Wybierasz się w góry? Zadbaj o dobre buty górskie
buty górskie
Porady

Wybierasz się w góry? Zadbaj o dobre buty górskie

Redakcja skalnik.pl / 01 grudnia 2015

Góry są piękne i fascynujące. Wywołują wiele emocji w ludziach uwielbiających kontakt z przyrodą. Dają im możliwość oderwania się od codziennych trosk i problemów. Pozwalają naładować baterie i przepełnić entuzjastów górskich eskapad pozytywną energią. Góry kochają wszyscy, te małe i te najwyższe. Zwykły turysta, taternik czy himalaista ulega ich magnetycznej sile przyciągania. Góry mimo wszystko są także wymagające. W zależności od ukształtowania terenu, wysokości czy też pory roku wymagają odpowiedniego wyposażenia, które powinno być dobierane adekwatnie do warunków klimatycznych i trudności związanych z rodzajem aktywności w terenie. Podstawowym wyposażeniem turysty są dobre buty. Musisz wiedzieć jakie buty w góry latem są najlepsze, a jakie zimą nie pozwolą zmarznąć stopom. Często to od butów zależy bezpieczeństwo i komfort poruszania się w trudnym i eksponowanym terenie. Najlepsze buty trekkingowe chronią stopy przed niebezpiecznymi kontuzjami, a odpowiednie rozwiązania techniczne izolują skutecznie tę część ciała od niekorzystnych warunków atmosferycznych na górskim szlaku.

Pierwszym i oczywiście jednym z najważniejszych podziałem jest ten na buty turystyczne męskie i damskie lub w wersji unisex. Dopiero później można przejść do kolejnych kroków.

W celu wybrania odpowiedniego obuwia turystycznego powinniśmy w pierwszej kolejności zastanowić się, w jakich warunkach i terenie najczęściej się poruszamy. Zastanówcie się czy mają to być buty do chodzenia po górach latem, czy też potrzebujecie czegoś więcej niż buty w góry na lato, czyli modelu odpowiedniego na chłodniejsze sezony. Dokładne określenie potrzeb pozwoli Wam na wybór odpowiedniego rodzaju obuwia, które spełni Wasze oczekiwania. Dobre buty trekkingowe to podstawa. Najlepiej sprawdzonymi i optymalnie ochraniającymi stopę przed urazami podczas działalności górskiej będą wysokie buty za kostkę.  Dziś na rynku outdoorowym  dostępna jest ogromna ilość modeli wielu światowych marek, specjalizujących się w produkcji obuwia trekkingowego. Wysokie buty turystyczne możemy podzielić na dwie podstawowe grupy: buty lekkie i buty z pełnej skóry.

Buty lekkie

buty akuLekkie buty wykonane są z połączenia materiałów syntetycznych z naturalną skórą nubukową lub zamszową. Tutaj szczególnie polecamy buty AKU i Zamberlan. Konstrukcję tę charakteryzuje niska waga, a jej szczególna zaletą jest bardzo dobra oddychalność.  Jednocześnie dla zwiększenia komfortu użytkowania, buty uszyte w tej technologii bardzo często wyposażane są przez producentów w specjalną wkładkę membranową zapobiegającą przemakaniu obuwia.  Projektanci w modelach tego typu stosują lekkie, średnio twarde podeszwy wykonane z najwyższej jakości gumy, posiadającej bardzo dobre parametry przyczepności i nieścieralności. Buty uszyte z tkaniny i skóry doskonale sprawdzają się w cieplejszych porach roku. Tego rodzaju buty przeznaczone są do lekkiego trekkingu i szybkich podejść w zróżnicowanym terenie. Sprawdzą się bardzo dobrze jako buty trekkingowe na lato, zwłaszcza dla turystów wybierających się w Karkonosze lub Beskidy.

buty do trekkinguButy z pełnej skóry

Dobrym wyborem do ciężkiego trekkingu, zimowych i letnich przejść np. w Tatrach Wysokich będzie druga grupa. Są to buty wykonane z pełnej skóry. Najlepsze tego typu buty to Meindl i Hanwag. Konstrukcja tego typu, zapewnia zdecydowanie lepszą ochronę stopy oraz doskonałą stabilizację. Pamiętamy, że im bardziej  eksponowany i nachylony teren, tym większą rolę odgrywa wysokiej klasy obuwie. W butach turystycznych, wykonanych z jednego kawałka skóry, zminimalizowana jest ilość szwów. Dodatkowo, tak skonstruowana cholewka buta jest mniej podatna na przemakanie. Do produkcji pełno skórzanych butów, światowi  producenci używają najwyższej jakości naturalnych skór nubukowych lub licowych. Przy wyborze tego typu butów, powinniśmy zwrócić uwagę na pewne szczegóły. Warto by but tej klasy posiadał dodatkowe zabezpieczenia cholewki w postaci otoku, wykonanego z gumy. Specjalne zabezpieczenia najczęściej umieszczone są w przedniej części cholewki i na pięcie. Dodatkowy otok zabezpiecza skórę przed zniszczeniem oraz podnosi wodoodporność w miejscach szczególnie narażonych na przemakanie. Bardzo dobrze sprawdzającym się rozwiązaniem w całorocznych butach skórzanych jest wkładka membranowa. Konstruktorzy w tej klasie butów, stosują różnego rodzaju podeszwy. Są one zdecydowanie twardsze, o uwydatnionym bieżniku, zapewniającym lepszą przyczepność na śniegu i zabłoconej ścieżce.  Dobrze zaprojektowane podeszwy mają właściwości samoczyszczące. Część modeli posiada możliwość przypinania raków półautomatycznych lub automatycznych.

 

Wszystkich zainteresowanych zakupem nowych, profesjonalnych butów turystycznych zapraszam do odwiedzenia stacjonarnych sklepów Skalnik i sklepu internetowego Skalnik.pl, gdzie znaleźć można szeroki asortyment butów trekkingowych wielu znanych i popularnych marek outdoorowych.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.