Co zabrać na ferie w górach
Porady

Co zabrać na ferie w górach

Anna Śliwa / 30 grudnia 2022

Początek roku oznacza, że w szkołach zbliżają się ferie zimowe. Dwa tygodnie odpoczynku od nauki i codziennych obowiązków to także doskonała okazja, by wyjechać gdzieś na kilka dni. Od lat w tym czasie najpopularniejszym celem są góry. Ale żeby ten czas, pogodę oraz piękne otoczenie dobrze wykorzystać, trzeba się odpowiednio spakować. Podpowiem Ci dziś co zabrać na zimowy wyjazd na ferie z dziećmi. Podobnie spakujesz też swoje dziecko na zimowisko w górach.

Wyjazd na ferie- jakie ciepłe rzeczy zabrać

Jak mówi popularne powiedzenie, nie ma złej pogody, tylko źle ubrani ludzie. To, czy wycieczka, spacer lub inna aktywność na świeżym powietrzu będzie sprawiała zimą przyjemność zależy w dużym stopniu od komfortu termicznego. Wbrew pozorom nie mam tu na myśli tylko szybkiego wychładzania. Równie nieprzyjemne jest przegrzewanie się, a to zimą jest szczególnie zdradliwe. Duży wysiłek, ciepłe ubranie i w krótkim czasie można spływać potem. A później postój, chłodny wiatr, mokre plecy i po 2 dniach zamiast radosnego spędzania wolnego czasu masz szpital wyjazdowy. To nie jest dobry scenariusz na rodzinne ferie.

Dlatego  pakując się na wyjazd zadbaj przede wszystkim o odpowiednie ubranie. Sprawdzonym sposobem na zimowe dni jest ubieranie się „na cebulkę”. Na początek bielizna termoaktywna, która odprowadza wilgoć i zapobiega wychładzaniu i przegrzewaniu. Możesz wybierać między mieszankami funkcjonalnych włókien syntetycznych oraz składem naturalnym z wełną merino czy włóknami bambusa. Koszulki i leginsy termoaktywne dla dzieci i dorosłych to inwestycja, która się opłaca i jest podstawą komfortu podczas zimowych aktywności.

To tutaj –> bielizna termoaktywna dla dzieci!

Zimą najlepiej sprawdza się odzież ubierana warstwowo (fot. Jesse Riberiro, Unsplash)

Niemniej ważne są skarpety. Zimne stopy to jeden z największych wrogów każdego, kto spędza zimą dużo czasu na świeżym powietrzu. Polecam Ci szczególnie mocno skarpety merino, które mają właściwości termoregulacyjne i oddychające, a przy tym są antybakteryjne, co przekłada się na ich dłuższą świeżość. Skarpety z wełną merino pomagają w utrzymaniu prawidłowej temperatury stóp i zapobiegają zarówno wychładzaniu, jak i nadmiernemu poceniu się.

Oprócz odpowiedniej bielizny i skarpet zadbaj o pozostałe warstwy odzieży. Spakuj rzeczy, które zapewnią ciepło, takie jak bluzy polarowe, kurtki czy swetry puchowe lub z ociepliną syntetyczną, a także kurtki o właściwościach wodoodpornych i wiatroszczelnych.

Taki zestaw odzieży daje liczne możliwości modyfikacji. Możesz go zakładać warstwowo lub zależnie od warunków i wysiłku rezygnować z którejś z warstw. Najważniejsze, że z takim przygotowaniem żadna pogoda nie będzie straszna. 

Zadbaj o szczegóły

Po podstawowych częściach odzieży czas na dodatki. A te są równie istotne. Pakując się na ferie w górach nie możesz zapomnieć o drobiazgach, takich jak czapka lub opaska na głowę oraz rękawiczki. Przez głowę najszybciej tracimy dużą część ciepła z organizmu. Trzeba więc ją porządnie zabezpieczyć. I znów, podobnie jak w przypadku skarpet, polecam Ci czapki i opaski z wełną merino, która ma fantastyczne właściwości termiczne.

Zimą ważny jest każdy szczegół odzieży (fot. Skalnik)

Przebywając długo na świeżym powietrzu możesz też wychłodzić, a nawet odmrozić dłonie. Dlatego nie lekceważ tak niewielkiej części wyposażenia jak rękawiczki. Wybór masz ogromny – od cienkich, elastycznych i przylegających do skóry rękawiczek na temperatury osiągające 0-5 st. Celsjusza, po solidne rękawice z ociepliną syntetyczną lub puchową oraz chroniącą przed wiatrem i opadami membraną. Ich wybór powinien zależeć od tego, jak zamierzasz spędzać czas. Zwróć uwagę na panele na palcach wskazujących pozwalające na korzystanie z urządzeń z ekranem dotykowym. Ma je obecnie coraz więcej modeli. Dzięki nim nie trzeba będzie ściągać rękawiczek by np. skorzystać z telefonu lub nawigacji.

Na każdą dłoń i każdą przygodę – zobacz nasze rękawiczki.

Równie ważna jak ochrona głowy i rąk, jest ochrona  oczu. Okulary przeciwsłoneczne mogą Ci się kojarzyć głównie z latem. Ale zimowe, ostre słońce, zwłaszcza odbite od śniegu równie mocno męczy wzrok, a promieniowanie ultrafioletowe niekorzystnie wpływa na oczy. Dlatego zarówno dla siebie, jak i dla dziecka pamiętaj o okularach przeciwsłonecznych z filtrem UV. Na śniegu bardzo dobrze sprawdzają się też okulary z filtrem polaryzacyjnym, które likwidują refleksy świetlne.

Dzięki stuptutom śnieg nie nasypie się od góry do butów (fot. Skalnik)

Jeśli planujesz zimowe wycieczki i spacery w plecaku powinny znaleźć się też stuptuty, które zapobiegają dostawaniu się śniegu do butów od góry. W głębokim śniegu są one niezastąpione.

Kliknij w link i poznaj nasze –> stuptuty.

Termos czyli ciepły napój (i nie tylko) zawsze w zasięgu ręki

Skoro wiesz już jakie ubrania i dodatki zabrać, zajrzyjmy do plecaka. A tam zimą bardzo ważne miejsce powinien zajmować termos. Ciepła herbata pozwoli rozgrzać się podczas postoju, ale jest też ważna z innego powodu. Latem, gdy jest gorąco pragnienie pojawia się bardzo szybko. Dobrze wiesz, że chce Ci się pić. Jednak w niskich temperaturach organizm nie wysyła nam takich sygnałów. Możesz iść kilka godzin i nawet przy dużym wysiłku fizycznym nie czuć, że potrzebujesz się napić. A to nieuchronnie prowadzi do odwodnienia, osłabienia i w efekcie może zniszczyć dobrze zapowiadający się dzień. Dzieci odwadniają się bardzo szybko dlatego termos z herbatą w plecaku to absolutne must have podczas zimowych aktywności w terenie.

Ciepła herbata na zimowym szlaku to podstawa (fot. Skalnik)

Jeśli planujesz dłuższe wycieczki i przebywanie z dala od schronisk możesz też pomyśleć o zabraniu ciepłego posiłku. Świetnie nadają się do tego obiadowe termosy Volven lub innych producentów, które mają szeroki wlew i poręczny kształt. Wyposażone są zwykle w łyżkę i mogą służyć też za naczynie do spożywania posiłku.

Zajrzyj i weź na ferie dobry termos.

Ferie w górach – co jeszcze wrzucić do plecaka

O czym jeszcze warto pamiętać podczas pakowania na ferie w górach? Na pewno w wyposażeniu przyda się czołówka. Zmrok zapada zimą szybko, a wydłużająca się z różnych powodów wycieczka może skończyć się, gdy już będzie ciemno. Na rynku są też dostępne czołówki dla dzieci, dostosowane do mniejszych wymiarów głowy.

Aby szybko rozgrzać zamarznięte dłonie można też zabrać na wycieczkę ogrzewacze do rąk. Zajmują mało miejsca, są lekkie, a w skrajnych przypadkach mogą nawet uratować ręce przed odmrożeniami.

Raczki dla dużych i małych (fot. Skalnik)

Pomyśl też, czy nie przyda się dodatkowe wyposażenie do poruszania się na śliskiej nawierzchni. Polecam Ci raczki, które świetnie sprawdzają się na prostych trasach np. w tatrzańskich dolinach czy w Beskidach i poprawiają przyczepność na oblodzonych szlakach. Są dostępne w różnych rozmiarach dostosowanych do wielkości butów, a także w wersji dziecięcej.

W góry zabierz koniecznie raczki, na przykład raczki turystyczne VI.6+. Ten producent tworzy także raczki w rozmiarach dla dzieci.


Ferie w górach to niezapomniana przygoda i możliwość aktywnego spędzenia czasu. Żeby w pełni cieszyć się z atrakcji jakie oferuje taki wyjazd trzeba się dobrze spakować. Pamiętaj, że zimą niektóre elementy wyposażenia mogą zimą dosłownie uratować zdrowie, a nawet życie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.