Skarpety termoaktywne do biegania
Porady

Skarpety termoaktywne do biegania

Dominik Marzec / 16 listopada 2020

Temat skarpet czasem bywa marginalizowany, zarówno przez biegaczy, jak i przez miłośników innych sportów outdoorowych, czy wędrówek po górach. Nad wyborem butów trekkingowych i trailowych potrafimy spędzić długie godziny, wczytując się w niezliczone testy i fora internetowe, by w kolejnym kroku przymierzyć kilkanaście par w celu znalezienia tego jedynego, idealnego modelu obuwia. Tymczasem nawet najbardziej zaawansowane buty naszpikowane najnowszymi zdobyczami biegowej techniki będą niczym bez porządnej pary skarpet.

To właśnie buty trail i skarpety są najważniejszymi elementami biegowego ekwipunku, a ich odpowiedni dobór i wzajemna współpraca pozwoli cieszyć się bieganiem bez bolesnych otarć, pęcherzy i odcisków.

Skarpety biegowe – z jakich materiałów?

Popularny slogan o materiale wykonania skarpet wszyscy powtarzają jak mantrę i bardzo słusznie, bo zawiera w sobie prawdę i samą prawdę. A brzmi ona: „unikać bawełny”. To zasada bardzo uniwersalna, bo sprawdzi się, gdy będziemy wybierać nie tylko typowe skarpetki do biegania, ale też jakiekolwiek inne skarpety termoaktywne do dynamicznych górskich aktywności.

skarpety do biegania dynafit
Najczęściej biegacze wybierają skarpety z włókien syntetycznych. Najlepsze marki biegowe – jak marka Dynafit – produkują skarpetki do biegania. (fot. Dynafit)

Dobre skarpetki biegowe będą wykonane z mieszanki materiałów syntetycznych bez domieszek bawełny, w skład których mogą wejść rozmaite rodzaje tworzyw jak poliester, poliamid, Nylon czy popularny Coolmax (który sam w sobie także jest włóknem poliestrowym). Dzięki syntetycznym materiałom skarpety będą szybkoschnące i przy tym dobrze odprowadzające wilgoć, a to bardzo ważne, bo podczas biegu stopa pracuje non-stop i tej wilgoci będzie produkować naprawdę dużo. Syntetyczne włókna posiadają czasem również właściwości antybakteryjne, co jest nie bez znaczenia przy dłuższym wysiłku. Bardzo często w składzie znajdziemy też materiał nadający skarpetkom niezbędną elastyczność oraz zapewniający lepsze dopasowanie do stopy, taki jak Lycra, spandex czy elastan.

Małym wyjątkiem od tej syntetycznej reguły mogą być skarpetki termoaktywne z wełny merino. Choć mniej popularne wśród biegaczy, skarpety merino będą posiadały najlepsze cechy wyżej wymienionych włókien sztucznych. Wiodące w produkcji skarpet merino marki to na przykład Icebreaker oraz Smartwool.

skarpety biegowe merino
Alternatywą dla skarpet ze sztucznych włókien mogą być skarpety biegowe merino. (fot. Smartwool)

Skarpety do biegania – jaka długość?

Przeglądając modele skarpet biegowych, na pewno zwrócicie uwagę na ich różnorodność pod względem długości. Niektórzy producenci wyspecjalizowani w odzieży biegowej (jak Salomon czy Dynafit) potrafią oferować skarpety do biegania w kilku opcjach długości. Czasem dotyczy to nawet jednego modelu.

  • Krótkie (Low) – Idealny wybór dla minimalistów, którzy lubią, gdy podczas biegu jak najmniejsza powierzchnia ciała ma kontakt z odzieżą. To oczywiście wybór na cieplejsze dni, gdyż materiał kończy się na wysokości kostki lub zaraz nad nią. Krótkie skarpetki termiczne najlepiej sprawdzą się w łatwym terenie jak utwardzona leśna ścieżka czy asfalt, natomiast w cięższych, na przykład górskich warunkach, pod niską skarpetę może zacząć przedostawać się od góry piach, małe kamyczki czy inne niespodzianki zagarnięte ze szlaku, mogą poczynić stopom równie wielkie spustoszenie co kamyk w bucie.
  • Średnie (Mid) – Najbardziej uniwersalny krój skarpetek, który nada się na każdą porę roku i na każdy teren. Ich średnia wysokość porządnie zabezpieczy kostkę, zapobiegnie dostawaniu się zanieczyszczeń do środka, pozwoli także na wygodne noszenie krótkich stuptutów biegowych, które zwłaszcza podczas biegania po górach są bardzo przydatnym gadżetem.
  • Długie (High) – Jeśli mówimy o skarpetach do biegania, te najdłuższe to najczęściej będzie odzież kompresyjna (o której właściwościach za moment), a wśród nich znajdziemy modele sięgające aż pod kolano.
skarpety do biegania stance
Skarpety o średnim profilu Mid to najczęstszy wybór biegaczy. Na zdjęciu znany na całym świecie „ultras” Anton Krupicka w skarpetach biegowych marki Stance. (fot. Stance)

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

  • Odpowiedni rozmiar. Dobór rozmiaru jest tu niezwykle ważny, ponieważ wystarczy choćby małe zagięcie czy fałda w zbyt dużej skarpetce, aby stopa nabawiła się podczas biegu odcisków, nie mówiąc już o zwykłym dyskomforcie podczas stawiania każdego kroku.
  • Kompresja. Skarpety kompresyjne do biegania to wynalazek, który można kochać lub nienawidzić. Przez część biegaczy zupełnie ignorowany, przez drugich uważany za rewolucję. Niezależnie od tego, do której grupy się zaliczamy, z technicznego punktu widzenia skarpetki z kompresją powodują nacisk na grupy mięśni w celu poprawy krążenia, co spowoduje lepsze ukrwienie i lepszą pracę mięśni. Dodatkowo odzież kompresyjna może przyspieszyć regenerację mięśni po długotrwałym wysiłku.
  • Szwy. Porządne skarpety termiczne szwy będą posiadały płaskie, albo będą tych szwów zupełnie pozbawione (skarpety bezszwowe). Dzięki temu jeszcze bardziej zminimalizujemy ryzyko nieprzyjemnych otarć na stopach.
  • Wstawki. Ciekawą innowacją wśród biegowych skarpet jest stosowanie w kluczowych miejscach takich jak linia palców, śródstopie, pięta, staw skokowy czy kostka, specjalnych wstawek. Wstawki te mogą być wykonane z grubszego lub wzmocnionego materiału, aby zabezpieczyć te wrażliwe elementy stopy biegacza.
  • Odpowiednia grubość. Poza najważniejszą funkcją czyli odprowadzaniem wilgoci, ważnym zadaniem skarpet jest zapewnienie komfortu termicznego. Grube, mięsiste skarpety dwuwarstwowe będą bardzo wygodne i dadzą stopom dobrą amortyzację, z drugiej strony mogą doprowadzić do przegrzania i odparzenia stóp w letnich warunkach. Pamiętajmy więc o doborze rodzaju skarpet pod kątem warunków na trasie i panującego sezonu.
stance skarpety termoaktywne
Od materiału po najdrobniejsze szwy – w skarpetkach do biegania wszystko jest szalenie ważne. (fot. Stance)

W stopach siła

Stopy to kluczowe narzędzie biegacza, do tego narzędzie bardzo wrażliwe i poddawane niesamowitym obciążeniom. Właśnie dlatego musimy o nie najbardziej się zatroszczyć. Gdy wyruszymy na trening, wycieczkę biegową, czy zawody w górach, lekko za luźna kurtka, za ciężkie kije albo nie do końca dopasowany plecak może i sprawią dyskomfort, ale pomimo tych trudności pozwolą w jednym kawałku dotrzeć do mety. Za to stopy – bolące i odparzone przez zły dobór butów i skarpet – to będzie katastrofa, z której nie ma już ratunku.

Aby pokonywać biegowe ścieżki z uśmiechem na twarzy i z komfortem dla stóp, zdecydowanie warto wyposażyć się w solidne i dobrze dopasowane skarpety.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.