Pierwszy raz na ściance wspinaczkowej
ścianka wspinaczkowa
Pasja

Pierwszy raz na ściance wspinaczkowej

Redakcja skalnik.pl / 04 października 2016

Wakacje minęły bezpowrotnie i świat za oknami nabiera jesiennych kolorów. Za chwilę liście spadną i dla większości zakończy się skałkowy sezon. Trzeba znów wrócić do nauki, lub zabrać się na poważnie do pracowniczych obowiązków. Dla niektórych jesień to czas powrotu do intensywnych treningów wspinaczkowych, dla innych to idealny moment na rozpoczęcie przygody ze wspinaniem. Jeśli jeszcze się nie wspinasz, to koniecznie spróbuj tego sportu. Każdy potrzebuje odskoczni w postaci hobby lub pasji. Wspinaczkowa pasja może stać się dla Ciebie częścią życia, która napędzi Cię także do codziennych działań.

Co to jest wspinanie?

Najprościej mówiąc wspinanie jest to pokonywanie drogi w pionie. Wspinaczkę można uprawiać w warunkach naturalnych, takich jak góry i skały, lub też na sztucznej ściance wspinaczkowej. Tam w komfortowych warunkach możesz nauczyć się podstaw, a potem ćwiczyć umiejętności pokonywania pionów, połogów i przewieszeń. Pokonasz przy tym wiele własnych słabości i zdobędziesz kolejne stopnie wspinaczkowego wtajemniczenia.

Wspinaczkę można ująć również jako dyscyplinę sportową. Wówczas aktywność tę dzielimy na trzy typy. Pierwszy to wspinaczka na czas, czyli walka z uciekającym czasem. Odbywa się ona na łatwych drogach, które należy pokonać tak szybko, jak to tylko możliwe. Drugi rodzaj to wspinaczka na trudność nazywa też wspinaczką na prowadzenie. Tu nie liczy się czas, liczy się trudność i styl, w jakim się pokonuje drogę wspinaczkową. Kolejną odmianą wspinania jest bouldering polegający na pokonywaniu krótkich problemów wspinaczkowych, które wymagają wykonania nieraz ekstremalnie trudnych ruchów. W boulderingu nie używa się liny i uprzęży, ponieważ drogi są prowadzone na niewielkiej wysokości. Popularnie o tym rodzaju wspinania mówi się „baldy”, a drogi określa się mianem „przystawek”.

Od czego zacząć wspinanie?

Najtrudniejszy pierwszy krok. Także we wspinaniu. W każdym większym mieście jest kilka miejsc, gdzie możesz nauczyć się wspinania. Na naszym wrocławskim podwórku ścianek wspinaczkowych nie brakuje. Rozejrzyj się, gdzie w Twojej okolicy można potrenować. Na pierwszy wypad na ścianę potrzebne są na pewno chęci i pewna doza odwagi. Na ściance wypożyczysz cały potrzebny sprzęt do asekuracji i buty wspinaczkowe. Jeśli złapiesz bakcyla to spokojnie zaczniesz kompletować własny szpej czyli sprzęt wspinaczkowy.

buty wspinaczkowePodstawowe wyposażenie – buty

Zupełnie podstawowym elementem wspinaczkowego wyposażenia są dobre buty wspinaczkowe. Dzięki specjalnej konstrukcji, ścisłemu dopasowaniu i gumie odpowiadającej za doskonałe tarcie, umożliwiają one precyzyjne stawianie stopy. Nie wierz w mity. Nie musisz mieć bardzo silnych rąk, by się wspinać. Tak naprawdę we wspinaniu najważniejsze są nogi. Dobra technika i właściwe stawianie stóp pozwala oszczędzać ręce i przechodzić długie drogi. Pierwsze buty powinny być dopasowanie i dość proste. Agresywne buty o wygiętym profilu są niewskazane dla nowicjuszy pionu. Polecić można konstrukcje czeskiej marki Ocun i hiszpańskiego Boreala. Popularność zdobyły modele butów z rzepami, ale wybór wiązania to w zasadzie sprawa indywidualnych preferencji. Sam wolę buty wiązane bo sznurówki umożliwiają idealne dopasowanie obuwia na całej wysokości cholewki. Buty wspinaczkowe na rzepy szybciej można za to założyć i ściągnąć. Idealne buty znajdziesz w kategoriach: buty wspinaczkowe damskie i buty wspinaczkowe męskie.

woreczek na magnezjęWoreczek i magnezja

Oprócz butów przyda Ci się magnezja. Daje ona uczucie wysuszonych dłoni i nie pozwala im się łatwo pocić. Magnezja poprawia również tarcie i zwiększa skuteczność na małych chwytach. Czasem wspinacze nazywają ją „białą odwagą”. Nabieranie magnezji działa na psychikę wspinacza, uspokaja, pozwala przygotować się mentalnie do trudnego przechwytu. Magnezja sprzedawana jest w kostkach, kulkach, proszku, a nawet możesz spotkać magnezję w płynie! Najpopularniejsza jest kostka i kulka „białej odwagi”. Ekonomiczniej jest jednak kupować większe opakowania po 200 lub 400 gram. Dobre efekty daje magnezja z dodatkiem kalafonii. Skuteczną w pionie magnezję z kalafonią oferuje marka VI.6+. Kalafonia sprawia, że proszek jest bardziej lepki i dłużej utrzymuje się na skórze dłoni. Proszek przechowuje się i nosi w woreczku na magnezję. Standardowy woreczek ma wymiary około 15 x 15 x 10 cm. Najważniejsze jest, by wybrać taki woreczek, który bez problemu pomieści cała Twoją dłoń. Wygląd i materiał może różnić się w zależności od producenta. Spora jest dowolność, możesz więc spotkać bawełnę, jeans, sztruks, welur lub materiały syntetyczne. Woreczki mają także różne kształty, wybór jednak należy do Ciebie. Fajny woreczek wspinaczkowy to element, którym możesz wyróżnić się pośród wspinaczy i wyrazić swoją osobowość.

Sprzęt do asekuracji

uprząż wspinaczkowaElementem ochrony przed upadkiem jest uprząż wspinaczkowa. Własna uprząż nie jest niezbnędna na początku przygody wspinaczkowej. Bez problemu wypożyczysz ją na ścianie. Jeśli jednak złapiesz bakcyla to warto zainwestować w jej zakup. Dobrze dopasowana zdecydowanie poprawia komfort wspinania. Najbardziej rozpowszechnione i powszechnie stosowane są uprzęże biodrowe. Stosuje się je w górach, skałach i na panelu wspinaczkowym. Uprząż zbudowana jest z pasa biodrowego i dwóch pasów udowych. Łączą się one za pomocą tak zwanego łącznika, który służy do wpinania przyrządu asekuracyjnego. Z boku uprzęży znajdują się pętle sprzętowe czyli „szpejarki”. Do asekurowania partnera wspinaczkowego potrzebny jest przyrząd asekuracyjny. W ofercie sklepów górskich znajdziesz wiele przyrządów o różnej konstrukcji. Najprostszy to ósemka, ale dziś stosuje się ją raczej tylko do zjazdu i jako przyrząd awaryjny. Wybierz raczej jeden z kubków asekuracyjnych lub automatyczny i samoblokujący przyrząd asekuracyjno-zjazdowy GriGri 2 marki Petzl.

 

Z takim wyposażeniem możesz trenować na panelu i wybrać się w skały. Sprzęt wspinaczkowy dla początkujących wspinaczy oraz szpej dla prawdziwych wyjadaczy, którzy łoją już dużą cyfrę, wypełnia półki Skalnika. Odwiedź jeden z naszych stacjonarnych sklepów lub zrób zakupy na stronie Skalnik. pl.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.