Skalnik – Rudawy Janowickie
Pasja

Skalnik – Rudawy Janowickie

Redakcja skalnik.pl / 30 września 2013

Wyżej w Rudawach Janowickich się nie da! Znajdujesz się na skałach o nazwie Ostra Mała, które są najwyższym punktem szczytu o nazwie Skalnik. Stąd roztacza się jedna z piękniejszych panoram w Sudetach Zachodnich. 

Najwyższy punkt góry… 

Od dawna trwały spory, gdzie znajduje się szczyt Skalnika. Góra posiada dwa wierzchołki. Ten oficjalny położony jest 430 m dalej, ale według najnowszych ustaleń studentów Akademii Górniczo-Hutniczej, najwyższy punkt znajduje się tutaj! W 100-rocznicę powołania AGH, studenci zrealizowali program  “Setka w Koronie”, podczas którego 60 badaczy zmierzyło ponownie wysokość szczytów należących do Korony Gór Polski. 

Według ich precyzyjnych pomiarów, oficjalny szczyt położony jest na wysokości 944,5 m n.p.m. zaś wierzchołek skał Ostra Mała mierzy 944,8 m n.p.m. Na mapach często podaje się inną wysokość Ostrej Małej. Punkt położony na wysokości 935 m n.p.m., który oznacza się na mapach, nie znajduje się jednak na granitowej skałce z tarasem widokowym. Położony jest on ok. 30 m na wschód od skałek i reprezentuje go w terenie punktu osnowy geodezyjnej.

Skalnik jest najwyższym szczytem Rudaw Janowickich, czyli pasma górskiego położonego w łańcuchu górskim Sudetów, a dokładnie w jego części zwanymi Sudetami Zachodnimi. 

Ostra Mała w na Skalniku to świetny punkt widokowy.

Ostra Mała

Nazwa ta nie odnosi się do szczytu, ale do formacji granitowych skał, na których się właśnie znajdujesz. Stopnie, po których udało Ci się tu “wdrapać” mają już ponad sto lat! Miejsce to zostało udostępnione turystom dokładnie w 1886 r. przez członków towarzystwa górskiego Riesengebirgsverien (RGV), czyli Związku Karkonoskiego, który istniał od 1880 r. Członkowie towarzystwa wytyczali szlaki, udostępniali miejsca takie jak te, tworząc punkty widokowe i drogi do nich, a nawet budowali schroniska. 

Turyści od dawna zaglądają na Ostrą Małą, by stąd obserwować piękne zachody słońca. Nieopodal skały istniał nawet mały schron turystyczny, który nie świadczył jednak noclegów. W masywie tej góry ludzie pojawiali się jednak dużo, dużo wcześniej. Dość powiedzieć, że przez nieodległą przełęcz pod Bobrzakiem prowadził Stary Trakt Kamiennogórski, czyli ważna droga komunikacyjna, którą dawno, dawno temu podróżowały dyliżanse pocztowe. 

Widok na Karkonosze.

Szczyt Skalnika nie zawsze miał taką nazwę. Dawniej nazywano go Freie-Koppe, Friesensteine. Po 1945 r. miał aż cztery nazwy! Najpierw nazywano go Kowalską Górą, a następnie Kamieniem Fryzów, Skalniakiem i wreszcie Skalnikiem!

Panorama 

Przed Tobą panorama na Karkonosze, Góry Izerskie, Kotlinę Jeleniogórską, Góry Sokole czy Góry Kaczawskie. Dawniej istniała tu tablica, która objaśniała szczegóły tego widoku. Nie przetrwała jednak do obecnych czasów. W 2024 r. zainstalowana została obecna tablica z panoramą, którą ufundował sklep górski Skalnik.pl. Tablica powstała, by upamiętnić trzydziestolecie istnienia wrocławskiego sklepu górskiego, który nazwę przyjął właśnie od tej góry. 

Spójrz pod swoje stopy

Stoisz na skale zbudowanej z granitu karkonoskiego. Skały te powstały około 300 milionów lat temu! Granit budują różne minerały, wśród których warto wymienić różowe i białe skalenie, czarny biotyt i szary kwarc. Granit jest skałą wulkaniczną, głębinową. Oznacza to, że powstał z magmy, która krzepła na głębokości kilku kilometrów pod ziemią. Skalnik musiał być dawniej górą większą. Z punktu widokowego doskonale widać tzw. gołoborze na Skalniku, czyli ogromne rumowisko skalne, złożone z dużych granitowych bloków.

Granit karkonoski i kociołek wietrzeniowy na szczycie skałki.
Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.