Edelrid – sprzęt wspinaczkowy niemieckiej jakości
sześć osób idzie na plecach mają wory transportowe z linami
Branża

Edelrid – sprzęt wspinaczkowy niemieckiej jakości

Beata Nawrotkiewicz / 18 stycznia 2023

Edelrid to marka z długą historią, bowiem jej początki sięgają roku… 1863. Wtedy to wspólną manufakturę założyli miłośnik wspinaczki i inżynier maszyn, którzy wspólnie postanowili produkować liny konopne. Od pierwszych liter ich nazwisk (Julius Edelmann i Carl Ridder) powstała nazwa Edelrid.

Od lat Edelrid należy do grona najbardziej zaawansowanych technologicznie przedsiębiorstw zajmujących się sportami górskimi. W 1953 roku jako pierwsza firma na świecie zastosowała linę składającą się z rdzenia i oplotu. Obecnie liny Edelrid są uznawane za produkt najwyższej jakości, spełniający najwyższe standardy. Dziś, po ponad 150 latach na rynku, firma ma w swoim portfolio setki produktów związanych z wysokością, zarówno przeznaczonych do aktywności sportowych, jak i zastosowań profesjonalnych.

Wspinacze, alpiniści, miłośnicy ferrat i kanioningu, skiturowcy, wspinacze w lodzie – to dla nich powstaje najlepszy sprzęt. Podobnie jak dla ratowników, arborystów, pracowników wysokościowych i użytkowników parków linowych. Dostosowany do wymagań konkretnego sportu czy zawodu lub przeciwnie – bardzo uniwersalny, który sprawdzi się przy wielu aktywnościach. Do tych ostatnich, oprócz lin, zaliczyć można takie produkty jak: uprzęże, karabinki czy kaski.

kanioning jedna osoba zjeżdża na linie wzdłuż wodospadu

Sprzęt do kanioningu – specjalistyczny i niezawodny (fot. Edelrid)

Liny Edelrid

Historia firmy zaczęła się od lin konopnych, które z czasem wyewoluowały do dzisiejszej postaci złożonej z rdzenia i oplotu. Są przeróżne: pojedyncze, połówkowe, bliźniacze, a nawet spełniające potrójne normy sportowe (czyli jedna lina, która może być użytkowana w każdym z wariantów) lub wygórowane normy przemysłowe, statyczne, pływające – długo można by wymieniać skoro jest lina Edelrid wizytówką i najważniejszym produktem, wciąż udoskonalanym o technologie, które wpływają na komfort użytkowania. Wszystkie modele lin (od Apus Pro, przez popularną wśród wspinaczy Boa Edelrid po arborystyczną X-P*E) są produkowane w centrali firmy, która mieści się w Isny im Allgäu na południu Niemiec.

Kliknij w link i zobacz liny Edelried.

Uprzęże Edelrid

Uprzęże Edelrid ma w wielu wariantach konstrukcyjnych (biodrowe, piersiowe, pełne), a także w wersjach dostosowanych dla różnych odbiorców (damskie, uniwersalne, dziecięce). Występują one w wielu różnych modelach, by sprostać oczekiwaniom i przyzwyczajeniom użytkowników. Znaleźć można konstrukcje regulowane na wiele sposobów lub przeciwnie – dobrze dopasowane, które stają się wyposażeniem bardzo osobistym. W uprzężach wygoda i bezpieczeństwo cenione są równie wysoko. W modelach sportowych stosowane są różne rozwiązania konstrukcyjne i materiały – ostateczną decyzję podejmuje użytkownik dopasowując je do swoich preferencji.

osoba asekurująca

Uprzęże Edelrid – komfort, dopasowanie i pełna gama kolorów (fot. Edelrid)

Jeśli chodzi o sportowe zastosowanie ciekawą opcją jest uprząż Edelrid zintegrowana z lonżą na via ferratę, w której brak oddzielnego absorbera – jest on „schowany” w pętlach udowych uprzęży.

W uprzężach do zastosowań profesjonalnych o zastosowanych rozwiązaniach świadczy po pierwsze przeznaczenie uprzęży, a także certyfikaty bezpieczeństwa poszczególnych elementów. Dlatego też modele dla ratowników, pracowników wysokościowych czy arborystów mają inną budowę, bo inne są certyfikaty, a przede wszystkim oczekiwania użytkowników.

A oto link, który przeniesie Cię do kategorii –> uprzęże Edelrid.

Karabinki Edelrid

Karabinki przydatne są nie tylko we wszystkich sportach górskich, ale także w zastosowaniach profesjonalnych. Różne kształty, materiały, blokady. Także tu Edelrid pokazuje, jak bardzo innowacyjnie podchodzi do swoich produktów. Dobrym przykładem jest technologia bulletproof. To dzięki niej karabinki Edelrid łączą w sobie lekkość aluminium i wytrzymałość stali. Jak to działa? W miejscach, gdzie tarcie liny jest największe zastosowano stalową wkładkę. Zdecydowanie przedłuża ona żywotność karabinka, a także liny, bo zapobiega tworzeniu się ostrych krawędzi w wytartym aluminium.

wspinacz zapinający karabinek do uprzęży liny i kubka

Stalowe wnętrze górnej części karabinka przedłuża żywotność sprzętu (fot. Edelrid)

Wśród karabinków – podobnie jak i kasków – wiele modeli jest przeznaczonych do użytkowania i do aktywności sportowych, i zastosowań profesjonalnych.

Karabinki Edelried to tutaj – kliknij.

Kaski Edelrid

W portfolio kasków marki Edelrid znajdziemy wiele różnych modeli. Wszystkie spełniają normy bezpieczeństwa, jednak w zależności od modelu i przeznaczenia mogą to być różne standardy. Trzeba mieć to na uwadze wybierając dla siebie kask Edelrid. Konstrukcje kasków marki można podzielić na trzy grupy:

  • twarda skorupa – najbardziej popularne, klasyczne kaski,
  • in mold (softshell) – super lekkie i przewiewne,
  • hybrydowe – uniwersalne, łączą trwałość i lekkość.
mężczyzna klarujący linę

Pod skałami – kask na głowie (fot. Edelrid)

Dodatkowe wyposażenie

Trudno omówić wszystkie lub choćby większość spośród kilkuset produktów marki Edelrid. Jednak są wśród nich tak znane i często wybierane akcesoria, że warto o nich wspomnieć choćby w kilku zdaniach.

przyrząd OHM zamocowany do ringu

OHM poprawia komfort wspinaczki, gdy w duecie jedna osoba jest dużo cięższa od drugiej (fot. Edelrid)

  • Edelrid OHM jest doceniany przez pary wspinaczkowe o dużej różnicy wagi, dzięki dodatkowemu tarciu liny podczas odpadnięcia przyrząd zmniejsza siłę, która “podrywa” lżejszą osobę asekurującą.
  • Mega Jul to niewielki, ale wszechstronny asekuracyjny przyrząd Edelrid, którego budowa automatycznie blokuje linę podczas odpadnięcia. Waży ok. 65 gramów, pozbawiony jest części mechanicznych, a jednocześnie umożliwia asekurację z różnych stanowisk, na wielu rodzajach lin (pojedyncze, podwójne, bliźniacze).
  • Lonża Edelrid występuje w odmianach do zastosowań profesjonalnych i hobbystycznych. Profesjonaliści – w zależności od rodzaju wykonywanych prac – mogą wybierać spośród klasycznych lonż z liny dynamicznej do stabilizacji swojego położenia lub asekuracyjnych lonż z absorberem. Hobbystycznym produktem jest lonża via ferrata Edelrid, zawsze o dwóch elastycznych ramionach i wyposażona w tekstylny absorber energii.
kobieta pokonuje mostek linowy na via ferracie

Lonża Edelrid świetnie sprawdza się na via ferratach

Eko rozwiązania

Edelrid przykłada wagę nie tylko do bezpieczeństwa i komfortu, ale także do kwestii środowiskowych i społecznych. Produkty należące do kolekcji #ClimbGreen są potwierdzeniem współczesnych technologii, które pozwalają tworzyć sprzęt bezpieczny w użytkowaniu w sposób zrównoważony dla środowiska. Hasła kolekcji wskazują na redukcję, ponowne użycie i ponowne przetworzenie (reduce, reuse, recycle).

Wszystkie liny i  większość uprzęży są oznaczone certyfikatem bluesign®, który potwierdza, że produkt został wyprodukowany z dbałością o środowisko naturalne.

Własne fabryki marki, znajdujące się w Wietnamie, to większa kontrola nad kwestiami bezpieczeństwa oraz możliwość zatrudnienia pracowników na sprawiedliwych warunkach.

Zobacz wszystke produkty marki Edelrid, które są dostępne w Skalnik.pl

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.