Gregory – historia i misja marki plecaków turystycznych
Branża

Gregory – historia i misja marki plecaków turystycznych

Anna Śliwa / 11 kwietnia 2023

Plecak turystyczny – bez niego trudno wyobrazić sobie większość aktywności terenowych. Zabierasz go na trekking, hiking, wycieczkę rowerową, wspinaczkę, wypad narciarski, ale także w podróż czy na rekreacyjną wycieczkę za miasto. Jest funkcjonalny i właściwie niezastąpiony. Dlatego wybierając ten dla siebie przeglądasz zwykle całą paletę ofert. I na pewno trafiłeś w niej na markę Gregory. Poznaj jej historię, filozofię oraz podejście do tworzenia niezawodnych plecaków na każde outdoorowe wyzwanie.

Innowacyjne podejście do plecaków turystycznych

Wielu użytkownikom plecaków wydaje się, że Gregory to marka nowa. Fakt, na polskich półkach sklepowych można ją znaleźć powszechnie od około 10 lat. Jednak jej historia jest znacznie dłuższa. Firma Gregory Mountain Products powstała w San Diego w Kalifornii w 1977, a jej twórca Wayne Gregory związany jest z produkcją plecaków jeszcze dłużej. Już jako 14 latek, należąc do ruchu skautowego, stworzył projekt swojego pierwszego plecaka. Model powstał w ramach skautowskiego wyzwania, ale zobaczył go Andy Drollinger, twórca jednej z miejscowych outdoorowych marek. Spodobał mu się na tyle, że obserwował Gregory’ego i po kilku latach zaprosił go do współpracy. Wkrótce też powstała pierwsza własna marka Wayne’a, Sunbird, którą jednak musiał zamknąć w 1973 r. Kontynuował pracę jako niezależny projektant tworząc plecaki, torby i inny sprzęt outdoorowy dla zleceniodawców. Nie porzucił też marzeń o własnym, całościowym projekcie i doprowadził do utworzenia firmy w 1977 r.

plecaki turystyczne gregory w góry
Plecaki Gregory wyróżniają się innowacyjnymi systemami nośnymi (fot. Gregory)

Od początku głównym celem Gregory’ego była innowacyjność i tworzenie plecaków idealnie dopasowanych do ruchu ludzkiego ciała. Nie interesowały go przestarzałe, statyczne konstrukcje. Plecaki Gregory miały poruszać się wraz z użytkownikiem, dając perfekcyjne odciążenie i przeniesienie ciężaru, a także stabilność nawet podczas najbardziej wymagających aktywności.

Nadzwyczajna staranność projektów i nieszablonowe podejście do nich sprawiły, że plecaki Gregory wyróżniają się na rynku. Innowacyjność obejmuje nie tylko system nośny, ale także dostęp do wnętrza czy sposoby troczenia sprzętu. Dla konstruktorów marki plecak to całość, która ponadto nie może istnieć bez jego użytkownika. I to jego wygoda podczas outdoorowych wyzwań jest tu najważniejsza.

Zobacz wszystkie nasze –> plecaki Gregory!

Plecaki tworzone dla i przez miłośników outdooru

Od 2015 r. główna siedziba firmy Gregory Mountain Products została przeniesiona z San Diego do Salt Lake City. Mieści się u podnóży Gór Wasatch i to właśnie tu powstają projekty plecaków i opracowywane są kolejne generacje innowacyjnych systemów nośnych i pasów biodrowych. Prototypy tworzone są ręczne i testowane na miejscu, w otaczających miasto górach.

Gregory – plecaki tworzone dla i przez miłośników outdooru (fot. Gregory)

Jeśli wyobrażasz sobie, że taka praca musi przebiegać w skupieniu, bez kontaktu ze światem zewnętrznym, to się mylisz. Siedziba marki to miejsce, gdzie oprócz mnóstwa plecaków zobaczysz też każdy możliwy sprzęt turystyczny, wędkarski, rowery, rzucone w kąt buty trekkingowe czy biegowe, zimą narty.  Mile widziane są tu psy, które mogą przychodzić do biura wraz z pracownikami. Ludzie tworzący markę Gregory są aktywni w różnych dziedzinach i sami często testują plecaki, które projektują i tworzą.

Firma pracuje zgodnie z filozofią „work- hard, play- hard”, a w jej rozumieniu „play” odnosi się przede wszystkim do aktywności outdoorowej i łączeniu pasji z tworzeniem innowacyjnych rozwiązań dla takich samych zapaleńców.

„Zielone” podejście do produkcji

Na pierwszym miejscu wśród zasad projektowania i produkcji wyrobów Gregory były zawsze innowacyjność i jakość. Plecaki i inne wyroby ewoluowały i były dopasowywane nie tylko do aktualnych trendów, ale także, a może przede wszystkim uwzględniały zmieniające się podejście do konstrukcji systemów nośnych. Z czasem pojawiły się inne wyzwania. Początek XXI w. przyniósł coraz większą świadomość w zakresie odpowiedzialności produkcji i biznesu. W te trendy wpisuje się także działalność marki Gregory, która postawiła na zrównoważoną produkcję, odpowiedzialne podejście do środowiska naturalnego i pracowników oraz dążenie do jak najmniejszego wpływu na otoczenie.

turystka z plecakiem turystycznym gregory
Marka Gregory opiera swoje działania na zrównoważonym rozwoju i zasadach odpowiedzialności społecznej (fot. Gregory)

Zobacz jakie działania podejmuje Gregory w związku z dążeniem do jak najbardziej zrównoważonej produkcji swoich plecaków.

 • dążenie do neutralności emisyjnej CO2 – obejmuje zarówno samą produkcję i stosowane w niej technologie, jak i logistykę, pakowanie, transport oraz działanie światowego i lokalnych biur.
 • możliwość naprawy –  plecaki Gregory projektowane są w taki sposób by możliwa była ich naprawa w serwisie. Dzięki temu przy usterce nie jest konieczna wymiana całego plecak, a jedynie zepsutej części.
 • podniesienie efektywności logistyki i transportu- stosowanie opakowań biodegradowalnych oraz pakowanie plecaków tak, by jednorazowo w opakowaniu można było umieścić ich więcej.
 • Program Zgodności Społecznej (Social Compliance Program) – wewnętrzny program uwzględniający zasady odpowiedzialności społecznej na każdym etapie produkcji i transportu. Gwarantuje uczciwe traktowanie pracowników, eliminuje pracę dzieci, a także zobowiązuje podwykonawców do przestrzegania norm środowiskowych. Marka prowadzi niezapowiedziane kontrole w swoich fabrykach, u dostawców i w sieci logistycznej i na bieżąco weryfikuje przestrzeganie zasad.

Zobacz –> plecaki turystyczne Gregory.

Gregory- nie tylko plecaki w góry

Skoro wiesz już jaką marką jest Gregory, to pokażę Ci jakie produkty znajdziesz w ich szerokiej ofercie. Choć naczelne miejsce zajmują w niej plecaki, to znajdziesz także saszetki czy bukłaki na wodę.

turyści w górach z plecakiem Gregory
Sprawdź, jaki plecak Gregory pasuje do Twoich aktywności (fot. Gregory)

Zobacz, jaki plecak Gregory wybrać do konkretnych aktywności:

 • zaawansowane plecaki trekkingowe i do wypraw backpackerskich – modele Baltoro PRO i Deva PRO – plecaki o dużych pojemnościach, na wielotygodniowe, wymagające wyprawy, z regulowanym systemem nośnym podążającym za ruchami użytkowników. Świetnie sprawdzają się przy dużych obciążeniach.
 • plecaki trekkingowe i dla podróżników – Stout i Amber, Katmai i Kalmia, Zulu i Jade z regulowanym systemem nośnym i licznymi możliwościach troczenia sprzętu
 • plecaki do trekkingów w wersji „light” – Paragon i Maven z regulowanym, wentylowanym systemem nośnym i dodatkowym dostępem do wnętrza
 • plecaki do zadań typu fast and light- ultralekkie, minimalistyczne modele Focal i Facet z wentylowanym tylnym panelem
 • plecaki hikingowe, do krótkich, intensywnych wędrówek – Citro i Juno, Arrio, Miko i Maya, Kiro – niewielkie modele o pojemności do ok. 30 l, z wentylowanym systemem nośnym
 • plecak trekkingowy dla dzieci – Icarus – dostosowany do sylwetki dziecka plecak o pojemności pozwalającej zabrać podstawowe wyposażenie na wędrówkę górską.
 • plecaki z izolacją i dołączonym systemem nawadniającym – Tempo i Pace – pozwalają na dłuższe utrzymywanie odpowiedniej temperatury wody w bukłaku. Przeznaczone do szybkich trekkingów i biegów.
 • plecaki z systemem nawadniającym – Salvo i Sula – idealne dla biegaczy i osób uprawiających speed hiking
 • plecaki alpinistyczne i narciarskie – Alpinisto, Alpinisto LT, Targhee, Targhee Fasttrack – dają możliwość troczenia czekanów i nart. Są stosunkowo wąskie by nie przeszkadzać w ruchu, a konstrukcja tylnego panelu sprawia, że nie przywiera do niego śnieg.
 • plecaki codzienne – Nano, Rhune – idealne do miasta, na city break, spacer czy krótką wycieczkę
 • plecaki do podróży- Border Traveler, Tetrad i Tribute – z łatwym dostępem do środka, wymiarami pozwalającymi na zabranie w podróż samolotem oraz licznymi przemyślanymi kieszeniami.
bukłak na wodę marki Gregory
W ofercie Gregory znajdziesz też systemy nawadniające do plecaków (fot. Gregory)

W kolekcji Gregory znajdziesz także systemy nawadniające o różnej pojemności oraz saszetki, które zastępują mały plecak np. podczas spaceru czy treningu.


Gregory to marka, której plecaki pokochali miłośnicy outdooru w ponad 40 krajach. Łącząc wygodę z funkcjonalnością oraz odpowiedzialnością produkcji, marka czerpie z najnowszych osiągnięć techniki i dba o przyszłość środowiska naturalnego.

Zobacz jak wypadł jeden z plecaków Gregory w naszym teście. Test plecaka Gregory Jade znajdziesz –> tutaj.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.