Szczypiący chłód daje się we znaki twoim palcom? Zamiast upychać ręce po kieszeniach lub co gorsza rezygnować z górskich wyjazdów w chłodne miesiące, zaopatrz się w ciepłe rękawiczki. Jakie rękawice wybrać?
Moje palce marzną bardzo szybko. Po ciepłe rękawiczki damskie sięgam więc o wiele szybciej niż większość turystów. Nawet jednak jeśli twoje ręce są bardziej odporne na mróz, ciepłe rękawice powinny być obowiązkowym elementem górskiego wyposażenia w chłodne miesiące. W tym artykule podpowiadam, jak wybrać ciepłe rękawiczki, aby mimo niskiej temperatury móc czerpać przyjemność z gór.
W ostatnich latach w wielu polskich miastach trudno spotkać prawdziwą zimę. Nawet w styczniu czy lutym duża grupa osób nosi więc tylko lekkie rękawiczki lub w ogóle rezygnuje z tej części ubioru. W górach jednak sprawa wygląda inaczej. Niskie temperatury, wiatr, śnieg – jadąc zimą na szlak trzeba być gotowym na wszystko. Ciepłe rękawiczki męskie lub damskie są więc wtedy niezbędne.
Ciepłe rękawiczki przydadzą się jednak nie tylko zimą. Jeśli wybierasz się w wysokie góry, będą ci one potrzebne także w trakcie wiosennych i jesiennych miesięcy. Śnieg w Tatrach w maju czy w październiku nie jest niczym nadzwyczajnym. Do plecaka zapakuj więc ciepłe rękawice, by w razie czego móc ogrzać swoje palce. Pamiętaj, że kiedy jest zimno, organizm automatycznie skupia się na ochronie najważniejszych organów. Dopływ krwi do peryferyjnych części ciała zostaje ograniczony i w efekcie palce szybko zaczynają marznąć. Ciepłe rękawiczki pozwolą rozwiązać ten problem.
Rękawiczki pięciopalczaste lub bez palców, z membraną albo bez, bardzo ciepłe rękawiczki łapawice i lekkie linery – rękawiczki rękawiczkom nierówne. Na co zwrócić uwagę, wybierając model na chłodne miesiące?
Przede wszystkim zastanów się, jaki krój rękawiczek jest ci potrzebny. Dwie podstawowe wersje to:
Te pierwsze zapewnią ci większą precyzję ruchów, ale jednocześnie mniejszy komfort termiczny. W łapawicach natomiast będzie ci na pewno ciepło, ale twoje ruchy będą mocno ograniczone. Ciepłe rękawice łapawice składają się bowiem zazwyczaj tylko z dwóch komór: jednej na kciuka i drugiej na pozostałe palce. Dzięki temu możesz je rozgrzewać nawzajem o siebie. Bez problemu włożysz także do środka niewielki ogrzewacz chemiczny.
Jeśli są ci potrzebne bardzo ciepłe rękawiczki na zimę, zdecyduj się na łapawice takie jak Absolute Mitt od Black Diamond wyposażone w membranę Gore-Tex XCR zapewniającą bardzo dobrą oddychalność. Jeśli jednak nie wybierasz się w bardzo wysokie góry, grubsze rękawice pięciopalczaste z ociepliną powinny ci wystarczyć (chyba że, jak ja, należysz do osób, którym bardzo szybko marzną palce).
Możesz też zdecydować się na model pośredni. Na rynku są dostępne choćby rękawiczki ciepłe trójpalczaste, które posiadają dodatkową komorę na palec wskazujący. Istnieją także modele hybrydowe z odpinaną klapką.
Jeśli obawiasz się chłodu i jednocześnie wilgoci atakującej twoje dłonie np. w wyniku kontaktu ze śniegiem, wybierz ciepłe rękawiczki z membraną. Taki model przyda się choćby na narty, aby nawet po upadku rękawiczki pozostały suche.
Ciepłe rękawiczki męskie i damskie są często wyposażone w słynną membranę Gore-Tex. Niektóre outdoorowe firmy stosują też jednak swoje autorskie rozwiązania. Dla przykładu łapawice Mercury Women są wyposażone w membranę B-Dry stworzoną przez Black Diamond.
Jeśli jednak od ochrony przed zewnętrzną wilgocią ważniejsza jest dla ciebie oddychalność, zwróć uwagę na rękawiczki ciepłe z membraną Gore Windstopper. Zapewnia ona pełną ochronę przed wiatrem, a jednocześnie nie ogranicza oddychalności. Ciepłe rękawice z taką wiatroszczelną membraną sprawdzą się więc dobrze w czasie intensywnych zimowych działań, np. w trakcie skitouringu. Membranę Gore Windstopper posiadają choćby ciepłe rękawiczki na zimę Lazaro firmy Viking.
Ciepłe rękawiczki męskie i damskie powinny oczywiście posiadać warstwę ociepliny. Do wyboru masz naturalny puch lub ocieplinę syntetyczną. W przypadku rękawiczek to drugie rozwiązanie jest jednak zdecydowanie popularniejsze, jako że syntetyki zapewniają dość dobrą izolację także po zamoczeniu.
Wiele osób po usłyszeniu słów „sztuczna ocieplina” myśli od razu PrimaLoft i faktycznie ten syntetyk jest często wykorzystywany także w rękawiczkach. Syntetyczną ocieplinę PrimaLoft posiadają choćby ciepłe rękawiczki Torres Peak Glove firmy Extremities. Producenci stosują jednak także inne ociepliny. Dla przykładu rękawice Glissade od Black Diamond posiadają świetnie izolujące od chłodu wypełnienie Thinsulate.
Ciepłe rękawiczki damskie i męskie posiadają często zewnętrzną warstwę z odpornego na przetarcia nylonu oraz miękką w dotyku polarową wyściółkę wewnątrz. Producenci stosują także panele z mocnej skóry, które wzmacniają części odzieży najbardziej narażone na przetarcia. Takie wykończenia zapewniają także lepszy chwyt niezbędny w terenie wysokogórskim.
Rękawiczki ocieplające chroniące przed umiarkowanym zimnem są natomiast często wykonywane z polaru lub wełny. Na mniejsze chłody oraz na podejścia sprawdzą się też rękawiczki softshellowe.
Niekiedy rękawiczki ciepłe posiadają także specjalną warstwę antypoślizgową, którą na pewno docenisz choćby wtedy, kiedy używasz czekana.
Wybierając bardzo ciepłe rękawiczki, nie zapomnij też o detalach, które w praktyce mogą zdecydować o tym, czy rękawice faktycznie zapewnią ci ochronę przed chłodem:
Jeśli w chłodne miesiące chcesz się cieszyć na szlaku zarówno ciepłem, jak i precyzją ruchów, dobrym wyborem będzie zdecydowanie się na dwie pary rękawiczek:
Dzięki takiemu układowi twoje palce nie pozostaną bez osłony, kiedy będziesz potrzebować większej precyzji ruchów. Chcesz znaleźć drobną rzecz w plecaku? Odkręcić termos? Zrobić zdjęcie? Zdejmij główne rękawice, a cienkie pozostaw na dłoniach (najlepiej więc, by rękawiczki wewnętrzne umożliwiały obsługę urządzeń dotykowych).
Ciepłe rękawiczki zapobiegną odmrożeniom i zapewnią komfort wędrówki w chłodne dni. Śmiało więc ruszaj w nich na podbój zimowych szlaków, ciesząc się pięknymi widokami i odczuwanym ciepłem.
Katarzyna Butkiewicz