosłą oraz 70 koron za dziecko. Za rodzinę (2 dorosłych + 2 dzieci) zapłacimy 320 koron. Do parku można również wejść z psem, za którego należy zapłacić 10 koron i trzymać na smyczy. Poza sezonem ceny te są odpowiednio niższe – 80 koron osoba dorosła, 40 dziecko, 210 za rodzinę. Skalne miasto z psem zawsze zwiedzicie w tej samej cenie. Aktualny cennik znajdziecie na stronie Skalnego Miasta.

wejście do skalnego miasta w czechach
Wejście do Skalnego Miasta w Adrspach (fot. Ola Robak)

Czeskie Skalne Miasto czynne jest cały rok . W sezonie od 8 do 18, poza sezonem od 8 do 16. Na terenie parku nie ma toalet, dlatego zalecane jest skorzystanie z toalety znajdującej się przy wejściu do parku. Trasa od wejścia do małego wodospadu obok Jeziorka jest płaska i można ją pokonać z wózkiem, a następnie wrócić tą samą drogą. W dalszej części znajdują się już schody i strome podejścia. W sezonie, w czasie dobrej pogody, na Jeziorku odbywają się rejsy łódkami. Koszt takiej atrakcji to 50 koron.

Czechy, Skalne Miasto – trasa

Najbardziej widowiskowa i najczęściej odwiedzana trasa Skalnego Miasta prowadzi zielonym szlakiem w formie 3,5 kilometrowej pętli. Jej przejście zajmuje około 1-2h w zależności od liczby zwiedzających. W sezonie, gdy Skalne Miasto Adrspach przeżywa największe oblężenie, w wąskich, trudniejszych czy bardziej widowiskowych miejscach, potrafią robić się kolejki. Jeżeli chcesz w ciszy i spokoju przejść całą trasę, polecamy wizytę poza sezonem. Jest wtedy zdecydowanie mniej ludzi, a skały są tak samo piękne. Jeżeli jednak planujesz odwiedzić Skalne Miasto między kwietniem a październikiem, to unikaj długich weekendów, a do parku wejdź najlepiej z samego rana.

Trasa: Adršpašské skály, vstup – Adršpašské skály, vstup | mapa-turystyczna.pl

Trasa w Skalnym Mieście biegnie przez przepiękne tereny, na których możemy podziwiać strzeliste skały, wąskie przesmyki i wiele ciekawych formacji skalnych. Niektóre z nich są tak charakterystyczne, że doczekały się swoich nazw. Cała trasa jest dobrze oznakowana, a na drewnianych słupach pełniących rolę drogowskazów znajdziemy również informacje o nazwach danych formacji skalnych. Będąc na miejscu spróbujcie odgadnąć nazwę skały przed jej przeczytaniem. Niektóre nazwy są bardzo oczywiste, jak dwie przytulone do siebie skały o nazwie „Kochankowie”, ale przy innych często zastanawialiśmy się „co autor miał na myśli” i każdy zobaczył coś innego. Ubaw gwarantowany.

skalne miasto trasa turystyczna
Trasa w Skalnym Mieście Adrspach jest dobrze oznakowana. Oprócz szlaku znajdują się na niej drogowskazy, takie jak ten w głębi zdjęcia. (fot. Mateusz Malinowski)

Wspinaczka w Skalnym Mieście

Skalne Miasto to także popularny rejon wspinaczkowy. Przez wiele osób jest uważane za najlepsze miejsce do wspinaczki w piaskowcu. Jeżeli interesuje cię wspinaczka w Skalnym Mieście, musisz uzyskać zgodę rezerwatu. Możesz też wynająć instruktora wraz ze sprzętem, który pokaże ci rejon i zapozna ze wspinaczką w piaskowcu.

Odnajdziesz tu wszystkie trudności wspinaczkowe. Niektóre z dróg do dzisiaj stanowią wyzwanie głównie ze względu na obowiązujące surowe reguły związane z niską odpornością mechaniczną piaskowca. Dozwolona jest tylko wspinaczka od dołu i bez magnezji. Metalowy sprzęt wspinaczkowy (kości, heksy itp) również nie może być używany w czasie wspinaczki. Dozwolona jest własna asekuracja w postaci węzłów oraz taśm które nie niszczą skały.

Informacje o rejonie znajdziecie między innymi na stronie internetowej CHS (Czech Mountaineering Association).

Wymagająca wspinaczka w piaskowcu. W Adrspach i Teplicach panują wymagające reguły. Zasadniczo nie używa się magnezji oraz zabroniona jest asekuracja ze stalowych kostek. (fot. Sławek Nosal)

Skalne miasto Adrspach to cudowne miejsce, które zachwyca o każdej porze dnia i w każdym miesiącu. Niezależnie czy wybierzesz się w upalne lato, kolorową jesienią, czy srogą zimą. Zawsze odnajdziesz tu niepowtarzalny klimat i zechcesz wrócić następnym razem, by odbyć kolejny spacer wśród skalnych olbrzymów.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.