Śpiwory Marmot – kolekcja 2023
Śpiwory Marmot w górach
Branża

Śpiwory Marmot – kolekcja 2023

Redakcja skalnik.pl / 23 maja 2023

W dzień łatwo się rozgrzać, wędrując w promieniach słońca. Co jednak zrobić, kiedy zapadnie zmierzch? Jeżeli na samo wspomnienie ostatniej nocy pod namiotem zaczynasz szczękać zębami, spójrz na śpiwory Marmot i wybierz model dla siebie z najnowszej kolekcji.

Świstaki to mistrzowie snu. Na przełomie września i października zakopują się w sianie w swoich rozległych norach i zapadają w zimową hibernację. Na świat wyjrzą dopiero pod koniec kwietnia następnego roku. Nic więc dziwnego, że śpiwory marki Marmot (po angielsku słowo to oznacza właśnie świstaka) zapewniają spokojny sen w każdych warunkach. Sprawdź, jakie nowości firma proponuje w 2023 roku. Jaki śpiwór turystyczny wybrać na tegoroczne lato?

Śpiwory Marmot
Kto powiedział, że śpiwory przydadzą się jedynie w nocy? (fot. Marmot)

Co wyróżnia projektowane przez Marmot śpiwory?

W ofercie amerykańskiej firmy znajdziesz śpiwory:

  • puchowe
  • i syntetyczne.

Te pierwsze są lżejsze, cieplejsze i zajmują mniej miejsca w plecaku. Najlepsze śpiwory puchowe posiadają wypełnienie z puchu gęsiego. Jeśli jednak nie szukasz modelu na ekstremalne warunki, spokojnie wystarczy ci taki posiadający puch kaczy.

Czy śpiwór puchowy to róża bez kolców? Aż tak różowo nie jest. Śpiwory puchowe, jak to bywa w przypadku produktów wykonanych z surowców pozyskiwanych z natury, nieco kosztują. Hodowla kaczek czy gęsi w dobrych warunkach ma swoją cenę.

Drugą słabością śpiworów puchowych jest wilgoć. Namoknięty puch bryluje się i przestaje izolować od chłodu. Na to jednak Marmot znalazł choć częściowe rozwiązanie. Technologia Down Defender zabezpiecza śpiwory wypełnione naturalnym surowcem. Polega na zaimpregnowaniu puchu, dzięki czemu nawet po kontakcie z wilgocią zachowuje on część swoich właściwości izolacyjnych. Jeśli już natomiast dojdzie do zamoczenia to zaimpregnowany puch schnie nawet o 30% szybciej niż puch bez warstwy DWR.

Dzięki technologii Down Defender projektowane przez Marmot śpiwory puchowe nie obawiają się aż tak bardzo wilgoci. Jeżeli jednak ruszasz na szlak gdzieś, gdzie dni deszczowe są częstsze niż słoneczne, postaw raczej na śpiwór syntetyczny. Taki model wybierz również wtedy, kiedy dysponujesz ograniczonym budżetem. Śpiwór syntetyczny to także dobry wybór na spływ kajakowy.

Poznaj śpiwory syntetyczne Marmot.

Jak wybrać śpiwór Marmot?

Decyzja o rodzaju wypełnienia podjęta? Zastanów się teraz, jakiej izolacji od zimna potrzebujesz. Śpiwory opisuje się przy pomocy następujących parametrów:

  • T komfort – na temperaturę komfortu powinny zwrócić uwagę kobiety oraz mężczyźni ze skłonnością do marznięcia.
  • T limit – ta wartość będzie najważniejszą informacją dla większości mężczyzn.
  • T ekstremum – jak sama nazwa wskazuje, ta wartość wskazuje, jaką temperaturę można ewentualnie wytrzymać w danym śpiworze w awaryjnej sytuacji.

Pamiętaj, by zostawić sobie kilka stopni zapasu. Jeśli spodziewasz się, że przez większość nocy na szlaku temperatura będzie wynosiła ok. -1°C, wędrówka ze śpiworem o T limit -2°C nie jest najlepszym pomysłem.

Wybierając śpiwór puchowy, zwróć również uwagę na rozprężalność puchu. Szybkość rozprężania się przekłada się na ilość zatrzymanego powietrza, a zatem bezpośrednio na właściwości izolacyjne i kompresyjne śpiwora. Puch dobrej jakości ma rozprężalność na poziomie przynajmniej 600 cui. Wartość powyżej 750 cui informuje, że masz do czynienia ze śpiworem wypełnionym bardzo dobrym puchem.

Zobacz śpiwory puchowe Marmot.

Puch gęsi
Najlepszą rozprężalnością może się zwykle pochwalić puch gęsi. Ważny jest też stosunek puchu do piór. Im więcej puchu, tym lepiej dla lekkości i właściwości termicznych śpiwora. (fot. Myriams-Fotos, Pixabay)

Dla każdego coś dobrego – śpiwory Marmot w różnych odsłonach

Marmot wie, że typowy turysta istnieje tylko w umysłach projektantów. Dlatego też poszczególne modele śpiworów są dostępne w różnych wersjach. Możesz wędrować ze śpiworem Regular, ale jeśli jesteś wysoką osobą, postaw na model Long. Jeśli chcesz mieć nieco więcej miejsca również na szerokość, wybierz wersję Long X-wide.

Projektowane przez Marmot śpiwory Short są natomiast przeznaczone dla niższych osób. W takim modelu nie będą one musiały tracić czasu ani energii na nagrzanie nadmiarowej przestrzeni w śpiworze.

Śpiwór Marmot
W dopasowanym śpiworze będzie ci cieplej. Wybierz więc odpowiadającą ci wersję śpiwora Marmot (fot. Marmot)

W ofercie amerykańskiej marki znajdziesz również śpiwory Marmot dla dzieci, zarówno tych najmłodszych, jak i starszych. Pamiętaj, że taki mały śpiwór nie będzie mieć informacji o temperaturze komfortu czy limitu. W przypadku dzieci ustalenie uśrednionych wartości jest bowiem szczególnie trudne i praktycznie mija się z celem. Z tego powodu, w śpiworach dla dzieci nie stosuje się badań śpiworów według normy ISO 23537-1:2016.

Jaki śpiwór Marmot wybrać w 2023?

Jakie ciekawe modele znajdują się w kolekcji na 2023 rok? Jaki śpiwór wybrać zależnie od sytuacji?

Turyści ruszający na letni szlak i szukający lekkiego modelu, który nie zajmie im połowy plecaka, powinni przyjrzeć się śpiworowi Always Summer z serii Outdoor. Jest on wypełniony zaimpregnowanym puchem kaczym o sprężystości 650 cui. Waży 810 g, a jego temperatura komfortu wynosi 6°C. Ten śpiwór turystyczny ma szczelny kaptur ze ściągaczem, który zapobiega utracie ciepła od góry. Nylon znajdujący się w środku sprawia natomiast, że sen w tym śpiworze będzie szczególnie przyjemny.

Jeśli ruszasz w nieco zimniejsze rejony, dobrym wyborem dla ciebie może być śpiwór Marmot Never Winter. Jest on odrobinę cięższy od poprzedniego modelu, dzięki czemu nieco lepiej izoluje od chłodu.

Śpiwory Marmot - kolekcja 2022
Wybierz śpiwór z kolekcji Marmot 2023 i nie martw się chłodem w nocy (fot. Marmot)

Śpiwory puchowe Marmot Down Paiju 10 to natomiast śpiwory zimowe wypełnione puchem gęsim o sprężystości aż 800+ cui. T limit tego modelu to -13°C.

Osobom liczącym każdy gram sprzętu spodoba się z kolei model Marmot Atom. W wersji regular waży on zaledwie 585 g przy temperaturze limit wynoszącej 5°C. Ten śpiwór puchowy ultralight cechuje się również bardzo dobrą kompresją, więc w ciągu dnia możesz praktycznie zapomnieć, że masz go w plecaku.

Jeśli nie potrzebujesz ultralekkiego śpiwora, możesz postawić na popularne rozwiązania z ociepleniem syntetycznym. Śpiwór z syntetycznym wypełnieniem jest łatwiejszy w pielęgnacji i odporniejszy na wilgoć. Taki śpiwór idealnie sprawdzi się do turystyki. Zaletą śpiworów tego typu jest także ich cena.

Popularnym modelem jest śpiwór Marmot Trestles Elite Eco 15. Posiada on wypełnienie z syntetycznych włókien pozyskanych z recyklingu. Również poliester, którym ten model jest obszyty, pochodzi z odzyskanych surowców. Dzięki temu stawiasz na produkt bardziej ekologiczny. Śpiwór wazy w prawdzie trochę więcej (1262 g), ale wciąż ma doskonałem parametry termiczne. Temeratura komfortu to wynosi w nim -3,5°C.


W śpiworze Marmot nie musisz się obawiać chłodnej nocy na twardym podłożu. Wybierz swój śpiwór turystyczny i otul się w niego, aby dobrze się wyspać i następnego dnia w pełni sił ruszyć na kolejny etap wędrówki.

Katarzyna Hałupka

Pod tym linkiem znajdziesz wszystkie śpiwory Marmot.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.