Śpiwór – patenty użytkowe
Porady

Śpiwór – patenty użytkowe

Marcin Nowak / 27 kwietnia 2020

Czym jest i do czego śpiwór służy każdy wie. Nominalnym zadaniem śpiwora jest chronienie nas przed zimnem i zapewnienie nam przespanej nocy. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy nie jest nam wystarczająco ciepło lub wygodnie. Oznacza to, że twój śpiwór może potrzebować drobnych, ale funkcjonalnych upgrade’ów. Dowiedz się co i kiedy może korzystnie wpłynąć na wygodę i podnieść parametry twojego śpiwora?

W swoim wpisie przedstawię ci najlepsze i najbardziej popularne patenty użytkowe dotyczące śpiworów. Zdradzę ci również parę wskazówek dotyczących konserwacji i dbania o śpiwory turystyczne. Moje wskazówki pomogą ci wyciągnąć z twojego śpiwora maksimum jego możliwości. Zapraszam do lektury!

Ubierz się cieplej

To, co może mieć duży wpływ na poprawienie twojego komfortu w śpiworze, to odpowiednia odzież. Absolutnie wystrzegaj się bawełny, która wychładza organizm i kumuluje w sobie wilgoć. Twoja bielizna powinna być wykonana z włókien syntetycznych lub wełny. Materiały te świetnie chronią przed chłodem i sprawnie radzą sobie z wilgocią. Pamiętaj o zasłonięciu części ciała, które najszybciej oddają ciepło. Grube, wełniane skarpety, powerstrechowe lub wełniane rękawice i czapka są niezbędne podczas biwaku w chłodnych warunkach. Jeżeli noc jest chłodniejsza, niż zapowiadała to prognoza, to przydatny będzie również twój sweter lub kurtka puchowa. Możesz położyć ja na wierzchu śpiwora, na wysokości klatki piersiowej. Zwyczajnie nie możesz dopuścić do utraty wyprodukowanego przez ciebie ciepłą i musisz zrobić wszystko, żeby je przy sobie utrzymać.

biwakowanie śpiwór
Do śpiwora możesz ubrać się trochę cieplej (fot. Marmot)

Ogrzewacze

Kiedy jesteś przemarznięty, nawet ciepły śpiwór może nie wystarczyć. Żaden śpiwór turystyczny nie daje ciepła sam z siebie, nawet jeśli jest to śpiwór puchowy. Warto więc mieć ze sobą ogrzewacze jednorazowe, które pomogą rozgrzać ci stopy i dłonie. Możesz przykleić je pod spód skarpety lub włożyć do rękawic. Jako ogrzewacz możesz potraktować również butelkę wypełnioną gorącą wodą. Taki termofor potrafi zdziałać cuda podczas zimowego biwaku.

Łączenie śpiworów

Kolejnym rozwiązaniem mającym na celu utrzymanie ciepła jest łączenie ze sobą śpiworów. Dzięki spięciu dwóch, niezależnych od siebie śpiworów komfort użytkowników powinien ulec poprawie. Z łączenia śpiworów korzystać możesz zawsze, ale jest to patent, który w sytuacjach awaryjnych może uratować was (ciebie i twojego partnera/partnerki) przed skrajnym wychłodzeniem. W złączonych śpiworach łatwiej jest wzajemnie się dogrzewać, co w krytycznej sytuacji może nawet uratować życie. Łączenie śpiworów to również wygoda i niekiedy odrobina romantyzmu. Weekendowy wypad z drugą połówką zwieńczony wspólnym wypoczynkiem w jednym śpiworze brzmi zdecydowanie lepiej niż weekend w SPA.

Jak łączyć śpiwory

Łączenie ze sobą sobą śpiworów jest banalnie proste. Jednak, żeby się to udało śpiwory muszą spełniać kilka warunków. Przede wszystkim śpiwory muszą posiadać antagonistyczne zamki – jeden musi mieć zamek po lewej stronie, a drugi po prawej. Zamki muszą pochodzić od tego samego producenta. Nie mogą różnić się typem zamka oraz szerokością. Kolejną rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę, to długość zamka. Różnica długości zamków sprawi, że suwak krótszego zamka może nie zablokować się. Będzie skutkować to rozsuwaniem się zamka i uciekaniem ciepła na zewnątrz śpiworów.

Wkładka do śpiwora

Jest to jeden z najpopularniejszych upgrade’ów, który może odmienić twój śpiwór. Wkładkę do śpiwora, w zależności od materiału, z jakiego została wykonana możesz traktować dwojako – jako prześcieradło lub dodatkowy izolator. Wkładka do śpiwora może być wykonana z bawełny, jedwabiu lub materiałów syntetycznych takich jak Coolmax lub Thermolite. Czym będą się różnić poszczególne materiały?

Bawełniana wkładka do śpiwora

Śpiwory przeważnie wyściełane są materiałami syntetycznymi. Sztuczna podszewka w połączeniu z wysoką temperaturą może powodować uczucie dyskomfortu. Użytkownik lepi się wręcz do podszewki, co skutecznie utrudnia wypoczynek. Stanowi to problem dla wielu turystów preferujących turystykę letnią.

Biwakowanie latem, w wyższych temperaturach może być jednak komfortowe. Wystarczy, że przyjemna w dotyku bawełniana wkładka do śpiwora znajdzie się w nim przed tobą. Takie rozwiązanie pozwoli również utrzymać śpiwór czystym przez znacznie dłuższy czas. Musisz pamiętać o uwzględnieniu wagi wkładki w swoim ekwipunku, która wynosić będzie około 350-400 gramów.

wkładki do śpiworów
Jednym z patentów jest korzystanie z wkładki do śpiworów (fot. Sea to Summit)

Jedwabna wkładka do śpiwora

Jedwab to wysokiej jakości, luksusowa i naturalna przędza. Wkładki wykonane z jedwabiu cechują się wyjątkowo niską wagą i kompaktowymi rozmiarami. Wkładka do śpiwora Sea To Summit Silk Standard waży zaledwie 130 gramów i zajmuje mniej miejsca niż puszka 0,33 l! Jedwab jest niebywale przyjemny w dotyku i sprawi, że twój sen będzie wyjątkowo komfortowy. Najważniejszą zaletą wkładek z jedwabiu jest jednak łatwość, z jaką utrzymujemy śpiwór w czystości. Jedwab w porównaniu z bawełną schnie też znacznie szybciej.

Wkładki Coolmax

Wkładka do śpiwora wykonana z materiału Coolmax – taka jak NH17N003-D Coolmax Liner Mummy marki Naturehike – to lekka i przyjemna w dotyku alternatywna dla wkładek z jedwabiu i bawełny. Coolmax to czterokanałowe, syntetyczne włókno cechujące się ponadprzeciętną oddychalnością i krótkim czasem schnięcia. Wkładka wykonana z włókna Coolmax będzie przyjemna i miękka w dotyku oraz zagwarantuje ci komfortowy sen na letnim biwaku. Komfort w tym przypadku oznacza wyższą, bo wynosząca aż 320 gramów wagę.

Wkładki Thermolite

Uniwersalne, sprawdzające się każdą porą roku śpiwory niestety nie istnieją. Czasami, do komfortowo przespanej w twoim śpiworze nocy brakuje zaledwie kilku stopni. W tej sytuacji kupno nowego, cieplejszego śpiwora nie jest koniecznością. Producenci tacy jak australijskie Sea To Summit, czy konkurencyjny Naturehike oferują ci rozwiązanie twojego problemu. Wkładka wykonana z materiału Thermolite, taka jak NH17N004-D Thermolite Liner Envelope od Naturehike sprawi, że twój śpiwór zimowy będzie jeszcze cieplejszy. Według producenta zyskać możesz nawet dodatkowe 8°C! Thermolite jest włóknem syntetycznym, które świetnie odprowadza wilgoć i jest bardzo przyjemne w dotyku. Jak na wszystko, co może ta niepozorna wkładka do śpiwora zaproponować, waga 380 gramów wydaje się być akceptowalna.

Z wkładek bawełnianych, jedwabnych i tych wykonanych z materiału Coolmax korzysta wiele osób wybierających się w miejsca o wysokiej wilgotności, gdzie temperatury nie spadają poniżej 25°C. W takich warunkach śpiwór turystyczny nie jest rozsądnym rozwiązaniem, a okrycie się wkładką powinno zapewnić komfortowy odpoczynek. Każda wkładka, niezależnie od materiału, z jakiego została wykonana, znacząco wpłynie na żywotność twojego śpiwora. Zdecydowanie łatwiej jest wyprać i wysuszyć wkładkę, co znacząco zmniejszy częstotliwość prania śpiwora.

Jak prać śpiwór

Skoro o higienie mowa, to wypada wspomnieć o tym, jak prać śpiwór. Jeżeli twój śpiwór turystyczny wypełniony jest ociepliną syntetyczną, to proces jego konserwacji nie będzie różnił się niczym od prania odzieży technicznej. Powinieneś zaopatrzyć się w czas i środek do prania odzieży technicznej, na przykład Nikwax Tech Wash. Pralka będzie w tej sytuacji niezbędna. Swój śpiwór umieść w pralce, a płyn w odpowiedniej ilości wlej do dozownika. Wybierz tryb prania delikatnego (30°C, niskie obroty wirowania) i rozpocznij pranie. Po zakończeniu czyszczenia rozwieś śpiwór w przewiewnym miejscu do czasu, aż całkowicie wyschnie.

Śpiwór puchowy jest znacznie trudniejszy w konserwacji. Odradzam ci czyszczenie śpiwora z takim wypełnieniem, jeżeli nie posiadasz suszarki bębnowej. W tej sytuacji rozsądnym wydaje się oddanie śpiwora do pralni, która oferuje usługę czyszczenia puchu. Jeżeli posiadasz suszarkę bębnową, to śmiało możesz przystąpić do czyszczenia śpiwora. Potrzebne będą tobie środki do czyszczenia puchu – na przykład Nikwax Down Wash Direct. Czyszczenie i suszenie śpiwora powinieneś przeprowadzić stosując się do zaleceń producenta, które znajdzie na metce wewnątrz śpiwora. Gorąco zachęcam cię do przeczytania naszego artykułu dotyczącego konserwacji śpiworów, który znajdziesz pod tym linkiem.

Izolacja od podłoża

Nie tylko śpiwór jest odpowiedzialny za to, jak wypoczywamy w terenie. Wielu z nas bagatelizuję rolę materaca lub karimaty, na której śpimy. Dobór odpowiedniego „łóżka” znacząco wpłynie na przebieg twojego nocnego wypoczynku. Prawidłowo dobrana mata będzie skutecznie izolować cię od podłoża, które mimo najcieplejszego śpiwora potrafi wychłodzić najtwardszych i zaprawionych nawet w zimowych biwakach turystów. Karimata, materac, czy mata samopompująca – którą opcję wybrać?

materace turystyczne
Podczas biwaku wiele zależy od tego, czym będziesz izolować się od podłoża (fot. Thermarest)

Karimata

Karimata jest rozwiązaniem podstawowym. Ich niewątpliwą zaletą jest niska waga i niska cena. Karimaty świetnie sprawdzą się w lecie i późną wiosną, kiedy ziemia nie jest zmarznięta i zimna. To także propozycja dla tej grupy turystów, którzy wybierają schroniskową glebę. Największą wadą jest jednak ich rozmiar, często wynoszący 50 cm szerokości i średnicę przekraczającą 15 cm.

Wyjątek stanowią jednak maty marki Thermarest serii Ridgerest i Z-Lite. Ten rodzaj karimat wykonany jest z pianki o wysokiej gęstości. Pianka ta znacznie lepiej izoluje od podłoża zachowując przy tym niską wagę. Maty Ridgerest Solar z powodzeniem możesz użyć na zimowym biwaku. Niestety, rozmiar nie ulega zmianie i wciąż nie będzie on należeć do kompaktowych.

Ciekawą alternatywą dla klasycznych karimat i mat Thermarest będzie mata Naturehike Egg Crate Folding. Karimata ta bardzo dobrze izoluje od podłoża i wilgoci, a dzięki konstrukcji przypominającej harmonijkę szybko się ją składa. Waga wynosząca 516 gramów i przystępna cena czynią ją wyjątkową propozycją dla turysty, który odrzuca materace i maty samopompujące.

Mata samopompująca

Maty samopompujące w ciągu trwania ostatniej dekady zdominowały rynek akcesoriów biwakowych. Niewielkie rozmiary po spakowaniu i waga oscylująca w okolicach 600-800 gramów to główne atuty tego rozwiązania. To, na co jednak powinieneś zwrócić uwagę, to ich grubość i skuteczność izolowania od podłoża. Nawet ciepły śpiwór nie ochroni cię przed chłodem, kiedy ten będzie atakować od spodu. Na rynku outdoorowym spotkasz wiele modeli mat samopompujących Thermarest, które mimo wysokiej jakość, niekiedy mogą odstraszać ceną. Oczywiście wybór nie kończy się na marce Thermarest, a nietrudno znaleźć rozwiązania równie dobre lecz bardziej atrakcyjne cenowo.

mata samopompująca Volven
Mata Ultralight marki Volven to dużo komfortu w przystępnej cenie (fot. Start Your Adventure)

Moim faworytem od jest mata samopompująca Volven Ultralight. Mierząca 3.8 cm grubości mata waży zaledwie 745 gramów. Z powodzeniem możesz zabrać ją na biwak zarówno latem jak i zimą, gdyż gwarantuje wysoki poziom izolacji od podłoża. W twoim plecaku zajmie zdecydowanie mniej miejsca niż karimata, a jej kompaktowe wymiary wynoszą zaledwie 29 cm x 14 cm. To mniej więcej tyle, ile zajęłyby trzy kartusze gazowe 220 g. Mata Volven Ultralight posiada specjalny zawór, który minimalizuje ryzyko uchodzenia powietrza. Każdy egzemplarz tej świetnej maty wyposażony jest w pokrowiec transportowy i zestaw naprawczy.

Materac turystyczny

Dmuchany materac turystyczny stanowi swego rodzaju egzotykę na polskich szlakach. Poniekąd spowodowane jest to wąskim gronem użytkowników, dla których waga i rozmiar po spakowaniu są priorytetowe. Materace dmuchane są dużo bardziej kompaktowe od mat samopompujących, a swoimi parametrami zaskoczą niejednego górskiego wygę. Dodatkowo dzięki większej grubości są wyjątkowo komfortowe. Wśród materacy dmuchanych znajdziesz mieszczące się do sakwy rowerowej letnie konstrukcje, jak i również odpowiednio cięższe, świetnie izolujące materace zimowe.

Materac w wersji ultralight

Materac Egg Crate Mummy NH17T023-T marki Naturehike to propozycja dla turystów, którzy poszukują możliwie lekkiego i kompaktowego sprzętu. Konstrukcja, która po spakowaniu rozmiarami odpowiada półlitrowej butelce wody i waży zaledwie 380 gramów, stanowi poważną konkurencję dla mat samopompujących i karimat. Wygląd materaca po jego napompowaniu z początku budził we mnie pewne obawy. Zastanawiałem się, czy to naprawdę może być wygodne? Po chwili, kiedy położyłem się na materacu, Egg Crate Mummy, kładąc go na twardej, sklepowej podłodze obawy zniknęły bezpowrotnie. Ważąc 85 kg i kładąc się bokiem moje biodro nie dotykało podłoża. Gdyby nie moje służbowe obowiązki, wskoczyłbym pewnie prędko na takim podłożu w objęcia Morfeusza.

Materac do zadań specjalnych

Nawet najlepszy śpiwór zimowy nie ochroni cię przed chłodem bijącym od podłoża. Jeżeli zimowe, górskie wojaże wiodą prym w twoim outdoorowym życiu, twoje oczy powinny skierować się w stronę materaca Neo Air Xtherm Max marki Thermarest. Jest to jeden z najgrubszych i najlepiej izolujących od podłoża materacy w ofercie tej amerykańskiej marki. Głównymi zaletami są niska waga wynosząca zaledwie 490 gramów i wysoki współczynnik odporności na przenikanie chłodu (R=5.7). Thermarest Neo Air Xtherm Max nie ma sobie równych i jest najwłaściwszą propozycją na zimowe biwakowanie.

karimata, mata samopompująca, materac
Jest wiele sposobów na na dobrą izolację od podłoża (fot. Thermarest)

 

Możliwe, że mój wpis sprawi, że na swój śpiwór spojrzysz zupełnie z innej strony. Czasami trzeba naprawdę niewiele, żeby zmienić jego oblicze i wykorzystać go w nowych sytuacjach. Wierzę, że moje rady okażą się dla ciebie przydatne i sprawdzą się podczas kolejnych biwaków. Pamiętaj, że biwakowanie w wymagających warunkach wymaga odpowiedniego sprzętu. Niektóre z przedstawionych w niniejszym wpisie patentów mogą okazać się zwyczajnie niewystarczające, na przykład zimą. Kilka z tych patentów przyda się jednak bez względu na porę roku. Do zobaczenia na szlaku.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.