Jak czyścić bukłak
Porady

Jak czyścić bukłak

Marcin Nowak / 09 czerwca 2020

Każdy z nas lubi wyjazdy. Górskie eskapady mogłyby trwać wieczność, ale nasz świat nie jest taki, jakim chcielibyśmy go widzieć – są i powroty. Nie znam nikogo, kto chciałby wracać z gór, a tym bardziej nie znani są mi ludzie, którzy po przekroczeniu progu swojego domu lub mieszkania, z entuzjazmem chwytają się za czyszczenie swojego górskiego sprzętu.

Buty, kurtka, a nawet bielizna mogą poczekać chwilę w kącie na swój dzień czyściocha (chyba, że współmieszkańcy wyraźnie się tego domagają – zróbmy to szybciej), ale bukłaki w tej materii przejawiają absolutny brak cierpliwości i domagają się czyszczenia. Jak czyścić bukłak i jak o niego dbać?

Najlepiej dmuchać na zimne

Tak naprawdę najlepiej będzie, jeżeli swój bukłak opróżnisz, wyczyścisz ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego płynu do naczyń i zostawisz go do wyschnięcia w przewiewnym miejscu. Pamiętaj o tym, żeby bukłak podczas suszenia był cały czas otwarty. Jeśli zrobisz tak zaraz po powrocie z wycieczki, będziesz mieć mniej pracy i utrzymasz sakwy na wodę w czystości w najłatwiejszy sposób.

bukłaki czyszczenie
Regularne czyszczenie pozwala zachować bukłak zawsze gotowy do drogi (fot. Gregory)

Nie zostawiaj bukłaka w plecaku

Bukłak to nie wino, plecak nie piwnica. Z biegiem czasu, z pomocą dodatniej temperatury namnażają się bakterie, które znacząco wpływają na smak płynu. Sytuacja będzie mniej ciekawa, jeżeli bukłak napełniasz słodkimi izotonikami. Bakterie lubią cukier i wraz z grzybami chętnie zasiedlają takie miejsca. Wszystko się zgadza? Tobie też zdarzyło się zapomnieć o bukłaku w plecaku? Co powinieneś zrobić w takiej sytuacji? Jak wyczyścić taki zapomniany bukłak?

Czyszczenie bukłaka – czyszczenie wstępne

Spuść cały zastały płyn z bukłaka i napełnij go ciepłą wodą. Energicznie nim wstrząsaj i po chwili unieś bukłak nad głowę, rozprostuj wąż i ściśnij ustnik, tak żeby cały płyn spłynął przy pomocy grawitacji.

Jak porządnie umyć bukłak – wersja dla wytrwałych

Tutaj nie ma żartów, musisz zapewnić sobie adekwatny do siły swego przeciwnika oręż. Potrzebujesz szczotki kuchennej (do czyszczenia butelek), wycior do czyszczenia węża i płyn do naczyń. W skrajnych przypadkach przydadzą się tabletki do uzdatniania wody.

Kiedy przepłukałeś już bukłak, ponownie napełnij go wodą i dodaj płynu do naczyń. Wstrząśnij nim, tak żeby rozprowadzić wewnątrz detergent. Chwyć szczotkę i wyszoruj wewnętrzną część bukłaka. To samo zrób z wężem i przy pomocy wyciora dokładnie go wyczyść.

zestaw do czyszczenia bukłaka i rurki
Specjalny zestaw do czyszczenia i suszenia bukłaków ułatwia zadanie (fot. Osprey)

Jeżeli nie udało ci pozbyć się nieprzyjemnego zapachu możesz do bukłaka napełnionego wodą dodać tabletki do uzdatniania wody. Użyj jednej tabletki na każdy litr wody i pozostaw swój zestaw hydracyjny na 30-60 minut.

Następnie wypłucz bukłak i pozwól mu wyschnąć w przewiewnym miejscu. Pamiętaj, żeby bukłak był przez cały czas otwarty. Jego ścianki nie powinny się stykać.

Czyszczenie bukłaków – mój patent/wersja fast

Tak jak w przypadku pierwszej wersji czyszczenia powinieneś przepłukać bukłak ciepłą wodą i go opróżnić. Różnica jest w sprzęcie, który będzie niezbędny. Musisz zaopatrzyć się w tabletki do czyszczenia protez zębowych.

Napełnij bukłak letnią wodą do 2/3 objętości i dodaj do niego wcześniej wspomniane tabletki. Tak jak i w przypadku tabletek do uzdatniania wody zachowaj odpowiednie proporcje: jedna tabletka na litr wody. Poczekaj aż tabletki wykonają swoją pracę i się rozpuszczą. Dokładnie wypłucz bukłak i pozostaw go do wyschnięcia.

Czyszczenie systemu hydracyjnego, jeżeli wykonywane jest systematycznie, nie jest czynnością uporczywą i czasochłonną. Niestety z własnego doświadczenia wiem, że zapomnieć o bukłaku nie jest wcale tak ciężko, a przywrócenie go do życia może chwilę zająć. Czasami może okazać się, że bukłak straci swoje właściwości i trzeba będzie zaopatrzyć się w nowy. Dobrą wiadomością jest to, że większość producentów wyścieła swoje produkty warstwami antybakteryjnymi. To dobra wiadomość dla tych osób, które zainteresowały bukłaki Hydrapak, czy bukłaki Source. Dzięki takiemu rozwiązaniu bakterie nie będą namnażały się w tak dużym tempie, a tym samym łatwiej będzie utrzymać taki bukłak w czystości. Mam nadzieję, że mój wpis okazał się dla ciebie pomocny, a czyszczenie bukłaka będzie lekką i przyjemną czynnością, na którą znajdziesz chwilę po każdym powrocie. Do zobaczenia na szlaku!

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.