Bluza w góry – co wybrać?
mężczyzna i kobieta na ścieżce
Porady

Bluza w góry – co wybrać?

Beata Nawrotkiewicz / 19 października 2022

Środkowa warstwa ubioru w góry nie może być przypadkowa. Ma ona na celu docieplenie i często jest to bluza turystyczna, najczęściej z polaru. Zazwyczaj jej wyborowi nie poświęcamy tyle czasu co kurtkom zewnętrznym oraz bieliźnie – chyba niesłusznie, bo bluza to bardzo wszechstronne ubranie.

Kiedy myślimy o bluzie w góry najczęściej myślimy o polarze i to klasycznym. Tymczasem bluzy obecnie są szyte zarówno z materiałów syntetycznych, jak i naturalnych. Co więcej, polar polarowi nierówny, a w ofercie chociażby legendarnej marki Polartec® znaleźć można rozmaite materiały przeznaczone do różnych celów. Gdy dodamy do tego jeszcze dużą liczbę wzorów, okazuje się, że aby dobrze wybrać bluzę w góry, musimy poświęcić temu zajęciu trochę czasu. W tym tekście przeczytasz najważniejsze informacje o materiałach, krojach i przydatnych drobiazgach. Wierzę, że po jego lekturze bluzy górskie nie będą już dla ciebie tajemnicą.

Zobacz, ile fasonów znajdziesz w kategorii bluzy trekkingowe męskie – jest z czego wybierać, prawda?

Bluza w góry – po co?

Bluza uniwersalna jest niczym święty Graal, ktoś o niej słyszał, ale nikt raczej nie widział ani tym bardziej jej nie nosił. Trudno sobie wyobrazić, że idealny polar na narty, sprawdzi się podczas biegania, wspinaczki i niespiesznej wędrówki.

Kobieta w górach opiera się na kijku trekkingowym
Bluza jako warstwa wierzchnia z bezwietrzny dzień (fot. Salewa)

Po co nam w ogóle bluza górska? Żeby chronić przed chłodem – albo w ubraniu warstwowym (czyli jako druga warstwa pod hardshellem i na bieliźnie), albo samodzielnie (np. o poranku, w zacienionym miejscu). To cele główne, ale nie wszystkie. Jednocześnie wymagamy, by przy dużym wysiłku nie nasiąkała potem. Z tego też powodu bawełniane bluzy w górach nie mają racji bytu. Najlepiej, żeby była niczym druga skóra – nie krępowała ruchów. Za tę cechę odpowiada i materiał, i konstrukcja odzieży (o której więcej poniżej). Przy okazji może też dobrze przylegać do ciała, nie podwijać się i w razie potrzeby chronić głowę, także tę odzianą w kask.

Szukasz dobrej bluzy w góry dla kobiet? Zajrzyj do kategorii bluzy trekkingowe damskie.

Z jakiego materiału bluza w góry

Materiały, z których powstają bluzy górskie, możemy najpierw podzielić na włókna naturalne i sztuczne.

Bluza merino

Te pierwsze to przede wszystkim wełna merino, o której świetnych właściwościach termicznych, dobrej oddychalności, a przede wszystkim legendarnej wręcz antybakteryjności, pisaliśmy nieraz na blogu. Bluza z wełny merino to przeniesienie na warstwę pośrednią komfortu, jaki daje to niezwykłe włókno. Bluzy z wełny merino kosztują więcej, ale otrzymujemy produkt najwyższej jakości. Co ważne, z wełny powstają różnorodne dzianiny od ultralekkich, z których szyte są bluzy merino letnie i do zastosowań sportowych po wersje, w których to komfort cieplny jest zdecydowanie priorytetem.  

Zobacz artykuł o tym, co to jest wełna merino.

Mężczyzna z plecakiem ubrany w przylegającą bluzę z kapturem pod którym widać czapkę
Lekka, cienka, a jednocześnie ciepła bluza z merino (fot. Icebreaker)

Bluza Polartec

Wciąż jednak najpopularniejsze – oraz dla wielu osób bardziej dostępne cenowo – są bluzy z włókien syntetycznych, mówiąc wprost polar w góry. Na szczęście coraz częściej włókna te pochodzą z recyklingu. W najprostszych modelach polar ma swój klasyczny wygląd „sztucznego baranka”. Jednak częściej spotykane są materiały, które wyewoluowały z pierwotnego polaru i spełniają różnorodne potrzeby użytkowników i użytkowniczek.

Z zewnątrz materiały te niemal w ogóle nie przypominają pierwowzoru, bo są gładkie, od wewnątrz można jednak poznać miękkość polaru. W materiałach stretchowych (np. Polartec Power Stretch) stawia się przede wszystkim na dopasowanie do ciała, w którym pomaga rozciągliwość materiału we wszystkich kierunkach. Dzięki temu bluza stretch może być dobrze dopasowana do ciała, lepiej zachowywać ciepło, a jednocześnie nie krępować ruchów niezależnie od ich intensywności. Wyższy poziom dopasowania dzięki rozciągliwości materiału w czterech kierunkach ma bluza power stretch – jest praktycznie tak wygodna w użytkowaniu jak bielizna termiczna.

Seria materiałów „grid” gładka z zewnątrz od wewnętrznej strony ma charakterystyczną kratkę. Dzięki temu materiał jest lżejszy, ale nie traci parametrów cieplnych. Doskonale radzi sobie z odprowadzaniem wilgoci. Jeśli coś może być lżejsze i mniejsze bez kompromisów w swojej funkcji, to produkt dla wszystkich fanów fast&light.

Mężczyzna zakłada pomarańczową bluzę
Bluza z polaru grid ma od wewnątrz widoczny wzór kratki (fot. Salewa)

Bluzy w góry – jaki wybrać krój

Po szybkim przeglądzie materiałów, z których szyte są współczesne bluzy turystyczne, pora na przegląd ich kroju, bo to zwykle jemu poświęca się najwięcej uwagi.

  • Bluzy rozpinane na całej długości – najbardziej uniwersalna konstrukcja, która zarówno w roli warstwy pośredniej, jak i samodzielnego ubioru sprawdzi się najlepiej. Rozpinasz zamek, gdy ci zbyt ciepło, zasuwasz – gdy za zimno. Minusem jest nieco większa awaryjność oraz przepuszczalność chłodu (tam, gdzie jest zamek).
  • Bluzy rozpinane do połowy – stosowane jako warstwa pośrednia. Ta konstrukcja umożliwia w pewnym stopniu dodatkową regulację temperatury. Dobrze sprawdzają się w chłodne dni, gdy tylko podczas wzmożonego wysiłku jest potrzeba regulacji temperatury.
  • Bluzy bez zamka – najczęściej spotykany model miejski i codzienny, w górach nie do wszystkich aktywności. To znakomity model bluzy na narty.

Bluza w góry – ważne detale

Kiedy wybierzemy materiał i ustalimy, że naszym kolejnym zakupem będzie bluza merynos albo też bluza polartec. Przejdziemy pomyślnie decyzję między zamkiem długim, krótkim lub w ogóle brakiem suwaka, pozostaje przypatrzeć się detalom, które potrafią sprawić, że z bluzą nigdy się nie rozstaniemy.  

Mężczyzna w bluzie z neonowymi zamkami
Neonowe lub odblaskowe elementy są dobrze widoczne (fot. Salewa)
  • Kaptur – zazwyczaj mocno przylegający, idealny pod kask, świetnie chroni kark przed wyziębieniem, co sprawdza się i na nartach, i podczas wspinaczki.
  • Otwory na kciuki – zapomnisz o podciągających się niesfornie rękawach podczas zakładania na siebie kolejnych warstw odzieży, idealne pod rękawiczki, zapobiegają dostaniu się śniegu pod rękawy.
  • Kieszenie – bardzo przydatne na drobiazgi, które lubimy mieć przy sobie; bluzy rozpinane mają dwie lub trzy, natomiast z krótszym zamkiem często jedną typu „kangurka” – do schowania rąk.
  • Elementy odblaskowe – przydatny drobiazg, który zwiększa bezpieczeństwo, gdy bluza jest używana jako odzież wierzchnia.
  • Przedłużony tył – chroni lędźwie przed wychłodzeniem, co przydaje się w aktywnościach wymagających zmiany pozycji.
  • Wysoka stójka – chroni szyję, a nawet dolną część twarzy.

Mam nadzieję, że już wiesz, jaka będzie twoja outdoorowa bluza. Góry czekają, ubierz odpowiednią bluzę i rusz w ich kierunku.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.