Wybieramy ciepłe rękawiczki
Ciepłe rękawiczki Marmot
Porady

Wybieramy ciepłe rękawiczki

Redakcja skalnik.pl / 12 października 2020

Szczypiący chłód daje się we znaki twoim palcom? Zamiast upychać ręce po kieszeniach lub co gorsza rezygnować z górskich wyjazdów w chłodne miesiące, zaopatrz się w ciepłe rękawiczki. Jakie rękawice wybrać?

Moje palce marzną bardzo szybko. Po ciepłe rękawiczki damskie sięgam więc o wiele szybciej niż większość turystów. Nawet jednak jeśli twoje ręce są bardziej odporne na mróz, ciepłe rękawice powinny być obowiązkowym elementem górskiego wyposażenia w chłodne miesiące. W tym artykule podpowiadam, jak wybrać ciepłe rękawiczki, aby mimo niskiej temperatury móc czerpać przyjemność z gór.

Rękawiczki na zimę Dynafit
W ciepłych rękawiczkach zimowe szlaki nie będą ci straszne (fot. Dynafit)

Ciepłe rękawiczki – kiedy się przydadzą?

W ostatnich latach w wielu polskich miastach trudno spotkać prawdziwą zimę. Nawet w styczniu czy lutym duża grupa osób nosi więc tylko lekkie rękawiczki lub w ogóle rezygnuje z tej części ubioru. W górach jednak sprawa wygląda inaczej. Niskie temperatury, wiatr, śnieg – jadąc zimą na szlak trzeba być gotowym na wszystko. Ciepłe rękawiczki męskie lub damskie są więc wtedy niezbędne.

Ciepłe rękawiczki przydadzą się jednak nie tylko zimą. Jeśli wybierasz się w wysokie góry, będą ci one potrzebne także w trakcie wiosennych i jesiennych miesięcy. Śnieg w Tatrach w maju czy w październiku nie jest niczym nadzwyczajnym. Do plecaka zapakuj więc ciepłe rękawice, by w razie czego móc ogrzać swoje palce. Pamiętaj, że kiedy jest zimno, organizm automatycznie skupia się na ochronie najważniejszych organów.  Dopływ krwi do peryferyjnych części ciała zostaje ograniczony i w efekcie palce szybko zaczynają marznąć. Ciepłe rękawiczki pozwolą rozwiązać ten problem.

Rękawiczki na zimę Smartwool
Zimą rękawiczki to niezbędny element wyposażenia (fot. Smartwool)

Jak wybrać rękawiczki na zimę?

Rękawiczki pięciopalczaste lub bez palców, z membraną albo bez, bardzo ciepłe rękawiczki łapawice i lekkie linery – rękawiczki rękawiczkom nierówne. Na co zwrócić uwagę, wybierając model na chłodne miesiące?

Rękawiczki pięciopalczaste czy łapawice?

Przede wszystkim zastanów się, jaki krój rękawiczek jest ci potrzebny. Dwie podstawowe wersje to:

  • rękawiczki pięciopalczaste
  • łapawice

Te pierwsze zapewnią ci większą precyzję ruchów, ale jednocześnie mniejszy komfort termiczny. W łapawicach natomiast będzie ci na pewno ciepło, ale twoje ruchy będą mocno ograniczone. Ciepłe rękawice łapawice składają się bowiem zazwyczaj tylko z dwóch komór: jednej na kciuka i drugiej na pozostałe palce. Dzięki temu możesz je rozgrzewać nawzajem o siebie. Bez problemu włożysz także do środka niewielki ogrzewacz chemiczny.

Łapawice Black Diamond
Łapawice zapewnią najwięcej ciepła, ale jednocześnie ograniczają precyzję ruchów (fot. Black Diamond)

Jeśli są ci potrzebne bardzo ciepłe rękawiczki na zimę, zdecyduj się na łapawice takie jak Absolute Mitt od Black Diamond wyposażone w membranę Gore-Tex XCR zapewniającą bardzo dobrą oddychalność. Jeśli jednak nie wybierasz się w bardzo wysokie góry, grubsze rękawice pięciopalczaste z ociepliną powinny ci wystarczyć (chyba że, jak ja, należysz do osób, którym bardzo szybko marzną palce).

Możesz też zdecydować się na model pośredni. Na rynku są dostępne choćby rękawiczki ciepłe trójpalczaste, które posiadają dodatkową komorę na palec wskazujący. Istnieją także modele hybrydowe z odpinaną klapką.

Bardzo ciepłe rękawiczki – z membraną czy bez?

Jeśli obawiasz się chłodu i jednocześnie wilgoci atakującej twoje dłonie np. w wyniku kontaktu ze śniegiem, wybierz ciepłe rękawiczki z membraną. Taki model przyda się choćby na narty, aby nawet po upadku rękawiczki pozostały suche.

Ciepłe rękawiczki męskie i damskie są często wyposażone w słynną membranę Gore-Tex. Niektóre outdoorowe firmy stosują też jednak swoje autorskie rozwiązania. Dla przykładu łapawice Mercury Women są wyposażone w membranę B-Dry stworzoną przez Black Diamond.

Jeśli jednak od ochrony przed zewnętrzną wilgocią ważniejsza jest dla ciebie oddychalność, zwróć uwagę na rękawiczki ciepłe z membraną Gore Windstopper. Zapewnia ona pełną ochronę przed wiatrem, a jednocześnie nie ogranicza oddychalności. Ciepłe rękawice z taką wiatroszczelną membraną sprawdzą się więc dobrze w czasie intensywnych zimowych działań, np. w trakcie skitouringu. Membranę Gore Windstopper posiadają choćby ciepłe rękawiczki na zimę Lazaro firmy Viking.

Ciepłe rękawiczki Gore-Tex
Ciepłe rękawiczki zapobiegną niebezpiecznym odmrożeniom (fot. Gore-Tex)

Jaka ocieplina sprawdzi się w ciepłych rękawiczkach?

Ciepłe rękawiczki męskie i damskie powinny oczywiście posiadać warstwę ociepliny. Do wyboru masz naturalny puch lub ocieplinę syntetyczną. W przypadku rękawiczek to drugie rozwiązanie jest jednak zdecydowanie popularniejsze, jako że syntetyki zapewniają dość dobrą izolację także po zamoczeniu.

Wiele osób po usłyszeniu słów „sztuczna ocieplina” myśli od razu PrimaLoft i faktycznie ten syntetyk jest często wykorzystywany także w rękawiczkach. Syntetyczną ocieplinę PrimaLoft posiadają choćby ciepłe rękawiczki Torres Peak Glove firmy Extremities. Producenci stosują jednak także inne ociepliny. Dla przykładu rękawice Glissade od Black Diamond posiadają świetnie izolujące od chłodu wypełnienie Thinsulate.

Jaki materiał wybrać?

Ciepłe rękawiczki damskie i męskie posiadają często zewnętrzną warstwę z odpornego na przetarcia nylonu oraz miękką w dotyku polarową wyściółkę wewnątrz. Producenci stosują także panele z mocnej skóry, które wzmacniają części odzieży najbardziej narażone na przetarcia. Takie wykończenia zapewniają także lepszy chwyt niezbędny w terenie wysokogórskim.

Rękawiczki ocieplające chroniące przed umiarkowanym zimnem są natomiast często wykonywane z polaru lub wełny. Na mniejsze chłody oraz na podejścia sprawdzą się też rękawiczki softshellowe.

Niekiedy rękawiczki ciepłe posiadają także specjalną warstwę antypoślizgową, którą na pewno docenisz choćby wtedy, kiedy używasz czekana.

Rękawiczki Rab
Rękawiczki do wspinaczki lodowej muszą być nie tylko ciepłe, lecz również wytrzymałe i wodoodporne (fot. Rab)

Każdy detal dla większego ciepła

Wybierając bardzo ciepłe rękawiczki, nie zapomnij też o detalach, które w praktyce mogą zdecydować o tym, czy rękawice faktycznie zapewnią ci ochronę przed chłodem:

  • Przedłużane mankiety ze ściągaczem – ciepłe rękawiczki na zimę są często nieco dłuższe, aby zapobiec przedostawaniu się śniegu do środka.
  • Panele do obsługi urządzeń dotykowych – każde ściągnięcie rękawiczek wychładza twoje dłonie. Outdoorowi producenci postarali się więc, aby obsługa telefonów dotykowych była możliwa także w rękawiczkach. Takie rękawiczki do smartfona posiadają panele ze specjalnego materiału na kciuku oraz palcu wskazującym, które umożliwiają obsługę telefonu. Ciepłe rękawiczki do smartfona to na przykład model Merino 150 firmy Smartwool. Możesz je nosić samodzielnie lub jako wewnętrzną warstwę ocieplającą w chłodniejsze dni.
  • Pętle na ręce – wyobraź sobie, że będąc na górskim szlaku, dostrzegasz nagle w oddali kozicę. Sięgasz po aparat, w pośpiechu ściągając łapawice, by móc zrobić dobre zdjęcie. Zapomniane rękawice lądują na śniegu i szybko wypełniają się zimnym puchem. Aby zapobiec takim sytuacjom, najlepiej wybrać model wyposażony w pętle. Zakładasz je na nadgarstki i możesz już ściągać i zakładać łapawice tak często, jak tylko ci się podoba. Z tego rozwiązania korzystam często na podejściach, kiedy dłonie szybko się rozgrzewają i bardzo ciepłe rękawiczki nie są chwilowo potrzebne.
Rękawiczki na zimę The North Face
W przypadku rękawiczek na zimę liczy się każdy detal (fot. The North Face)

Ciepłe rękawiczki – co dwie pary to nie jedna

Jeśli w chłodne miesiące chcesz się cieszyć na szlaku zarówno ciepłem, jak i precyzją ruchów, dobrym wyborem będzie zdecydowanie się na dwie pary rękawiczek:

  • cienkie rękawiczki typu liner – ściśle przylegają do skóry, dzięki czemu bez problemu możesz je nosić pod innymi rękawiczkami;
  • ciepłe rękawiczki na zimę (łapawice lub grube pięciopalczaste).

Dzięki takiemu układowi twoje palce nie pozostaną bez osłony, kiedy będziesz potrzebować większej precyzji ruchów. Chcesz znaleźć drobną rzecz w plecaku? Odkręcić termos? Zrobić zdjęcie? Zdejmij główne rękawice, a cienkie pozostaw na dłoniach (najlepiej więc, by rękawiczki wewnętrzne umożliwiały obsługę urządzeń dotykowych).

Rękawiczki na zimę Marmot
Wybór rękawiczek na zimę oznacza często szukanie kompromisu między komfortem cieplnym a swobodą ruchów (fot. Marmot)

Ciepłe rękawiczki zapobiegną odmrożeniom i zapewnią komfort wędrówki w chłodne dni. Śmiało więc ruszaj w nich na podbój zimowych szlaków, ciesząc się pięknymi widokami i odczuwanym ciepłem.

Katarzyna Butkiewicz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.