Jak zacząć przygodę ze skitourem
skitouring
Pasja

Jak zacząć przygodę ze skitourem

Redakcja skalnik.pl / 03 grudnia 2015

Jeśli kochacie zimę i narty, a chodzenie „z buta” już  się Wam znudziło lub macie dość stania w kolejce do kolejki, która zawiezie Was na stok, pomyślcie o skitourach. Narciarstwo skitourowe lub freeridowe jest doskonałą alternatywą dla klasycznej- alpejskiej wersji tej dyscypliny sportowej. Skitouring uprawiany jest najczęściej w trzech odmianach. Klasycznej, w której pokonujemy jakiś, z góry zaplanowany odcinek drogi, wchodzimy na szczyt lub przełęcz, następnie zjeżdżamy. Drugą odmianą jest freeride. W tym stylu miłośnicy zimowego szaleństwa, szukają możliwości ujarzmiania „dziewiczych stoków”. Ideałem jest zjazd w głębokim , świeżym śnieżnym puchu. Trzecim najbardziej sportowym stylem jest skirunning. Dyscyplina dla wszystkich, którzy mają żyłkę sportowca, doskonałą technikę zjazdową, żelazna kondycję i uwielbiają rywalizację.

Jak zacząć?

Najważniejszym jest postawienie sobie pytanie, jaki styl najlepiej nam odpowiada. Do każdej z trzech opisanych wyżej odmian skitouringu, będziecie potrzebować inny rodzaj sprzętu. Odmienne będą buty, narty oraz wiązania. Sprzęt, w zależności od rodzaju aktywności będzie charakteryzował się zgoła inną konstrukcją, ciężarem i funkcjonalnością. W tym krótkim poradniku, pomogę Wam zorientować się w tym, jaki rodzaj sprzętu będzie Wam potrzebny do skituringu i freerideu.

Najważniejsze są buty

buty do skitouruWszystkim zaczynającym przygodę z narciarstwem skitourowym zwracam szczególną uwagę na dobór butów. Buty są jednym z najważniejszych elementów całego ekwipunku. W butach będziecie spędzać kilkanaście godzin w terenie, dlatego muszą być one dopasowane najlepiej , jak tylko się da. Mają być wygodne, wręcz idealne. Źle dobrany but, zbyt duży może spowodować bolesne obtarcia, będzie źle trzymał stopę na zjazdach. Buty za małe, będą wywierały nadmierny ucisk na palce i inne wrażliwe tkanki Waszych stóp. W efekcie podczas dużego mrozu może to spowodować groźne odmrożenia. Wybór dobrego buta wcale nie jest prosty. Mimo dużej ilości sprzętu na rynku, wytypowanie najbardziej nam odpowiedniego modelu nie będzie łatwe. Buty tanie nie są, więc polecam by na ich zakup, poświęcić dłuższą chwilę.  Na rynku jest kilka firm, które liczą się w świecie producentów butów do  skitouru np.: Dynafit, Scarpa czy Black Diamond. Z doświadczenia wiem, że większość butów dostępnych na rynku produkowane jest na „wąski” typ stopy. W związku z tym może to spowodować dodatkowe utrudnienia w wyborze odpowiedniego, idealnego modelu. Pamiętajcie, by buty miały możliwość podpięcia wiązań TLT „kłowych” opracowanych przez markę Dynafit. Ponieważ wiązania tego typu, są lżejsze w porównaniu z modelami szynowymi.

narty skitouroweJakie narty?

Tak jak w przypadku butów, tak i w nartach występuje kategoryzacja produktu. Modele w zależności od stylu mają inną: szerokość, wagę i długość.  Na pierwszy rzut oka nie różnią się od „zjazdówek”. Podstawową różnicą, którą stwierdzicie od razu będzie waga. Z reguły narty skitourowe służą do jazdy w miękkich śniegach, więc nie potrzeba stosowania w nich specjalnych elementów poprawiających trakcyjność narty, dlatego będą one miększe od klasycznych nart przeznaczonych do stylu alpejskiego. Narta skitourowa będzie ważyła od 1 do 1,4 kg a jej promień skrętu oscyluje w granicach 14- 20 metrów. W najszerszym miejscu 110-115 mm a pod butem 70 – 85 mm. W segmencie tym znajdziecie szeroki wybór produktów Dynafita i K2 oraz polskiego Majesty. Do freeridu przeznaczone są szersze, bardziej „wyporne” deski ;-). Ich szerokość w najszerszym miejscu będzie zaczynała się od 120 mm a pod butem będzie to minimum 100 mm lub więcej. Narta freeridowa ma większy promień skrętu, z reguły jest to 20 – 25 metrów. Waga tego typu narty to 1,3 – 1,6 kg. W nartach freeridowych występuje dodatkowo „rocker” – czyli delikatne podgięcie czubków nart. Rozwiązanie to powoduje, że narty dosłownie „płyną” w świeżym puchu. Dla wszystkich entuzjastów freeridu, polecam produkty polskiej marki Majesty.

Narty zawodnicze produkowane są w dwóch długościach do 160 cm dla mężczyzn i 150 cm dla kobiet i juniorów. Waga to często mniej niż 700gram. Ze względu na duży promień skrętu narta ta przeznaczona jest dla osób z dobrą technika zjazdu. Narta zawodnicza  w najszerszym miejscu ma nie więcej niż 95 mm w najwęższym miejscu czyli pod butem około 65 mm.

Wiązania

Na rynku dostępne są dwa typy wiązań. Pierwszym jest klasyczne wiązanie szynowe. Typ ten pasuje do niemalże wszystkich typów butów skitourowych i zjazdowych. Rozwiązanie to wygodne jest podczas długich wycieczek, podczas których często zmieniamy zapięcie z zjazdu na podchodzenie. Na rynku dostępne są produkty Fritschi Swiss, który ma w swojej ofercie modele tego typu.

Zdecydowanie lżejszym rozwiązaniem i bardzo popularnym w obecnym czasie jest patent marki Dynafit. To wiązania typu TLT tak zwane „kłowe”. Rozwiązanie to zapewnia nam zdecydowaną redukcję wagi wiązania. Najlżejsze modele wykonane z połączenia włókien karbonowych i tytanu mają wagę nie przekraczającą 185 gramów. Na rynku jest już wiele firm proponujących wiązania typu TLT. Najpopularniejsze marki to Dynafit oraz Diamir . W tym roku szwajcarski  Diamir przygotował do sprzedaży model Vipec 12, model ten dzięki innowacyjnej konstrukcji posiada certyfikowane siły wypięcia DIN wiązania z przodu i tyłu.  Produkt posiada certyfikat TÜV i jest jednym z najbezpieczniejszych na rynku.

Foki

Foki wykonane są obecnie z tworzywa sztucznego. Choć w przeszłości wykorzystywano futro fok, zszyte w pasy, które mocowane były do nart za pomocą pasków. Nowoczesne foki posiadają warstwę kleju, która umożliwia wielokrotne przyklejanie foki do ślizgu narty. Nowoczesne foki wykonywane są obecnie w dwóch technikach. Pierwsze posiadają włos moherowy, drugie zaś nylonowy. Produkty moherowe mają lepszy poślizg, są droższe i mniej trwałe. Foki nylonowe są natomiast tańsze i bardziej trwałe. Znajdziecie także produkty, w których połączono oba rodzaje włókna. Do wybranych nart możecie dokupić gotowe, dedykowane do danego modelu foki, lub kupić tak zwany produkt surowy. Czyli fokę np.: marki Colltex, Black Diamond lub Pomoca, którą własnoręcznie lub jeśli nie czujemy się na siłach docinamy w profesjonalnym serwisie narciarskim.

kijki skitouroweKijki

Uzupełnieniem całego sprzętu są kijki. Tak naprawdę możecie do tego celu wykorzystać kijki zjazdowe, biegowe lub teleskopowe. Osobiście polecam kijki teleskopowe. Najtrwalsze będą modele dwuczłonowe. Konstrukcja ta jest nieco sztywniejsza. Zwróćcie uwagę, by kijki miały szeroki- zimowy talerzyk, a rączki miały piankowe przedłużenia poniżej rękojeści. Taka konstrukcja, pozwoli chwycić  kijek niżej podczas stromych podejść. Doskonale w roli kijków skitourowych sprawdzi się model Expedition 2 marki Black Diamond.

 

Wszystkich zainteresowanych zakupem sprzętu skitourowego zapraszam do stacjonarnych sklepów Skalnik. Profesjonalna obsługa oraz szeroki wybór modeli butów, wiązań i nart pozwoli na kompleksowe dopasowanie i zakup potrzebnego Wam sprzętu. Bogaty asortyment sprzętu skitourowego znajdziecie także w sklepie internetowym Skalnik.pl.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.