Jak wybrać dobre buty trekkingowe?
Dobre buty trekkingowe
Porady

Jak wybrać dobre buty trekkingowe?

Redakcja skalnik.pl / 16 października 2020

Buty trekkingowe dobre na każdy rodzaj wyjazdu nie istnieją. Możesz jednak znaleźć obuwie, które sprawdzi się idealnie w danych okolicznościach. O czym pomyśleć, zanim podejmiesz decyzję, jakie buty trekkingowe kupić?

Oferta butów trekkingowych jest obecnie bardzo rozbudowana i nawet doświadczonemu turyście trudno niekiedy zorientować się w dostępnych opcjach. Zanim jednak zaczniesz się zastanawiać nad tym, czy wybrać buty Scarpa, Aku czy może Salewa, pomyśl na spokojnie, jaki typ obuwia jest ci potrzebny. Pod ogólną nazwą „buty trekkingowe” kryje się bowiem wiele rozmaitych wariantów odpowiednich na różne warunki.

Buty Arc'teryx
Dobre obuwie to buty dobrane do okoliczności (fot. Arc’teryx)

Jakie buty trekkingowe wybrać? – ważne pytania na początek

Jakie buty trekkingowe polecacie? – to pytanie przewija się często na internetowych grupach dyskusyjnych. Gdyby tylko można było na nie odpowiedzieć jednym zdaniem, podając konkretny model! Rzeczywistość nie jest jednak taka prosta. Dobre buty trekkingowe to bowiem buty dopasowane do ciebie i konkretnego typu aktywności. Wybór nowych butów należy więc zacząć nie od przeglądania różnych modeli, lecz od zastanowienia się nad kilkoma ważnymi kwestiami:

  • Częstotliwość używania – jak często buty trekkingowe będą używane? Szukasz wytrzymałego modelu na cotygodniowe wypady w góry czy treków na wycieczki kilka razy w roku?
  • Pogoda i pora roku – potrzebujesz nowych butów na ciepłe letnie miesiące? A może chcesz zacząć przygodę z zimową turystyką? Czy w tych butach będziesz często wędrować w deszczu czy raczej planujesz wypady jedynie wtedy, kiedy prognozy będą zapowiadać słoneczną pogodę?
  • Typ gór – buty w wysokie góry muszą zapewniać lepszą ochronę i stabilność niż buty przeznaczone tylko na wyjazdy w Beskidy czy Sudety.
  • Rodzaj turystyki – potrzebne są ci buty na długie trekkingi? A może chcesz do nich dopiąć raki? Albo szukasz butów, które sprawdzą się również na via ferratach?

Oczywiście, nie oznacza to, że w swojej szafie trzeba mieć inny model butów na każdą okazję. Buty trekkingowe na letnie Tatry sprawdzą się też przecież i w niższych górach. Odpowiedź na powyższe pytania pozwoli ci jednak określić, na którą kategorię butów trekkingowych zwrócić uwagę. Nie ma w końcu sensu tracić czasu na przyglądanie się skórzanym butom z grubą wyściółką, jeśli szukasz obuwia na letnie weekendowe wypady w pobliskie góry.

Kiedy już określisz, w jakich okolicznościach będziesz używać danych butów trekkingowych, możesz zacząć zastanawiać się nad konkretnymi cechami wymarzonego modelu.

Buty Aku
Pora roku, typ gór, rodzaj aktywności – to wszystko ma znaczenie przy wyborze wymarzonych butów trekkingowych (fot. Aku)

Buty trekkingowe niskie czy wysokie?

Na początek warto podjąć decyzję, czy potrzebne są ci wysokie czy niskie buty górskie.

Wysokie buty trekkingowe są dobrym wyborem dla dwóch, dość odmiennych grup:

  • początkujących turystów szukających obuwia na krótkie wyjazdy – wysokie buty trekkingowe osłonią cię dobrze przed błotem, wilgocią, a także śniegiem, który w górach spotyka się nie tylko zimą. Tego typu buty górskie stabilizują też lepiej stopę, która w przypadku początkujących turystów często nie jest jeszcze przyzwyczajona do chodzenia po górach.
  • doświadczonych osób potrzebujących butów na cięższe warunki – na wysokie buty trekkingowe powinni się oczywiście zdecydować wszyscy turyści szukający butów na zimę. Wysokie treki dobrze się też sprawdzą w skalistym terenie w Tatrach czy Alpach.
Buty trekkingowe wysokie Lowa
W skalistym terenie wysokie buty trekkingowe zapewnią ci ochronę i stabilność (fot. Lowa)

Kiedy więc warto wybrać niskie buty trekkingowe? Takie obuwie to dobry wybór dla już w miarę doświadczonych osób potrzebujących butów na ciepłe miesiące. Niskie buty górskie są o wiele lżejsze, więc idzie się w nich wygodniej i szybciej.

Niskie buty trekkingowe mogą się też sprawdzić w porach przejściowych, ale wtedy warto ubrać do nich stuptuty. Zapobiegną one przedostawaniu się błota czy wody do obuwia od góry.

Jaki materiał butów wybrać?

Buty trekkingowe damskie i męskie mogą być wykonane z różnych materiałów:

  • skóra licowa
  • nubuk
  • zamsz
  • materiały syntetyczne

Jakie buty trekkingowe wybrać?

Buty trekkingowe skórzane są zazwyczaj cięższe, ale lepiej dopasowują się do stopy. Są też trwalsze, więc sprawdzają się lepiej w trudnych warunkach, na przykład zimą. Aby podnieść właściwości wodoodporne skórzanego obuwia, warto regularnie smarować je woskiem impregnującym. Tego typu preparat nawilży także skórę, dzięki czemu dłużej zachowa swoją elastyczność.

Buty z materiałów syntetycznych są lżejsze i schną szybciej. Tego typu obuwie będzie zazwyczaj lepszym wyborem na ciepłe miesiące oraz na szlaki w niższych górach.

Na rynku znajdziesz także buty trekkingowe łączące skórę z materiałami syntetycznymi tak, aby uzyskać jak najlepszą oddychalność i wygodę noszenia.

Dobre buty trekkingowe: z membraną czy bez?

Jakie buty trekkingowe są godne polecenia? Z membraną czy bez?

Z jednej strony membrana zapobiega dostawaniu się wody do środka buta, chroniąc cię przed zewnętrzną wilgocią. Z drugiej strony nawet najlepsza membrana ogranicza oddychalność, czyli zdolność butów do odprowadzania pary wodnej na zewnątrz. W efekcie stopy szybciej się pocą i po intensywnym wysiłku twoja skarpeta będzie mokra.

Buty trekkingowe z membraną
Membrana zapewni twoim butom wodoodporność, lecz jednocześnie ograniczy ich oddychalność (fot. Gore-Tex)

Latem lepszym wyborem będą więc zazwyczaj buty trekkingowe bez membrany. Jeśli zadbasz o ich regularną impregnację, takie treki będą też mogły z powodzeniem stawić czoła niewielkim opadom.

Buty górskie z membraną sprawdzą się dobrze w trakcie chłodniejszych miesięcy. W obuwiu trekkingowym często jest wykorzystywana słynna membrana Gore-Tex (o jej obecności świadczy dopisek GTX przy nazwie modelu buta), ale możesz też spotkać się z autorskimi membranami innych producentów.

Zajrzyj pod spód, czyli jaką podeszwę wybrać?

Dobre buty górskie muszą zapewniać przyczepność na zróżnicowanym terenie. Od tego zależy twoje bezpieczeństwo. W wielu butach znajdziesz sprawdzoną podeszwę Vibram dobrze trzymającą nawet na śliskim podłożu. O jej obecności świadczy charakterystyczny żółty znaczek na spodzie buta.

Buty Aku z podeszwą Vibram
Charakterystyczny żółty znaczek informuje, że buty posiadają podeszwę Vibram (fot. Aku)

Wybierając buty trekkingowe na lato, możesz zazwyczaj pozwolić sobie na nieco mniej agresywny bieżnik. Jeśli jednak szukasz butów na biegi górskie, wyraźny bieżnik będzie dla ciebie ważny niezależnie od pory roku.

Sprawdzając podeszwę, warto także zwrócić uwagę na jej twardość.

Buty trekkingowe na proste szlaki w niższych górach mogą mieć bardziej miękką podeszwę. Twardsza przyda się na trudniejszych, skalistych szlakach, a także wtedy kiedy idziesz z ciężkim plecakiem. Na kamieniste trasy warto też wybrać buty trekkingi z gumowym otokiem. Zabezpiecza on dodatkowo obuwie przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Buty górskie z twardą podeszwą są też niezbędne, jeśli chcesz je stosować jako obuwie do raków.

Buty Salewa
Buty górskie muszą zapewniać przyczepność w różnych warunkach (fot. Salewa)

Czym wyróżniają się dobre buty trekkingowe damskie?

Czy buty trekkingowe z dopiskiem „Women” lub „Lady” to jedynie chwyt marketingowy, czy faktycznie takie obuwie różni się czymś od modeli przeznaczonych dla panów? Zdecydowanie to drugie!

Kobieca stopa jest zazwyczaj szczuplejsza od męskiej, nawet jeśli jest zbliżona do niej na długość. Dlatego dobre buty trekkingowe damskie powinny być węższe w obszarze pięty i palców, aby trzymać stabilnie stopę i zapobiec kontuzjom. Treki damskie mają też zwykle nieco mniej sztywną podeszwę.

Buty trekkingowe damskie występują także często w większej gamie kolorystycznej, ale to jest już raczej kwestia drugorzędna.

Buty trekkingowe damskie Salewa
Buty trekkingowe damskie powinny być dostosowane do szczuplejszej budowy kobiecych stóp (fot. Salewa)

Jak przymierzać buty trekkingowe?

Powyższe akapity powinny pomóc ci w wybraniu kilku konkretnych modeli butów trekkingowych. Przed podjęciem ostatecznej decyzji poświęć chwilę czasu na przymierzenie obuwia. Nawet najbardziej staranne wybranie modelu butów na nic się bowiem nie zda, jeśli w sklepie zakupisz nieodpowiedni rozmiar.

Jak zatem wybrać w sklepie dobre buty trekkingowe męskie lub damskie? Przede wszystkim na przymiarkę udaj się po południu, najlepiej po spacerze. Po całodziennej górskiej wędrówce stopy są zmęczone i opuchnięte, więc przymierzanie butów na wypoczęte nogi niewiele ci powie.

Nie wybieraj też nigdy butów na styk. Mówiąc ogólnie, wkładka wewnętrzna powinna być o ok. 1 cm dłuższa od twojej stopy (w przypadku butów letnich może być to nieco mniej, a jeśli kupujesz treki na zimę będzie ci potrzebny większy zapas).

Aby wybrać dobre buty trekkingowe, załóż je na górskie skarpety (lub dwie pary zwykłych, jeśli jeszcze nie masz grubszych skarpet trekkingowych) i porządnie zasznuruj. Następnie przejdź się po sklepie. Wejdź na schody i sprawdź, czy pięta nie przemieszcza się w górę ani w dół. Zobacz, jak buty trekkingi zachowują się, kiedy balansujesz na krawędzi stopnia. Dobra stabilizacja pięty w największym stopniu zmniejsza ryzyko kontuzji, więc nie wybieraj butów, w których pięta lata na wszystkie strony.

Buty trekkingowe sznurowanie
Zanim przymierzysz buty górskie, musisz je dobrze zasznurować (fot. Salewa)

Znalezienie dobrych butów trekkingowych nie jest prostą sprawą. Aby ułatwić sobie wybór, zastanów się najpierw dokładnie, w jakich okolicznościach będziesz ich używać, a dopiero potem zacznij przyglądać się konkretnym modelom. Poświęć też nieco czasu w sklepie na przymiarkę i znalezienie dobrego rozmiaru. Tak dobrane buty trekkingowe będą twoim wiernym towarzyszem przez wiele kilometrów.

Katarzyna Butkiewicz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.