Bukłak czy butelka
Porady

Bukłak czy butelka

Anna Śliwa / 22 sierpnia 2023

Właściwe nawodnienie to jeden z najważniejszych elementów podczas trekkingu, wycieczki rowerowej czy kajakowej. Pragnienie, które jest jednym z pierwszych objawów nadchodzącego odwodnienia to niezwykle skuteczna przeszkoda podczas outdoorowych wyzwań. Organizmu oszukać się nie da, a przynajmniej nie na dłuższą metę. Wysiłek, przebywanie na słońcu, w wysokiej temperaturze, ekspozycji na wiatr sprawia, że trzeba się napić. W czym zabierać ze sobą napoje na szlak? Co wybrać? Bukłak czy butelka turystyczna – co jest najlepszym rozwiązaniem. Przedstawię Ci zalety tych rozwiązań.

Odwodnienie – wróg, który atakuje znienacka

Odwodnienie podczas wysiłku fizycznego to problem, z którym boryka się wiele osób. Być może jesteś wśród tych, którzy uważają, że grozi ono tylko latem, gdy temperatury są wysokie. Nic bardziej mylnego. Odwodnić możemy się o każdej porze roku i w każdych warunkach, nawet w mroźne dni. Co więcej, te „zimowe” odwodnienia są bardziej zdradliwe. Latem, gdy jest gorąco instynktownie sięgamy po napój, czujemy pragnienie, odczuwamy potrzebę napicia się, co jest też związane z chęcią ochłodzenia się. Zimą z kolei bardzo często pragnienie się nie pojawia, pijemy znacznie mniej, a problem zaczynamy dostrzegać dopiero, gdy przychodzi osłabienie, pojawiają się mroczki przed oczami, czy zaczyna nas boleć głowa.

butelka turystyczna volven
Na szlaku i podczas aktywności musisz mieć ze sobą wodę lub inny napój (fot. Volven&Lesky Studio)

Doprowadzenie się do takiego stanu nie jest wbrew pozorom bardzo trudne, szczególnie przy dużym wysiłku. Dlatego musisz zawsze pamiętać o tym, by mieć ze sobą napoje. Jakie, to już zależy od Twoich osobistych preferencji. Dla mnie jest to woda, uzupełniana czasem różnymi mikroelementami. Teraz tylko musisz zdecydować, w czym powinny się znajdować.

Pożegnanie z butelką jednorazową

Jeszcze kilka lat temu niewiele osób zastanawiało się nad tym, w czym zabierać na szlak wodę czy inne napoje. W outdoorze królowały butelki jednorazowe, a wędrówkę zaczynało się od wizyty w sklepie i zakupu wody źródlanej/mineralnej lub innego napoju. Dziś już wiemy, że butelki jednorazowe to dla środowiska naturalnego potężny problem, a ograniczenie ich zużywania to jeden z kluczy do zmniejszenia ilości odpadów plastikowych w środowisku.

butelka turystyczna softflask Volven
Pożegnaj butelki jednorazowe i bądź bardziej eko na szlaku (fot. Volven&Lesky Studio)

Dziś w Polsce w ogromnej większości przypadków woda z kranu nadaje się do picia bez przegotowania. Dlatego napełnienie butelki wielorazowej lub bidonu „kranówką” nie niesie ze sobą żadnego zagrożenia dla zdrowia. Co z tymi, którzy jak ja nie potrafią się obejść bez wody gazowanej? Na to też są metody! Coraz popularniejsze są saturatory, dzięki którym kranówka może stać się wodą gazowaną. A co w sytuacji, gdy chcemy pobierać wodę ze strumieni czy źródeł? Tu do akcji wkraczają filtry turystyczne i butelki z filtrem. Niektóre z nich są tak lekkie, że nie zauważysz, że masz je w plecaku.

Wybór bukłaka czy butelki wielorazowej to w istocie wybór świadomego i odpowiedzialnego outdooru. Nie produkujesz w ten sposób plastikowych odpadów, ale używasz rozwiązań, które mogą służyć przez lata.

To czas na przegląd rozwiązań, jakie możesz wybrać.

Butelka turystyczna – prosta i pewna

Najprostszym rozwiązaniem jakie możesz wybrać, by przerzucić się z jednorazówek na wielorazówki jest kupienie sztywnej butelki. Mają one różną pojemność, od 500 do nawet 1500 ml. Są poręczne,  i dobrze dopasowane do dłoni.  Część z nich ma szeroki wlew, dzięki któremu łatwo utrzymać je w czystości oraz napełnić.

Tym, na co przede wszystkim musisz zwrócić uwagę wybierając to rozwiązanie, jest materiał, z którego wykonano butelkę. Nie może zawierać związków BPA. Większość producentów informuje o tym na opakowaniach. Oznacza to, że tworzywo jest nieszkodliwe dla zdrowia. Poza tym tworzywo tworzywu nie równe. Ważne, żeby było wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Bardzo dobrze sprawdza się tu Tritan, nazywany czasem „nowoczesnym plastikiem”. To lekkie tworzywo polimerowe, które jest niezwykle odporne na uszkodzenia, zarysowania, wysoką temperaturę, a przy tym nie wywołuje zmian smaku przechowywanych napojów oraz nie uwalnia szkodliwych substancji. I co ważne, jest biodegradowalne więc nawet, gdy po kilku latach zdecydujesz się wymienić swoją butelkę na nową, będzie można ją przetworzyć lub ulegnie rozkładowi.

butelka turystyczna nalgene
Sztywna butelka na wodę jest prosta i niezawodna (fot. Nalgene)

Drugim elementem, na który powinieneś zwrócić uwagę jest ustnik i zakrętka. Zdarza się, że najtańsze butelki zwyczajnie ciekną ponieważ mają źle skonstruowane zakrętki lub dzióbki do picia. Powódź w plecaku to zdecydowanie nie jest to o czym marzysz na szlaku. Dlatego warto wybierać rozwiązania z zaworem lub blokadami, które uniemożliwiają wyciekanie płynu.

Softflaski – dla biegaczy i nie tylko

Czym są softflaski? To miękkie butelki, które po zużyciu można zwinąć i schować w plecaku. Początkowo używali ich przede wszystkim biegacze, ale z powodzeniem można zabierać w nich napoje na trekking, czy inne wycieczki. Tego typu butelki dostępne są zarówno w bardzo małych pojemnościach: 200-250 ml, jak i większych, przekraczających nawet 1 litr. Te najmniejsze można schować np. w kieszonce kamizelki biegowej, saszetce na pasku czy małej kieszonce plecaka. Większe zmieszczą się w bocznej kieszeni plecaka lub w jego wnętrzu.

softflask bieganie volven
Początkowo softflasków używali głównie biegacze (fot. Volven&Lesky Studio)

Zaletą softfalsków jest to, że można je łatwo zwinąć do niewielkich rozmiarów i schować po użyciu. Natomiast podczas zakupu, podobnie jak w przypadku butelek sztywnych zwróć uwagę na materiał, z którego zostały wykonane oraz na zakrętkę i ustnik. Mniejsze miękkie butelki mają często wąskie wlewy, przez co są nieco bardziej kłopotliwe w czyszczeniu.

Systemy nawadniające z bukłakiem – pijesz kiedy chcesz

Na systemy nawadniające z bukłakiem często mówi się camelbak. To nazwa, która powstała od jednej z czołowych firm produkujących takie rozwiązania. Ale nie jest ona jedyna i obecnie możesz wybierać z rozwiązań wielu producentów, takich jak choćby Volven, Hydrapak, Katadyn. Także większość liczących się producentów plecaków jak Gregory, Deuter, Osprey czy Salewa ma swoje własne systemy nawadniające pasujące do konkretnych rozwiązań stosowanych w ich plecakach, a niektórzy mają w swojej ofercie także plecaki z bukłakami.

bukłak czy butelka bukłak volven
Jeśli chcesz mieć stały dostęp do wody, wybierz systemy hydro z bukłakiem (fot. Volven&Lesky Studio)

Co jest największą zaletą bukłaków? To, że można ich używać w każdej chwili, nawet podczas marszu. Rurka z ustnikiem zawieszona na pasku ramieniowym czy piersiowym plecaka daje możliwość pociągnięcia łyka wody, gdy tylko tego potrzebujesz. Co więcej to świetne rozwiązanie, by nie doprowadzić się do odwodnienia. Można pić małymi łykami i bardzo często, zanim jeszcze pojawi się pragnienie będące pierwszą oznaką tego, że organizm potrzebuje wody. Masz więc możliwość stałego nawadniania bez konieczności przystawania. Ponadto bukłak bardzo łatwo jest napełnić wodą bo ma szeroki wlew. Tworzywo, z jakich wykonywany jest tego typu sprzęt, jest elastyczne, ale jednocześnie bardzo mocne, nie miej więc obaw, że może pęknąć w plecaku.

Tym, co może sprawiać trudność przy korzystaniu z takiego rozwiązania, jest konieczność dokładnego czyszczenia go po użyciu. O ile sam bukłak ma szerokie wejście i można go łatwo umyć, to już dotarcie do zakamarków wężyka czy ustnika może być problematyczne. Dlatego dostępne są zestawy do czyszczenia systemów, które ułatwiają utrzymanie ich w czystości. Z bukłakiem trudniej też kontorolwać na bieżąco, ile wody lub innego napoju pozostało nam we wnętrzu.

Bukłak czy butelka

Butelka, bukłak – to, które rozwiązanie wybierzesz zależy tak naprawdę w głównej mierze od Twoich preferencji. Najważniejsze, by wybrać tworzywa bezpieczne dla zdrowia i środowiska. I żeby w końcu pożegnać się ostatecznie z plastikowymi jednorazówkami, które zaśmiecają świat. A jeśli masz zamiar wędrować lub podróżować w rejonach, gdzie trudno o czystą wodę, pomyśl o uzupełnieniu wyposażenia o filtr turystyczny.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.