Jak spakować harcerza na obóz?
harcerze
Porady

Jak spakować harcerza na obóz?

Redakcja skalnik.pl / 04 stycznia 2017

Okres zbliżających się ferii zimowych czy letnich wakacji to czas harcerskich obozów, często organizowanych w atrakcyjnych turystycznie rejonach Polski. Harcerze w zależności od pory roku, a także rodzaju obozu są zakwaterowani w różnych warunkach. Latem najczęściej klasycznie pod namiotami, a zimą w schroniskach lub innych obiektach zaadaptowanych do tego celu. Jednym z ważniejszych dylematów z jakimi często borykają się rodzice najmłodszych zuchów czy też niedoświadczeni młodsi harcerze, związany jest z optymalnym wyborem odzieży, sprzętu i akcesoriów oraz sprawnym i bezproblemowym spakowaniem wszystkiego. Na rynku outdoorowym dostępna jest szeroka gama zróżnicowanej odzieży, sprzętu i akcesoriów turystycznych. W dzisiejszej poradzie chcemy podpowiedzieć Ci co zabrać na obóz. Jaki sprzęt będzie podstawowym wyposażeniem oraz które produkty z naszej oferty charakteryzują się idealnym połączeniem jakości wykonania, walorów użytkowych i ceny.

W co się spakować?

plecak denali 40 volvenDo najważniejszych elementów harcerskiego wyposażenia należy dobrze dopasowany i wygodny plecak. W zależności od długości trwania obozu, ilość potrzebnego miejsca na spakowanie wszystkich najpotrzebniejszych elementów ekwipunku harcerskiego waha się pomiędzy 40 a 60 litrów. Koncentrując się na opcji krótszego tygodniowego wyjazdu, będziesz potrzebował tą mniejszą wielkość. Plecakiem łączącym w sobie najlepsze cechy związane z wygodą użytkowania, jakością materiałów konstrukcyjnych, rozwiązaniami technicznymi oraz wykonaniem jest Denali 40 marki Volven. To uniwersalny 40 litrowy plecak, dopasowany rozmaitymi rozwiązaniami technicznymi do zróżnicowanych aktywności turystycznych i górskich. Jego pojemna komora główna oraz szereg podręcznych kieszonek pomieści niezbędną odzież oraz sprzęt na krótki weekendowy lub dłuższy kilkudniowy wyjazd. Model Denali 40 wyposażony jest w wygodny system nośny o szerokim zakresie zastosowania. Bez problemu dopasujesz go dla juniora jak i dorosłego użytkownika. Dla Twojej wygody projektanci zastosowali dodatkowe rozwiązania zwiększające pojemność plecaka, w postaci siateczkowych kieszeni bocznych typu mesh oraz podnoszonej klapy górnej z wysokim i pojemnym kominem. Denali 40 jest kompatybilny z systemami hydracyjnymi, a całość zwieńczona jest wodoodpornym pokrowcem, chroniącym plecak i jego zawartość w trakcie trudnych warunków pogodowych, związanych z opadem atmosferycznym.

śpiwór volvenJak się wyspać?

Najlepszym rozwiązaniem pozwalającym na optymalny wypoczynek w nocy jest dobrej jakości śpiwór. Szeroki asortyment wyrobów dostępnych w sprzedaży może przyprawić Cię o zawrót głowy. By nie wyważać otwartych drzwi proponujemy dwa modele oferujące dobre parametry izolacji termicznej w stosunku do wagi produktu. Tak jak już wcześniej zauważyłeś w trakcie obozów zimowych harcerze zakwaterowani są w schroniskach lub innych przystosowanych obiektach. Nierzadko są to pomieszczenia o zmniejszonym standardzie słabo dogrzewane. W tych warunkach fajnie sprawdzi się śpiwór Traveller Volven. To średnio ciężki model o masie całkowitej 1250 g. Posiada prostą konstrukcję i skuteczne wypełnienie, które zapewnia dobrą termikę. Model ten oferuje parametry izolacji dla temperatury komfortowej na poziomie +5°C. Ten poziom temperatury komfortowej zapewni optymalny komfort w trakcie spania nawet w skrajnie niedogrzanych pomieszczeniach. W okresach od wiosny do późnej jesieni, harcerze najczęściej nocują klasycznie, czyli pod namiotem. W tym przypadku fajnie jest, gdy śpiwór jest nieco cieplejszy, a przy okazji jego waga jest niższa. Procentuje to w trakcie obozów wędrownych, gdy całość ekwipunku nosisz cały czas ze sobą. I tu dobrze sprawi się kolejny z gamy produktów Volvena czyli śpiwór Comfort II. Wypełniony lekkim i sprężystym materiałem Eulinfibra, zapewnia użytkownikowi temperaturę komfortową na poziomie +3 stopni Celsjusza przy masie całkowitej około 1150 g. Śpiwór to nie wszystko. Uzupełnieniem pełnego kompletu sprzętu do spania jest dobrej jakości karimata lub mata samopompująca. Jeśli nie dysponujesz większą gotówką wybierz karimatę 2 warstwową z dodatkową warstwą aluminium. Produkt o takich parametrach spokojnie sprawdzi się w trakcie wyjazdu harcerskiego. Dla osób ceniących sobie komfort oraz nieporównywalna wygodę związaną z odpoczynkiem, polecam matę samo pompującą Ultralight Volven. Mata zapewnia świetne parametry izolacyjne, a jej grubość po rozprężeniu to 3,8 cm. W ofercie specjalistycznych sklepów Skalnik dostępna jest także wersja XL dla osób wyższych.

W czym przygotować posiłek?

zestaw garnków k7 fire mapleObozy harcerskie nieodłącznie związane są z obozowa kuchnią. Przepyszna grochówka z kotła to jest coś ;-). Przeważnie posiłki gotowane są zbiorczo więc przygotowywanie porcji indywidualnych zdarza się nader rzadko. Ale prawdziwy harcerz nie może się obyć bez porządnej menażki lub zestawu garnków. Oczywiście w sprzedaży dostępne są standardowe menażki aluminiowe, ale w dobie nowoczesności i za niewiele większą gotówkę lepiej sprawić sobie zestaw garnków K7 marki Fire Maple. Po pierwsze aluminium, z którego zostały wykonane posiada anodyzowaną warstwę izolującą aluminium od ich zawartości. Szkodliwe substancje nie przenikają do posiłków. Naczynia są lekkie, a załączone w zestawie patelnie pokryte są warstwą eliminującą przywieranie potraw. Zestaw składa się z dwóch garnków z patelniami, 4 miseczek i chochelki z tworzywa. Co prawda jest to większy zestaw dla 3 do 5 osób, ale można ze sobą wozić np.: mniejszy z garnków. To rozwiązanie pozwoli ograniczyć wagę zestawu i miejsce jakie zajmuje. W trakcie przygotowywania posiłków, ale i w innych sytuacjach nieodłącznym partnerem każdego harcerza jest dobry nóż. Najlepiej klasyczny scyzoryk z dość długim ostrzem. Ja polecam kultowy Opinel inox no 8. Wykonany ręcznie we francuskiej fabryce z ponad 100-letnią tradycją, daje użytkownikowi satysfakcję w trakcie użytkowania. Jest prosty w konstrukcji, posiada blokadę nierdzewnego ostrza. A najważniejszą jego zaletą jest cena oscylująca na poziomie kilkudziesięciu złotych, za klasyczny składany nóż, bijący na głowę tanie dalekowschodnie wyroby. Do kompletu brakuje jeszcze sztućców. Dziś najpopularniejszy jest plastikowy Spork. To prosty łyżko widelec. Dostępny w niezliczonej ilości kolorów i rozmiarów. Jest ekstremalnie lekki, skuteczny i tani.

Nieodłączne i przydatne elementy harcerskiego ekwipunku

Wśród elementów wyposażenia niezbędnego w trakcie wyjazdów obozowych, nie może zabraknąć kilku ważnych rzeczy. Bez względu na porę roku istotnym elementem ubioru jest bielizna termiczna. Zimą dogrzewająca, latem odprowadzająca nadmiar potu. W ofercie sklepów turystycznych znajdziesz jej dwa podstawowe rodzaje. Pierwszym są produkty wykonane z włókien syntetycznych, najczęściej poliestrowych. Drugim są wersje produkowane z naturalnej i ekologicznej wełny merynosów. To drugie rozwiązanie jest zdecydowanie droższe, ale gdy weźmiesz pod uwagę, większą trwałość, małą podatność na gromadzenie nieprzyjemnych zapachów oraz parametry związane z izolacją termiczną i komfortem użytkowania, to zainwestowane środki na pewno zwrócą się w przyszłości. Nocne warty czy nauka poruszania się z kompasem i mapą w terenie to podstawa i codzienność obozowego życia. W tym przypadku potrzebujesz dobrą i ekonomiczną czołówkę oraz sprawdzony kompas. W przepastnych magazynach sklepów outdoorowych znajdziesz duży wybór czołówek. Ja polecam Ci dwa rozwiązania. Pierwszym jest klasyczny i ulubiony przez turystów model Tikka Petzl. To jedna z lżejszych propozycji na rynku. Wyposażona w diody LED o światłości 100 lumenów zapewnia długi czas świecenia, jest odporna na deszcz. Świetnie sprawdzi się jako światło podręczne w namiocie jak i w trakcie akcji w terenie. Dla miłośników sprzętu wojskowego i harcerzy z grup paramilitarnych, najsensowniejszym wyborem jest Tactikka Plus Petzl. To rozbudowany model. Ja go nazywam Tikka na sterydach;-). Producent użył w nim super diody o jasności 160 lumenów oraz układu stabilizującego napięcie dla zapewnienia jednolitego poziomu świecenia w trakcie użytkowania czołówki. Produkt dostępny jest w kolorystyce kamuflaż. Do nawigowania w terenie niezbędny oprócz dokładnej mapy jest kompas. Klasycznym i sprawdzonym modelem jest Ranger SL Silva. Nie może zabraknąć go w Twoim plecaku. Ranger SL to busola w klasycznej pudełkowej formie. W klapce umieszczone jest lusterko, do sprawnego wyznaczania azymutów, a ruchomy limbus i skalowanie w stopniach pozwala na precyzyjny i szybki odczyt. Silva dodatkowo wyposażyła ten model we fluorescencyjne elementy ułatwiające nawigację w nocy. Wśród pozycji będących na liście harcerskiego wyposażenia znajdują się jeszcze dwa drobiazgi, można by powiedzieć, że niezbędniki. To saszetka na dokumenty i drobne akcesoria oraz płyn na komary. Skupię się na tym drugim elemencie, który ułatwi obozowe życie oraz zapewni ulgę przed uporczywymi owadami. Repelenty owadobójcze dostępne w specjalistycznych sklepach, są zdecydowanie skuteczniejsze od podobnych rozwiązań dostępnych w ogólnej sprzedaży. Jednym z najlepszych jest płyn na komary Mugga. Występuje w wersjach z atomizerem i roll-on (w kulce).

Kolejne ważne elementy

Oprócz dużego plecaka transportowego, w trakcie obozowych wyjazdów, niezbędny jest mniejszy mały plecak, który wykorzystasz w trakcie całodniowych aktywności w terenie. Plecak o pojemności około 20-25 litrów będzie całkowicie wystarczający. Zmieścisz w nim drobne elementy wyposażenia oraz butelkę z wodą.

Do ważniejszych elementów związanych z harcerskim ubiorem należą buty. Najlepsze to te wykonane z dobrej pełnej skóry nubukowej lub licowej. To rozwiązanie zapewnia im trwałość o minimalna ilość szwów podnosi naturalną wodoodporność cholewki. Dobre buty turystyczne wyposażone są w trwała i stabilną podeszwę gumowo-kauczukową, stabilizującą stopę użytkownika w trakcie poruszania się w trudnym leśnym lub górskim terenie. Fajnie, gdy w butach zamontowana jest wkładka klimatyczna tak zwana membrana, która zapewnia wodoodporność oraz umożliwia transport wilgoci na zewnątrz obuwia. Elementem uzupełniającym oraz ułatwiającym poruszanie się w terenie są kijki trekkingowe. Odciążają one kręgosłup oraz kolana w trakcie stromych podejść i zejść w górach, zwiększają prędkość marszu w terenie, a także stabilizują pozycję turysty w trakcie poruszania się eksponowanymi górskimi ścieżkami. W harcerskim plecaku musi znaleźć się także lekki, miły i ciepły polar. To ukochany przez turystów i nie tylko rodzaj odzieży, świetnie sprawdza się w trakcie całorocznych aktywności terenowych. Dla ochrony przed chłodem, wiatrem słońcem i nie tylko świetnie sprawdzi się buff. To uniwersalna chusta wykonana z dzianiny mikrofibra, doskonale wchłania pot, jest lekka i miła w dotyku. Ze względu na swoją uniwersalność może być używana na co najmniej 8 sposobów, o których pisałem w poprzednich publikacjach. Molom książkowym oraz osobom chcącym poszerzyć swoje umiejętności związane z bezpieczeństwem poruszania się w terenie oraz sposobami przetrwania, polecam różne poradniki dostępne w skalnikowej księgarni. Pamiętaj, by wśród rzeczy spakowanych na obóz znalazły się skarpetki. Stanowią one ochronę stóp w trakcie wielogodzinnych wycieczek terenowych. Najlepsze będą z dodatkiem wełny merino, która zapewni długotrwałą świeżość i optymalna termoregulację wewnątrz obuwia.

namiot volvenGdzie spać?

Letni obóz nierozerwalnie wiąże się z biwakiem pod namiotem. Najczęściej obozy stacjonarne wyposażone są w duże zbiorowe namioty typu wojskowego. W trakcie wypraw wędrownych skuteczniejsze i lżejsze są mniejsze namioty 2–3-osobowe. W ofercie marki Volven dostępne są dwie konstrukcje jednowejściowy Monsun oraz sprawdzony Passat. Oba namioty wyposażono w syntetyczne sypialnie oraz trwałe tropiki poliestrowe, o odporności na przemakanie na poziomie 2500 mm słupa wody.

 

Podstawowy ekwipunek każdego harcerza oczywiście może się różnić od propozycji przedstawionych powyżej. Mam nadzieję, iż ten poradnik pomoże Ci optymalnie spakować się na zbliżający się harcerski obóz. Jeśli masz dodatkowe pytania lub potrzebujesz bardziej szczegółowej porady, zapraszam do stacjonarnych sklepów turystycznych Skalnik oraz do sklepu Skalnik.pl, gdzie profesjonalna ekipa rozwieje twoje wątpliwości oraz pomoże dobrać najlepszy sprzęt, idealnie dopasowany do Twoich potrzeb.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.