Jak wybrać skarpety termoaktywne?
Porady

Jak wybrać skarpety termoaktywne?

Redakcja skalnik.pl / 02 lutego 2022

Na wybranie odpowiedniego górskiego obuwia poświęca się zwykle sporo czasu. Po znalezieniu tej wymarzonej pary wiele osób dobiera jednak do niej pierwsze z brzegu skarpety w góry. Tymczasem buty i skarpety powinny tworzyć silny zespół, w którym nie ma miejsca na przypadkowe materiały czy rozwiązania. Jakie więc skarpety termoaktywne wybrać?

Pozornie stopy nie mają dużych wymagań: musi być im sucho i ciepło. W takich warunkach mogą cię zanieść choćby na koniec świata. W górach jednak spełnienie tych podstawowych wymagań może okazać się trudne. Kiedy tylko na dworze robi się chłodniej, organizm skupia się na ogrzaniu tych partii ciała, które są kluczowe dla podtrzymania funkcji życiowych. Dopływ krwi do położonych na peryferiach stóp zostaje więc ograniczony. Stopom zagraża również wilgoć i nie chodzi tutaj tylko o deszcz. Jeżeli odzież nie odprowadza dobrze potu, po chwili intensywnego podejścia będziesz mieć w nogach basen. Na szczęście nie trzeba walczyć samemu o ciepłe i suche warunki dla stóp. Twoim sprzymierzeńcem w tej bitwie będą skarpety termoaktywne.

Skarpety Smartwool
Outdoorowe skarpety nie muszą być nudne (fot. Smartwool)

Skarpetki termoaktywne kontra zimno i wilgoć

Czym są skarpety termoaktywne? Czym różnią się od zwykłych skarpetek?

Skarpetki termoaktywne pomagają utrzymać komfort w każdych warunkach, wspierając naturalny proces termoregulacji. Ich zadaniem jest:

  • ochrona stóp od zimna i przegrzania;
  • odprowadzanie wilgoci na zewnątrz.

Jeśli skarpety w góry dobrze spełniają swoją rolę, przy stopach powstaje warstwa przyjemnego, ciepłego i suchego powietrza. W efekcie można spokojnie wędrować po górach, a ryzyko odcisków zdecydowanie spada.

Skarpetki termoaktywne są potrzebne nie tylko zimą, lecz również latem. W ciepłe dni skarpety w góry będą odpowiedzialne przede wszystkim za sprawne odprowadzanie potu na zewnątrz.

Skarpetki termoaktywne
Skarpetki termoaktywne przydadzą się w górach przez cały rok (fot. Smartwool)

Skarpety wełniane czy syntetyczne?

W przypadku skarpet termoaktywnych rodzaj włókien to kluczowa kwestia. Używane na co dzień skarpetki bawełniane nie sprawdzą się w górach, ponieważ bawełna bardzo dobrze chłonie wodę i nie przekazuje jej dalej. Po chwili intensywnego wysiłku bawełniana odzież będzie więc mokra od potu. Jeśli jednak nie bawełna, to na jaki materiał postawić?

Skarpeta wełniana Smartwool
Skarpeta wełniana czy syntetyczna? Na rynku są dostępne różne rozwiązania (fot. Smartwool)

Bardzo dobre właściwości termoregulacyjne posiadają skarpety wełniane. W tej kategorii wyróżniają się skarpetki merino, czyli takie wykonane z wełny pochodzącej od owiec merynosów.

Skarpety z wełny merino:

  • świetnie odprowadzają wilgoć
  • są przyjemne dla skóry (skarpetki wełniane z merino nie gryzą!)
  • zapewniają dobrą izolację termiczną
  • są lekkie
  • mają właściwości antybakteryjne, dzięki czemu możesz ich używać dłuższy czas bez obaw o nieprzyjemny zapach.

Z merino wykonane są między innymi skarpety Smartwool oraz Icebreaker. W ofercie tych marek znajdziesz zarówno lekkie modele na lato (np. skarpety merino Smartwool z serii Light), jak i grubsze warianty na chłodniejsze dni.

Przyglądając się uważnie składowi wełnianych skarpet, zauważysz jednak, że praktycznie zawsze taka odzież jest wzbogacona włóknami syntetycznymi. To nie fanaberia ze strony producenta czy sposób na zaoszczędzenie. Wełna jest po prostu zbyt delikatna, by być jedynym surowcem. Dzięki dodatkowi włókien syntetycznych skarpetki wełniane mogą być bardziej wytrzymałe oraz elastyczne.

Skarpety wełniane wzbogacone włóknami syntetycznymi nie są jednak jedyną opcją dostępną na rynku. Do wyboru masz również skarpety wykonane tylko z materiałów syntetycznych. Producenci bardzo często stosują choćby poliestrowe włókno Coolmax, które zapewnia skórze uczucie suchości. Skarpety w góry z Coolmaxu to świetny wybór na letnie trekkingi czy biegi górskie. Skarpety zimowe mogą być natomiast zrobione z materiałów takich jak ThermoLite, które gwarantują izolację od chłodu.

Jak są zbudowane dobre skarpetki termoaktywne?

Kiedy kupujesz skarpetki w góry, wybór odpowiedniego rodzaju włókna jest najważniejsza decyzją, którą musisz podjąć. Warto jednak zwrócić uwagę również na inne detale:

  • płaskie szwy – takie szwy nie ocierają ani nie podrażniają, zapewniając komfortową wędrówkę
  • wzmocnienia na palcach i piętach – w tych miejscach materiał ściera się najszybciej. Dzięki wzmocnieniom skarpety w góry przejdą z tobą więcej kilometrów.
  • ściągacze – muszą trzymać skarpetkę na miejscu, ale nie mogą uciskać ani blokować przepływu krwi.

Skarpetki termoaktywne przez okrągły rok

Jak już wcześniej wspomniałam, skarpety termoaktywne przydadzą się nie tylko zimą. Zależnie od pory roku trzeba jednak dobrać odpowiednią grubość skarpet.

Latem nacisk należy położyć na zwiększoną cyrkulację powietrza. Jeśli stawiasz na skarpety syntetyczne, zdecyduj się na takie, które w składzie zawierają co najmniej 50% włókna Coolmax. Jeżeli wolisz skarpety wełniane, wybierz te wykonane z wełny o mniejszej gramaturze.

Zimą najważniejsza jest izolacja od zimna. Uważaj jednak, by nie ubrać zbyt grubych skarpet. Takie skarpety w góry sprawią, że stopy się przegrzeją i w efekcie będą szybciej oddawać ciepło.

Skarpety na zimę Stance
Zimą kluczowa jest izolacja od chłodu (fot. Stance)

Skarpety termoaktywne dla turysty, biegacza i narciarza

Wybierając skarpetki termoaktywne, należy też wziąć pod uwagę to, co dokładnie będziesz w nich robić.

Na długie wędrówki po górach wybieraj bardziej wytrzymałe i nieco grubsze modele, zwłaszcza jeśli będziesz iść w butach o dość sztywnej podeszwie. Na takie wyprawy przydadzą się skarpety termoaktywne z dodatkową warstwą materiału na pięcie i palcach.

Skarpetki Stance na trekking
Skarpetki do wysokich butów trekkingowych muszą być odpowiednio długie (fot. Stance)

Odpowiednim wyborem dla miłośników trekkingu od wiosny do jesieni będą choćby skarpety Stance Hike ST, które łączą włókna syntetyczne i merino. Dzięki technologii INFIKNIT te skarpetki w góry mogą się pochwalić zdecydowanie większą trwałością niż standardowe modele.

Jeśli ubierasz wysokie treki, dobierz do nich dłuższe syntetyczne lub wełniane skarpety termoaktywne, aby buty nie otarły ci nóg.

Biegacze powinni postawić na cieńsze skarpetki termoaktywne. Dla nich najważniejszą kwestią jest dobre odprowadzanie ciepła i niedopuszczenie do przegrzania stopy. Na spodniej części takie skarpetki w góry mogą posiadać pogrubienia, aby zapewnić lepszą amortyzację.

Skarpety Dynafit dla biegaczy
Skarpety dla biegaczy muszą świetnie odprowadzać wilgoć (fot. Dynafit)

Propozycją dedykowaną dla biegaczy są między innymi skarpety Bridgedale Trail Run Ultralight Coolmax ¾ Crew o znakomitych właściwościach wentylacyjnych.

Skarpety termoaktywne dla narciarzy powinny natomiast być długie i posiadać wzmocnienia w rejonie kostek i sklepienia podeszwy. Modele narciarskie muszą też oczywiście świetnie izolować od zimna.

Miłośnikom dynamicznego skitouringu spodobają się skarpety Dynafit Speed Dryarn, które wykonano z błyskawicznie odprowadzającego wilgoć włókna. Łączy ono niską wagę z dużą wytrzymałością.


Łańcuch jest tak mocny, jak jego najsłabsze ogniwo. Kompletując outdoorowy ekwipunek, nie zapomnij więc o dobrych skarpetkach. Syntetyczne lub wełniane skarpety termoaktywne ochronią cię od chłodu, przegrzania, a także odprowadzą wilgoć, tak aby twoje stopy mogły się w pełni skupić na górskiej wędrówce.

Katarzyna Hałupka

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.