Mimo że oferta na rynku jest ogromna, to wybór namiotu turystycznego nie jest tak trudną sprawą. Wystarczy, że odpowiesz sobie na kilka pytań, które pomogą ci zawęzić poszukiwania i pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji.
W pierwszej kolejności warto się zastanowić nad formą, w jakiej najczęściej będziesz spędzać wakacje lub biwakować. Zastanów się czy masz w planach raczej samochodowo-campingowe wypady, czy kilkudniowe wycieczki z plecakiem z punktu do punktu? W pierwszym przypadku kwestię wagi namiotu możesz zrzucić na dalszy plan. Jeśli jednak w perspektywie masz noszenie całego ekwipunku na plecach, to większe znaczenie będzie miało już to, czy nasz namiot będzie ważył 3 czy 5 kilogramów.
Kolejna kwestia do przemyślenia to rozmiar twojego przyszłego namiotu. Jeśli podróżujesz solo, możesz zdecydować się na lekki namiot jednoosobowy. Taki namiot najczęściej ma kształt tzw. “trumienki”. Jest dosyć niski i wąski. Będzie w związku z tym na pewno mniej komfortowy, jeśli przyjdzie ci spędzić w nim więcej czasu np. w przypadku załamania pogody. W sytuacji, gdy masz zamiar samemu nosić go w plecaku, to na pewno docenisz jego niewielką wagę. Waga tego typu lekkich namiotów zaczyna się już od 800 gram. Trzeba jednak wiedzieć, że im lżejszy namiot, tym z lżejszych materiałów jest wykonany i będzie mniej odporny na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Większą uwagę będzie trzeba poświęcić na wybór miejsca, w którym chcesz go rozbić, żeby np. nie uszkodzić podłogi o kamienie, szyszki lub inne wystające elementy. Niektórzy producenci jak np. MSR dają możliwość dokupienia dodatkowej podłogi do namiotu. Zwiększa to co prawda jego wagę o około 200 gramów, ale jednocześnie daje więcej możliwości przy wybieraniu miejsca na nocleg.
Jeśli jednak podróżujecie w parze, naturalną propozycją jest namiot dwuosobowy. W oparciu o swoje doświadczenie podpowiem, że warto również przyjrzeć się “trójce”. Namiot trzyosobowy bez problemu pomieści buty i plecaki, a i dla nas samych nie zabraknie przestrzeni w sypialni namiotu. Namiot trzyosobowy będzie ważył trochę więcej, ale na czas transportu można podzielić ciężar, wtedy waga nie będzie tak odczuwalna, zaś komfort użytkowania nieporównywalnie większy. Nie przesadzaj jednak z wielkością namiotu. Im większy namiot, tym trudniej będzie go ogrzać go w środku. W przypadku mniejszej liczby biwakujących osób, większy namiot może oznaczać nocowanie w nieco niższej temperaturze.
Osobna kategoria to namioty rodzinno-kempingowe. Rodzinny namiot to przynajmniej namiot czteroosobowy. Ten typ namiotów nie nadaje się raczej do transportu na własnych plecach, ponieważ jego waga może dochodzić nawet do kilkunastu kilogramów! W zamian dostaniesz dużo więcej przestrzeni, często nawet możliwość swobodnego wyprostowania się oraz przynajmniej jedną lub dwie duże sypialnie i łączący je przedsionek. Jest to świetny wybór, gdy wiesz, że spędzisz w jednym miejscu więcej czasu.
Gdy już mniej więcej ustalisz jaki namiot cię interesuje, warto przyjrzeć się jego parametrom i konstrukcji. Warto przemyśleć, czy lepszy będzie namiot iglo czy namiot tunelowy.
Jednymi z najpopularniejszych typów są namioty typu iglo, które mają kształt zbliżony do kopuły. Tak konstrukcja składa się najczęściej z dwóch pałąków, które montuje się na krzyż. Ich rozbicie jest szybkie i nie stwarza problemów, a sama konstrukcja jest wolnostojąca, więc masz możliwość rozbicia namiotu gdziekolwiek, choćby tam, gdzie trafi się kawałek płaskiego terenu. Oczywiście warto namiot przytwierdzić do podłoża szpilkami i dobrze naciągnąć, żeby w razie załamania pogody jednak stał stabilnie i nie odfrunął. Namiot kopułowy posiada jedno lub dwa wejścia, które są połączone z przedsionkiem. Daje to nam dodatkową przestrzeń, idealną na buty lub brudne naczynia turystyczne.
Drugim typem, na który najczęściej można trafić, są namioty tunelowe. Ich konstrukcja będzie dłuższa i wyższa, niż namiotów kopułowych i zapewni nam też więcej przestrzeni. Jego wadą może być to, że do jego rozłożenia (w przeciwieństwie do iglo) będzie trzeba użyć zestawu szpilek i dobrze go naciągnąć. Namiot tunelowy ze względu na swoją konstrukcję jest też mniej odporny na silne podmuchy wiatru.
Tropik namiotu i jego podłoga powinny być wodoszczelne. Minimalna wartość według norm dla namiotów wynosi 1500 mm (czyli 1500 mm słupa wody na jeden metr kwadratowy materiału). Ta liczba nie zagwarantuje nam suchego wnętrza w trakcie konkretnej ulewy, dlatego warto poszukiwania namiotu zacząć od tych produktów, które mają wodoodporność przynajmniej na poziomie 2000 mm. Oczywiście im więcej, tym lepiej, ponieważ im wyższe wybierzesz parametry, tym mniejsze ryzyko, że namiot przemoknie. Wybierając namiot sprawdź również, czy namiot ma podklejone szwy. Daje to dodatkową gwarancję, że woda nie dostanie się do środka. Warto pamiętać, że parametry to nie wszystko. Ważna w terenie staje się umiejętność rozstawiania namiotu. Tylko dobrze naciągnięty tropik pozwala wodzie spływać zamiast wsiąkać w strukturę tkaniny.
Zwróć też uwagę na kolor. Jasne wnętrze będzie mniej się nagrzewało. Taka kolorystyka będzie sprawiała, od środka, bardziej przytulne wrażenie. Również w górach będziemy bardziej widoczni. Namioty ekspedycyjne produkowane są często w jaskrawych kolorach. Wszystko po to, by były dobrze widoczne na śniegu, w drodze powrotnej ze szczytu na biwak. Z kolei ciemny kolor tropiku przyda się, gdy zechcesz żeby namiot był niewidoczny w terenie, a ty zapragniesz zakamuflować się przed ciekawskimi spojrzeniami. Ułatwia to biwakowanie na dziko, w przypadkowych miejscach, w których nie chcesz żeby namiot przyciągał uwagę z dużej odległości.
Nie bez znaczenia są detale. Bardzo istotnym elementem wykończenia namiotu jest ilość otworów wentylacyjnych. Przyjrzyj się, w jakich miejscach się znajdują i jak dużo ich jest. Pod tym względem dobieraj namiot do warunków, w jakich najczęściej planujesz spać – im cieplejsze rejony, tym lepiej gdy ilość okienek wentylacyjnych będzie większa. Unikniesz w ten sposób sytuacji skraplania się w środku namiotu np. pod matą lub sufitem. Praktycznym rozwiązaniem są namioty turystyczne z dwoma osobnymi wejściami. Nie dość, że każdy ma swój kawałek przestrzeni, to dodatkowo zwiększa to możliwości przewietrzenia namiotu w czasie nocy lub po przebudzeniu.
Na zimowe biwaki warto wybrać namiot ekspedycyjny, który posiada fartuchy śnieżne. W wyższych partiach gór, gdzie namiot będzie bardziej narażony na silne podmuchy wiatru i opady śniegu takie rozwiązanie uchroni cię przed podwiewaniem namiotu i utratą ciepła wewnątrz. Po obsypaniu fartuchów śniegiem zakotwiczy to całą konstrukcję i da większą gwarancję, że rano namiot dalej będzie stał w pozycji, w jakiej został pozostawiony wieczorem.
Miłym dodatkiem są kieszenie naszyte na ściany namiotu i dodatkowe haczyki pod sufitem np. na czołówkę. Na prawdę warto rozejrzeć się za tego typu drobiazgami.
Oferta rynku outdoor jest ogromna, ale gdy znasz swoje potrzeby, łatwiej kupisz namiot spełniający twoje oczekiwania. Wybór nowego przenośnego domku do biwakowania to sprawa całkiem prosta, jeśli wiesz czego oczekujesz od swojego nowego namiotu.
Kinga Dopierała, sprzedawca w skalnik.pl