Jak dobrać rozmiar plecaka?
Porady

Jak dobrać rozmiar plecaka?

Krzysztof Ostryżniuk / 27 października 2022

Czasy wszechobecnych stelaży zewnętrznych słusznie minęły. Teraz plecaki mają skomplikowane, długo projektowane i dokładnie wymierzone systemy nośne. I bardzo dobrze! Technologia ułatwia życie również turystom. Ułatwia, jeśli wybiorą odpowiednią do swoich zastosowań. W kolejnym poradnikowym tekście omówimy rozmiary plecaków turystycznych. Jaki wybrać system nośny, żeby nam pomagał w wędrówce, a nie niszczył naszego kręgosłupa? Wszystko wyjaśnimy poniżej.

Plecaki turystyczne mają rozmiar, czy pojemność?

Pojemność, czy „litraż” jak niektórzy wołają, a rozmiar to dwa osobne parametry. Mimo, że mówią o wielkości części plecaka, to są od siebie niemal niezależne.

Pojemność określa wielkość części, do której ładujemy rzeczy. „Wór” plecaka jest wyrażany w litrach. Rozmiar to tak naprawdę skrót myślowy od „rozmiar systemu nośnego” – określa długość, szerokość i sposób rozmieszczenia elementów, które mają styczność z plecami.

Skoro są to dwie tak różne cechy, to dlaczego miałyby być od siebie zależne? Generalnie możemy wybierać małe plecaki z dużym systemem nośnym oraz te duże z małymi systemami. Wyjątkiem są skrajne wartości, wynikające z fizycznych ograniczeń. Nie da się zrobić funkcjonalnego plecaka o pojemności 20 litrów i jednocześnie przygotować go dla użytkownika o wzroście 200 cm. Wybierając plecaki średnie i duże problem znika. Do dużego worka można zastosować małe systemy nośne – często jest to widoczne w plecakach damskich.

Kliknij w link i zobacz nasze plecaki turystyczne.

Czym się różni plecak damski od plecaka męskiego?

Producenci już jakiś czas temu zauważyli potrzebę na rynku i zlecili swoim specjalistom dostosowanie projektów do anatomii kobiecej sylwetki. Dzięki temu możemy cieszyć się naprawdę szeroką ofertą wiodących producentów przeznaczoną dla osób o drobnej posturze.

Plecaki dla kobiet i dla mężczyzn różnią się swoją budową, by oferować najlepsze dopasowanie. (fot. Deuter)

Plecak turystyczny damski zazwyczaj ma nieco krótszy system nośny niż męskie wersje. Oczywiście jest to spowodowane różnicą wzrostu między kobietami a mężczyznami. Jednak warto zauważyć, że nie tylko wzrost, ale proporcje w budowie ciała są decydujące. Kobiety często mają dłuższe nogi względem mężczyzny o tym samym wzroście. To oznacza, że potrzebują jeszcze krótszego systemu nośnego, bo ich tułów jest mniejszy.

Producenci oprócz długości dostosowują też pozostałe parametry. Plecaki dla kobiet są węższe, ale szelki i pas piersiowy jest dostosowany do współpracy z biustem. W męskich plecakach turystycznych jest mniejszy zakres regulacji – panie mogą przesuwać pasek wyżej lub niżej. Pas biodrowy został przystosowany do pracy z szerszymi biodrami w wersjach dla kobiet. Zdarza się również, że plecaki damskie mają więcej amrotyzacji w kluczowych miejscach, aby zapewnić maksymalny komfort. Przez różnice w budowie plecaki damskie mogą być troszkę lżejsze.

Często też plecaki dla kobiet mają ciekawsze kolory. Niestety, my – faceci dalej poruszamy się w zielono-brązowo-burych klimatach, ale to się zmienia.

Jeden klik i znasz wszystkie damskie plecaki turystyczne z naszej oferty.

Czy kobieta musi nosić damski plecak?

Nie. Tak samo jak mężczyzna może nosić damski plecak. Określenia związane z płcią właściwie można zamienić na określenie „dla osób o drobnej budowie” i „dla ludzi o postawnej posturze”. Dobierajcie sprzęt do sylwetki, niezależnie od tego czy nazywa się plecakiem damskim czy męskim.

Plecak Osprey – daj się zmierzyć aplikacji

Jeden z czołowych producentów postanowił ułatwić zadanie klientom i wydał aplikację, która pomaga dobrać idealny rozmiar plecaka w góry. Wystarczy pobrać aplikację PackSizer™ 2.0 by Osprey, wrzucić zdjęcie i zaznaczyć odpowiednie (wskazane w poleceniu) obszary. Między innymi całą sylwetkę, długość od bioder do ramion. Aplikacja wskazuje polecany rozmiar plecaka z oferty producenta. Pomysł jest świetny, bo bardzo ułatwia przymiarki. Po takich wirtualnych przymiarkach rozmiar jest załatwiony, więc pozostaje tylko kwestia doboru odpowiedniego modelu.

Regulowany system nośny – wady i zalety

Na rynku znajdziemy szereg rozwiązań uniwersalnych. Niestety możliwość dopasowania nie znaczy, że dany model plecaka idealny dla wszystkich. Plecaki Deuter, czy inne modele topowych producentów, często posiadają regulację tylko w małym zakresie – rozmiar S/M czy M/L. Rzadko występują rozmiary od S do XL w tym samym systemie nośnym. Takie rozwiązania królowały w rewolucyjnych czasach pierwszego Woodpeckera od marki Alpinus. Tego typu regulacja polega na zmiennej długości pleców i szelek. Między plecakami dla mniejszych osób, a tymi dla największych jest więcej różnic – szersze plecy, inne pasy biodrowe i cała reszta parametrów omówiona wyżej. Dlatego zakres rozmiarów od S do XL będzie kompromisem, który i tak odbije się albo na wygodzie, albo na wadze plecaka.

Jeden z systemów regulacyjnych. Plecak Gregory Deva. (fot. Gregory)

Uniwersalnych rozmiarów nie znajdziemy też przy mocno wentylowanych designach. Na przykład plecaki Gregory – model Focal 48 – ma stelaż, który ogranicza możliwość regulacji, a jednocześnie napina siatkę odpowiadającą za zwiększony przepływ powietrza. Część modeli z siatką dystansową jednak pozwala na regulację, więc to nie jest zasada. Warto jednak pamiętać, że jeśli szukanie plecaka w góry z dużym zakresem regulacji oznacza znaczne ograniczenie wyboru modelu.

Niepodważalną zaletą jest możliwość dopasowania plecaka turystycznego idealnie do swojej budowy. Płynna regulacja pozwala ustawić co do milimetra wybraną długość systemu nośnego. To również wpłynie na wygodę noszenia. Jednocześnie zwiększy komfort szukania samego plecaka. Jest większa szansa, że trafimy na plecak turystyczny jakby szyty idealnie dla nas, kiedy regulacja jest większa. To spodoba się szczególnie fanom zakupów przez internet – można oszczędzić sporo czasu, bo nie trzeba odsyłać dużo paczek.


Żeby mieć stuprocentową pewność, jaki rozmiar plecaka w góry jest odpowiedni, musimy go przymierzyć. Aplikacje, czy dokładne pomiary pomagają, ale czynników jest tak dużo, że nie tylko długość i szerokość jest ważna. Najlepiej jest założyć plecak, włożyć do środka coś ciężkiego i dużego, aby zasymulować obciążenie pakunkiem i przespacerować się po sklepie kilkanaście minut. Można w tym czasie pooglądać resztę oferty i zobaczyć co się do tego plecaka zmieści. Plecak turystyczny to zakup na lata, więc warto być pewnym swojego wyboru.

Wybór rozmiaru plecaka to nie wszystko. Kolejne pytanie to kwestia to jego pojemność. Kliknij i sprawdź jak dobrać litraż plecaka turystycznego.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.