Namiot tunelowy czy iglo?
Porady

Namiot tunelowy czy iglo?

Krzysztof Ostryżniuk / 26 maja 2021

Wybór namiotu to często ważny moment w życiu turysty. Nie jest to najtańszy element ekwipunku, więc jako użytkownicy chcemy mieć maksymalnie użyteczne narzędzie, a jako klienci możliwe tanią opcję.

Producenci prześcigają się w propozycjach, które mają nam ułatwić biwakowanie i uczynić je jak najwygodniejszym. Na nic zdadzą się ich starania, jeśli wybierzemy nieodpowiedni namiot turystyczny. Jaki więc wybrać – tunelowy czy iglo?

Czym się różnią namioty turystyczne?

Przede wszystkim musimy wiedzieć z czego wybieramy. W tym artykule skupię się na dwóch najpopularniejszych konstrukcjach. Omówimy namioty iglo i tunelowe. Różnią się one konstrukcją, a to niesie za sobą wiele konsekwencji.

Przede wszystkim iglo jest samonośne. Czyli możemy go rozbić bez użycia szpilek bądź śledzi. Oczywiście znajdziemy wyjątki, ale upraszczając bardzo rozbudowany rynek, możemy do tego sprowadzić główną różnicę. Nie będziemy tego robić często, bo z pewnością lepiej będzie się sprawować przytwierdzony do ziemi. Tego typu namioty turystyczne są inną bryłą niż ich kuzyni o konstrukcji tunelowej.

namiot iglo
Wybór typu namiotu może przesądzać o komforcie biwakowania bądź transportowania.
(fot. Julian Bialowas, Unsplash)

Namioty tunelowe za to będą miały bardziej podłużną budowę, występują w dużo większych rozmiarach i „pojemnościach”. Dodatkowo kształt stelaża pozwala efektywniej wykorzystać miejsce – ściany są bardziej pionowe, więc większa część podłogi jest w pełni użyteczna (nie ograniczona skosami dachu). Kiedy już wiadomo o czym mowa, możemy przejść do szczegółowego omówienia obydwu typów namiotów.

 
Szukasz namiotu dla siebie? Kliknij w link i znajdź namiot turystyczny dla siebie.

Namiot Iglo – zalety i wady

Przez bardziej płaską budowę namiot iglo będzie lepiej się sprawować przy silnym wietrze. Namioty wyprawowe, które zabierane są w wysokie góry, świetnie to obrazują. Są bardzo rozłożyste i niskie, dzięki czemu wiatr nie odrywa ich z ziemi. Zwykłe namioty turystyczne typu iglo również mają ten charakter. Przez to w środku miejsce będzie inaczej rozłożone – skosy ścian powodują mniej użytecznej przestrzeni. Z powodzeniem za to można rozkładać rzeczy na podłodze po bokach, a spać na środku, gdzie jest najwyżej. Najczęściej iglo spotyka się jako namiot dwuosobowy lub trzyosobowy. Oczywiście namiot jednoosobowy również jest opcją, ale zdecydowanie mniej popularną.

Dzięki samonośnej konstrukcji możemy przenosić cały namiot chwytając go za stelaż, bez konieczności rozkładania go. Ułatwi to wszelkiego rodzaju prace organizacyjne – suszenie, trzepanie czy wyjmowanie szyszek spod podłogi. Dodatkowo niektóre namioty turystyczne możemy zacząć stawiać od tropiku. Jest to przydatne przy zakładaniu biwaku podczas deszczu. Sypialnia namiotu pozostaje sucha podczas całej operacji. Namioty typu iglo często też mają mniej płaskiej powierzchni na tropiku, więc woda będzie sprawniej spływać z materiału. Może zdarzyć się, że konstrukcje tego typu są też lżejsze i mniejsze po spakowaniu, choć nie jest to regułą pozbawioną wyjątku. Namioty Naturehike polecane są jako małe, lekkie i w przystępnej cenie igla dla osób liczących gramy wagi.

 
Z tym linkiem poznasz z bliska namioty Naturehike.
 

iglo namiot marmot
Kompaktowość, łatwość rozkładania, samonośna konstrukcja – popularne iglo ma wiele zalet.
(fot. Marmot)

Niestety namioty iglo nie są idealne. Raczej nie spotkamy w nich rozbudowanych przedsionków. Nie zmieścimy też w jednym namiocie ośmiu osób. Czteroosobowy namiot to już bardzo duże iglo. Wyżej wspomniane skosy też mogą przeszkadzać, jeśli chcemy wykorzystać maksymalnie dużo miejsca, lub jeśli zależy nam na przestrzeni do spania. Często wysokość zestawu materac + śpiwór powoduje ocieranie się o ścianki, przez co śpiwór wilgotnieje. Dotyczy to wysokich osób i krótkich namiotów, ale warto o tym pamiętać przy wyborze.

Namiot tunelowy – zalety i wady

Z opisu namiotów typu iglo wiele można już wywnioskować o namiotach tunelowych. Pokuszę się o krótkie podsumowanie. Namiot tunelowy jest więc:

  • bardziej wymagający przy rozbijaniu (szczególnie jeśli chodzi o dobór podłoża, bo musi ono oferować solidne wbicie odciągów)
  • ma więcej przestrzeni w środku
  • jest często wyższy
  • może mieć duże przedsionki
  • gorzej sprawuje się podczas mocnego wiatru

Uzupełnijmy to o parę szczegółów. Kształt tunelu sprawia, że w środku miejsca jest naprawdę sporo. Często można w nim wyprostować ręce na siedząco, czy stanąć zgiętym w pół. To może nie brzmi spektakularnie, ale jest bardzo użyteczne – ubieranie się w pionie jest zdecydowanie wygodniejsze niż wygibasy na leżąco. W namiotach turystycznych typu tunelowego producenci nierzadko decydują się na umieszczenie dwóch wejść. Ułatwia to korzystanie, tym bardziej, że drzwi są wyższe i bardziej pionowe niż w iglo.

namioty terra nova
Namiot tunelowy może zaoferować często więcej wygody. (fot. Terra Nova)

Przedsionki mogą być naprawdę duże. Szczególnie w potężnych kilku-, bądź nawet kilkunastoosobowych namiotach. Tunelowe konstrukcje o dużych gabarytach to na przykład namioty dla harcerzy. Właściwie w typowo rodzinnych modelach, przedsionek przypomina taras, gdzie stawia się stół i toczy się życie znane z domowego zacisza. Tego typu namioty mają też często więcej niż jedną sypialnię, dzięki czemu naprawdę przypominają dom.

Wady? Przede wszystkim potrzeba szpilek i więcej czasu do rozłożenia. Poza tym waga i rozmiary po spakowaniu są większe. Fajnie jest mieć duży przedsionek, gdy namiot jest rozłożony, ale przy zwijaniu go do wora już jest mniej atrakcyjny. Tunelowe konstrukcje często widzi się jako namioty czteroosobowe i większe, co nie oznacza, że nie ma minimalistycznych tunelówek w rodzaju namiotu Minima SL marki Camp.

Jaki namiot w góry?

Jeśli spodziewamy się trudnych warunków (o to w górach nietrudno) wybrałbym iglo. Wtedy też liczy się waga i objętość po spakowaniu. Dobrze jest również rozbijać i zwijać się szybko. Jeśli chodzi o rozmiary, to przyjęło się brać „o jedną osobę większy”, czyli dla pary namiot trzyosobowy. Iglo nie słyną z przepastnej przestrzeni, a jeśli chcemy w środku komfortowo spędzić nieco więcej czasu, to warto rozważyć większy model. Biwakowanie w takim namiocie to większa swoboda. Różnica w cenie i wadze wcale nie jest znacząca, a biorą pod uwagę, to że namiot ma być uniwersalny, to nieco pojemniejsze schronienie zapewni więcej możliwości.

naturehike namiot tunelowy na kemping
Namiot tunelowy może być dobrym wyborem na rodzinne biwakowanie lub wypad w większym gronie przyjaciół. (fot. Syuhei Inoue, Unsplash)

Jaki namiot 4 osobowy?

Jeśli szukamy noclegu dla czterech osób, to bierzemy pod uwagę duże iglo albo średni namiot tunelowy. Jeśli nie będzie to ekwipunek na typowo trekkingowy wypad, szukałbym namiotu tunelowego. Szczególnie sprawdzają się przy wypadach samochodowych. Wtedy duży przedsionek jest użyteczny, bo można z niego korzystać jako z zadaszonej przestrzeni, a waga nam nie przeszkadza. Tunelowy namiot czteroosobowy jest też fajny przez swoje bardziej pionowe ściany. Mniejsza szansa na ocieranie się o mokry tropik to zdecydowana zaleta.

 
Ten temat wciągnął się bardziej? Zajrzyj do innych tekstów o namiotach na naszym blogu – kliknij tutaj.
 

Mam nadzieję, że wybór namiotu będzie dla Was łatwiejszy po tym krótkim tekście. Powodzenia w poszukiwaniach i przyjemnej lektury opisów namiotów. Pamiętajcie, że warto poznać wszystkie szczegóły w nich zawarte, zanim podejmie się decyzję o zakupie namiotu.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.