Wkładki do butów trekkingowych - jak wybrać? - blog Skalnik
Wkładki do butów trekkingowych – dlaczego są potrzebne?
Porady

Wkładki do butów trekkingowych – dlaczego są potrzebne?

Redakcja skalnik.pl / 05 kwietnia 2021

Twoje treki są już nieco zużyte? Możliwe, że wystarczy wymienić wkładki do butów trekkingowych, by obuwie nabrało nowego życia. Sprawdź, jakie funkcje spełnia wkładka do butów i kiedy należy ją zmienić.

Kupując buty górskie, otrzymujesz zawsze obuwie z wkładką. Na samym początku nie musisz więc się nią przejmować. Wkładki do butów są jednak jedną z pierwszych rzeczy, które ulegają zniszczeniu w obuwiu. Nic dziwnego: twoje stopy bezustannie na nie naciskają. Pod wpływem tego nacisku wkładka do butów spłaszcza się i traci swoje zdolności do amortyzacji oraz odprowadzania wilgoci. Przetarta wkładka oznacza także, że i twoje skarpety będą się szybciej przecierać.

Buty trekkingowe jednak swoje kosztują. Mało komu uśmiecha się więc myśl wymieniania obuwia tuż po tym, jak zniszczą się wkładki. Nawet jeśli nie jest to dla ciebie finansowy problem, dla środowiska na pewno lepiej by było, by buty do chodzenia po górach posłużyły ci przynajmniej kilka sezonów. Na szczęście, można dokupić same wkładki do butów i wyraźnie wydłużyć żywotność obuwia.

Zakup butów trekkingowych
Nowe buty trekkingowe? Czasami wystarczy wymienić wkładki, by twoje dotychczasowe obuwie posłużyło ci jeszcze kilka sezonów.

Buty trekkingowe i wkładki pomagają razem

Dobre buty trekkingowe męskie lub damskie to podstawa na szlaku. Do obuwia warto jednak dobrać odpowiednie wkładki oraz skarpety. Ich wspólne działanie sprawi, że twoje stopy z przyjemnością pokonają kolejne kilometry. O tym, jak wybrać dobre górskie skarpety, przeczytasz w innych artykułach na blogu. W tym tekście skupię się natomiast na dość niepozornych, ale bardzo pomocnych wkładkach do butów.

Jakie zadania spełniają wkładki do butów trekkingowych? Jak wspierają buty górskie?

  • Poprawiają amortyzację obuwia – wkładka do butów tłumi wstrząsy, dzięki czemu wędruje się bardziej komfortowo.
  • Wspomagają naturalne ułożenie stopy w trakcie marszu – jest to ważne szczególnie w przypadku osób dopiero zaczynających przygodę z górami lub takich, które zdążyły już niestety nabrać złych nawyków.
  • Zwiększają wymianę powietrza – oddychające buty podejściowe i dobre wkładki sprawią, że twoja stopa na pewno się nie przepoci.
  • Działanie antybakteryjne – dobre wkładki szybko pochłaniają wilgoć oraz zapobiegają szybkiemu namnażaniu się bakterii. Dzięki temu twoje buty w góry dłużej zachowują świeżość i nie odstraszają wszystkich wokół przykrym zapachem. Te właściwości docenisz szczególnie w trakcie dłuższego trekkingu.
  • Izolacja termiczna – ocieplane wkładki do butów sprawią, że buty trekkingowe będą jeszcze lepiej chronić przed zimnem.
  • Ratunek przed obtarciami – mimo starannego dobrania rozmiaru buty turystyczne obcierają cię? Możliwe, że wkładka do butów rozwiąże ten problem.
Wkładki dziecięce Boreal
Wkładki dziecięce do butów wspomagają dobre ułożenie stopy w trakcie wędrówki (fot. Boreal)

Jak są zbudowane wkładki do butów?

Wkładki do butów, podobnie jak cebule i ogry, składają się z warstw.

Podstawą jest materiał amortyzujący. Może być to specjalna pianka albo panel żelowy. Takie wkładki żelowe do butów są lekkie i bardzo dobrze absorbują wstrząsy. Buty podejściowe lub do biegów górskich stworzą więc z nimi dobry zestaw. W trakcie marszu lub biegu na największe obciążenie narażona jest pięta oraz podbicie palców. W tych miejscach wkładki żelowe do butów będą więc zwykle nieco grubsze.

Warstwę wierzchnią wkładki powinien natomiast stanowić materiał o dużej wytrzymałości, który jednocześnie dobrze odprowadza wilgoć na zewnątrz. Oczywiście, im bardziej intensywny wysiłek planujesz, tym ważniejsze jest, by wkładki do butów dobrze radziły sobie z powstającym potem.

Wkładki Meindl
Dzięki różnym rodzajom wkładek możesz dobrać ich właściwości do swoich potrzeb (fot. Meindl)

Ocieplane wkładki na zimę posiadają dodatkową wyściółkę chroniącą stopę przed zimnem. Dzięki niej buty turystyczne będą zapewniać w chłodne miesiące lepszą izolację termiczną.

Pod względem kształtu wkładki do butów powinny być natomiast wyprofilowane tak, by dopasować się do stóp i nigdzie ich nie uwierać.

Buty w góry – jak dobrać do nich wkładki?

Chcesz kupić nowe wkładki do butów? Złota zasada brzmi: nie czekaj, aż dotychczasowa wkładka całkiem się przetrze. Lepiej wymienić ją odrobinę za szybko, niż potem narażać buty w góry, skarpety i przede wszystkim swoje stopy na nieprzyjemności spowodowane wkładką, która już nie spełnia swoich funkcji.

Praktycznie każdy duży producent obuwia trekkingowego ma także w swojej ofercie wkładki do butów. Możesz więc wybrać takie odpowiadające marce twojego obuwia lub zdecydować się na uniwersalne. Pamiętaj jednak, że wkładka zawsze powinna być o ok. 0,5 cm dłuższa od twojej stopy.

Wkładki Ortholite
Wkładka powinna być o 0,5 cm dłuższa od twojej stopy (fot. OrthoLite)

Wkładki do butów są z zewnątrz niewidoczne, a przez to łatwo o nich zapomnieć. W praktyce jednak spełniają w trakcie wędrówki wiele ważnych zadań: amortyzują stopę, chronią przed obtarciami, zwiększają oddychalność i zapobiegają mnożeniu się bakterii. Dzięki nim buty trekkingowe damskie i męskie mogą służyć ci dłużej, z korzyścią dla ciebie i dla środowiska.

Katarzyna Butkiewicz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również: