Butelki na wodę – jaką wybrać
Butelki na wodę LifeStraw
Porady

Butelki na wodę – jaką wybrać

Redakcja skalnik.pl / 30 sierpnia 2020

Wspinaczka, siłownia, krótki wypad w góry, dłuższy trekking – niezależnie od tego, jaka forma aktywności jest Twoją ulubioną, musisz dbać o nawodnienie organizmu. Wielorazowa butelka na wodę pomoże Ci zadbać o zdrowie, a jednocześnie ograniczy ilość produkowanych śmieci. Jaką butelkę wybrać?

Decyzja o przejściu z jednorazowych butelek PET na zdrowsze i bardziej przyjazne dla środowiska wielorazowe butelki jest dość prosta. O wiele trudniej wybrać konkretny model. Butelka z aluminium, ze stali, z tritanu, butelka z filtrem, butelka składana – kategoria bidonów na wodę jest naprawdę szeroka. Jak więc wybrać dobrą butelkę dla siebie?

Butelka na wodę Nalgene
Odpowiednie nawodnienie to podstawa na szlaku (fot. Nalgene)

Butelka na wodę czy może jednak bukłak?

Wybierając butelkę wielorazową, zastanów się najpierw, czy na pewno butelka turystyczna jest dokładnie tym, czego potrzebujesz. Jeżeli bowiem szukasz rozwiązania, które zapewni Ci odpowiednie nawodnienie na szlaku, to możliwe, że lepszym wyborem będzie bukłak na wodę. Umieszcza się go w plecaku, a dzięki dołączonej rurce wodę masz zawsze pod ręką. To doskonałe rozwiązanie na dłuższą trasę, w trakcie której nie chcesz tracić czasu na zatrzymywanie się za każdym razem, kiedy tylko poczujesz pragnienie. 

Butelka na wodę będzie natomiast najlepszym wyborem na siłownię, wypad na ściankę czy wyjazd w skały. Pomyśl tylko, ile plastiku zaoszczędzisz, jeśli na cotygodniowe treningi będziesz zabierać wodę w wielorazowej butelce.

Butelka na wodę LifeStraw w mieście
Butelka na wodę przyda się także na co dzień w mieście (fot. LifeStraw)

Jaka butelka turystyczna będzie najlepsza?

Wiesz już, że butelka na wodę jest właśnie tym, czego szukasz? Czas na podjęcie decyzji, jakiego rodzaju butelka turystyczna będzie najlepsza.

Trwała i szczelna butelka na wodę z metalu

Najbardziej tradycyjne wielorazowe butelki na wodę są wykonane z metalu. Na rynku znajdziesz takie zrobione ze stali nierdzewnej lub aluminium. Jeśli wybierasz butelkę z aluminium, zwróć uwagę, czy jest ona pokryta od wewnątrz tworzywem sztucznym. Aluminium może być bowiem szkodliwe, więc napój powinien być od niego odizolowany.

Butelka na wodę wykonana z metalu jest bardzo praktyczna i trwała (chociaż oczywiście może w niej powstać wgniecenie, jeśli upadnie z wysokości na skały). Jej zaletą jest także szczelność oraz to, że zazwyczaj można ją swobodnie otworzyć nawet w grubszych rękawicach. Jej wadą jest jednak duży ciężar oraz fakt, że nie widzisz, ile dokładnie napoju Ci jeszcze zostało.

Lekkie butelki na wodę z tworzyw sztucznych

Dla wielu osób butelka turystyczna z metalu jest zbyt ciężka i decydują się na lekkie butelki z tworzyw sztucznych. W tej kategorii najpopularniejsze są bidony na wodę wykonane z tritanu. Jakie są jego zalety?

Butelka na wodę Nalgene z tritanu
Butelki na wodę z tworzyw sztucznych są lekkie i poręczne (fot. Nalgene)

Tritan:

– jest całkowicie odporny na stłuczenia i wgniecenia

– nie zmienia smaku napoju

– jest wolny od szkodliwych cząsteczek BPA

– jest bardzo lekki

– jest odporny na działanie wrzącej oraz zamarzniętej wody.

Dodatkowo bidon na wodę z tritanu jest zazwyczaj przezroczysty, więc zawsze wiesz, ile jeszcze płynu Ci zostało. Butelki z tego materiału można także myć w zmywarce.

Szeroką ofertę butelek z tritanu proponuje marka Nalgene. Zależnie od tego, co preferujesz, możesz wybrać bidon na wodę z szerokim wlewem Wide Mouth lub z wąskim Narrow Mouth. Butelki Nalgene Multidrink posiadają natomiast dwa rodzaje zamknięcia:

– szeroki wlew

– ustnik z rurką.

Butelki Nalgene są wyposażone w szczelną zakrętkę Loop-Top, dzięki której można je w prosty sposób przytroczyć do plecaka.

Butelka Nalgene przytroczona do plecaka
Butelki Nalgene można w prosty sposób przytroczyć do plecaka, by mieć wodę zawsze pod ręką (fot. Nalgene)

Butelka składana – nie trać miejsca w plecaku

Masz dość pustych bidonów, które zajmują tylko miejsce w plecaku? Postaw na butelki składane i zapomnij o tym problemie.

Tego typu bidony na wodę proponuje między innymi marka HydraPak. Butelki tej firmy są wykonane ze specjalnego materiału TPU – bardzo wytrzymałego i elastycznego. Dzięki niemu butelkę, po wypiciu wody, można zwinąć do niewielkiego dysku. Dodatkowo HydraPak udziela na swoje produkty gwarancji No-Leak. O ile tylko butelka składana jest używana zgodnie z przeznaczeniem, firma gwarantuje, że bidon nigdy nie zacznie przeciekać.

Butelka składana HydraPak
Butelki składane są często kompatybilne z filtrami (fot. HydraPak)

Składane bidony na wodę proponuje także marka Source. Butelka składana Source Liquitainer jest wykonana z materiału Glass-like, który utrzymuje wodę w świeżości.

Butelka z filtrem – korzystaj z natury

Wiele produkowanych obecnie butelek jest kompatybilnych z filtrami. Na rynku są też już jednak dostępne butelki z zintegrowanym filtrem, który w czasie rzeczywistym uzdatnia płyn. Możesz więc czerpać wodę prosto ze strumyka, zamiast kupować w schronisku kolejną butelkę.

Butelka z filtrem redukuje zanieczyszczenia oraz eliminuje bakterie i drobnoustroje na poziomie 99,99%.

Butelka filtrująca LifeStraw
Butelka filtrująca pozwala Ci czerpać wodę prosto ze strumyka (fot. LifeStraw)

Tego typu produkty znajdziesz między innymi w ofercie marki LifeStraw. Butelka filtrująca Go 2-Stage korzysta z technologii HollowFiber. Woda jest filtrowana przez membranę usuwającą bakterie oraz pierwotniaki.

Wodę z niepewnych źródeł oczyści także butelka z filtrem marki Water to Go. Zawarty w niej filtr z nanotechnologią skutecznie rozprawi się ze szkodliwymi substancjami oraz bakteriami. Butelka filtrująca Water to Go jest wykonana z lekkiego i trwałego poliwęglanu.

Jakiej wielkości butelka turystyczna jest Ci potrzebna?

Poszczególne rodzaje butelek są dostępne w różnej pojemności: od malutkich butelek na żel dla biegaczy o pojemności 250 ml przez butelki na trening mieszczące 0,5 l lub 1 l po duże bidony na wodę, do których nalejesz 1,5 l płynu. Możesz więc dobrać dokładnie taką pojemność, jaka jest Ci potrzebna.

Do wyboru do koloru

Niebieski? Czerwony? Zielony? Niezależnie od tego, jaki kolor jest twoim ulubionym, na rynku na pewno znajdziesz butelkę w takiej barwie. Kolorystyczna różnorodność pomaga też uniknąć pomyłek w późniejszym użytkowaniu.

Butelki na wodę Water to Go
Jaki kolor wybierzesz dla siebie? (fot. Water to Go)

W ofercie marki Nalgene znajdziesz także bidony na wodę dla najmłodszych pomalowane w atrakcyjne wzory. Takie butelki Nalgene są też odpowiednio wyprofilowane, aby mali turyści nie mieli problemów z ich wygodnym złapaniem.

Wielorazowa butelka na wodę to wybór przyjazny dla środowiska, twojego portfela oraz organizmu. Butelka filtrująca, składana, ze stali lub tritanu – dobierz taki bidon na wodę, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i zapomnij o stertach butelek wyrzucanych każdego miesiąca.

Katarzyna Butkiewicz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.