Korona Gór Polski
Pasja

Korona Gór Polski

Redakcja skalnik.pl / 10 lutego 2020

Szukasz nowego górskiego wyzwania? A może chcesz zobaczyć nieznane dotąd pasma polskich gór? Albo pragniesz zachęcić znajomych do górskich wycieczek? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiadasz twierdząco, to Korona Gór Polski jest projektem właśnie dla ciebie.

Strzeliste Tatry i przysadziste Góry Świętokrzyskie, bieszczadzkie połoniny i wapienne skały Pienin, szerokie szlaki corocznie wydeptywane przez tysiące turystów i wąskie, zarośnięte ścieżki – wszystkie te miejsca odwiedzisz, jeśli zdecydujesz się na projekt pod tytułem „Korona Gór Polski”. To wyzwanie dla wytrwałych, w czasie którego można dogłębnie poznać górskie zakątki Polski.

Jakie są szczyty Korony Gór Polski? Jakie warunki należy spełnić, aby zostać członkiem klubu zdobywców Korony Gór Polski? Czy istnieje mapa Korony Gór Polski? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego tekstu.

Śnieżka - najwyższy szczyt w Karkonoszach - Korona Gór Polski
Korona Gór Polski to różnorodne krajobrazy i wyzwania (fot. Eugene Aikimov, Unsplash)

Jak powstała Korona Gór Polski?

Korona polskich gór została ustanowiona w 1997 r. przez Marka Więckowskiego i Wojciecha Lewandowskiego z miesięcznika „Poznaj swój kraj”. Celem tej inicjatywy było zachęcenie ludzi do poznawania także tych mniej popularnych miejsc w górach, aby odciążyć zatłoczone tatrzańskie i karkonoskie szlaki.

Koronę Gór Polski tworzą najwyższe szczyty w Polsce z każdego górskiego pasma. Tak przynajmniej brzmi najkrótsza definicja. Rzeczywistość jednak, jak to zwykle bywa, jest nieco bardziej skomplikowana. Wybierając szczyty Korony Gór Polski wzięto bowiem pod uwagę nie tylko samą wysokość, lecz także ich dostępność (czyli fakt, czy w 1997 r. na daną górę biegł wyznaczony szlak turystyczny) oraz atrakcyjność krajoznawczą.

Tarnica - najwyższy szczyt Bieszczad - Korona Gór Polski
Bieszczady zdecydowanie warto zwiedzić nie tylko ze względu na Tarnicę (fot. Lukasz Szmigiel, Unsplash)

Od 1997 r. korona gór polskich nie zmieniła swojego kształtu. Nadal tworzy ją 28 szczytów. Aby zostać zdobywcą Korony Gór Polski, należy wejść na wszystkie z nich, korzystając jedynie z siły własnych mięśni. Najwyższe szczyty w Polsce z poszczególnych pasm można więc zdobywać na przykład:

  • pieszo,
  • na rowerze,
  • na nartach.

Szczyty Korony Gór Polski

Hasło „Korona Gór Polski szczyty” jest często wyszukiwane przez pasjonatów górskich wycieczek. Poniżej możesz więc sprawdzić, jakie góry weszły w skład Korony Gór Polski. Szczyty wymieniłam w kolejności od najniższego do najwyższego.

Korona Gór Polski szczyty:

Pasmo Szczyt Wysokość w m n.p.m.
Góry Świętokrzyskie Łysica 613
Masyw Ślęży Ślęża 718
Góry Kaczawskie Skopiec 724
Góry Bardzkie Kłodzka Góra 765
Góry Wałbrzyskie Chełmiec 851
Góry Opawskie Biskupia Kopa 889
Beskid Makowski Lubomir 904
Góry Stołowe Szczeliniec Wielki 919
Beskid Mały Czupel 930
Góry Kamienne Waligóra 936
Rudawy Janowickie Skalnik 945
Góry Bystrzyckie Jagodna 977
Góry Złote Kowadło 989
Beskid Niski Lackowa 997
Góry Sowie Wielka Sowa 1015
Pieniny Wysoka 1050
Góry Orlickie Orlica 1084
Góry Bialskie Rudawiec 1106
Góry Izerskie Wysoka Kopa 1126
Beskid Wyspowy Mogielica 1170
Beskid Śląski Skrzyczne 1257
Beskid Sądecki Radziejowa 1266
Gorce Turbacz 1310
Bieszczady Tarnica 1346
Masyw Śnieżnika Śnieżnik 1425
Karkonosze Śnieżka 1603
Beskid Żywiecki Babia Góra 1725
Tatry Rysy 2499

Opisy poszczególnych szczytów znajdziesz klikając w ten link –> Korona Gór Polskich. Zobacz i zaplanuj kolejną wyprawę po szczyt KGP.

Jak widać, korona szczytów Polski jest tworzona przez góry o bardzo różnym stopniu trudności. Wiele z nich to bardzo dobre cele przyjemnych wypraw na weekend z rodziną czy znajomymi. Zdobywanie niższych szczytów warto połączyć z głębszym poznawaniem danych miejsc. Wizyta w pobliskim muzeum, zabytkowym kościele czy karczmie z regionalnym jedzeniem – to dzięki takim dodatkom korona polskich gór stanie się prawdziwą krajoznawczą przygodą.

Szczeliniec - szczyt Korony Gór Polski
Wyprawa na Szczeliniec to doskonała okazja do zobaczenia niezwykłych formacji skalnych

Należy jednak pamiętać, że korona gór polskich to także szczyty wymagające większego doświadczenia i umiejętności, jak Babia Góra czy oczywiście Rysy. Zdobycie tych gór, zwłaszcza zimą, wymaga odpowiedniego przygotowania. Jeśli więc dopiero zaczynasz swoją górską przygodę, zacznij od niższych szczytów i stopniowo, w miarę zdobywania wiedzy i umiejętności, podnoś poprzeczkę.

Jak się zdobywa Koronę Gór Polski?

Szczyty Korony Gór Polski można oczywiście zdobywać nieoficjalnie. Wtedy wystarczy wytrwale jeździć w poszczególne pasma i dla własnej satysfakcji wspinać się na kolejne szczyty. Wyprawy warto oczywiście dokumentować zdjęciami, aby potem stworzyć swój własny album Korony Gór Polski.

Ludzie jednak uwielbiają statystyki, rekordy i tytuły. Nic więc dziwnego, że już 13 grudnia 1997 roku powołano Klub Zdobywców Korony Gór Polski. Obecnie należy do niego już ponad 30 000 górskich pasjonatów. Spośród nich tytułem zdobywcy szczyci się przeszło 1600 osób. Co ciekawe, Klub Zdobywców Korony Gór Polski zrzesza nie tylko osoby z naszego kraju. Do klubu należą także turyści z Czech, Szwecji, Rosji czy Wielkiej Brytanii.

Jeśli chcesz otrzymać godność zdobywcy KGP, musisz podjąć następujące kroki:

1. Klub Zdobywców Korony Gór Polski – akces

Na początek wypełnij elektroniczną deklarację chęci przystąpienia do Klubu, którą znajdziesz na stronie internetowej tej organizacji. Minimalny wiek przystąpienia do Klubu to 7 lat. Co ważne, istnieje możliwość jednoczesnego zapisania całej grupy turystów. Jeśli więc szczyty Korony Gór Polski zamierzasz zdobywać z rodziną lub znajomymi, sprawami formalnymi może zająć się jedna osoba.

2. Opłaty

Z przystąpieniem do Klubu wiążą się pewne opłaty, ale na szczęście nie są one zbyt wysokie. Na koszty składają się:

  • wpisowe: 35 zł
  • książeczka Korony Gór Polski: 5 zł
  • opłata za wysyłkę zwrotną: 12 zł

Dodatkowo możesz zakupić odznakę klubową za 15 zł, ale nie jest to obowiązkowe.

3. Korona polskich gór – zdobywanie szczytów

Czas na najprzyjemniejszą część, czyli zdobywanie szczytów. Pamiętaj, że Klub Zdobywców Korony Gór Polski nie uznaje wejść, które miały miejsce przed przystąpieniem danej osoby do organizacji. Każdy turysta musi więc zaczynać od początku, wytrwale zbierając pieczątki potwierdzające zdobycie góry. Właśnie do zbierania tych stempli służy Książeczka Korony Gór Polski.

Klub Zdobywców Korony Gór Polski nie stawia natomiast żadnych wymagań dotyczących tego, z jakiego miejsca należy zaczynać wyprawę na dany szczyt. Nikt więc nie zabroni ci podjechać autem pod schronisko Andrzejówka, by z tego miejsca w 20 minut wejść na Waligórę, czyli najwyższy szczyt Gór Kamiennych. Z własnego doświadczenia wiem jednak doskonale, że największą satysfakcję dają te wyjazdy, na których szczyty Korony Gór Polski są tylko jednym z elementów większej wyprawy. Planujesz zdobycie Radziejowej w Beskidzie Sądeckim? Pojedź w te góry na kilka dni i przejdź fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego. Chcesz wejść na Kowadło w Górach Złotych? Zaplanuj trasę tak, by wejść także na Rudawiec w Górach Bialskich oraz Śnieżnik. W ten sposób korona gór polskich może stać się o wiele bardziej ambitnym projektem.

4. Loża Zdobywców – czas na test

Wszystkie najwyższe szczyty w Polsce tworzące koronę już zdobyte? Czas na spotkanie z Lożą Zdobywców, która sprawdzi wpisy z Książeczki. Po pozytywnej weryfikacji otrzymasz godność Zdobywcy Korony Gór Polski.

Spotkania Loży Zdobywców odbywają się w różnych miastach. Informację, gdzie będzie miało miejsce następne takie spotkanie, znajdziesz oczywiście na stronie internetowej Klubu Zdobywców Korony Gór Polski.

Książeczka Korony Gór Polski – jak potwierdzić wejście na szczyt?

Jeżeli chcesz zdobyć oficjalny tytuł zdobywcy Korony, książeczka Korony Gór Polski musi stać się twoim największym przyjacielem. Otrzymasz ją wraz z przystąpieniem do Klubu. Wszystkie najwyższe szczyty w Polsce należące do Korony mają swoją stronę w tej książeczce.

Potwierdzeniem zdobycia danej góry jest:

  • zdjęcie ze szczytu – fotografie muszą być wywołane w formie papierowej i wklejone do książeczki
  • stempel na odpowiedniej stronie książeczki – pieczątka potwierdza, że szczyt zdobyło się już po przystąpieniu do Klubu.

Gdzie można zdobyć pieczątkę? Na wielu szczytach należących do Korony znajdują się skrzyneczki z pieczątkami. Stempel można także często zdobyć w schronisku na / pod szczytem lub w innym obiekcie turystycznym znajdującym się w pobliżu. Klub Zdobywców Korony Gór Polski udostępnia na swojej stronie listę miejsc, w których można uzyskać pieczątkę.

Rudawiec - skrzynką z pieczątką Klubu Zdobywców Korony Gór Polski
W takiej skrzynce na szczycie znajdziesz pieczątkę do Książeczki Korony Gór Polski

Co jednak zrobić, jeśli na szczycie nie było skrzyneczki z pieczątką, schronisko czasowo zamknięto z powodu remontu, a ulewa skutecznie zniechęciła cię do poszukiwania innego miejsca, gdzie byłoby możliwe zdobycie upragnionego stempla? Możesz wtedy wpisać do książeczki szczegółowe informacje o zdobyciu szczytu. Klub Zdobywców Korony Gór Polski proponuje na przykład wyrysowanie szlaków, którymi szło się danego dnia.

Mapa Korony Gór Polski

„Korona Gór Polski mapa” to hasło często wyszukiwane przez turystów. Jednak ze względu na fakt, że korona gór polskich jest tworzona przez szczyty leżące w najróżniejszych pasmach, na rynku nie jest dostępna jedna mapa Korony Gór Polski.

Potrzebne są więc plany przedstawiające poszczególne pasma górskie. Oczywiście, zakup takiej mapy jest doskonałą motywacją do kolejnych wyjazdów w dane miejsce i dalszego odkrywania regionu.

Oprócz tego, mimo że nie istnieje jedna prawdziwa mapa Korony Gór Polski, możesz zakupić dużą mapę zdrapkę na ścianę. Jeden rzut oka wystarczy wtedy, by sprawdzić, ile jeszcze szczytów brakuje ci do zdobycia całej Korony.

Skrzyczne - szczyt Korony Gór Polski
Zdjęcia ze szczytu to jeden z elementów potwierdzających zdobycie danej góry

Korona polskich gór – rekordy szybkości i nie tylko

Na koniec to co sportowcy lubią najbardziej, czyli rekordy. Zacznę od rekordów ilości, ponieważ wiele osób nie poprzestaje na jednym zdobyciu KGP. W tej klasyfikacji zdecydowanie wygrywa Jerzy Siłuch. Korona polskich gór została przez niego zdobyta aż 20 razy (stan na luty 2020 r.). Drugie miejsce zajmuje Antoni Kubik (14 razy), a trzecie Albert Urbaś (12 razy).

Ile natomiast czasu potrzeba na zdobycie wszystkich szczytów należących do Korony? Grzegorz Leszek wszedł na nie w zaledwie 76 godzin. Zimowym rekordzistą jest natomiast Roman Ficek, który zimą zdobył szczyty Korony Gór Polski w 82 godziny i 50 minut. Warto zwrócić także uwagę na Pawła Pabiana. Co prawda, na zdobycie Korony potrzebował „aż” 110 godzin i 50 minut, ale zrobił to zupełnie sam, nie korzystając ze wsparcia żadnej innej osoby.

Korona Gór Polski może być naprawdę ciekawym wyzwaniem, a jej zdobywanie jest przede wszystkim doskonałą motywacją do organizowania kolejnych wyjazdów w góry. Jeśli jeszcze nie zdobywasz korony, zacznij tę przygodę już w najbliższy wolny dzień.

Katarzyna Butkiewicz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.