Jak wybrać linę wspinaczkową
lina wspinaczkowa
Porady

Jak wybrać linę wspinaczkową

Redakcja skalnik.pl / 21 kwietnia 2015

Lina jaka jest, każdy widzi… albo – tak mu się tylko wydaje. Bo chociaż na pierwszy rzut oka podobieństwo może być mylące, w praktyce innych lin używa się we wspinaczce sportowej, innych – do asekuracji na drogach górskich, a jeszcze innych – w taternictwie jaskiniowym.

lina_statycznaLiny statyczne

To liny, które rozciągają się (wydłużają pod obciążeniem) tylko w niewielkim stopniu (2-5%). Używa się ich wszędzie tam, gdzie wydłużanie się pod wpływem obciążenia jest niepożądane: w speleologii, pracy na wysokości i poręczowaniu wielkich ścian. Liny statyczne używane są też na sztucznych ściankach wspinaczkowych jako tzw. wędki. W tym przypadku, mniejsza rozciągliwość oznacza po prostu mniejsze niebezpieczeństwo uderzenia w ziemię przy przypadkowym odpadnięciu z niewielkiej wysokości.

Uwaga! Liny statyczne nie mogą być używane przy wspinaczce z dolną asekuracją!

lina_dynamicznaLiny dynamiczne

Powstały by jak najlepiej chronić ciało odpadającego wspinacza. Dzięki dużej rozciągliwości liny dynamiczne mają zdolność częściowego pochłaniania energii powstałej podczas odpadnięcia.

Liny dynamiczne dzielą się na pojedyńcze, połówkowe i bliźniacze.

Pojedyncze (oznaczone symbolem 1)

Są to liny do wspinaczki z dolną asekuracją na sztucznych ściankach wspinaczkowych i drogach sportowych w skałach. Ich średnica waha się od 9,4 do 11 mm. Oczywiście im cieńsza lina – tym mniej waży, a nie od dziś przecież wiadomo, że w walce z grawitacją każdy gram ma znaczenie.

Niebagatelne znaczenie ma też długość liny. Do niedawna standardem były liny pięćdziesięciometrowe, dziś gdy sukcesywnie wzrasta liczba długich, obitych dróg, na rynku pojawiło się wiele lin sześćdziesięciometrowych. Jeśli kupujesz linę głównie by trenować na ściance – odcinek liny o długości 50 metrów prawdopodobnie okaże się nawet zbyt długi. Jeśli jednak planujesz wspinanie w skałach – pomyśl o zakupie dłuższej liny.

Jeśli we wspinaczce najbardziej pociągają cię długie i ekstremalnie wymagające drogi, rozwiązaniem idealnym dla ciebie będzie lina Roca Minus 9,8 – lekka i bardzo wytrzymała. Niezwykle gładko wykończony oplot modelu sprawia, że lina bez trudu pokonuje tarcie, świetnie współpracując z przyrządami asekuracyjnymi. Ponadto optymalny stopień sztywności wpływa na to, że Roca Minus nie odbija się od zamka podczas kluczowych wpinek.

Liny połówkowe inaczej: podwójne (oznaczone symbolem 1/2)

To dwie, stosowane jednocześnie żyły o średnicy 8 – 9 mm. Takiego systemu używa się w czasie wspinaczki w górach. Prowadzenie dwóch lin osobno (każdą z nich wpina się w ekspresy na zmianę) znacznie zwiększa bezpieczeństwo wspinacza w sytuacji, kiedy jedna z żył ulegnie uszkodzeniu, zmniejsza siły działające na ciało wpinacza i cały system asekuracyjny w czasie odpadnięcia oraz o połowę wydłuża odcinki zjazdów po zakończeniu drogi.

Sport to zdrowie – czyli wybór liny w skałki

Jeśli tym, co kręci cię najbardziej jest „cyfra”, to idealna lina dla ciebie powinna być przede wszystkim lekka. (Taką liną jest Roca Kalimnos oferująca świetny stosunek wagi do wytrzymałości.)

Jeśli jednak celujesz w długie, wielowyciągowe drogi – przy zakupie liny powinieneś przede wszystkim zwrócić uwagę na jej trwałość. Dobrym pomysłem może okazać się zakup liny z wodoodporną (waterproof) powłoką – bo przecież nigdy nie wiesz, jakie przygody mogą czekać cię w ścianie.

Bardzo wytrzymałą i za razem niezwykle lekką liną jest Roca Shark 9.8 mm. Stworzona z myślą o ekstremalnej wspinaczce sportowej. Oprócz bardzo dobrych parametrów wytrzymałościowych oferuje ona skuteczne pochłanianie energii uderzenia, dzięki czemu dłuższy lot nie będzie nierozerwalnie związany z przeszywającym bólem pleców.

Co dwie żyły to nie jedna, czyli wybór liny w góry

Jeśli tym, co kochasz najbardziej są góry – wybierz linę podwójną (połówkową). Pamiętaj, że w górach kilkukrotnie rośnie zagrożenie przecięcia liny przez ostrą krawędź czy spadający kamień! Lina do wspinaczki w górach powinna być lekka i trwała.

liny bliźniaczeLiny bliźniacze (oznaczone symbolem dwóch połączonych okręgów)

To również dwie, parzyście występujące liny. Od lin połówkowych odróżnia je jednak sposób ich prowadzenia. Bowiem tak, jak w przypadku jednojajowych bliźniąt, lin bliźniaczych się nie rozdziela! To dlatego liny bliźniacze, wypierane z rynku przez bezpieczniejsze – liny połówkowe, spotykane są coraz rzadziej.

Lin bliźniaczych używa się jako lin pomocniczych w asekuracji marszu w eksponowanym terenie, w czasie poruszania się na lodowcach, czy też podczas ski-touringu.

Idealną liną dla takich celów będzie Lina bliźniacza Trek 7,8 Tot Sec firmy Roca, która dzięki systemowi impregnacji TOT SEC zabezpiecza linę przed namakaniem, wzrostem ciężaru i ryzykiem zalodzenia. Dodatkowo, co niezwykle ważne w czasie działalności w eksponowanym, górskim terenie – jest niezwykle odporna na odpadnięcia przez ostrą krawędź

Jeśli po przeczytaniu tego tekstu wciąż nie wiesz, jaka lina będzie dla ciebie idealna – wstąp lub napisz do Skalnika! sklep@skalnik.pl

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.