Jak prać śpiwór
Pranie śpiwora turystycznego
Porady

Jak prać śpiwór

Redakcja skalnik.pl / 28 maja 2019

Wypranie śpiwora nie jest niczym trudnym, przeprowadzone zgodnie z poniższym poradnikiem oraz instrukcjami prania i konserwacji jest też dla śpiwora bezpieczne. Ryzykowny jest element suszenia, zwłaszcza w przypadku śpiworów puchowych – zaniedbania na tym etapie mogą doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń.

Nie do końca wiemy, czy pranie ma wpływ na parametry śpiwora, nie spotkałem się z badaniami na temat różnicy w termoizolacyjności śpiworów przed i po wypraniu. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że wypranie śpiwora nie wpływa w sposób odczuwalny na jego termikę ale wydaje się, że lepiej prać śpiwory jak najrzadziej. Aby zmniejszyć częstotliwość prania, ważne jest zachowanie kliku zasad dotyczących dbania o śpiwór.

 

Jak dbać o śpiwór?

Podstawowa zasada jest taka, im droższy śpiwór tym bardziej należy o niego dbać. Śpiwory puchowe są delikatniejsze od syntetycznych i bardziej narażone na zawilgocenie. Aby wydłużyć okres do pierwszego prania przestrzegaj trzech podstawowych zasad.

  • O ile to możliwe używaj wkładki do śpiwora, która zapobiegnie przesiąkaniu potu do ociepliny. Taka wkładka przy okazji może poprawić termikę śpiwora. Dobra wkładka do śpiwora powinna być wykonana z materiału termoaktywnego. Najczęściej jest to Thermolite w wersjach zimowych i Coolmax w letnich.
  • Nie dopuszczaj do przechowywania zawilgoconego śpiwora, wietrz go jak najczęściej, żeby jak najdłużej pozostawał suchy. Zawilgocenie śpiwora jest najczęstszą przyczyną rozwoju mikroorganizmów w ocieplinie i wymusza jego wypranie.
  • Nie rozkładaj śpiwora bezpośrednio na ziemi, zawsze używaj karimaty – unikniesz zawilgocenia od spodu.

 

W czym prać śpiwór?

Śpiwory należy prać wyłącznie w dedykowanych środkach. Nie należy używać zwykłych domowych detergentów ponieważ są zbyt agresywne. Śpiwór syntetyczny najlepiej wyprać w Nikwax Tech Wash lub Grangers Performance Wash. Śpiwór puchowy pierzemy w Nikwax Down Wash lub Grangers Down Wash. Jeżeli śpiwór puchowy będziemy suszyć w suszarce bębnowej, wtedy najlepiej od razu zaopatrzyć się w Grangers Down Wash Kit. Ten zestaw jest wyposażony w 3 specjalnie skonstruowane piłki, które dodatkowo rozbijają zbrylenia puchu podczas suszenia.

Środki do prania śpiwora

Śpiwór należy prać w dedykowanych środkach. Nigdy nie używaj domowych detergentów. Fot. Granger’s

 

Jak prać śpiwór ręcznie

Śpiwory puchowe i syntetyczne pierzemy tak samo. Zaczynamy od zapoznania się z instrukcją prania wszytą do każdego śpiwora. Znajdziemy tam wiele cennych informacji, z których najbardziej interesuje nas temperatura wody. Zwykle wynosi ona 30 stopni, czyli mierząc „na oko” woda powinna być chłodna. Najlepiej jest posłużyć się termometrem i zawsze brać pod uwagę, że lepiej żeby woda była za zimna niż za ciepła. Najwygodniej będzie prać śpiwór w wannie. Napełniamy ją wodą do wysokości ok 15 cm i dodajemy odpowiednią ilość preparatu Grangers lub Nikwax. Im mniej wody nalejesz tym mniej detergentu zużyjesz.

Następnie śpiwór, jeszcze zapakowany w worek kompresyjny moczymy cały w wodzie. Dopiero kiedy jest całkiem mokry wyciągamy go z worka i zaczynamy pranie. Pozwoli to pominąć uciążliwy proces usuwania powietrza ze środka śpiwora. Plamy zacieramy, resztę wygniatamy, bez zbędnego znęcania się, co mogłoby uszkodzić delikatną konstrukcję śpiwora. Dla pewności wodę z detergentem można wymienić w trakcie prania.

Kiedy uznamy, że śpiwór jest już czysty, płuczemy go w podobny sposób, nalewamy wody do wanny i wygniatamy, aż przestanie pienić. Takich cykli płukanie może być nawet kilkanaście. Następnie spuszczamy wodę z wanny i śpiwór ciasno rolujemy, żeby odcisnąć jak najwięcej wody, nie wykręcamy. Najłatwiejsze za nami, teraz trzeba śpiwór wysuszyć.

Jak wysuszyć śpiwór bez suszarki

Ręczne suszenie śpiwora to proces długotrwały i wymagający systematyczności. Śpiwór zawsze suszymy poziomo w ciepłym i przewiewnym miejscu. Systematycznie, np. raz na godzinę przewracamy śpiwór na drugą stroną lub przewracamy na lewą stronę – czyli mamy cztery powierzchnie, które suszymy. Przy każdym obróceniu należy śpiwór porządnie oklepać żeby rozbić zbrylenia wypełnienia. Śpiwór syntetyczny wyschnie szybciej i mniej się zbryla. Śpiwór puchowy może schnąć nawet kilka dni, puch musi być rozbijany często. Na dotyk należy wyłapywać zbrylone miejsca i je rozklepywać lub szczególnie oporne rozcierać. Do suszenia najlepiej użyć dwóch połączonych suszarek do prania, dzięki czemu będziemy mieć dostęp powietrza także od spodu, a jednocześnie ułatwimy odpływ wyciekającej wody. Jedna suszarka to za mało, kluczowe jest aby śpiwór zawsze był poziomo, unikniemy wtedy przesunięć wypełnienia.

 

Jak prać śpiwór w pralce

Zaczynamy jak zawsze od sprawdzenia na wszywce przepisu prania. Na początku należy wyczyścić w pralce pojemniki na detergenty i wlać odpowiednią ilość środka piorącego:

  • Dla śpiworów syntetycznych będzie to Grangers Performance Wash lub Nikwax Tech Wash
  • Dla śpiworów puchowych Grangers Down Wash lub Nikwax Down Wash.

Następnie śpiwór w worku kompresyjnym zamaczamy w misce z wodą, żeby nie nabrał powietrza i kiedy jest mokry, już bez worka umieszczamy w pralce. Uruchamiamy program zgodny z przepisem prania. Zwykle będzie to program delikatny, 30 stopni, minimalne wirowanie. Po zakończeniu prania możemy śpiwór odcisnąć metoda „na karimatę” czyli zwijając go w ciasną rolkę i przystępujemy do suszenia. Robimy to albo ręcznie co jest opisane powyżej albo w suszarce.

Jak wysuszyć śpiwór w suszarce bębnowej

To jest najlepszy i najszybszy sposób na wysuszenie śpiwora, szczególnie puchowego. Wilgotny śpiwór wrzucamy do suszarki nastawiamy program delikatny. Do środka wrzucamy 3 wcześniej wyprane piłki tenisowe lub specjalne piłeczki dostarczane ze środkiem Grangers Down Wash Kit i suszymy godzinę. Po godzinie wyciągamy śpiwór roztrzepujemy, oklepujemy i wrzucamy do suszenia na kolejną godzinę i tak w kółko ż do pełnego wyschnięcia. Kiedy śpiwór jest już suchy trzeba dokładnie sprawdzić czy nie ma w środku zbryleń i ewentualnie, dokładnie je rozbić. Następnie śpiwór puchowy wkładamy do dużego worka do przechowywania, a syntetyczny do zwykłego kompresyjnego i gotowe.

 

Pranie śpiwora w pralni

Jeżeli macie bardzo drogi śpiwór, lub nie macie czasu na procedurę jego długotrwałego suszenia, dobrą alternatywą jest oddanie go do pralni, świadczącej takie usługi. Kosztuje to ok 50 zł a oszczędza mnóstwo czasu.

Jeżeli zdecydujecie się na pranie śpiwora samodzielnie pamiętajcie, że profesjonalne detergenty możecie kupić w Skalniku zawsze w najniższych cenach i największym wyborze. Firmy Nikwax i Grangers oferują też impregnaty do tkanin oddychających wykorzystywanych w butach i odzieży oraz natryskowe środki do zabezpieczania sprzętu takiego jak plecki i namioty. Firmy te zachowują najwyższe standardy ochrony środowiska, a ich preparaty są bardzo skuteczne.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.