Jak wybrać śpiwór
wybór śpiwora
Porady

Jak wybrać śpiwór

Redakcja skalnik.pl / 22 września 2016

Dobry śpiwór to dla komfortowego wypoczynku zupełnie podstawowa sprawa. Sen, jak dobrze wiesz, wpływa na Twoje samopoczucie i regenerację. Podczas outdoorowych aktywności potrzebujesz odpoczynku, który pozwoli Ci nabrać sił do kolejnych działań. Śpiwór powinien doskonale izolować przed niekorzystnymi warunkami, przede wszystkim temperaturą. Duża gama śpiworów dostępnych na rynku sprawia, że wybór nie okazuje się prosty. Trzeba połapać się w parametrach takich jak: typ, gramatura, rodzaj izolacji i materiał. Zapoznaj się z naszym poradnikiem, jeśli ciągle nie wiesz, czy wybrać śpiwór syntetyczny czy puchowy. Innych śpiworów potrzebujesz na kemping z rodziną, inny zabierzesz na alpinistyczną ekspedycję.

Zadaj sobie trzy pytania

śpiwórZanim kupisz śpiwór musisz odpowiedzieć sobie na trzy pytania. Pierwsze dotyczy temperatur, w jakich zamierzasz spać. Na śpiworze znajdziesz zazwyczaj oznaczenia trzech zakresów: temperatura komfort, temperatura graniczna i temperatura ekstremalna. Ważne jest, by dobrać te trzy parametry do warunków, które możesz napotkać podczas swoich aktywności. Dobrą praktyką jest wybieranie nieco cieplejszego śpiwora.  Pamiętaj, że w górach zdarzają się nagłe załamania pogody. Nie bez znaczenia będzie także waga i gabaryt śpiwora. Jeśli jedziesz z rodziną pod namiot to poradzisz sobie nawet z dużym i niezbyt pakownym śpiworem. Wielodniowy trekking z ciężkim i obszernym śpiworem nie pozostawi jednak w Twojej pamięci zbyt wielu dobrych wspomnień. Porównaj stosunek izolacji temperaturowej do masy całego śpiwora. Trzecie pytanie dotyczy rodzaju wypełnienia. Rozważ czy powinien to być śpiwór syntetyczny czy puchowy.

śpiwór puchowyCiepło z puchu

Wysokiej jakości śpiwory posiadają zazwyczaj wypełnienie puchowe. Najczęściej stosuje się puch kaczy bądź gęsi, który idealnie izoluje i pozwala zachować termiczny komfort. Dobrze pielęgnowany puch zachowuje długotrwale swoje właściwości i cieszy jakością przez wiele sezonów. Wypełnienie puchowe jest najlżejsze, ale też najdroższe. Warto wiedzieć, że najlepszy puch pozyskiwany jest w Europie. Polska należy do największych producentów gatunkowego puchu używanego w sprzęcie i odzieży outdoorowej. Nie dziwi więc fakt, że polskie śpiwory marki Yeti i Pajak to wyroby z najwyższej światowej półki. Śpiwór Yeti Nora to model, który sprawdza się nawet podczas poważnych ekspedycji alpinistycznych na dziewicze szczyty.  Podobną jakość mają szyte w Beskidach śpiwory Małachowski. Marka Małachowski bazuje na kilkudziesięciu latach doświadczeń w dostarczaniu wyrobów puchowych dla wypraw w najwyższe góry świata i niedostępne rejony polarne. Śpiwory puchowe dają najwięcej ciepła. Im większa sprężystość puchu (wyrażona w jednostkach cui), tym śpiwór cieplejszy. Zanim wybierzesz lekki śpiwór puchowy wiedz, że puch traci zdolność do grzania, kiedy jest wilgotny. Z tego powodu należy sprawdzić, jakim materiałem  obszyty jest śpiwór. Puch może być dodatkowo wzmocniony impregnacją, która uodparnia go na działanie wilgoci.

Śpiwory syntetyczne

śpiwór syntetycznyDrugim rodzajem izolacji śpiworów jest wypełnienie syntetyczne. Ma ono zbliżoną trwałość do naturalnego puchu, lecz jego główną zaletą jest mała podatność na wilgoć. Nawet zamoczony śpiwór z wypełnieniem syntetycznym (zobacz modele) nie traci swoich właściwości izolacyjnych. Dzięki postępowi technologicznemu, sztuczne ociepliny coraz bardziej przypominają budową i właściwościami puch. Są one coraz lżejsze i mocniej zbliżone wagowo do modeli puchowych. Cechuje je także coraz większa pakowność. Czołowi producenci syntetycznych śpiworów tworzą w tym segmencie bogatą ofertę. Śpiwory Deuter i doskonałe śpiwory Rab to gwarancja doskonałego wykonania, przy zachowaniu świetnych parametrów izolacji. W ofercie Skalnika nie brakuje także rewelacyjnych śpiworów Marmot oraz Vaude. Śpiwór Sioux SYN 1000 Vaude doskonale sprawdzi się w trakcie późno jesiennego biwaku i pozwoli Ci się wyspać nawet wtedy, gdy temperatura zewnętrzna do temperatury niższej niż -5oC.

Kołdra czy mumia?

Śpiwory turystyczne dzieli się na dwa podstawowe typy. Są to albo klasyczne kopertowe śpiwory typu kołdra albo outlające ciało modele z kapturem nazywane mumią. Mumia to zawsze lepsze parametry izolacyjne, ściślejsze przyleganie do ciała i kaptur zapobiegający traceniu ciepła przez głowę. Na rodzinny biwak pod namiotem lepsze okazują się syntetyczne śpiwory. Są one łatwiejsze do utrzymania w czystości. Śpiwory często można ze sobą łączyć.  W tym wypadku lepsze są śpiwory kopertowe. Wystarczy że wybierzesz dwa śpiwory tego samego modelu, jeden z prawym, a drugi z lewym zamkiem. Taki zabieg pozwala spiąć je ze sobą i uzyskać obszerny śpiwór „dwuosobowy”. Zakup dobrego śpiwora to nie wszystko. Na komfort snu wpłynie korzystnie dobrej jakości karimata, mata samopompująca lub materac (zobacz). Musisz mieć również coś pod głowę. Najlepsza jest dmuchana poduszka. W Skalniku znajdziesz lekkie, wygodne i niedrogie poduszki marki Volven.

 

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Pamiętaj, że od snu zależy to, jak wiele sił będziesz mieć w kolejnych dniach trekkingu, wspinaczki czy zwykłego urlopu pod namiotem. Masz jeszcze wątpliwości? Skonsultuj się z pasjonatami outdooru, którzy pracują w naszych sklepach. Razem łatwiej dobierzecie właściwy do potrzeb model.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.