Edelrid – sprzęt wspinaczkowy niemieckiej jakości - blog Skalnik
Edelrid – sprzęt wspinaczkowy niemieckiej jakości
edelrid
Branża

Edelrid – sprzęt wspinaczkowy niemieckiej jakości

Redakcja skalnik.pl / 31 października 2016

W strategii Skalnika kierujemy się podążaniem za trendami outdoorowego rynku. Jako sklep ze sprzętem wspinaczkowym staramy się zawsze dostarczać najlepszego sprzętu i najbardziej innowacyjnych rozwiązań. Z tego właśnie powodu, jakiś czas temu, ofertę rozszerzyliśmy o produkty kolejnej firmy. Wybór musiał paść na jedną z najlepszych firm outdoorowych, jakie produkują sprzęt wspinaczkowy. Niemiecka marka Edelrid to połączenie tradycji i nowoczesnego podejścia do projektowania szpeju. Marka w Polsce nie jest tak rozpoznawalna może jak inni potentaci rynku, dlatego warto lukę tę nadrobić. Edelrid bowiem to niezawodny szpej, który wielokrotnie nagradzany  był za innowacyjność. Niemiecki producent z każdym sezonem rozszerza katalog swoich produktów i dociera z nimi do coraz szerszego grona klientów. Starsi fani marki doceniali ją zawsze za wysokiej jakości liny wspinaczkowe. Od przeszło 150 lat produkcja lin stanowi bowiem trzon asortymentu firmy.

Z kart historii

Edelrid powstał w 1863 roku, kiedy to Julius Edelmann i Carl Ridder założyli swoją manufakturę. Nazwę zaczerpnęli od członów nazwisk. Edelman był wcześniej sprzedawcą i miłośnikiem wspinaczki, natomiast Ridder technikiem specjalizującym się w konstrukcji maszyn służących do zaplatania. W początkowym okresie Edelrid produkuje przede wszystkim liny konopne. Aż do początku lat 40 XX w. fabryka zajmuje się produkcją wyrobów plecionych z naturalnych konopi i czystego jedwabiu. Rynek się jednak zmienia. W USA i Francji powstają pierwsze liny nylonowe. Marka podąża za kierunkami rozwoju i w roku 1953 Edelrid opracowuje pierwszą na świecie linę z rdzeniem i oplotem. Fakt ten okazał się przełomowy dla produkowania lin wspinaczkowych. Od tej chwili liny konopne odchodzą do lamusa, a przypadkowe pęknięcia lin w dużej części zostają wyeliminowane. Kolejne lata przynoszą badania i nowoczesne rozwiązania, dzięki którym liny Edelrida stają się produktami najlepszymi w swojej klasie. Dziś Edelrid to firma produkująca nowoczesny sprzęt, którego rozpoznawalną cechą jest niemiecka jakość o najwyższych standardach.

Kolekcje

Oferta Edelrida dzieli się na trzy główne grupy asortymentu, z których każda dedykowana jest do konkretnych aktywności. Pierwsza i największa linia to seria Sport. W niej znajdują się produkty do aktywności wspinaczkowo-alpinistycznych. Poza szeroką gamą szpeju wspinaczkowego i lin, znajdują się tu raki, czekany, sprzęt biwakowy, kaski, oświetlenie, lonże via ferrata, sprzęt alpinistyczny i szeroki wybór uprzęży wspinaczkowych. Oprócz przysłowiowego „żelastwa” wspinaczkowego, Edelrid od kilku sezonów oferuje także odzież wspinaczkową, plecaki turystyczne i wspinaczkowe oraz crashpady do bulderowych zmagań w terenie. Drugą grupę produktową stanowi sprzęt dla profesjonalistów pracujących na wysokościach i ratowników wysokościowych. Linią Work Safty obejmuje Edelrid produkty związane z dostępem linowym. Wysokiej klasy uprzęże, liny, bloczki, sprzęt ochrony osobistej, taki jak kaski czy lonże asekuracyjne, to tylko mały wycinek bogatej kolekcji marki. Linię trzecią – Adventure Parks – stanowi wszystko, co zapewnia bezpieczeństwo oraz świetną zabawę w parkach linowych i podczas rajdów przygodowych. Uprzęże, lonże i kaski to trzon tej grupy produktowej.

Nowoczesne produkty

Przyrząd Mega Jul

przyrząd mega julEdelrid wprowadza do ofert sklepów Skalnik całą masę innowacyjnych rozwiązań. Jednym z nich jest nowoczesny i minimalistyczny przyrząd Mega Jul. Stworzony został do współpracy z linami pojedynczymi, bliźniaczymi i połówkowymi. Konstruktorzy nadali przyrządowi kształtu, dzięki któremu siły hamowania liny zostały możliwie zoptymalizowane. Wykonanie z nierdzewnej stali sprawia, że jest to niezwykle trwały i porządnie wykonany przyrząd asekuracyjno-zjazdowy. Cechuje się on ogromną funkcjonalnością. Za jego pomocą można asekurować z górnego, jak i dolnego stanowiska. Przyrząd Edelrida umożliwia również korzystanie w opcji przewodnickiej, a także znakomicie służy jako przyrząd zjazdowy. Tak duża funkcjonalność przyrządu jest zasługą jego przeznaczenia. Mega Jul został zaprojektowany dla alpinistów. Jego waga to jedyne 65 gramów.

lina rap line II 6mmLina Rap Line II 6mm

Kolejnym produktem, który zaskakuje swą nowoczesnością jest unikalna lina Rap Line II o średnicy 6 mm. To produkt nagrodzony złotem na branżowych targach ISPO 2015/2016. Nie dziwi werdykt jury, bo Rap Line to lina, która w jednej konstrukcji łączy właściwości liny statycznej i dynamicznej. Ta statyczna lina pomocnicza przy działaniu dużej siły zachowa się niczym lina dynamiczna. Większe odpadnięcie skutkuje zerwaniem aramidowych włókien i uaktywnieniem dynamicznego nylonowego rdzenia. Rap Line II nie jest jednak certyfikowaną przez UIAA liną bliźniaczą. Lina na testach wytrzymała liczbę odpadnięć od 2 do 3, zaś federacja wspinaczkowa określiła standard na liczbę 5 odpadnięć. Nowoczesna lina Edelrida to raczej lina pomocnicza do trudnych zadań wspinaczkowych oraz lina, która przyda się podczas awaryjnych sytuacji. Łatwo zabrać ją ze sobą w góry. Metr nowoczesnej liny marki Edelrid waży bowiem tylko 31 g.

Edelrid dla juniora

kask kids shieldPopularność aktywności outdoorowych rośnie z każdym sezonem. Coraz częściej rodzice zabierają swoje pociechy w góry, nawet w trochę trudniejszy teren, na narty czy snowboard. Edelrid zapewnia bezpieczeństwo także najmłodszym turystom i sportowcom. Dla dzieciaków ćwiczących się w sztuce pokonywania pionu marka opracowała uprząż dziecięcą Farggle. Jest to jedna z niewielu na rynku uprzęży dla dzieci, która posiada dwa punkty mocowania. Jeden zlokalizowany jest standardowo na brzuchu, drugi zaś na plecach dziecka. Rozwiązanie to sprawia, że jest to uprząż nie tylko idealna do wspinaczki, lecz także innych działań, podczas których dziecku trzeba zapewnić pełną ochronę. Model Fraggle doskonale sprawdzi się podczas wspinaczki skałkowej, zabawy w parkach linowych, wymagającego trekkingu czy zimowych szaleństw na nartach i desce. Rewelacyjny jest także kask Kids Shield, który opracowano, by perfekcyjnie chronił młodych wspinaczy. Ochroni on głowę dziecka przed spadającymi odłamkami skalnymi i zagwarantuje większe bezpieczeństwo w przypadku odpadnięcia dziecka przy wspinaczce. Kask posiada lekką konstrukcję In-Mold, w której zastosowano piankę pochłaniającą energię. Pianka ze spienionego polistyrenu, zewnętrzna policarbonowa skorupa i wentylujący głowę system Air Flow, gwarantują dziecku bezpieczeństwo i wygodę na naprawdę wysokim poziomie. Nie bez znaczenia jest w tym przypadku design, który przypadnie do gustu każdemu, małemu adeptowi wspinaczki sportowej.

 

Przedstawione w poradzie produkty, to tylko niewielka część świetnego wyposażenia marki Edelrid. Warto zapoznać się z pełna kolekcją produktów niemieckiej firmy. Innowacyjne, nienagannie wykonane i bezpieczne produkty Edelrida czekają w stacjonarnych sklepach górskich Skalnik oraz na www skalnik.pl

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również: