Buty trekkingowe to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego turysty. Odpowiednie buty górskie i ich wybór to nie tylko kwestia wygody i komfortu, lecz także bezpieczeństwa wędrówki. Stopy są narażone na wiele urazów w czasie trekkingów w trudnym terenie, dlatego warto stawiać na sprawdzone rozwiązania. Sprawdź czy takim są buty AKU.
Buty AKU są przeze mnie używane regularnie od dobrych kilku lat. W ostatnim czasie miałam przyjemność przetestować buty turystyczne Ultralight Original GTX z najnowszej kolekcji. Moją opinię opieram na testowanym modelu, jak również na doświadczeniach zebranych w czasie używania posiadanego przeze mnie od wielu lat modelu Ultralight Micro GTX, który różni się jedynie podeszwą.
Wskocz do sklepu i poznaj wszystkie nasze –> buty AKU.
AKU to marka założona w 1955 roku. Jej specjalnością są buty górskie i turystyczne. Siedzibą i krajem macierzystym marki są Włochy – kraj popularnie znany jako państwo „w kształcie buta”. Coś musi w tym być, gdyż buty górskie AKU kojarzone są z najlepszą jakością.
Początki marki sięgają rzemieślniczego zakładu szewskiego w małej miejscowości w pobliżu Dolomitów. Aktualnie marka jest szeroko znana i uwielbiana przez rzeszę turystów. Przez ponad 70 lat zdobyła liczne nagrody i uznanie miłośników gór na całym świecie. Wiele lat doświadczenia i tradycji szewskiej sprawiło, że buty górskie AKU są wytrzymałe, innowacyjne i komfortowe, a dodatkowo produkowane wyłącznie w Europie.
Więcej o butach AKU przeczytasz –> klikając tutaj!
Na początek kilka podstawowych informacji o samych butach. Cholewka buta wykonana jest ze skóry zamszowej o grubości 1,4 mm z innowacyjną technologią odprowadzania wilgoci AIR 8000 oraz membraną GORE-TEX® Performance Comfort. Na spodzie buta znajdziemy podeszwę marki Vibram zapewniającą świetną przyczepność, a śródpodeszwa wykonana jest z pianki EVA odpowiadającej za amortyzację.
Mam wrażenie, że buty AKU Ultralight Original GTX to buty w góry stworzone z myślą o nawet najbardziej wymagających kobietach. Osobiście jestem dość wybredna jeżeli chodzi o górskie obuwie i wiele modelów zwyczajnie mi „nie leży”. Bardzo cenię sobie lekkość i komfort użytkowania butów. Po wielu przymiarkach rożnych modeli, różnych producentów, trafiłam na buty AKU Ultralight. Nie będę ukrywać – są to moje ulubione buty do chodzenia po górach. Zawsze ubolewam, gdy muszę użyć innych, gdyż te (jak większość butów) nie nadają się do wszystkiego.
Na główne testy najnowszego modelu Ultralight Original GTX wybrałam się do Czech, na szczyt Velka Destna. Jest to najwyższy szczyt Sudetów Środkowych, wchodzący w skład aktualnie realizowanej przeze mnie Korony Sudetów. Zarówno warunki pogodowe, jak i trasa była idealna do testów. Mogłam sprawdzić buty na odcinkach stromych i płaskich, na kamieniach, liściach oraz na wieży widokowej na szczycie. W wielu miejscach zalegał jeszcze śnieg, a w innych było już konkretne błoto. Następnie testowałam je również na jednodniowych wypadach w góry, na rowerze oraz we Włoszech na trekkingach i via ferratach.
Po wieloletnim użytkowaniu oraz wnikliwym teście mogę z czystym sumieniem przedstawić wady i zalety butów AKU Ultralight Original GTX. Zacznę od zalet ponieważ jest ich zdecydowanie więcej.
Jako pierwszą zaletę muszę wymienić coś, za co kocham te buty od lat, czyli lekkość. W porównaniu do innych popularnych modeli widać różnicę w masie butów, jednak liczby nie robią tak spektakularnego wrażenia, jak założenie butów. To mimo wszystko buty treki, a nie odczuwa się tego na nogach. Dzięki temu są idealnym wyborem na wielokilometrowe trekkingi, gdyż zapewniają komfort i mniejsze zmęczenie stóp podczas długiego chodzenia.
Kolejną zaletą butów jest ich świetna oddychalność i przewiewność. Bardzo nie lubię upałów i przegrzewania się, w szczególności w stopy. Te buty do chodzenia po górach, dzięki wykonaniu w całości ze skóry zamszowej, pozwalają stopie swobodnie oddychać, co ma to wpływ na wspomniane wcześniej odczucie lekkości. Przewiewność i cyrkulację powietrza zapewniają również panele AIR8000. Jednocześnie posiadają membranę GORE-TEX chroniącą przed warunkami atmosferycznymi, dzięki czemu wilgoć odprowadzana jest na zewnątrz, a stopa pozostaje sucha. Buty AKU Ultralight Original GTX są jedynymi butami z membraną których używam latem. Pod kątem oddychalności nie mogą równać się z żadnym innym modelem, który użytkowałam.
Wygoda to cecha butów której nie mogę pominąć, ponieważ czuję się w nich prawie jak w kapciach. Są dobrze zaprojektowane, posiadają system amortyzacji i szybko się dopasowują do stopy, dzięki czemu stopy są dobrze podtrzymywane i chronione przed urazami bez uczucia ściśnięcia i ciężkości.
Wpływ na wygodę ma również przyczepna podeszwa. W tym modelu została zastosowana podeszwa marki Vibram Erica Everest, która zapewnia świetną przyczepność, a jednocześnie ma małą podatność na ścieranie. Każdy krok na szlaku stawiam pewnie i bez obaw o wywrotkę, zarówno na mokrych kamieniach, jak i w błotnistym terenie.
Jednocześnie podeszwa nie jest przesztywniona, a wręcz uważam, że jak na buty trekkingowe, jest dość miękka. Dla mnie to duża zaleta wpływająca na komfort użytkowania, choć dla niektórych może to być również wada.
Dużą zaletą butów jest ich trwałość. Wykonane zostały z wysokiej jakości materiałów. Mocne szwy, wytrzymała podeszwa, materiały odporne na ścieranie sprawiają, że ten model jest w stanie sprostać wieloletnim wymagającym wędrówkom. Moje pary nie chcą się zużyć. Dla porównania przedstawiam wam moje trzy pary – od lewej ustawiłam buty dziesięcioletnie (aktualnie używane jako robocze), następnie około pięcioletnieletnie i tegoroczną, testowaną tu parę.
Uniwersalność tych butów to zaleta, której nie mogę pominąć. Po pierwsze nadają się do wielu aktywności – testowałam ten model przez wiele lat zarówno w górach, dolinach, na rowerze, via ferratach czy w mieście. Nadają się również na wiele warunków pogodowych. Nie straszne im słońce, deszcz czy śnieg. Osobiście używam tych butów przez cały rok. Zimą noszę je w mieście lub w górskich dolinach. Dopiero w wyższe partie gór zakładam inne buty trekkingowe.
W Internecie można znaleźć wiele pozytywnych opinii o tych butach. Opinie użytkowników są ważnym aspektem, a nie udało mi się znaleźć skrajnie złych komentarzy.
Ostatnią, ale dla mnie absolutnie istotną zaletą, jest atrakcyjny wygląd. Buty są po prostu ładne, fajnie wyglądają na stopie i mają każdego roku ciekawe wersje kolorystyczne. Buty w góry damskie często wybierane są właśnie z uwzględnieniem tego aspektu. Zobaczcie, jakie różne kolory możecie kupić!
Pora przejść do minusów. Jako jedną z wad uważam to, że po dość krótkim czasie użytkowania buty wyglądają na zużyte lub znoszone. Ze względu na zastosowaną skórę zamszową, swoją ogólną lekkość i moje intensywne użytkowanie, każda para szybko traciła nieco atrakcyjności wizualnej. Niewiele różnią się buty używane 2 miesiące od butów używanych 2 lata. Jednocześnie nie wpływa to zupełnie na funkcjonalność i użytkowanie buta.
Wspomniana wcześniej miękkość podeszwy może być dla niektórych wadą, dlatego uznałam, że warto zwrócić na to uwagę. W trudnym, mocno kamienistym terenie lub na via ferratach, nie jest wykluczone, że osoby o wrażliwych stopach będą odczuwać dyskomfort. Jeżeli masz wątpliwości czy ta podeszwa nie będzie zbyt miękka, polecam intensywne przetestowanie butów pod tym względem w sklepie.
PLUSY
+ lekkość i oddychająca cholewka
+ ochrona przed czynnikami atmosferycznymi (membrana)
+ wygoda
+ przyczepna podeszwa
+ trwałość nawet przy intensywnym użytkowaniu
+ wysoki stopień uniwersalności
+ dobre opinie użytkowników
+ stylowy design
MINUSY
– zamsz szybko nabiera wyglądu zużycia
– dość miękka podeszwa (dla niektórych będzie to plusem)
Podsumowując, buty w góry damskie Ultralight Original GTX są doskonałym wyborem dla kobiet poszukujących lekkich, trwałych i wygodnych butów trekkingowych. Zapewnią ochronę i komfort podczas górskich wędrówek. Są świetnym kompromisem między ciężkimi i sztywnymi butami wysokimi, a lekkimi butami podejściowymi. Pomimo pewnych oznak zużycia zewnętrznego są godne uwagi. Mam nadzieję, że mój test pomoże Ci podjąć najlepszą decyzję przy wyborze odpowiedniego obuwia do swoich przygód na szlaku.