Biustonosz sportowy – jak dobrać stanik treningowy?
Porady

Biustonosz sportowy – jak dobrać stanik treningowy?

Skadi / 01 lipca 2023

Wśród wielu dylematów i problemów dotyczących doboru i dopasowania odzieży sportowej, obok obuwia najistotniejszą kwestią (choć dotyczącą tylko nas, kobiet) wydaje mi się wybór odpowiedniego biustonosza sportowego. Właściwie wszystkie inne elementy, jeśli będą źle dopasowane, spowodują mniejszy lub większy dyskomfort, ale raczej bez stwarzania problemów kosmetycznych czy zdrowotnych. Inaczej jest w przypadku butów i właśnie stanika. Dziś skupimy się na tym ostatnim – wbrew pozorom właściwe ogarnięcie problemu potrafi być kłopotliwe. A zatem jak dobrać stanik sportowy i czym się on charakteryzuje?

Biustonosz sportowy – czy to naprawdę potrzebne?

Pewnie niejedna z Was, podchodząc bardziej praktycznie do wydawania pieniędzy zada sobie pytanie, czy biustonosz sportowy nie jest tylko niepotrzebnym gadżetem, kolejnym z wielu produktów, które na fali agresywnego marketingu zostały kosmetycznie zmodyfikowane i sprzedawane są w wielu wersjach, odpowiednich do różnych odmian aktywności…

Jeśli tak, to bez zastanawiania rozwieję Wasze wątpliwości. Wychodząc na bieganie, trekking czy tenisa, dajcie spokój wszelkiego rodzaju koronkom i fiszbinom! Stanik sportowy ma istotne, praktyczne zadanie. Intensywność ruchów w czasie codziennego użytkowania jest zdecydowanie mniejsza niż przy uprawianiu sportów. Podczas „normalnego” funkcjonowania rzadko wykonujemy gwałtowne manewry, a zatem na nasz biust nie działają istotne przyspieszenia. Na takie właśnie warunki zaprojektowane są klasyczne biustonosze, noszone przez większość z nas na co dzień.

Jednak kiedy dochodzi do regularnych podskoków, czy wymachów rękami, biust poddawany jest działaniu sporych sił, tym większych, im większy jest jego rozmiar. Jakkolwiek tkanka budująca ludzką skórę ma ogromną zdolność do regeneracji, to jednak z czasem włókna budujące te partie ciała ulegają rozciągnięciu, co wywołuje niebagatelne skutki kosmetyczne. W przypadku dużych biustów przeciążenia działają również na kręgosłup. Właściwe „trzymanie” ma zatem poważne uzasadnienie zdrowotne. Ten element garderoby powinien zatem znaleźć się w szafie każdej z Was!

Icebreaker stanik sportowy
Zadbaj o właściwe wsparcie w czasie aktywnych działań. (fot. Icebreaker)

Znajdź bieliznę dla aktywnych kobiet. Skocz do kategorii –> bielizna termoaktywna damska.

Biustonosz sportowy a klasyczny – różnice

Podstawową cechą, odróżniającą biustonosz sportowy od klasycznego jest ciaśniejsze „trzymanie” biustu. Zwykły stanik ma przeciwdziałać przede wszystkim ruchowi w dół, podczas gdy modele sportowe, dzięki swojej budowie oraz silniejszej kompresji zabezpieczają przed ruchem w każdą stronę.

Przykładowo, odpowiedni stanik do biegania powinien nie dopuszczać do podskakiwania piersi przy każdym kroku! W stanikach sportowych nie znajdziemy również fiszbinów, mogących podrażniać nasze ciało w czasie intensywnego ruchu. Inny będzie także materiał, zazwyczaj posiadający właściwości termoaktywne. Ma to zabezpieczyć przed nasiąkaniem wilgocią i co za tym idzie, podrażnieniami i obtarciami.

staniki sportowe
Specjalna konstrukcja i oddychający materiał to klucz do wygody. (fot. Smartwool)

Zazwyczaj biustonosze sportowe są również bardziej „zabudowane” od tych, które nosimy na co dzień. Szczególnie widoczne jest to w przypadku modeli o budowie topu – te możemy śmiało nosić samodzielnie, bez obawy o sianie zgorszenia. Kolejnym elementem, charakteryzującym modele sportowe są ramiączka, znacznie szersze od „zwykłych”, rozkładające ciężar na większą powierzchnię, a co za tym idzie, bardziej komfortowe.

Biustonosze sportowe – czym się różnią?

Podstawową cechą, różnicująca biustonosze sportowe jest rodzaj tzw. „wsparcia”, czyli sposób trzymania biustu. Zasadniczo dzielimy je na wsparcie wysokie, średnie oraz niskie, choć podział ten jest płynny.

Biustonosze z wysokim wsparciem są najbardziej rozbudowane i odpowiednie dla osób z dużym biustem i uprawiających bardzo dynamiczne aktywności. Cechą charakterystyczną są oddzielne miseczki dla każdej piersi. Na drugim biegunie znajdują się modele ze wsparciem niskim, których działanie opiera się na przyciśnięciu całego biustu do klatki piersiowej, często występujące jako topy sportowe. Sprawdza się to w przypadku mniejszych jego rozmiarów, a także spokojniejszych aktywności.

topy sportowe do ćwiczeń
Top lub sportowy stanik dopasuj do aktywności.
top, stanik sportowy sklep

Jak dobrać biustonosz sportowy – rozmiar

Niestety, w przypadku biustonoszy sportowych musimy zapomnieć o znanym sobie na pamięć rozmiarze opartym na wielkości miseczki oraz obwodzie biustu. Rozmiarówka w przypadku tego typu bielizny często oparta jest na klasycznym podziale S-XXL. Z uwagi na szczególne warunki użytkowania tego typu produktów, warto przymierzyć je przed zakupem.

Również nasze odczucia w czasie mierzenia powinny być inne niż kiedy nosimy nasz codzienny stanik. Model sportowy powinniśmy dopasować nieco ciaśniejszy, w przeciwnym wypadku nie spełni swojej funkcji. Jeśli jednak planujemy zakup przez internet, sprawdźmy rozmiarówkę konkretnego producenta – zazwyczaj w tabelach rozmiarów podawany jest co najmniej obwód w biuście. Pamiętajmy, aby pomiar obwodu przeprowadzić bez zbędnego luzu – zminimalizujemy w ten sposób ryzyko zakupu zbyt dużego biustonosza!

Jaki materiał wybrać?

Kupując stanik sportowy, zwłaszcza jeśli myślimy o używaniu go do intensywnych lub długotrwałych aktywności, zdecydujmy się na wysokiej jakości materiały, takie jak wełna merino, czy sportowe tkaniny syntetyczne. Element ten powinien mieć właściwości termoaktywne – w przeciwnym razie zniweluje wszelkie zalety nawet najlepszej termoaktywnej koszulki, którą założyłybyśmy na niego. Pamiętajcie, że nawet najwygodniejszy model, jeśli będzie wykonany z nieodpowiednich lub słabej jakości materiałów, zacznie powodować dyskomfort po spoceniu się. Dla poprawy komfortu, najlepiej wybrać model bezszwowy lub z odpowiednimi, płaskimi szwami.

stanik sportowy merino icebreaker
Delikatne merino idealnie sprawdza się w sportowych stanikach i topach. (fot. Icebreaker)

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam Wam wybrać biustonosz treningowy. W praktyce wszystko opiera się zatem na doborze konstrukcji odpowiedniej do aktywności i rozmiaru naszego biustu oraz odpowiednim pomiarze i zduszeniu przyzwyczajeń do stopnia dopasowania znanego nam ze zwykłych staników. Ten ostatni aspekt przypomina nieco dobór butów wspinaczkowych – muszą być nieco ciaśniejsze od tych, które nosimy na co dzień.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.