spotkania z górami
Spotkania z górami

Emocje Himalaizmu

147934080017 listopada 2016

Denis Urubko

TEMAT:

Emocje Himalaizmu

PRELEGENT:

Denis Urubko

MIEJSCE:

Wybrzeże Wyspiańskiego 27, Budynek A1 PWR, sala Aula, Wrocław

DATA:

17.11.2016 18:00

Przed nami kolejne spotkanie. Tym razem gościć będziemy niezwykłą osobę: Denisa Urubko. Wyjątkowo prelekcja odbędzie się w innym terminie (czwartek 17.11), o innej godzinie (18:00) i w innej sali (Aula PWR). Wstęp jak zawsze wolny.

Denis Urubko

Należący do ścisłej czołówki światowej wspinacz i himalaista narodowości rosyjskiej, obywatel kolejno: Związku Radzieckiego, Kazachstanu, teraz Rosji, a od lutego 2015 – także Polski. Mieszka na przemian w Rosji i we Włoszech, często bywa w Polsce. Jako piętnasty człowiek na świecie i pierwszy z WNP zdobył w latach 2000 – 2009 Koronę Himalajów, jako ósmy – bez użycia aparatury tlenowej. W roku 1999 otrzymał tytuł Śnieżnej Pantery wchodząc na pięć siedmiotysięczników byłego ZSRR w rekordowym wówczas czasie 42 dni (dopiero w tym roku Andrzej Bargiel poprawił ten rekord o 12 dni). Jest współautorem pierwszych zimowych wejść na Makalu (z Simonem Moro) i Gasherbrum II (z Simonem Moro i Cory Richardsem). Na Broad Peak, Manaslu i Cho Oyu wszedł nowymi drogami. Czterokrotnie otrzymał prestiżową nagrodę Złoty Czekan Azji oraz dwukrotnie – Złoty Czekan, przyznawaną przez Groupe de Haute Montagne i magazyn „Montagne”.

Denis wielokrotnie uczestniczył akcjach ratunkowych w górach, kilka zorganizował sam przerywając własną wspinaczkę. Między innymi sprowadził z wysokości 8100 m do obozu IV na Lhotse wyczerpaną Ankę Czerwińską i jej Szerpę, a na północnym filarze K2 sprowadzał zimą Marcina Kaczkana, który zaczął wykazywać objawy choroby wysokościowej.

Jest autorem 11 książek o tematyce górskiej, z których dwie doczekały się wydań włoskich, a dwie inne zostały wydane w Polsce. Prawdopodobnie będą do nabycia w czasie spotkania. Nakręcił również kilka krótkich filmów o górach.

Nie ogranicza się do własnej działalności sportowej. Dużo pracuje społecznie propagując na arenie międzynarodowej alpinizm i krzewiąc kulturę górską. Uczestniczy w licznych spotkaniach i festiwalach górskich w różnych krajach. Ostatnio założył niezależny, niekomercyjny projekt “Urubko-Camp”, finansowany przez skupionych w nim przyjaciół i partnerów. Jego celem jest szkolenie młodzieży, organizowanie treningów, wyjazdów wspinaczkowych w Alpy, Tatry, Kaukaz, Tienszan, Himalale i Karakorum, dzielenie się doświadczeniami i wspólne spędzanie czasu przez uczestników projektu.

Sponsorzy

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.