Jak dobrać rozmiar plecaka? - blog Skalnik
Jak dobrać rozmiar plecaka?
plecak
Porady

Jak dobrać rozmiar plecaka?

Redakcja skalnik.pl / 18 stycznia 2017

Z czasów pierwszych wyjazdów w góry pamiętam wielkie plecaki z zewnętrznym stelażem. Dziś tego typu plecaki turystyczne są passé. Raczej nie wybierzesz się na wycieczkę z takim plecakiem, chyba że jesteś turystycznym hipsterem i kochasz styl vintage lub wybierasz się na Alaskę, gdzie ten rodzaj plecaków nadal jest używany. Tam stelaż służy do przenoszenia upolowanej zwierzyny i troczenia innego ekwipunku. W tej poradzie podpowiadamy jak wybrać plecak w góry, w zależności od długości wycieczki, pory roku oraz aktywności.

Plecaki na wycieczki jednodniowe

plecak gregoryNajmniejsze plecaki o pojemności 15-20 litrów powinny wystarczyć na jednodniową wycieczkę turystyczną. Tak naprawdę, jeśli się nie wspinasz, to ilość sprzętu, jaki zabierzesz ze sobą będzie minimalna. Do takiego plecaka zmieścisz bez problemu litrową butelkę Nalgene, kurtkę i prowiant. Na jednodniowy wypad wspinaczkowy latem lub zimą, spakujesz się z powodzeniem do plecaka o pojemności 25-35 litrów. Jeśli planujesz zimowe aktywności to koniecznie zwróć uwagę, czy plecak daje możliwość troczenia czakanów i kijów trekkingowych. Plecaki wspinaczy są często wypchane do granic możliwości. Oprócz ubrania, napojów i jedzenia muszą przecież pomieścić cały sprzęt wspinaczkowy. Warto pamiętać, że przy noszeniu większych ciężarów trzeba pomyśleć o takim modelu, który będzie wyposażony w wygodny i komfortowy system nośny, a także dodatkowe udogodnienia pozwalające szybko wyjąć z plecaka potrzebne w danej chwili rzeczy. W tej klasie produktów popularność zdobywają plecaki wyposażone w system nośny z naciągiem siatkowym. Plecaki Gregory, czy modele szwedzkiego Thule korzystają z tego rozwiązania. Dzięki temu plecaki tych producentów zapewniają doskonałe rozłożenie masy plecaka, a także nieporównywalnie lepszą wentylację pleców. W tych kwestiach siatki wypadają lepiej w porównaniu z klasycznym, piankowym systemem nośnym. W tym miejscu pewnie pojawią się głosy, że taki plecak będzie zawsze cięższy niż, na przykład, specjalistyczne produkty z linii Alpha marki Arc’teryx. Trzeba jednak sobie zadać pytanie, czy potrzebujemy wygodnego modelu, czy też szukamy ultralekkiego plecaka w formie spartańskiego i wododpornego worka z systemem nośnym.

plecak denali 40 volvenPlecaki na kilkudniowe wycieczki, wspinaczki letnie i zimowe

Kilkudniowe wypady zimą i latem wymagają od nas plecaka o pojemności 35-50 litrów. Plecaki o takim gabarycie posiadają często specjalne kominy, które pozwalają dodatkowo zwiększyć ich pakowność o kilka litrów. Z tego powodu ważnym elementem plecaka na kilkudniową wycieczkę jest odpinana i regulowana klapa. Pod nią często można znaleźć specjalny pasek, który służy do spinania plecaka w górnej części komory transportowej. Średniogabarytowe plecaki turystyczne i wspinaczkowe mogą posiadać już regulację wysokości pleców i regulowany, a także wygodny system nośny. To istotne elementy, z którymi dopasujesz plecak do własnych potrzeb i budowy swojego ciała.

Plecaki na kilkudniowe wyjazdy trekkingowe

plecak gregoryPlecak na wielodniowy trekking z lekkim sprzętem musi być również średnich gabarytów. Pamiętaj, że musisz w nim zmieścić sporą ilość rzeczy, ale nie może być on na tyle ciężki, żeby utrudniał długo trwające wędrówki. Podczas trekkingu najlepsze będą pojemności między 55 a 65 litrów. Plecaki projektowane z myślą o trekkingu posiadają przeważnie dwie komory. Podzielenie przestrzeni transportowej ułatwia rozłożyć ekwipunek i szybciej go znajdować. W plecakach takich często instaluje się także specjalne zamki, przez które uzyskuje się alternatywny dostęp do plecaka. Często jest to rozwiązanie wygodniejsze od grzebania za wyposażeniem z góry. Zwróć uwagę, jak zaprojektowano plecak Baltoro 65 amerykańskiej marki Gregory. Jest to jeden z bardziej zaawansowanych technicznie plecaków, jaki jest dostępny na polskim rynku outdoorowym. Wygodny system nośny, szeroki i stabilny pas biodrowy, uchwyt na bidon to tylko kilka z nowoczesnych rozwiązań technicznych zastosowanych w tym modelu. Dodatkowym bonusem dodawanym przez producenta w tym modelu plecaka, jest zintegrowany i umiejscowiony w głównej komorze mały 15-litrowy plecak, przydatny w trakcie wielodniowych wypraw turystycznych.

plecak wyprawowyPlecaki wyprawowe

Wyprawy trekkingowe w odległe rejony świata wymagają przenoszenia pełnego ekwipunku biwakowego. Brak punktów aprowizacji wymusza zabranie wszystkiego, co będzie potrzebne do odbycia podróży. W tym przypadku musisz posiadać duży plecak transportowy. Jego pojemność to minimum 70-80 litrów. Duży gabaryt plecaka ekspedycyjnego to niestety także duża jego waga własna. Ciężar pustego plecaka często przekracza nawet masę trzech kilogramów. Do takiego plecaka musisz zmieścić dużą ilość ekwipunku. Warto w tym miejscu wspomnieć, że przy podejmowaniu poważnych wypraw liczy się także odpowiedni sprzęt biwakowy i nowoczesna odzież. Oczywistym jest, że sprzęt przestarzałej konstrukcji o sporych rozmiarach, zajmie zdecydowanie więcej miejsca i będzie zdecydowanie więcej ważył.

 

Jeśli nadal trudno Ci się zdecydować, jaki plecaka zabrać w góry, to skorzystaj z wiedzy naszej profesjonalnej obsługi. Pracownicy Skalnika w sklepach stacjonarnych i konsultanci w sklepie internetowym pomogą Ci wybrać idealny plecak turystyczny, plecak wspinaczkowy lub plecak na skitury.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również: