Sposób na komary i kleszcze. Mugga i inne rozwiązania
Repelenty na komary
Porady

Sposób na komary i kleszcze. Mugga i inne rozwiązania

Ola i Mariusz Robak / 10 lipca 2019

Bzzzzz… ten dźwięk to nieodłączny towarzysz wiosenno-letnich miesięcy. Towarzysz, którego najchętniej byśmy się pozbyli. Irytujący, dokuczający, kąsający i natrętny. Komar. A jeżeli dodać do tego jego kolegów: kleszcza, osę czy muchę, mamy mieszankę nie do zniesienia. Jak się przed nimi chronić w outdoorze? Jak znaleźć sposób na komary? Sprawdzamy!

Im dłuższe i cieplejsze stają się dni, tym więcej pojawia się nieproszonych, dokuczliwych owadów. Szczególnie uciążliwe są komary, a dokładniej komarzyce. To właśnie samice komarów potrzebują naszej krwi, by móc złożyć jaja i wydać na świat kolejne pokolenia. Bez naszej pomocy nie będą w stanie się rozmnażać. Nic dziwnego, że są tak natrętne i wcale nie jest łatwo je odstraszyć. Dokuczliwość komarów najbardziej odczuwają osoby przebywające w okolicach zbiorników wodnych i wilgotnych lasach. Komarom wystarczy nawet mała kałuża, by rozmnażały się w tempie wręcz zastraszającym. Dlatego miejsca o dużej wilgotności są dla nich najlepszymi lęgowiskami. Sprawdziliśmy, jakie są skuteczne sposoby i preparaty do odstraszania komarów, aby ciepłe wakacyjne dni mijały wam bez swędzących bąbli i nieustannego bzyczenia.

 

Co przyciąga komary?

Żeby skutecznie się chronić przed komarami, warto wiedzieć, co je do nas przyciąga. Są to przede wszystkim:

  • dwutlenek węgla zawarty w wydychanym przez nas powietrzu, którego ilość wzrasta wraz z aktywnością fizyczną oraz gdy jest nam gorąco;
  • kwas mlekowy obecny w ludzkim pocie, a więc pojawiający się w zwiększonej ilości przy wysiłku fizycznym;
  • kwiatowe i owocowe zapachy zawarte w kosmetykach, perfumach, środkach czystości, a także kwiaty i owoce same w sobie;
  • wilgoć, również ta na ciele człowieka (pot);
  • ciemne kolory, które są lepiej widzialne dla komarów.

 

Dlaczego należy chronić się przed kleszczami, komarami i innymi owadami?

Ukąszenie owadów to nie tylko narażenie na ból, świąd czy opuchliznę, ale także ryzyko zachorowania na poważne choroby. Dlatego warto zadbać o bezpieczeństwo swoje i najbliższych zabezpieczając się przed insektami.

Komary występują we wszystkich rejonach świata z wyłączeniem Antarktydy. W naszym kraju o umiarkowanym klimacie insekty te nie są aż tak groźne, jak w krajach tropikalnych i stanowią większą udrękę niż realne ryzyko zdrowotne. Natomiast gatunki komarów występujące w tropikach przenoszą groźne choroby, takie jak malaria, denga czy wirus zika, a te potrafią prowadzić nawet do śmierci.

W naszym klimacie większy problem zdrowotny stanowią kleszcze (występujące również w tropikach). To małe, niepozorne stawonogi z gatunku pajęczaków zamieszkujące łąki, zarośla, lasy. W Polsce znajdziemy odmiany które przenoszą między innymi boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Na KZM istnieją szczepionki, dzięki którym możemy ochronić się przed tą chorobą, jednak na boreliozę niestety nie możemy się zaszczepić. Jedynym ratunkiem pozostaje zapobieganie ukąszeniu przez kleszcza.

komary-i-kleszcze01

Komary i kleszcze przenoszą niebezpieczne dla człowieka choroby

Pszczoły, osy, szerszenie i inne tego typu owady są zwykle niegroźne i powodują jedynie ból, opuchliznę i swędzenie. Są jednak przypadki, w których użądlenie przez te owady będzie dla człowieka niebezpieczne. Pierwszym z nich jest uczulenie na jad owada, które może prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Drugim jest użądlenie w okolice dróg oddechowych – usta, gardło, język. W takich przypadkach opuchlizna może prowadzić do zablokowania drożności dróg oddechowych.

Co odstrasza komary, czyli Mugga i inne repelenty

Jednym ze skuteczniejszych i popularniejszych sposobów walki z insektami są wszelkiego rodzaju repelenty, czyli środki odstraszające. Większość dostępnych na rynku repelentów zawiera DEET. DEET to środek chemiczny opracowany przez US Army w 1946 roku. Do użytku powszechnego wszedł w 1957 roku. Substancja ta blokuje receptory insektów, dzięki czemu nie są w stanie nas wyczuć. Jest to obecnie najskuteczniejsza, ogólnodostępna substancja przeciwko komarom i kleszczom. Zachowuje swoje właściwości aż do 8-12 godzin.

Do niedawna w Polsce były dostępne jedynie środki zawierające niewielkie stężenia DEET. Nie spotykaliśmy się wcześniej ze środkami, których stężenie przekraczałoby 20% DEET. W naszym klimacie jest to stężenie wystarczające, ale dla osób wyjeżdżających do krajów tropikalnych takie środki były zbyt słabe. Na szczęście od kilku lat możemy zaopatrzyć się w środki o wyższym stężeniu DEET.

Takim preparatem jest między innymi Mugga produkowana przez firmę Jaico. Jest to repelent stworzony między innymi przy współpracy z lekarzami medycyny podróży, szpitalami, podróżnikami i ekspertami od krajów tropikalnych. Mugga dostępna jest w wersji tradycyjnej (9,5% DEET) i tropikalnej (50% DEET, tylko dla osób powyżej 18 roku życia) oraz w dwóch formach – Mugga spray i Mugga roll-on. Uzupełnieniem oferty jest balsam po ukąszeniu, który łagodzi objawy swędzenia.

Mugga repelenty na komary

Mugga to popularny repelent na wyjazdy w tropiki, ale w ofercie marki znajdziemy także wersję z niższym stężeniem DEET

Odzież przeciw insektom

Kolejnym sposobem na ochronę przed insektami w outdoorze jest odzież. Samo schowanie ciała przed insektami poprzez założenie długich rękawów i nogawek jest już sporą przeszkodą dla insektów. Jednak ze zwykłą odzieżą insekty w końcu sobie poradzą, dlatego warto zainwestować w odzież odporną na insekty. Produkowane są materiały zbyt grube, żeby insekty mogły się przez nie przebić oraz materiały nasączane środkami odstraszającymi. Przeglądając ofertę Skalnika szukaj ikonki przekreślonego komara.

Odporny na insekty

.

Tego typu produkty znajdziecie między innymi w ofercie skandynawskiej marki Fjallraven. Większość odmian ich materiału jest na tyle gęsto tkana, że insekty nie są w stanie się przez nią przebić.

Odzież dla dzieci to kategoria, w której również znajdziemy produkty chroniące przed insektami. Taką odzież produkuje fińska marka Reima. Dzięki niej możecie zaopatrzyć swoje pociechy między innymi w spodnie, koszulki, kapelusze czy nawet skarpetki przeciw kleszczom, komarom i innym owadom. Odzież ta nasączona jest bezpiecznym dla dzieci, nietoksycznym i biodegradowalnym środkiem odstraszającym, który utrzymuje swoje właściwości aż do 100 prań.

Reima odzież przeciw komarom

Odzież przeciw komarom dla dzieci (fot. Reima)

Przydatnym dodatkiem odzieżowym przeciwko insektom są chusty wielofunkcyjne nasączone bezzapachowym i bezpiecznym dla człowieka środkiem odstraszającym. Taki produkt znaleźć można między innymi w ofercie marki Buff.

Moskitiery

Moskitiera to rodzaj zasłony z gęsto tkanej siatki, która nie pozwala na przedostawanie się insektów. W domach najpopularniejsza jest moskitiera na okno czy drzwi. A co sprawdza się w outdoorze?

Standardem praktycznie w każdym produkowanym namiocie jest stosowanie dwuwarstwowych przesłon w wejściach do sypialni. Jedna z nich jest rodzajem moskitiery, dzięki której zabezpieczamy się przed insektami, a jednocześnie zapewniamy przewiew lub widok z sypialni na zewnątrz namiotu.

Bardzo popularne są moskitiery wieszane na sznurku i tworzące konstrukcje przypominającą namiot. Są lekkie i pakowne, nie ograniczają nadmiernie widoczność jednocześnie zapewniając skuteczną ochronę przed insektami. Często nasączane są środkami odstraszającymi bezpiecznymi dla człowieka. Dają stosunkowo dużą przestrzeń użytkową, dlatego pod tego typu moskitierami można swobodnie kempingować oraz spać. Dostępne są wersje jedno i dwuosobowej.

Moskitiera dwuosobowa

Moskitiera dwuosobowa Nano Mosquito 2os Permetrin (fot. Sea To Summit)

Jeżeli lubisz nocować w hamaku polecamy także zainwestować w moskitierę. Hamak z moskitierą to świetny sposób, żeby spędzić noc pod gwiazdami bez obawy przed insektami. W ofercie bez problemu znajdziesz moskitiery dopasowane do hamaków, a nawet specjalne hamaki z materiału nasączonego permetyną, która odstrasza komary i inne insekty.

Hamak z moskitiera

Hamak z moskitierą (fot. Ticket To The Moon)

Ostatnią ze stosowanych popularnie w outdoorze moskitier jest moskitiera na twarz lub moskitiera zintegrowana z kapeluszem. Jest to rozwiązanie szczególnie przydatne w tropikach oraz w miejscach, gdzie repelenty stają się niewystarczające. Jest to także często jedyny ratunek dla osób uczulonych na środki odstraszające komary.

Naturalne sposoby na komary

Istnieje również wiele naturalnych sposobów na komary i inne insekty. Naszym zdaniem są one niewystarczające w outdoorze (a szczególnie w tropikach!) jako samodzielny sposób, ale stanowią świetne uzupełnienie. Jednym z takich sposobów jest stosowanie olejków eterycznych, które swoim zapachem odstraszają komary. Skuteczne są olejki migdałowe, waniliowe, sosnowe, kokosowe, cynamonowe czy cytrusowe. Olejki eteryczne zawierają także popularne rośliny takie jak kocimiętka, bazylia czy liście mięty. Kiedy trzymamy je w domu na parapecie czy w ogrodzie, tworzą pewnego rodzaju tarczę ochronną.

Plotki głoszą, że picie piwa przyciąga komary, a picie zielonej herbaty je odstrasza. Jedno ze znanych nam piw z zieloną herbatą musi więc wprawiać komary w niezłe osłupienie!

Mamy nadzieję że przedstawione powyżej sposoby na walkę z insektami w outdoorze pomogą wam spędzić przyjemnie ciepłe urlopowe dni i uchronią was nie tylko przed swędzeniem i bąblami, ale także przed potencjalnie groźnymi chorobami. Jeżeli znacie jakieś inne ciekawe sposoby ochrony przed komarami, dajcie nam znać w komentarzach!

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.