Zanocuj w lesie – zasady programu
Pasja

Zanocuj w lesie – zasady programu

Krzysztof Ostryżniuk / 01 września 2021

Zdarzały się noce, gdzie w sferę snów wkradały się skandynawskie krajobrazy. Niczym nieskrępowany przemierzałem norweskie fjordy, biwakowałem nad brzegami fińskich jezior i penetrowałem głębie szwedzkich lasów w wyimaginowanych scenariuszach. Potem zawsze przychodził smutny moment pobudki w Polsce. Jawa okazywała się miejscem, w którym może natura jest niemniej piękna, ale dużo trudniej dostępna.

Zanocuj w lesie – czyli legalny biwak w lesie!

Nie możemy się jeszcze porównywać ze skandynawską kulturą podróżowania i ich Allemansrätten (czyli prawem mówiącym, że każdy człowiek ma prawo do kontaktu z naturą), ale idziemy w dobrą stronę. Lasy Państwowe zauważyły rosnącą popularność bushcraftu i podjęły działania, które mają ułatwić nam życie.

Zanocuj w lesie” to wielki krok w stronę swobodnego dostępu do natury. Po pilotażowym roku, w którym projekt został ciepło przyjęty i pozytywnie oceniony ze strony odbiorców jak i organizatorów, Lasy Państwowe zdecydowały się na wdrożenie programu, dzięki któremu możemy w pełni legalnie nocować w środku lasu.

„Zanocuj w lesie” mapa obszarów

Spać możemy na jednym z wielu udostępnianych przez Lasy Państwowe terenów. Mapa Banku Danych o Lasach (BDL) na tej stronie.

Obsługa może nie wydawać się intuicyjna, ale wystarczy chwila, by znaleźć interesujące miejsce na legalny nocleg. Jak to zrobić?

  • Wejdź do mapy BDL i w dolnym menu wybierz „Mapy BDL”
  • Wybierz mapę „Mapa zagospodarowania turystycznego” – wyświetlą Ci się obszary należące do programu „Zanocuj w lesie”

Łatwo możemy też sprawdzić, gdzie wolno nam korzystać z kuchenek. Obszary, gdzie jest to dozwolone są zaznaczone na pomarańczowo. W oznaczonych na żółto korzystanie z ognia jest możliwe tylko w miejscach wyznaczonych.

Legalny biwak w środku lasu – teraz to możliwe! (Daniel Peters, Unsplash)

Zanocuj w lesie – zasady

Najważniejsze punkty w regulaminie mówią, że:

1. W tym samym miejscu, w jednym czasie, może biwakować maksymalnie 9 osób. Biwak nie może być dłuższy niż dwie noce z rzędu. Takie biwakowanie nie wymaga spełnienia żadnych formalności. Mimo wszystko nadleśnictwa zachęcają do zgłaszania pobytu. Pozwala to między innymi określić popularność danego regionu, co może wpłynąć na jego rozszerzenie.

2. Nocleg w większej grupie i biwakowanie przez dłuższy czas należy zgłosić mailowo w odpowiednim nadleśnictwie. Zgłoszenie należy przesłać nie później niż na 2 dni robocze przed planowanym biwakiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia w mailu zwrotnym od nadleśnictwa, które jest zgodą na taką aktywność. Adres, na który trzeba wysłać zgłoszenie, należy znaleźć na stronie konkretnego nadleśnictwa. Zgłoszenie powinno zawierać:

  • imię i nazwisko zgłaszającego,
  • telefon kontaktowy,
  • mail kontaktowy,
  • liczbę nocy (daty),
  • liczbę osób,
  • planowane miejsce biwakowania (nazwa obszaru),
  • zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

3. Przed wyruszeniem na biwak sprawdź tutaj, czy na danym obszarze nie występuje zakaz wstępu do lasu (np. związany z zagrożeniem pożarowym). To ważne i tyczy się nie tylko biwaków na tych terenach. Podobnie jest z pracami gospodarczymi i czasowymi zamknięciami szlaków. Pamiętajcie o tym!

4. Ogniska można rozpalać tylko i wyłącznie w miejscach wyznaczonych do tego przez nadleśnictwa. To standardowa zasada, ale bardzo ważna pod kątem relacji z Lasami. Łamiąc regulamin, szczególnie punkty dotyczące bezpieczeństwa nie tylko narażamy się na mandat, ale też dajemy świadectwo całej turystycznej społeczności.

Ognisko palić można tylko w wyznaczonych przez nadleśnictwo miejscach. (fot. Matt Whitacre, Unsplash)

5. Korzystanie z kuchenek gazowych możliwe jest tylko na obszarach, na których jest to dozwolone. Przy użytkowaniu kuchenek turystycznych musisz też spełnić kilka warunków: sprawdzać dwukrotnie w ciągu dnia aktualny stan zagrożenia pożarowego (sprawdź tutaj). „Czerwony stopień” zagrożenia oznacza zakaz używania kuchenki. Kuchenki nie można zostawiać też bez opieki oraz zabrania się ich wykorzystania na glebach torfowych, w młodnikach i drzewostanie, gdzie korony drzew są niżej niż 5 m lub gdy grunt porośnięty jest wysoką trawą i wrzosem.

To tylko skrót z regulaminu, który ma około 30 punktów. Wiele z nich zgodna jest z zasadami ruchu Leave No Trace (LNT). To szczególnie ważne, bo im więcej osób korzysta z terenu, tym bardziej możemy go zmienić. Przy zachowaniu 7 zasad będziemy cieszyć się naturalnym środowiskiem bardzo długo.

Możecie zaskoczyć leśników i przygotować się do biwaku w lesie bez zostawiania śladów na podstawie naszego artykułu.

Zanocuj w lesie” to nie tylko survival, bushcraft

Na terenach objętych programem nie ma żadnej infrastruktury. Dlatego organizatorzy często zwracają uwagę na LNT. Poza tym jednak możemy korzystać z natury w najdzikszej i jednocześnie najpiękniejszej postaci. Jeśli chcecie spędzić weekend z rodziną pod namiotem turystycznym – proszę bardzo! To również sposób na zwykłą turystykę bez turystycznej infrastruktury.

Gdy jednak macie ochotę na przygodę i prawdziwą „wyrypę”, zaplanujcie trasę wiodącą przez obszary udostępnione, weźcie za mało sprzętu, ćwiczcie niezauważalne poruszanie się, czy zakładanie niewykrywalnych obozowisk. Wszak wszystko można, dopóki nie jest zabronione! Taki weekend z pewnością na długo zapisze się w Waszej pamięci. Kto wie, może wyciągniecie na wypad kumpli z pracy i zarazicie ich bakcylem bushcraftu bądź survivalu.

Zanim zanocujesz, zabierz ekwipunek!

Survival wymaga niewiele, ale przecież nie każdy weekend trzeba spędzić na walce o życie. Zapewnijcie sobie odrobinę komfortu i zabierzcie plecak pełen rzeczy!

Gdy znajdziecie swoje miejsce na Mapie BDL lub mBDL, odwiedźcie krótki poradnik co zabrać na biwak, spakujcie wszytko i wyruszcie w las! Lista wszystkich przedmiotów przydatnych na biwaku to obowiązkowy dokument każdego podróżnika. Pakując według niej plecak, nie będziecie musieli się martwić, czy wszystko zabraliście. Zrób tak i spróbuj zanocować w lesie!

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.