Vanlife – wolność i przygoda
Pasja

Vanlife – wolność i przygoda

Redakcja skalnik.pl / 19 marca 2021

Najbardziej radykalni rzucają cały swój dotychczasowy świat i stawiają na życie w kamperze. Inni podróż kamperem traktują jako urlopowe oderwanie od rzeczywistości. Komu spodoba się vanlife? Co zabrać ze sobą, aby życie w vanie było komfortowe?

Już od pewnego czasu caravaning, czyli podróżowanie kamperem, zyskiwało w Polsce popularność. Pandemia koronawirusa znacząco jednak przyspieszyła ten proces. Wolność, samowystarczalność, brak konieczności kontaktu z innymi ludzi – w czasach epidemii te cechy kamperów okazały się ogromnymi zaletami. Czy jednak van i życie w nim są dla każdego?

Kamper w nocy
Takiej miejscówki nie zapewni ci żaden hotel (fot. Greg Ortega, Unsplash)

Vanlife – sposób na krótkie i długie wakacje

Życie w kamperze to dla wielu świetny pomysł na rodzinne wakacje, a dla niektórych sposób na całe życie. Pod hasztagiem #VanLife znajdziesz w sieci wiele relacji osób, które zdecydowały się na krócej lub dłużej zmienić normalne mieszkanie na dom na kółkach. W ten sposób zwiedzają Polskę, Europę, a niekiedy nawet cały świat.

W czasach koronawirusa caravaning zdecydowanie zyskał na popularności. Podróżując kamperem, nie potrzebujesz hoteli ani restauracji. Nie przejmujesz się tak bardzo tym, jakie nowe ograniczenia zostaną za moment wprowadzone. Nie musisz też dokonywać rezerwacji z wielotygodniowym wyprzedzeniem i marzyć o tym, by wszystko udało się przeprowadzić zgodnie z planem.

Pod koniec zeszłego roku można było przeczytać wiele wiadomości o wysypie kamperów w Zakopanem. W obliczu zamkniętych hoteli osoby pragnące spędzić Sylwestra u podnóża Tatr, wynajęły kampery i ruszyły na kempingi. Można się spodziewać, że także w tegoroczne wakacje wielu Polaków spragnionych wypoczynku wybierze właśnie podróż kamperem.

Zanim jednak z entuzjazmem stwierdzisz, że też tak chcesz, zastanów się, czy caravaning jest na pewno dla ciebie.

Van zaparkowany na molo
Podróż vanem to pełna wolność? Nie do końca… (fot. Nick Dunlap, Unsplash)

Caravaning – blaski i cienie

Niewątpliwą zaletą vanlife jest fakt, że dokładny sposób podróżowania możesz dopasować pod swoje potrzeby i okoliczności. Możesz ruszyć w podróż objazdową po kraju albo pojechać na kemping nad morzem i tam spędzić spokojnie urlop. Możesz podróżować po Polsce albo ruszyć na podbój Europy.

Podróż kamperem nie jest jednak całkowitą wolnością. Zamiast oddać się zupełnej beztrosce, musisz raczej balansować między improwizacją a planowaniem.

Przede wszystkim o kamper trzeba dbać. Nagła awaria? Drobna usterka? Przed ruszeniem w dalszą drogę trzeba ją naprawić.

Duże i ciężkie kampery zużywają też wiele paliwa, więc pamiętaj, że mimo oszczędności na hotelach czy restauracjach sama podróż może nie okazać się tak bardzo tania.

Pamiętaj też, że kampery nie zawsze są mile widziane. Nie wszędzie możesz nimi wjechać ani nie możesz zatrzymać się w dowolnym miejscu na noc. W większości europejskich krajów kempingowanie jest dozwolone jedynie w wyznaczonych do tego miejscach. Ruszając w podróż kamperem, pomyśl więc wcześniej, gdzie się zatrzymasz.

Niezależnie od tego, gdzie zatrzymujesz swój van, dbaj o środowisko naturalne. Nie wylewaj nigdy zawartości toalety chemicznej do lasu, a miejsce kempingowe pozostaw w takim stanie, w jakim było przed twoim przyjazdem.

Zaparkowany van z widokiem
Poranek z pięknym widokiem? Pamiętaj, że nie wszędzie możesz zatrzymać kamper na noc (fot. Stijn te Strake, Unsplash)

Van – co do niego zabrać?

Mam dom na kółkach, więc mogę do niego zabrać wszystko, czego tylko dusza zapragnie? Jeśli życie w vanie zaczniesz z takim nastawieniem, po chwili okaże się, że zdecydowanie przekraczasz ładowność swojego kampera, a w środku nie możesz zrobić najmniejszego ruchu, aby czegoś nie potrącić. W rzeczywistości kampery mają dość zminimalizowaną przestrzeń życiową. Do pakowania należy więc podejść rygorystycznie i zabrać tylko to, co faktycznie potrzebne.

Mądre pakowanie jest szczególnie ważne, jeśli w podróż kamperem ruszasz całą rodziną albo w grupie znajomych. Odpowiednia selekcja rzeczy, a następnie ich mądre rozmieszczenie w vanie pomoże zapobiec wielu kłótniom i sporom.

Poniżej podpowiadam, jakie rzeczy warto zabrać, jeśli planujesz krótsze lub dłuższe życie w kamperze. Dla większej czytelności podzieliłam je na kilka kategorii.

Kamper – lista rzeczy do spakowania

Ubrania

Dom na kółkach to z pewnością nie miejsce na rewię mody. Na wakacje zabierz tylko te ubrania, które będziesz faktycznie nosić. Stawiaj na wygodne kroje i ciemne barwy lub kolory ziemi. Z pewnością przydadzą się wodoodporne sandały trekkingowe. Możesz wygodnie chodzić w nich po kempingu, a także zabrać pod prysznic. Jeśli kamper służy ci jako środek transportu w górskie rejony, zabierz też oczywiście buty trekkingowe.

Sandały trekkingowe Teva
Daj odpocząć swoim stopom! Postaw na sandały trekkingowe (fot. Teva)

Gotowanie

Zależy ci, by wakacyjny caravaning stał się rodzinną tradycją? Zadbaj o dobre jedzenie. Jeśli chcesz samodzielnie przygotowywać ciepłe posiłki, potrzebna jest ci oczywiście kuchenka do gotowania. Zabierz też ze sobą najważniejsze naczynia. Garnek, sztućce, deska do krojenia, kubki, talerze i miseczki to niezbędna podstawa. W kamperze dobrze sprawdzą się lekkie, małe i wytrzymałe naczynia turystyczne.

Aby nie produkować więcej plastiku niż to konieczne, zabierz ze sobą wielorazowe butelki na wodę oraz kubki termiczne na ciepłe napoje. Przydadzą się też większe baniaki do transportowania wody. Zastanów się, czy nie przyda ci się także filtr do wody, aby jeszcze bardziej uniezależnić się od świata.

Kamper powinien kojarzyć się z przyjemnymi porankami oraz wieczorami. Zapakuj więc czajnik albo kawiarkę do zaparzania kawy, a także otwieracze do wina czy piwa.

Butelka wielorazowa Nalgene
W piękne miejsca zabierz wielorazową butelkę przyjazną dla środowiska (fot. Nalgene)

Sprzątanie

O kamper trzeba dbać. Inaczej już po kilku dniach podróży utoniesz w brudach. Weź więc ściereczki i gąbki oraz miskę, która pozwoli ci umyć naczynia, zużywając mniej wody. Przydadzą się także papierowe ręczniki, worki na śmieci oraz oczywiście zmiotka i szufelka.

Pielęgnacja

Caravaning nie jest wymówką, by zapomnieć o higienie. Jeśli nie chcesz uzależniać się od miejsc z infrastrukturą turystyczną, zabierz ze sobą prysznic solarny. Na kempingu dobrze sprawdzi się także ręcznik szybkoschnący. Kosmetyczkę spakuj minimalistycznie, stawiając najlepiej na biodegradowalne kosmetyki. Nie zapomnij o kremie przeciwsłonecznym oraz środku odstraszającym na komary.

Ręczniki szybkoschnące Sea to Summit
Lekkie ręczniki szybkoschnące sprawdzą się idealnie w trakcie podróży kamperem (fot. Sea to Summit)

Spanie

Jeśli nie chcesz targać ze sobą pościeli, postaw na śpiwory syntetyczne. Aby nie przejmować się nocnymi hałasami weź też ze sobą zatyczki do uszu oraz opaskę na oczy. Latem przydatna będzie także moskitiera, która ochroni kamper przed nieproszonymi gośćmi. A żeby wieczorne rozmowy były przyjemniejsze, zapakuj lampkę turystyczną.

Codzienne życie w vanie

Chcesz, by caravaning stał się bardziej komfortowy? Zabierz ze sobą lekkie i składane meble turystyczne. Stoliczek i krzesełka pozwolą ci się cieszyć leniwym śniadaniem przed kamperem. Jeśli w trakcie vanlife chcesz zaznać całkowitego relaksu, weź też ze sobą hamak.

Zabierz także rzeczy, które pozwolą ci spędzić ciekawie czas w deszczowe popołudnia: książki, planszówki, zeszyt na zapiski.

Hamaki Ticket To The Moon
Chwila relaksu na plaży? Na hamaku zapomnisz o wszelkich problemach (fot. Ticket To The Moon)

Narzędzia i bezpieczeństwo

Niestety, van niekiedy może się popsuć. Podstawowe narzędzia do naprawy, kamizelki odblaskowe, trójkąt ostrzegawczy, kanister z zapasem paliwa są więc niezbędnym wyposażeniem. Kamper musi też posiadać apteczkę. Jeśli obawiasz się złodziei, zakup kłódkę antywłamaniową na drzwi vana. Nie zapomnij też o ładowarkach do telefonu i powerbanku, by w razie kryzysowych sytuacji nie zostać samemu z rozładowaną komórką. Do bagażu warto również wrzucić scyzoryk.

Apteczka pierwszej pomocy Lifesystems
Na drobne i poważniejsze urazy – dobrze wyposażona apteczka pomoże w wielu kryzysowych sytuacjach (fot. Lifesystems)

Caravaning to wolność i przygoda, którą jednak warto smakować z odrobiną rozwagi. Przed ruszeniem w podróż kamperem sprawdź zasady, które obowiązują w danym kraju odnośnie jazdy i kempingowania. Spakuj też tylko to, co jest ci faktycznie potrzebne, aby twój dom na kółkach nie zmienił się w graciarnię. Dobre przygotowanie przed wyjazdem pozwoli ci na większą spontaniczność w trakcie samej podróży.

Katarzyna Butkiewicz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.