Co powinna zawierać apteczka turystyczna
apteczka
Porady

Co powinna zawierać apteczka turystyczna

Redakcja skalnik.pl / 07 sierpnia 2014

Nawet największy górski twardziel czasem się skaleczy. Wtedy musi sięgnąć do apteczki pierwszej pomocy. Czy jednak wcześniej spakował do niej wszystko co niezbędne? Przeczytaj tekst, w którym doradzamy, jaki skład powinna zawierać apteczka turystyczna.

Coś na rany

apteczka pocketPodstawowym wyposażeniem każdej apteczki są bandaże, plastry oraz środek odkażający rany. W naszym przenośnym centrum zdrowia powinny znaleźć się dwa rodzaje bandaży: uciskowy oraz elastyczny. Pierwszy służy do opatrzenia ran, które są wynikiem różnego rodzaju skaleczeń czy zadrapań. Drugi będzie pomocny przy stabilizowaniu stawów oraz mięśni podczas zwichnięć, nadwyrężeń i złamań. W apteczce niezbędny jest również płyn dezynfekujący, którym oczyszcza się ranę przed jej opatrzeniem. Dobrym nawykiem jest posiadać w apteczce coś na kontuzje mięśni i stawów. Mogą to być żele rozgrzewające lub maści przeciwzapalne. Przydadzą się one na stłucznenia, skręcenia i bóle stawów.

folia ratunkowaFolia ratunkowa

Innym, niezwykle istotnym elementem apteczki pierwszej pomocy (szczególnie tej używanej podczas górskich wypadów), jest folia NRC, nazywana również kocem ratunkowym. Jest to rodzaj cienkiej, metalizowanej płachty, której zadaniem jest zatrzymanie wychładzania organizmu bądź zapobieganie jego nadmiernemu przegrzaniu. Ta niepozorna powłoka uratowała już niejedno życie. Posiada ona dwie strony: srebrną i złotą. Kiedy chcemy uchronić poszkodowanego przed ubytkiem ciepła z organizmu okrywamy go kocem ratunkowym srebrną stroną do ciała. Natomiast wtedy, gdy zły stan zdrowia jest efektem wysokiej temperatury, zwracamy folie srebrną stroną do zewnątrz.

apteczkaCo jeszcze?

Oprócz wymienionych do tej pory elementów, każda apteczka pierwszej pomocy powinna zawierać: gumowe rękawiczki, maskę do sztucznego oddychania, nożyczki, chustę trójkątną oraz jałowe gaziki o zróżnicowanej wielkości.

Dodatkowo możemy naszą apteczkę uzupełnić o kilka składników, które mogą okazać się przydatne szczególnie w sytuacjach górsko-turystycznych. Spakujmy dodatkowo silny gwizdek pozwalający nam na wezwanie pomocy w chwili zagrożenia oraz światło chemiczne, które w ciemności ułatwi oznakowanie miejsca, w którym znajduje się poszkodowany. Warto też mieć przy sobie race ratunkową. Może ona stanowić dodatkowy element wyposażenia apteczki. O tym jak wzywać pomoc w górach możesz przeczytaj tutaj.

To zostaw w domu

Dobrze jest wiedzieć, że kilku rzeczy w apteczce turystycznej trzymać nie należy. Są to przede wszystkim wszelkiego rodzaju leki. Nie mogą one być częścią wyposażenia apteczki, ponieważ nie wiemy, czy potencjalny poszkodowany nie jest uczulony na pewne substancje występujące w ich składzie. Pamiętajmy, że to, co pomaga nam, nie musi wcale mieć leczniczego wpływu na drugą osobę. Do apteczki nie wkładamy również opatrunków niejałowych oraz sprzętu, do którego obsługi wymagana jest specjalistyczna wiedza medyczna.

 

Apteczka pierwszej pomocy często okazuje się elementem naszego ekwipunku, który doceniamy dopiero w chwili zaistnienia wypadku lub kontuzji. W takich momentach trzeba działać sprawnie, więc warto zadbać zawczasu, żeby w apteczce wszystko było na swoim miejscu. Przed wyruszeniem w góry sprawdź czy niczego nie brakuje. To ważne by pamiętać, że odpowiednio wyposażoną apteczkę turystyczną należy w góry zabierać zawsze.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.