Jak ubrać się w góry latem?
jak się ubrać w góry latem
Porady

Jak ubrać się w góry latem?

Redakcja skalnik.pl / 19 lipca 2020

Pogoda w górach bywa zdradliwa. Nawet latem. Palące słońce i temperatury powyżej 25 stopni na nizinach wołają o jak najkrótsze spodenki i jak najcieńsze koszulki bez rękawów. Nie dajcie się uwieść. Wysoko w górach, nawet latem, zimno potrafi dać w kość. Sztuką nie jest też ubrać się w najgrubsze polary, a potem dźwigać je na swoich plecach. Nie warto pakować ubrań na każdy wariant pogodowy, bo zwyczajnie nie pozwoli na to ograniczona ilość miejsca w plecaku. Jak zatem optymalnie dobrać odzież do warunków panujących w górach latem? Zapraszamy do lektury.

Lato w górach rządzi swoimi prawami. Pierwsza zasada dotycząca ubioru: nie sugeruj się pogodą na nizinach. To, co czeka Cię na szczycie lub w jego okolicy, to zupełnie inna bajka. Druga zasada: bądź gotów na zmienne warunki atmosferyczne. To właśnie w sezonie letnim występuje najwięcej burz z ulewnymi opadami. W górach po takiej burzy potrafi się mocno ochłodzić, dlatego zawsze należy pamiętać o cienkiej, ale ciepłej bluzie. Kolejna sprawa to palące słońce. W pogodny dzień, wbrew niskim temperaturom potrafi pokryć Twoją skórę dokuczliwym, czerwonym rumieńcem. Tak wiele czynników do przeanalizowania, a tak mało miejsca w plecaku. Przejdźmy przez letnią garderobę krok po kroku, od stóp do głów, aby uporządkować wiedzę i zastanowić się, jaka odzież najlepiej sprawdzi się na szlaku.

Od stóp do… skarpet merino

Być może dla niektórych wybór skarpet to błahostka. Trudno o większą pomyłkę. Szykując się na długi trekking latem, są tak samo istotne jak pozostałe elementy odzieży. Odpowiednia skarpetka przede wszystkim pomoże zapobiec otarciom, przepoceniu stopy i buta, pęcherzom oraz nieświeżemu zapachowi.

skarpety trekkingowe z merino Smartwool
Odpowiednie skarpetki trekkingowe odgrywają istotną rolę w powodzeniu Twojej wyprawy.
(fot. Smartwool)

Aby cieszyć się długotrwałym komfortem na trasie skarpety trekkingowe na lato powinny oddychać i sprawnie odprowadzać wilgoć na zewnątrz. Cenną cechą będą także właściwości antybakteryjne i szybkoschnący materiał. W tej roli świetnie sprawdzają się skarpety merino. Najczęściej z domieszką włókien syntetycznych. Takie połączenie pozwala wydobyć z merino to, co najlepsze: długotrwałą świeżość, doskonałe właściwości oddychające i termoregulacyjne. Tkaninę wzbogaca się o cechy włókien syntetycznych: wytrzymałość i szybkie odprowadzanie wody.

skarpety merino
Skarpetki trekkingowe z wełny merino Smartwool dbają o komfort i higienę stóp.
(fot. materiały producenta)

Skarpety trekkingowe powinny być dobrze wyprofilowane i uwzględniać body mapping (mapowanie ciała). Po więcej informacji na temat wyboru skarpet trekkingowych odsyłamy do artykułu na naszym blogu. Pamiętajcie, że skarpetka powinna być dopasowana do wysokości buta.

Skoro już o butach mowa… odwieczny dylemat.

Buty trekkingowe niskie czy wysokie?

To zagadnienie dotyczy głównie doświadczenia w chodzeniu po górach oraz rodzaju terenu, po którym się poruszasz. Jeżeli jesteś początkującym górołazem, wybierasz się na długi trekking ze sporym obciążeniem albo będziesz wędrować po trudnym, skalistym terenie – wybierz buty wysokie. Zabudowana pięta, kostka i wysokie wiązanie pozwolą Ci uniknąć urazu stawów skokowych. Na szlaki łatwiejsze i dla osób bardziej wprawionych (z wyćwiczonymi, stabilnymi kostkami) lepszym wyborem będą buty o niskiej cholewce. Taki krój ułatwia wentylację, doprowadza więcej powietrza do środka i jest zwyczajnie wygodniejszy. Podczas upalnych dni nie będzie Ci w nich tak gorąco, jak w butach wysokich. Możesz też pójść na kompromis, którym będzie cholewka ¾, którą mają np. buty Salewa Alp Trainer Mid GTX lub Mtn Trainer Mid GTX.

Jej wysokość membrana – nie zawsze na pierwszym miejscu.

Zastanów się, czy potrzebujesz membrany w swoich butach trekkingowych na lato. Na pewno przyda się w krajach, w których pomimo lata, panuje posępna aura pogodowa, np. na północy Europy, gdzie panuje wilgotny klimat, a piechurów straszą ciągłe deszcze. Wówczas nieprzemakalność buta będzie priorytetem w wyborze. Jeżeli kierunkiem docelowym jest ciepłe, suche południe, postaw na przewiewność cholewki. Zrezygnuj z membrany na rzecz materiałów siateczkowych, umożliwiających jak największą wentylację. Cienkie, lekkie syntetyczne materiały nie tylko odciążą Twoje stopy, ale zaskoczą Cię tym, jak szybko wyschną po nagłym, ulewnym deszczu. Pamiętaj, że buty z membraną zawsze będą gorzej oddychać, niż modele bez membrany. Decydując się na te nieprzemakalne, szczególnie ważne będą odpowiednie skarpetki, które usprawnią termoregulację i wentylację stóp. Jeśli podejmujesz pierwsze górskie podboje, przeczytaj więcej o tym, jak wybrać pierwsze buty trekkingowe.

Spodnie softshell nie tylko na zimę

Odrzuć grube softshelle i spodnie turystyczne hardshellowe – one na pewno nie przydadzą Ci się latem. Spodnie, które sprawdzą się podczas cieplejszych pór roku powinny przede wszystkim być lekkie i oddychające, a przy tym szybko wysychać. Przyjrzyj się rozwiązaniom znanych producentów oferujących np. spodnie softshell na lato Durastretch® marki Salewa, ich szybkoschnącą technologię Dry’ton albo FlashDry™ czy WindWall® The North Face.

Spodnie 2 w 1 – wady i zalety

Spodnie turystyczne Fjallraven
Spodnie turystyczne Fjallraven dla zwolenników odpinanych nogawek lub klasycznych szortów.

Spodnie z odpinanymi nogawkami to praktyczny sposób na ograniczenie liczby ubrań zabieranych na trekking. Zamiast dwóch par (krótkie spodenki turystyczne i długie), zabierasz jedne hybrydowe. W trekkingu na lekko to ogromny atut. Tam każdy gram ma znaczenie. Konstrukcja nogawek i system zamków zazwyczaj pozwala na bardzo sprawne i łatwe odpięcie lub zapięcie nogawek, kiedy tylko poczujesz taką potrzebę na szlaku. Do czasu, kiedy zamek się zatnie. To poważny minus tego typu rozwiązania. Źle wszyty może też uwierać lub powodować otarcia. Wybierając modele spodni 2 w 1 należy szczególną uwagę zwrócić na zastosowane zamki. Model wyposażony w dobrej jakości zamki błyskawiczne – błyskawicznie pokochasz i docenisz.

Spodnie z odpinanymi nogawkami
Spodnie z odpinanymi nogawkami to praktyczne rozwiązanie na trekking z ograniczonym bagażem.

Jeżeli nie ogranicza Cię pojemność ani waga plecaka, śmiało pakuj spodnie softshell damskie lub spodnie softshell męskie z długimi nogawkami, a do tego dodatkowo krótkie spodenki turystyczne. W razie przemoczenia jednej pary, zawsze masz pod ręką drugie, suche.

Zapomnij o bawełnianym T-shircie – postaw na koszulki techniczne

koszulka techniczna Berghaus
Koszulki techniczne dużo lepiej sprawdzają się w akcji niż bawełniane T-shirty.
(fot. Berghaus)

Czasy, kiedy bawełna stała na czele materiałów do uprawiana sportu, dawno minęły. Obecnie warto sięgać po koszulki z włókien syntetycznych, które dużo lepiej oddychają i odprowadzają wilgoć na zewnątrz. Dla miłośników włókien naturalnych świetnym wyborem będzie koszulka merino. W odzieży outdoorowej ta tkanina stała się prawdziwym królem materiałów. Nie należy jej przypisywać wyłącznie zimowym aktywnościom. Wełna z merynosa świetnie sprawdza się latem. Jej naturalne właściwości antybakteryjne i oddychające zapewnią Ci wysoki komfort noszenia nawet upalne dni. Wełna merino na długo pozostaje świeża i nie magazynuje przykrego zapachu.

Wełna w letnim wydaniu

W odzieży przeznaczonej do aktywności w ciepłe dni producenci zazwyczaj stosują mieszankę wełny merino z włóknami syntetycznymi (LYCRA, Tencel, Nylon). Dzięki ich obecności, materiał jeszcze lepiej odprowadza wilgoć i jest dużo bardziej wytrzymały. Weź pod lupę rozwiązania takie, jak koszulki merino z linii Cool-Lite Icebreaker. Więcej o wełnie merino w letnim wydaniu przeczytasz tutaj.

sportowe koszulki merino na lato
Sportowe koszulki merino w wersji letniej: cienkie, oddychające, regulujące temperaturę ciała.
(Fot. Icebreaker)

Ogromnym atutem letniej odzieży turystycznej i sportowej są systemy antybakteryjne. Zwróćcie uwagę na to, że nie tylko merino posiada te właściwości. Patagonia opracowała technologię HeiQ® Fresh opartą na biocydach i polimerach naturalnie występujących w środowisku. Blokują działanie bakterii odpowiadających za powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Do tego są ekologiczne. Kolejną z fenomenalnych technologii jest Polygiene®. Wykorzystuje aktywne jony srebra, które hamują rozwój bakterii. Podtrzymuje świeżość odzieży i zapobiega rozwojowi infekcji w miejscach, gdzie powstały otarcia lub rany skóry.

Wysoko w górach sama koszulka z wełny merynosów czy syntetyczna koszulka oddychająca może nie wystarczyć. Jako drugą warstwę zastosuj cienką, funkcjonalną bluzę np. z tkaniny Polartec® Power Stretch® lub Nanoqpile Stretch® . Doskonale odprowadza cząsteczki wody na zewnątrz, gwarantuje dobrą wentylację i spory komfort termiczny. Jest przy tym niezwykle kompaktowa i lekka. Taka bluza to coś, co warto mieć zawsze przy sobie. Nie odczujesz jej obecności w plecaku, ale gdy zawieje chłodem, ochroni Cię od wyziębienia.

Na letnią zlewę – lekka kurtka przeciwdeszczowa

Burze i nagłe, przelotne deszcze to stały motyw w górach latem. Na każdą wyprawę zabieraj ze sobą kurtkę przeciwdeszczową. Najlepiej typu hardshell, czyli z membraną wodo- i wiatroodporną. Liderem na rynku jest oczywiście GORE-TEX. Jeśli jednak szukasz tańszego rozwiązania, które ochroni Cię przed umiarkowanym deszczem i stawi opór wiatrowi, możesz śmiało wybrać autorskie membrany producentów takich jak Patagonia, Marmot, Rab, Black Diamond. Takie modele mają całą rzeszę zwolenników, ze względu na wodoodporność niewiele ustępującą membranom GORE-TEX, a nieco lepszą oddychalność.

Kurtka przeciwdeszczowa typu hardshell
Kurtka przeciwdeszczowa typu hardshell na załamanie pogody.

Ochrona przed słońcem – filtry UV w odzieży turystycznej

Ważny aspekt latem to mocno operujące słońce. Aby się przed nim ochronić wybieraj materiały zaopatrzone w filtry UV odbijające nadmiar promieni słonecznych. Pamiętaj o nakryciu głowy. Do wyboru masz czapki z daszkiem, cienkie, oddychające beanie albo chusty wielofunkcyjne. Staraj się wybierać tkaniny przewiewne, ze wstawkami z wentylującej siateczki i wyposażone w filtr przeciwsłoneczny. W zależności od aktywności (spacer, trekking, wspinaczka, bieganie) odpowiednio dobierz gramaturę materiału i jego parametry oddychalności. Przy bardziej intensywnym wysiłku postaw na włókna syntetyczne, o wysokiej efektywności w odprowadzaniu potu i nadmiaru wytworzonego ciepła.

Czapki z daszkiem i chusty wielofunkcyjne Buff
Wygodny sposób, aby chronić się przed słońcem. Czapki z daszkiem i wielofunkcyjne chusty marki Buff.

Pamiętaj, nie ma złej pogody na wyjście w góry. Jest tylko nieodpowiedni ubiór. Przed wyprawą zastanów się zawsze, w jakim klimacie spędzisz urlop lub weekend oraz po jakim terenie będziesz się poruszać. Bądź przygotowany na upalne dni, popołudniowe burze i chłodne wieczory. Weź pod uwagę fakt, że nawet przy częściowym zachmurzeniu słońce i wiatr wciąż operują, więc chroń się przed promieniowaniem stosując codziennie filtry UV. Szerokiej drogi i do zobaczenia na szlaku!

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.