TEMAT:
Emocje Himalaizmu
PRELEGENT:
Denis Urubko
MIEJSCE:
Wybrzeże Wyspiańskiego 27, Budynek A1 PWR, sala Aula, Wrocław
DATA:
17.11.2016 18:00
Przed nami kolejne spotkanie. Tym razem gościć będziemy niezwykłą osobę: Denisa Urubko. Wyjątkowo prelekcja odbędzie się w innym terminie (czwartek 17.11), o innej godzinie (18:00) i w innej sali (Aula PWR). Wstęp jak zawsze wolny.
Należący do ścisłej czołówki światowej wspinacz i himalaista narodowości rosyjskiej, obywatel kolejno: Związku Radzieckiego, Kazachstanu, teraz Rosji, a od lutego 2015 – także Polski. Mieszka na przemian w Rosji i we Włoszech, często bywa w Polsce. Jako piętnasty człowiek na świecie i pierwszy z WNP zdobył w latach 2000 – 2009 Koronę Himalajów, jako ósmy – bez użycia aparatury tlenowej. W roku 1999 otrzymał tytuł Śnieżnej Pantery wchodząc na pięć siedmiotysięczników byłego ZSRR w rekordowym wówczas czasie 42 dni (dopiero w tym roku Andrzej Bargiel poprawił ten rekord o 12 dni). Jest współautorem pierwszych zimowych wejść na Makalu (z Simonem Moro) i Gasherbrum II (z Simonem Moro i Cory Richardsem). Na Broad Peak, Manaslu i Cho Oyu wszedł nowymi drogami. Czterokrotnie otrzymał prestiżową nagrodę Złoty Czekan Azji oraz dwukrotnie – Złoty Czekan, przyznawaną przez Groupe de Haute Montagne i magazyn „Montagne”.
Denis wielokrotnie uczestniczył akcjach ratunkowych w górach, kilka zorganizował sam przerywając własną wspinaczkę. Między innymi sprowadził z wysokości 8100 m do obozu IV na Lhotse wyczerpaną Ankę Czerwińską i jej Szerpę, a na północnym filarze K2 sprowadzał zimą Marcina Kaczkana, który zaczął wykazywać objawy choroby wysokościowej.
Jest autorem 11 książek o tematyce górskiej, z których dwie doczekały się wydań włoskich, a dwie inne zostały wydane w Polsce. Prawdopodobnie będą do nabycia w czasie spotkania. Nakręcił również kilka krótkich filmów o górach.
Nie ogranicza się do własnej działalności sportowej. Dużo pracuje społecznie propagując na arenie międzynarodowej alpinizm i krzewiąc kulturę górską. Uczestniczy w licznych spotkaniach i festiwalach górskich w różnych krajach. Ostatnio założył niezależny, niekomercyjny projekt “Urubko-Camp”, finansowany przez skupionych w nim przyjaciół i partnerów. Jego celem jest szkolenie młodzieży, organizowanie treningów, wyjazdów wspinaczkowych w Alpy, Tatry, Kaukaz, Tienszan, Himalale i Karakorum, dzielenie się doświadczeniami i wspólne spędzanie czasu przez uczestników projektu.
Prelegent
Łukasz Kędzierski
Miejsce
Wrocław, Wybrzeże Wyspiańskiego 27, sala 329 (Budynek A1)
Termin
24.04.2018, godz.: 19:00
TEMAT: Filipiny – wyspiarskie nicnierobienie. O podróży z małym dzieckiem w dalekie zakątki globu PRELEGENT: Łukasz Kędzierski MIEJSCE: Wybrzeże Wyspiańskiego 27, Budynek A1 PWR, sala 329, Wrocław DATA: 24.04.2018 19:00 Podczas najbliższych „Spotkań z Górami” królować będą plaże, czyste morze i egzotyczna kuchnia oraz dziecięca radość. Stanie się tak za sprawą Łukasza Kędzierskiego – blogera, fotografa, […]
Prelegent
Łukasz Dudek i Jacek Matuszek
Miejsce
Wrocław, Wybrzeże Wyspiańskiego 27, sala 329 (budynek A1)
Termin
16.04.2019, godz.: 19:00
Łukasz Dudek i Jacek Matuszek, znani w środowisku jako Alpine Wall Tour wytyczyli nową drogę na kultowej ścianie w Dolomitach. „Premiere” składa się z 12 wyciągów i ma 450 metrów długości. O pracach nad tym przedsięwzięciem opowiedzą uczestnikom kwietniowych Spotkań z Górami.