Outdoor-indoor, czyli #zostańwdomu, ale nie trać kontaktu z górami - blog Skalnik
Outdoor-indoor, czyli #zostańwdomu, ale nie trać kontaktu z górami
Outdoor w indoorze
Pasja

Outdoor-indoor, czyli #zostańwdomu, ale nie trać kontaktu z górami

Ola i Mariusz Robak / 14 kwietnia 2020

COVID-19 zatrzymał nas masowo w domach, skutecznie odbierając możliwość spędzania aktywnie czasu na świeżym powietrzu. Nie jest to jednak jedyny moment, w którym możemy zatęsknić za górskimi aktywnościami. Taka sytuacja może nastąpić również na co dzień, w „normalnych” czasach. Choroba, kontuzja, praca i wiele innych rzeczy może nam uniemożliwić czerpanie przyjemności ze wspinania, chodzenia po górach, jaskiniach, via ferratach, czy innej około górskiej aktywności.

Jeżeli jesteś uziemiony i brakuje ci gór, to zapraszamy do przejrzenia naszych propozycji na jak najlepsze wykorzystanie czasu w „górski” sposób. Przygotowaliśmy dla was wiele pomysłów, aby zmniejszyć tęsknotę za górami i pozostać z nimi w stałym kontakcie. W zestawieniu znajdą się zarówno atrakcje czysto rozrywkowe, umysłowe, jak i fizyczne, a także coś dla najmłodszych górołazów. Co więc robić gdy tęsknota za górami jest nie do zniesienia?

Czytaj książki górskie i oglądaj filmy o górach

Jedna z pierwszych atrakcji która przychodzi do głowy większości osobom, to filmy i książki o tematyce górskiej. Nic dziwnego, w końcu to świetna rozrywka. My preferujemy filmy, ale dobrą jaskiniową czy wspinaczkową książką też nie pogardzimy.

Jeżeli ciekawią cię jaskinie, to koniecznie odwiedź z Włodzimierzem Rudolfem „Meander na -1000” lub wybierz się „Na dno świata” z Przemysławem Burchardem. Poczytaj o wyprawach grotołazów i zobacz co słychać w tatrzańskich podziemiach. W wysokogórskie przygody chętnie zabiorą cię takie sławy, jak Krzysztof Wielicki, Adam Bielecki, Simone Moro czy Denis Urubko. Więcej o książkach górskich możesz przeczytać w tekście Beaty

 

Książki o górach
Wyrusz w góry najwyższe z Krzysztofem Wielickim czy Denisem Urubko

Dla fanów kina również znajdzie się wiele ciekawych górskich propozycji. Naszym ulubionym filmem jest Czekając na Joe (Touching the Void). Na Oli wywarł największe wrażenie i do dzisiaj pozostaje w jej ścisłym top. Lista tego typu filmów nie jest niestety zbyt długa. Część z nich wymienia Beata w swoim zestawieniu. Jeżeli jeszcze jakiegoś z nich nie oglądałeś, to polecamy! Jednak po takich filmach tęsknota za górami może wcale nie minąć. Wręcz przeciwnie.

Weź do ręki górski poradnik i dowiedz się czegoś nowego

Poradników dla ludzi gór jest pod dostatkiem. Bardzo popularną pozycją w tym dziale są trzy tomy pt. „Bezpieczeństwo i ryzyko w skale i  lodzie”. Często nazywane są kopalnią lub skarbnicą wiedzy o niebezpieczeństwach w górach i nie tylko. Poza tym warto poczytać poradniki wydane przez Sklep Podróżnika, takie jak „Sztuka minimalizmu w podróży” czy „Sztuka wędrowania z plecakiem”. Gwarantujemy, że czytając górskie poradniki dowiecie się czegoś nowego na swoje kolejne przygody.

Dla wspinaczy również znajdzie się w poradnikach wiele dobrego. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliście to poszerzcie swoją wiedzę o  wspinaczkę na własnej asekuracji, dowiedzcie się jak dobrze planować trening wspinaczkowy lub poczytajcie więcej o wspinaczce w skale.

Dla wytrwałych jest także świetna książka, którą napisał profesor Zdzisław Jan Ryn. „Góry – medycyna i antropologia” to ponad 900 stron czytania!

Pozwiedzaj „palcem po mapie”, weź przewodnik i zaplanuj kolejne wyprawy

Przymusowa przerwa w wyjazdach sprzyja planowaniu kolejnych. Wybierz cel swojej przyszłej podróży i wykorzystaj ten czas na jej dobre zaplanowanie. Do planowania warto wykorzystać przewodniki i mapy turystyczne. Taka podróż „palcem po mapie” może być bardzo ciekawa i przy okazji edukacyjna. Weźcie mapę i ze szczegółami opiszcie swoją przyszłą trasę, nie pomijając żadnego szczegółu topograficznego. To świetny sposób na naukę topografii, który wykorzystywaliśmy przed swoim egzaminem na taternika jaskiniowego. Polecamy tego typu zabawy również z dzieckiem. Przy okazji pociechy uczą się korzystania z mapy.

 

Planowanie podróży to naprawdę dobra rozrywka

Jeżeli planujesz wyjazd wspinaczkowy, to szeroka oferta przewodników z pewnością pomoże ci wybrać ciekawe cele. W chwilach tęsknoty za wspinaniem być może najdzie cię również ochota na przeczytanie zwykle pomijanych partii przewodników wspinaczkowych. Kto wie? Może dowiesz się czegoś nowego o dobrze znanym ci rejonie? My bardzo lubimy także stare przewodniki wspinaczkowe. Można przeczytać w nich wiele interesujących rzeczy.

Zagraj w górskie lub podróżnicze gry planszowe

Osobiście jesteśmy wielki fanami gier planszowych wszelkiej maści. Nałogowo je kupujemy, pożyczamy i testujemy. Mamy kilka swoich ulubionych, a wśród nich również takie, które przypominają nam o naszych pasjach. Na rynku pojawia się coraz więcej gier planszowych związanych stricte z górami czy wspinaczką. Można do nich zaliczyć na przykład grę K2, Broad Peak, Mount Everest, Can’t Stop, Jaskinia czy znany i lubiany Monopol, ale w wersji Tatry i Zakopane. Nasze gry planszowe najczęściej kupujemy na rebel.pl.

 

Możemy pokusić się także o gry podróżnicze lub przygodowe. Z pewnością pozwolą nam na chwilę wytrwać się z objęć domowej rutyny. Możemy wówczas pomarzyć o dalekich podróżach, które będzie można zrealizować w przyszłości lub poczuć się przez chwilę niczym Indiana Jones. Wśród takich gier można wymienić między innymi Wsiąść do pociągu, 7 cudów świata, Carcassonne, Kupcy i Korsarze i wiele, wiele innych.

 

Dla fanów podróży polecamy wszystkie wersje gry Wsiąść do Pociągu (fot. rebel.pl)

Ułóż puzzle z motywami górskimi

Dołącz do fanów Trefla i Ravensburgera i z tęsknoty za górami ułóż sobie jakiś ładny górski obrazek. Układanie puzzli uspokaja (choć ponoć nie wszystkich), co pozwoli ci zapomnieć o uziemieniu. Górskie motywy są bardzo popularne u producentów puzzli i łatwo dostępne. Ola, w przeciwieństwie do Mariusza, puzzle uwielbia niezależnie od sytuacji. Jednak w obecnym czasie nawet Mariusz pokusił się o dołożenie kilku elementów do naszego Matterhornu.

 

Zdobycie puzzlowego Matterhornu zajęło nam 2 wieczory

Przygotuj się na nową górską aktywność

Zawsze chciałeś spróbować via ferrat, ale jakoś nigdy nie było czasu zapoznać się z tematem? Chcesz się wspinać, ale nie wiesz z czym to się je? A może ciągnie cię do jaskiń, ale nie wiesz jak zacząć? Poczytaj naszego bloga, poszerz swoją wiedzę w temacie, zaplanuj i gdy tylko będzie taka możliwość zacznij nową aktywność. Możesz także rozpocząć od kursów online, których w ostatnim czasie pojawiło się wiele.

Weź udział w wyzwaniu lub urządź sobie biwak

Zrób pierwsze przejście balda po swoim stole, wytycz drogę wspinaczkową przez kuchnię do łazienki, przejdź (lub przebiegnij!) najdłuższym możliwym domowym szlakiem turystycznym. Nie zapomnij o biwaku gdzieś pomiędzy pokojami, w końcu to na pewno nie będzie jednodniowa wycieczka. W Internecie pojawia się wiele wyzwań. Dołącz do nich i baw się świetnie.

 

Wspinaczka w domu
Baldy są naprawdę wszędzie. Trzeba się tylko dokładnie rozejrzeć

Jeżeli jesteś szczęśliwcem posiadającym ogródek lub chociaż balkon (my niestety do nich nie należymy), to namiastką górskiej przygody będzie zorganizowanie biwaku lub noclegu w hamaku. Szczególnie dzieciom taka atrakcja może przypaść do gustu, więc zaproś je do wspólnego biwakowania. 

 

Namiot w ogrodzie
Noc w namiocie we własnym ogródku? Dzieciaki to kochają

Poćwicz wiązanie węzłów

Wykorzystaj czas, który masz po to, by nauczyć się nowego węzła. Poćwicz także wiązanie znanych ci już węzłów. Spróbuj zawiązać je z zamkniętymi oczami lub jedną ręką. To świetny trening, który zaowocuje w przyszłości. My przy nauce węzłów najczęściej korzystamy z książki Sztuka wiązania węzłów lub strony animatedknots.com, na której w animowanej formie prezentowany jest sposób wiązania, a w dodatku węzły podzielone są ze względu na obszary sportu.

Wykonaj domowy trening

W domu możemy zrobić naprawdę dużo treningów, a przymusowy domowy urlop sprzyja kreatywności w tym zakresie. Do treningu możesz wykorzystać to, co posiadasz w domu lub specjalnie zaprojektowane do tego celu akcesoria. Możesz zaopatrzyć się w chwytotablicę lub zrobić przydomową ściankę kupując chwyty wspinaczkowe. Rozejrzyj się za kursami online, które pomogą w razie braku motywacji lub pomysłów na samodzielne ćwiczenia.

 

Trening na chwytotablicy
Sumienny trening w domu z pewnością przełoży się na efekty w skale

Warto też wykorzystać czas na jogę czy rozciąganie, na które w porządnym wydaniu zwykle brakuje czasu. Na blogu znajdziecie kilka ciekawych porad w tych tematach.

Przejrzyj i wyczyść swój sprzęt

Przymusowy pobyt w domu to świetna okazja by zrobić porządki w swoim sprzęcie. Umyj i sklaruj linę, wyczyść sprzęt metalowy, przejrzyj karabinki i przyrządy pod kątem zużycia i bezpieczeństwa, naostrz raki i czekany. Zadbaj o to, by po powrocie w góry twój sprzęt był w pełni sprawny i gotowy do użycia. Jeżeli masz wątpliwości co do stanu swojego sprzętu, możesz oddać go specjaliście na kontrolę.

Wolny czas warto też wykorzystać na stworzenie swojej mini sprzętowni. Możesz w tym celu wykorzystać piwnicę, strych lub po prostu część szafy. Uporządkowany sprzęt pozwala dużo szybciej przygotować się do wyjazdu i odnaleźć potrzebne rzeczy.

Zwróć też uwagę na odzież i buty. Wypierz swoją puchówkę, zaimpregnuj kurtkę czy buty. W ofercie sklepu znajdziesz impregnaty wszelkiego rodzaju. Sprawdź także porady dotyczące impregnacji na naszym blogu.

Słuchaj, śpiewaj, maluj

Niewiele znamy osób które nie lubią muzyki. Muzyka potrafi wprawić człowieka w cudowny nastrój. Jeżeli tęsknisz za górami to puść sobie ulubione górskie utwory lub poszukaj nowych. Zagraj na gitarze, chwyć do ręki śpiewnik. Jeżeli czujesz się na siłach to nie wahaj się i stwórz autorski utwór lub górski cover znanej piosenki. Jeżeli jeszcze nie znacie to polecamy naszą obowiązkową piosenkę, gdy „lecimy na wspin”!

Kolorowanki to uwielbiana przez dzieci (i nie tylko – Ola również jest wielką fanką) zabawa. W Internecie znajdziesz dużo górskich motywów. Wystarczy wydruk oraz kilka kolorowych kredek czy flamastrów i możemy wspólnie z dziećmi przenieść się w górski klimat.

Urządź górskie gotowanie

Smaki bardzo dobrze przypominają nam o ukochanych miejscach. Przyrządź sobie coś, co pozwoli ci wrócić wspomnieniami w góry czy do wspinania. Ugotuj przysmak ulubionego rejonu albo po prostu przyrządź sobie liofa i koniecznie zjedz go sporkiem – jak w górach!

Możesz też upiec ciasto w formie góry czy jaskini. Ola jest wielką fanką ciasteczek, więc mamy pod dostatkiem różnego rodzaju wykrojników do ciastek. Wśród nich znajdą się również takie które przypominają nam o naszej pasji, głównie jaskiniowej. Pamiętaj, że górski wzór ciasteczek zawsze możesz po prostu wyciąć nożem.

 

Ciastka z górskim wzorem
Nietoperzowe ciastka to coś, co przypomina nam o jaskiniach

 

Tęsknota za górskimi aktywnościami jest według nas nieunikniona i zdarza się każdemu. Mamy nadzieję że nasze pomysły pozwolą wam nieco umilić czas, w którym musicie pozostać w domach. Życzymy wszystkim, by separacja od waszych ukochanych sportów zawsze trwała jak najkrócej. Do zobaczenia w górach, jaskiniach, kanionach, dolinach, szczytach, graniach, wierchach, żlebach, grzbietach, na via ferrtach… czy po prostu na szlaku lub w schronisku.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również: