Babia Góra – skitury (szlaki skiturowe i zasady)
Pasja

Babia Góra – skitury (szlaki skiturowe i zasady)

Sławek Nosal / 06 lutego 2023

Od kilku sezonów szczyt Babiej Góry zamknięty był w zasadzie dla skitouringu, a właściwe dla jakiejkolwiek turystyki narciarskiej. Tej zimy drgnęło jednak w temacie skiturów na Babiej, ponieważ od 4 lutego Babiogórski Park Narodowy wprowadza pilotażowy program i udostępnia kilka szlaków dla turystów na nartach skiturowych.

Skitouring a ochrona przyrody

Najwyższe pasma i topowe szczyty przyciągają miłośników narciarstwa skiturowego. To właśnie tu najczęściej występują najlepsze warunki do jazdy na nartach ski tour. Polskie góry mają tę specyfikę, że to właśnie w Tatrach, Karkonoszach, Bieszczadach czy najwyższych rejonach Beskidów – jak Babia Góra właśnie czy Pilsko – najchętniej uprawia się skitouring. Na nieszczęście narciarzy, najwyższe pasma często leżą w obrębie parków narodowych lub rezerwatów, dlatego w obszarach tych dochodzi często do konfliktu pomiędzy względami dotyczącymi ochrony przyrody a pasją narciarzy poruszających się na nartach skiturowych.

W każdym „górskim” parku narodowym mamy sytuację, w której odpowiednie przepisy określają, co wolno narciarzom. Co więcej, zasady są nieco odmienne na każdym z tych obszarów, dlatego też ważne jest, żeby skiturowcy mieli świadomość, jakie ograniczenia wprowadzane są w tym miejscu, do którego wybierają się założyć ślad i zjechać ze szczytu.

Babia Góra – zakaz poruszania się na skiturach

Zakaz poruszania się na nartach w obrębie szczytu Babiej Góry był dotychczas jednym z najbardziej restrykcyjnych przypadków. Legalny ruch skiturowy w zasadzie ostatnio tu nie istniał. W opowieściach najstarszych beskidzkich górali istniały oczywiście takie pojęcia jak stary szlak narciarski, natomiast w ostatnich latach – czyli w latach, gdy skitury przezywają największy boom – Babia była zamknięta, ale palma skiturowego pierwszeństwa w Beskidzie Żywieckim przynależała do Pilska. Otwarcie Babiej Góry dla ruchu skiturowego pewnie, na ten moment, tego nie zmieni, ale to i tak istotne, że na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego coś drgnęło.

Zakaz skiturowania na Babiej Górze zaistniał z powodów ochroniarskich. W trosce o populację występujących w masywie głuszców, dyrektor parku narodowego podjął decyzję o zakazie uprawiana turystyki narciarskiej. Taki całkowity zakaz uprawiania turystyki narciarskiej wprowadzono od 1 lutego 2019 r. i miało to miejsce zarówno w Babiogórskim Parku Narodowym, jak również w strefie A CHKO Horna Orava na Babiej Górze.

Wybierając się na Babią poznaj trasy, ale też przygoruj się na trudne warunki panujące często na tej górze. (fot. Katarzyna Pe, Unsplash)

Skitury Babia Góra – program pilotażowy

Od 4 lutego 2022 ruszył pilotażowy program, który częściowo udostępnił dla skitouringu masyw i szczyt Babiej Góry. Pamiętać należy, że nie otworzono dla ruchu skiturowego całych zboczy na terenie parku. Jak w innych obszarach o takim poziomie ochrony, jak park narodowy czy rezerwat, na terenie parku obowiązuje zakaz poruszania się poza wytyczonymi szlakami. W istocie określone zostały ściśle określone trasy dla narciarzy, które prowadzą szlakami bądź drogami leśnymi. Skiturowcy muszą trzymać się ich, a dopuszczalna odległość do jazdy od szlaku to pas 30 metrów na prawo i lewo od szlaku. Warto od razu dodać, że niektóre szlaki narciarskie mają jednokierunkowy przebieg. Każda skiturowa wycieczka powinna odbywać się z poszanowaniem tych zasad.

Najważniejsza sprawa to ochrona przyrody, ale dla środowiska skiturowego, istotne powinno być także to, że program jest pilotażowy. Parkowcy ogłaszając program zapowiedzieli, że będą bacznie przyglądać się, jak wygląda turystyka na nartach na Babiej Górze. Jeśli jako środowisko nie dostosujemy się do zasad BgPN, znów dojdzie do sytuacji zamknięcia góry dla nart skitour.

Skitouring w Babiogórskim Parku Narodowym – zasady

Jak określa regulamin udostępniania parku narodowego turystyka na nartach w BgPN może odbywać się:

 • po pojawieniu się odpowiednio grubej pokrywy śnieżnej, która zabezpiecza roślinność i glebę (park, z tygodniowym wyprzedzeniem wydaje komunikat i otwiera trasy)
 • na trasach narciarskich obowiązuje prawostronny ruch, szlaki częściowo są jednokierunkowe
 • na szlakach narciarskich, których przebieg pokrywa się ze znakowanymi szlakami turystycznymi, narciarze ustępują pierwszeństwa turystom pieszym
 • możliwe jest odstępstwo od szlaku o 30 m w jedną i drugą stronę (podyktowane względami bezpieczeństwa)
 • trasy dedykowane są narciarstwu skiturowemu; dla narciarzy biegowych rekomenduje się jedynie trasę wiodącą przez Górny Płaj
 • decyzją BgPN mogą być zamykane szlaki lub ich fragmenty, udostęnianie obszaru parku może zmienić się z uwagi na panujące na szlakach warunki i względy bezpieczeństwa
 • szlaki udostępniane są nie dłużej niż do końca marca

Babia Góra – szlaki skiturowe (szlaki narciarskie)

Lista szlaków udostępnionych dla narciarskiego ruchu turystycznego przedstawia się następująco:

 • Polana Krowiarki – Markowe Szczawiny (szlak dwukierunkowy)
 • Markowe Szczawiny – Żywieckie Rozstaje – granica parku (szlak dwukierunkowy)
 • Polana Krowiarki – Sokolica – Diablak (szlak dwukierunkowy)
 • Markowe Szczawiny – Zawoja Markowa (szlak dwukierunkowy)
 • Markowe Szczawiny – Przełęcz Brona – Diablak (szlak jednokierunkowy)

Poniżej znajduje się mapa szlaków narciarskich na Babiej.

Szlaki narciarskie na Babiej Górze (źródło: Babiogórski Park Narodowy)

Apel Grupy Beskidzkiej GOPR

W obrębie Babiej Góry i Beskidu Żywieckiego operuje Grupa Beskidzka GOPR z centralną stacją w Szczyrku. Zaraz po ogłoszeniu informacji o otwarciu masywu dla narciarzy, ratownicy GOPR Beskidy wystosowali do skiturowców apel. Najlepiej będzie oddać głos ratownikom.

Planując wyjście na Babią Górę zimą pamiętajcie, że szczyt ten słynie z często występujących trudnych i zmiennych warunków atmosferycznych.

☝️ W partiach szczytowych działania ratunkowe prowadzone są bez użycia mechanicznych środków transportu (skuter, quad), co znacząco wydłuża czas dotarcia do potencjalnych osób poszkodowanych. Możecie polegać tylko na szybkości i sile ratowników.

❗️ Apelujemy o bezwzględne przestrzeganie zasad wyznaczonych przez Babiogórski Park Narodowy, rozwagę, odpowiedzialność i właściwe wyposażenie niezbędne w górach zimową porą (lawinowe ABC, ochrona przed wychłodzeniem, dodatkowe źródła światła, powerbank, instalacja aplikacji Ratunek, itp.).

Ratownicy GOPR w akcji. (fot. Maciej Moskwa)

Skiturowy wypad na Babią Górę, będzie teraz na celowniku pewnie wielu narciarzy. Warto zadbać, by taka wycieczka skiturowa była bezpieczna i legalna. Mam nadzieję, że trasy te wkrótce trafią na stałe do przewodników skiturowych.

Więcej artykułów dotyczących skitouringu znajdziesz –> tutaj.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.